Buna seara.
Am si eu o problema cu banca, care a pus poprire pe tot salariul sotului, el fiind singurul sustinator al familiei cu 2 copii minori. Practic nu avem din ce trai, acum.
Chiar nu exista nici o solutie? Chiar ne pot lasa sa nu avem o paine sa le dam copiilor sa manance?
Este adevarat ca nu a fost platita rata, dar nu pt ca nu s-a vrut ci pt ca nu a fost mult timp un salariu decent in casa.

Va multumesc. O seara buna

Banca nu are voie sa retina mai mult de o treime sau cel mult jumatate din salariu, ca urmare a popririi contului, conform legii.

Daca banca a retinut intreg salariul sotului, atunci a comis un abuz.

Mergeti la banca si clarificati aceasta situatie si cereti sa va elibereze suma de bani ramasa dupa retinerea popririi pentru plata datoriei in cadrul executarii silite.

Vedeti aici prevederile Codului de procedura civila privind poprirea.

Reveniti va rog daca aveti alte probleme cu banca.

Un comentariu la “Banca a pus poprire pe tot salariul sotului. Ne pot lasa fara mancare pentru copii?

1. Andrei

Creditul este facut la aceeasi banca unde se incaseaza si salariul? Creditul este intr-adevar in faza de executare silita? Intreb pentru ca bancile in general, in termenii si conditiile lor, au acea prevedere care le da dreptul sa „compenseze” orice datorie pe care o ai cu orice disponibil aflat in cont.

Dă-i un răspuns lui Andrei Anulează răspunsul

× 6 = 6