Care este procedura popririi conturilor la ING?

Ieri am primit dupa incasarea salariului, in jur de 2000 ron, o instintare din partea ING ca mi-au indisponibilizat suma din cont pentru un credit Cetelem de 3000 ron, suma pentru care sunt in discutii cu executorul pentru plata esalonat.

In momentul de fata eu figurez cu -1035 ron in cont, din cate stiu se poate opri maxim 1/3 din salariu, acesta fiind singurul venit ce imi asigura existenta.

Poate fi acesta un caz de abuz? Imi pot recupera macar o parte din salariu, mai putin cei 1/3 care se pot opri legal?
Care este procedura popririi conturilor?

ING Bank, credit, indemnizatie crestere copil

ING Bank, poprire cont, card

Reprezentantii ING mi-au furnizat urmatoarele informatii cu privire la procedura popririi conturilor:

- Clientii nu sunt anuntati in momentul cand ING Bank receptioneaza o poprire.

- Cei care trebuie sa-i someze privitor la infiintarea popririi si a faptului ca va fi deschisa o astfel de procedura este doar popritorul, organul de executare.

- ING Bank are calitate de tert poprit, fata de organul de executare si are obligatia legala, de a da curs solicitarii trimise de catre organul de executare.

Asadar, ING, ca de altfel si celelalte banci, e obligata sa va blocheze conturile fara sa va anunte, conform legii.

Ceea ce nu inseamna ca va poate lua toti banii reprezentand salariul.

Conform legii, se poate retine din salariu maxim o treime in cazul unei datorii si cel mult jumatate in cazul mai multor datorii.

Dupa ce banca retine procentul legal, dumneavoastra veti putea retrage de pe card restul banilor din salariu.

Va rog sa reveniti la mine daca aveti nelamuriri sau daca doriti sa va ajut sa va rezolvati problema.

Vasile Pop-Coman

6 × 9 =