Am primit poprire la serviciu pentru restante la impozitul din chirii, iar salariul il primesc pe card. Ce fac?

Am primit poprire la serviciu pentru restante la impozitul din chirii. Am un singur card – cel de salarii-. Cum se va proceda mai departe si daca mai am dreptul sa folosesc cardul pentru a-mi retrage restul de bani ?

Cand exista o poprire, de regula executorul judecatoresc sau ANAF cer blocarea tuturor conturilor, in vederea recuperarii datoriei. Astfel ca cele mai probabil cardul de salariu va fi blocat, intrucat pe acesta pot intra si alte sume in afara salariului.

In cazul in care retinerea de 1/3 sau jumatate din salariu se face la serviciu, atunci va trebui sa mergeti la banca cu o dovada a retinerii pentru a va putea ridica restul salariului.

Mai simplu ar fi, asadar, ca retinerea si virarea popririi catre ANAF sa se faca de cantre banca, dupa care sa retrageti restul salariului. Luati legatura cu banca pentru stabilirea procedurii de virare a popririi si retragerea restului salariului.

Sau puteti renunta la card si sa incasati salariul cash, daca este posibil.

Va rog sa reveniti daca doriti informatii suplimentare sau ajutor in rezolvarea problemei.

× 9 = 72