Bancile au voie sa imi puna poprire pe banutii din indemnizatie si alocatie?

Buna ziua. Am un credit de nevoi personale la care am ramas in urma (la Credit Europe Bank) din cauza lipsei unui job pe o perioada de cateva luni. Acum platesc cat pot. Uneori am platit mai mult uneori mai putin decat rata. Eu am un card de debit la o alta banca pe care ar trebui sa il folosesc pentru primirea indemnizatiei si a alocatiei pentru copil.

Intrebarea mea este daca cei de la Credit Europe Bank au voie sa imi puna poprire pe banutii din indemnizatie si alocatie. Multumesc frumos

credit-europe-bank-poprire-card

credit-europe-bank-poprire-card

Conform Codului de procedura civila, “alocatiile de stat si indemnizatiile pentru copii, ajutoarele pentru ingrijirea copilului bolnav, ajutoarele de maternitate, cele acordate in caz de deces, bursele de studii acordate de stat, diurnele, precum si orice alte asemenea indemnizatii cu destinatie speciala, stabilite potrivit legii, nu pot fi urmarite pentru niciun fel de datorii.” (vezi aici alte detalii privind procedura popririi)

Asadar, bancile sau executorii judecatoresti nu va pot retine indemnizatia si alocatia pentru copil.

Cu toate acestea, banca poate sa puna poprire pe card, pentru a putea retine alte sume de bani care ar putea intra pe card, in afara de indemnizatia si alocatia pentru copil, in vederea platii datoriei.

De aceea, in cazul popririi contului de card, nu veti mai putea folosi cardul, insa puteti retrage banii aferenti indemnizatiei si alocatiei de la ghiseul bancii.

Daca aveti nevoie de ajutorul meu in continuare, va rog sa reveniti.

4 raspunsuri la “Bancile au voie sa imi puna poprire pe banutii din indemnizatie si alocatie?

6 + 8 =