Buna ziua, am si eu o problema: in trecut am avut o datorie la Vodafone care din cateva sute de lei s-a transformat in 5600 lei dupa ce am terminat procesul. O firma de recuperi a primit dosarul meu si mi-au spus ca o sa mi se opreasca o treime din salariu in fiecare luna, eu avand cardu de salariu la BCR. Azi cand am primit salariul, ei mi-au luat toti banii, nu cum au zis o treime, ce pot sa fac?

In cazul popririi veniturilor din salariu, Codul de procedura civila interzice retinerea unei sume mai mari de o treime din valoarea salariului, asadar BCR nu trebuie sa va retina tot salariul.

Daca banca v-a luat tot salariul, atunci trebuie sa cereti BCR returnarea banilor pe care nu ar fi trebui sa-i retina.

Este posibil insa ca BCR sa nu fi retinut tot salariul, ci doar sa fi blocat cardul, aceasta fiind o procedura derulata de banci in cazul popririlor. Restul banilor din salariu, in afara celor popriti reprezentand o treime, puteti sa-i retrageti de la ghiseul BCR.

Bancile blocheaza cardurile de salariu in cazul popririlor pentru ca in contul respectiv pot intra si alti bani, nu doar cei din salariu, iar conform legii banca trebuie sa retina orice suma in vederea achitarii datoriilor pe care le aveti.

Va sfatuiesc sa mergeti la o unitate BCR si sa intrebati ce s-a intamplat. Reveniti ulterior daca nu reusiti a rezolvati problema sau daca aveti nevoie de ajutor.

15 raspunsuri la “BCR mi-a luat toti banii din salariu pentru o poprire aferenta unei datorii la Vodafone. Ce pot sa fac?

1. Cosmin

Am și eu o problema
    Azi mia intrat bani de concediu si tot azi ia luat pe toti
    4000 de lei
    Am o proprire din cauza amenzilor covid 9.500 de lei
    Si azi cand mam trezit m-ia luat tot ce am avut in cont suma de 4080
    Eu mam interesat la bcr inainte sa imi intre bani si au zis ca o treime …dar vad ca o treime a insemnat tot….ce pot face sa imi recuperez bani….vreau sa mentionez ca eu sunt inca in strainatate

2. martin Violeta

Va rog sa-mi spuneti ce pot face, eu am cardul de salar la ing, executorul mi-a trimis poprire atat la servici cat si la banca, mi se trage de la servici si executorul vrea sa ia si de la banca ing nu accepta adeverinta de la angajator, ce fac?

1. Vasile Coman - Reclamatiibanci.ro Post author

Ceea ce trebuie sa faceti este o reclamatie la ING cu privire la faptul ca banca nu vea sa va accepte adeverinta de la angajator.

Banca ING trebuie sa verifice la firma angajatoare si la executorul judecatoresc daca poprirea sa face la angajator, astfel incat sa nu retina si banca bani din salariu mai multi decat permite legea, respectiv maxim o treime din venituri.

Reclamatia la ING puteti sa o trimiteti prin urmatoarele mijloace de comunicare:
      – Prin telefon: *2ING (031 406 2464)
      – Prin e-mail: contact@ing.ro
      – Pe Facebook.com/ingromania sau Twitter.com/ing_ro.

Va rog sa reveniti la mine daca aveti nevoie de ajutor pentru rezolvarea problemei cu ING Bank.

1. martin Violeta

Din pacate ing a virat o treime deja din salar executorului Munteanu Cristian, iar angajatorul mi-a retinut tot o treime din salariul aferent, conform cererii executorului, angajatorul mi-a spus ca va vira acesti bani in 25, cand se fac viramentele, am facut reclamatie scrisa la ANPC sa vedem ce se intampla, practic mi s-au luat banii atat de la angajator cat si de la ing care nu accepta adeverinta de la angajator.

Multumesc din suflet pentru raspuns!

3. Popa

Bună daca am doi dosare de executare silită si contul la BCR,cat porcent poatè sa rețină banca in moment in care in contull acestea primecs salariul?

1. Ioniță Valentina Mihaela

Buna ziua, am poprire pe salariu la BCR pina luna trecută nu am avut cardul blocat , și-au luat 1/3 din salariu și am putut folosii cardul .Acum trebuie făcută solicitare plus fluturas salariu sa pot scoate salariu .De ce nu pot folosi cardul ca in trecut ?Fără blocări fără cereri ????

4. Cristian Nicola

Buna seara am o intrebare la dumneavoastra. Am o firma cu 2 angajati si pe perioada starri de urgenta societatea nu a functionat.si am.solicitat somaj techic si bani trebuiau sa intre in contu firmei la BCR. Duar ca avand o proprire pe cont mi sa sustras 2070 di suma de 2500 iar eu nu mai pot face plata spre angajati. Iar banca nu spune nimic zice sa sun eu la executor si …… iei ca banca nu au nici o vina au dreptu sa ia bani angajatilor si sa io depuna in lat cont????? Multumesc astept un raspuns .

5. claudia alina

buna ziua.la fel am si eu o poprire pe salariul meu de 150 lei ..la vodafone am o datorie de 675 lei..iacum in ziuaa cand mi a intrat salariu adica ieri .azi am vazut ca nu mai am nimik pe card..scria asa sold disponibil -525lei si sold blocat 675 lei ..nu inteleg de ce mi a pis oprire pe tor salariul meu atat de mic

1. admin Post author

In primul rand, conform legii, BCR nu poate sa va opreasca mai mult de o treime (33%) din salariu, deci in niciun caz intregul salariu.

In al doilea rand, tot legea spune ca nu se poate pune poprire pe salariile sau pensiile mai mici de 500 de lei, jumatate din salariul minim net pe economie.

Conform art.729 din Codul de procedura civila,

“veniturile din munca sau orice alte sume ce se platesc periodic debitorului si sunt destinate asigurarii mijloacelor de existenta ale acestuia, in cazul in care sunt mai mici decat cuantumul salariului minim net pe economie, pot fi urmarite numai asupra partii ce depaseste jumatate din acest cuantum.”

Cum salariul minim net pe economie este in jur de 1.000 de lei, poprirea se poate pune doar pe sumele de bani de peste 500 de lei.

Asadar, in cazul dumneavoastra, daca aveti salariul mai mic de 500 de lei, BCR nu are voie sa va retina niciun ban.

De aceea, sfatul meu e sa cereti la BCR sa va deblocheze toti banii de pe card. Daca nu reusiti, reveniti la mine sa va ajut eu.

3 − = 2