Am contractat un credit in 2006 iar acum creanta este la SC EOS KSI ROMANIA SRL si doresc sa stiu cat pot poprii din salariu in conditiile in care mai am o poprire de o treime din salariu. Mentionez ca am salariu minim pe economie, sotul si 2 copii minori in ingrijire. Cat pot popri cele 2 banci din salariu? Multumesc anticipat.

In Codul de procedura civila se prevede ca in cazul recuperarii datoriilor prin poprirea conturilor, in cadrul procedurii de executare silita, se poate retine cel mult o treime din salariu pentru rambursarea unei datorii sau maxim jumatate in cazul a doua sau mai multor datorii.

Asadar, in cazul dumneavoastra, banca si executorul judecatoresc va pot retine maxim jumatate din salariu.

Aici gasiti prevederile Codului de procedura civila privind poprirea conturilor bancare.

Va rog sa reveniti sa-mi spuneti daca ati rezolvat problema sau daca aveti nevoie de ajutorul meu.

2 raspunsuri la “Cat se poate popri din salariu daca am datorii la doua banci si creanta cesionata la EOS KSI?

1. Iordan alina

Am fost executat silit de către banca am poprire pe salariu de un am ,acum am primit o notificare cum că a fost vândută creanță către capital invest ce se întâmplă în continuare rămâne înființată poprirea sau trebuie sa fac angajament plata cu recuperatorul.multumesc.

1. Vasile Pop Coman - Reclamatiibanci.ro Post author

Poprirea ramane, chiar daca a fost vanduta creanta catre Capital Invest, daca banca nu v-a anuntata ca suspenda sau anuleaza poprirea.

Ceea ce nu inseamna ca nu puteti face un angajament de plata cu recuperatorul, in vederea ridicarii propririi.

Pentru aceasta, trebuie sa faceti o cerere catre Capital Invest, cu privire la incheierea unui angajament de plata si ridicarea popririi.

Va rog sa reveniti la mine cu raspunsul la cererea trimisa la Capital Invest.

4 + 9 =