Am avut un card de credit in 2008 de 3000 lei la banca BRD, la care am achitat o perioada dar am ramas fara loc de munca si nu am mai putut plati. Acum lucrez si mi-a venit instiintare de poprire dar de la banca, bineanteles ca am contul blocat de un executor judecatoresc. Cat are voie sa-mi opreasca si dc imi opreste si la plata si la avans banca Raifensen? Suma este de 6200 ron cu cheltuieli judecata, desi cardul de credit a fost de 3000 lei, dar din pacate nu pot dovedi platile facute ptr ca am aruncat chitantele de atunci.

In cazul popririi contului pentru o singura datorie, la cardul de credit, vi se poate retine din salariu maxim o treime din valoarea acestuia. In cazul existentei mai multor datorii, retinerea poate fi de maxim jumatate din salariu, conform Codului de Procedura Civila.

Executorul judecatoresc va decide daca vi se retine atat din avans cat si din lichidare.

In privinta valorii datoriei, dubla fata de creditul pe card, in ciuda faptului ca ati achitat o parte din credit, aceasta este consecinta acumularii dobanzilor penalizatoare de intarziere la rambursarea creditului, dobanzi care sunt foarte mari.

Pentru clarificarea sumei datorate, puteti cere de la BRD un document in care sa se detalieze datoria pe care o aveti de platit, pentru a vedea cum s-a ajuns la respectiva suma.

Va rog sa reveniti daca aveti neclaritati sau doriti ajutorul meu in rezolvarea problemei. Mai jos aveti si textul legii cu privire la poprire.

Relamatiibanci.ro

ART. 728 din noul Cod de procedura civila
Limitele urmaririi veniturilor banesti

(1) Salariile si alte venituri periodice, pensiile acordate in cadrul asigurarilor sociale, precum si alte sume ce se platesc periodic debitorului si sunt destinate asigurarii mijloacelor de existenta ale acestuia pot fi urmarite:
a) pana la jumatate din venitul lunar net, pentru sumele datorate cu titlu de obligatie de intretinere sau alocatie pentru copii;
b) pana la o treime din venitul lunar net, pentru orice alte datorii.

(2) Daca sunt mai multe urmariri asupra aceleiasi sume, urmarirea nu poate depasi jumatate din venitul lunar net al debitorului, indiferent de natura creantelor, in afara de cazul in care legea prevede altfel.

(3) Veniturile din munca sau orice alte sume ce se platesc periodic debitorului si sunt destinate asigurarii mijloacelor de existenta ale acestuia, in cazul in care sunt mai mici decat cuantumul salariului minim net pe economie, pot fi urmarite numai asupra partii ce depaseste jumatate din acest cuantum.

Aici aveti si alte detalii cu privire la procedura popririi

228 raspunsuri la “Cat are voie sa-mi opreasca din salariu la o poprire, pentru neplata unui card de credit BRD?

1. Totan Mihaela

Buna ziua , la o poprire de la un autoturism vechi de 2500lei pot sa îmi oreasac suma de 1750? Eu nu am știut de acel autoturism până acum nu am fost anunțat, dar mi se pare fff mult suma având copii minori rate la banca pt o sumă așa mica, va mulțumesc pt răspuns.

2. Ramona

Buna ziua eu am facut un imprumut pt cineva la icredit acea persoana nu a platit toata suma din 1600 ce a fost scosi a platit 1800 si trebuia 2800 eu acum cand intru la servici o sa imi faca oprire pe salariu cat la suta imi va lua din salariu de 2900 pe cartea de munca mai trebuie de plata 950 de lei

3. Flavia

Bună seara! Am avut un card de credit la Banca Transilvania, le datorez o sumă de 1300 de lei. M-am angajat și azi mi-a intrat jumătate din salariu 1200 (salariul fiind de 2400) din care Banca mi-a oprit de mai multe ori bani în aceiași zi suma ajungând la 1150 de lei. As vrea să știu dacă aveau dreptul să-mi retragă mai bine de 90% din banii care mi-au intrat de la muncă. Vă mulțumesc!

Banca are voie sa va ia toti banii din cont pentru acoperirea datoriei la cardul de credit.

Doar in cazul executarii silite prin poprire se poate retine maxim o treime din salariu.

Dă-i un răspuns lui Ignat Ionela Anulează răspunsul

4 + = 8