Cat timp dureaza aprobarea unui credit la Banca Transilvania?

As dori sa aduc in atentie lipsa de profesionalism totala din partea Bancii Transilvania. Am dorit sa contractez un credit imobiliar cu ipoteca. Am urmat toti pasii ceruti. Ni s-a spus ca in maxim 3 saptamani se rezolva. Dupa ce au trecut 2 luni si jumatate (timp in cate ne-a expirat si si contractul de plata a diferenta sumei) am ajuns la concluzia ca trebuie sa schimbam banca. Am rezolvat acest lucru la o alta banca in 9 zile lucr?toare!!! Mi se pare un abuz ca ne-au tinut atata timp , iar noi la semnarea contractului am pierdut 2000 lei diferenta de curs, daca am fi semnat in timp rezonabil.. nu eram in aceasta situatie!
Ceea ce doresc este sa aflu care este timpul de solutionare a dosarului indiferent de raspuns.
Evitati Banca Transilvania daca doriti un credit imobiliar ipotecar!!

Banca Transilvania - reclamatie credit

Banca Transilvania – reclamatie credit

Am transmis reclamatia dumneavoastra la Banca Transilvania, care ne-a trimis urmatorul raspuns:

După depunerea documentelor necesare, analiza dosarului durează aproximativ 3 săptămâni. Recomandăm persoanei care a transmis solicitarea să ia legatura cu sediul BT în care a depus documentația, pentru a primi toate detaliile referitoare la stadiul aprobării împrumutului.

Va rog sa reveniti daca nu reusiti sa rezolvati problema sau daca aveti nevoie de ajutor sau de alte informatii.

42 raspunsuri la “Cat timp dureaza aprobarea unui credit la Banca Transilvania?

1. Robu ioan Paraschiv

Bună ziua am cerut un credit de nevoi personale am fost luna trecută la banka am semnat actele mi sa făcut un cont lam semnat și aștept analiza dosarului .din 25 februarie nu stie nimenea nimica

2. Cruceanu

Bună seara.Cât durează după semnarea contractului aprobat pentru credit până îmi primesc suma solicitată?Vă mulțumesc.

1. Valentina

Bună seara,
        Am semnat astăzi contractul de nevoi personale cu Bt. cât timp durează sa primesc banii?mai este necesara și o alta operațiune bancara ca să accesez suma?
        Mulțumesc!

1. Vasile Pop Coman - Reclamatiibanci.ro Post author

Dupa semnarea contractului, banii ar trebui sa va intre in cont ziua urmatoare, daca nu se prevede altfel in contract.

Nu mai este necesara nicio alta operatiune bancara, cu precizarea ca trebuie sa stiti in ce cont vi se vor vira banii aferenti creditului (in contul dumneavoastra la Banca Transilvania, cu siguranta) si sa verificati respectivul cont.

Va rog sa reveniti la mine daca aveti probleme cu incasarea banilor din credit.

3. Florin Timis

Buna ziua ! As dori și eu să știu cât timp durează aprobarea refinanțării la BT având în vedere că am depus toate actele și am semnat deja contractul pentru refinanțare. Mi sa spus că o să mă sune sa revin la banca pentru a face depunerea in cont . Nu știu cât timp durează . A trecut 3 zile de când am semnat acel contract pentru refinantare pentru credit de nevoi personale . Va mulțumesc .

4. Andreea

Buna. Daca am semnat si depus astazi cererea de creditare la banca Transilvania, cate zile dureaza pana sunt anuntata ca am primit creditul? Pot fi refuzata chiar daca dna de la banca mi-a spus ca dupa ce mi se deschide cont, trebuie sa depun suma de 78 de lei in cont?

1. Vasile Coman - Reclamatiibanci.ro Post author

Da, puteti fi refuzata, chiar daca ati depus cei 78 de lei in cont, bani aferenti, probabil, taxelor pentru acordarea creditului.

Raspunsul la cererea de creditare poate dura mai multe zile, in general o saptamana.

Va rog sa reveniti la mine daca sunt probleme cu creditul.

5. Andreea

Buna ziua. Luni am fost la Banca Transilvania pentru a aplica la un credit de nevoi personale pentru suma minima, respectiv 5000 de lei. Marti am fost sunata pentru a ma prezenta la banca, sa semnez actele. Bucuroasa, am facut programare pentru ziua de azi. Ajung la banca, surpriza, am fost chemata doar ca sa semnez actele pentru deschidere cont, urmand sa fiu sunata in alta zi pentru o noua vizita la banca. Mi s-a comunicat faptul ca trebuie sa am 88 de lei in cont inainte de a primi creditul.
    Imi puteti spune care este tot procesul si cat timp dureaza? Nu am posibilitatea sa ma cer mereu de la servici.

1. Vasile Coman - Reclamatiibanci.ro Post author

Daca ati fost chemata pentru deschiderea contului si depunerea celor 88 de lei, inseamna ca vi s-a aprobat creditul.

Banca Transilvania incaseaza un comision de 88 de lei pentru inscrierea garantiei pe venituri la arhiva electronica, adica garantia necesara pentru obtinerea imprumutului.

Va rog sa reveniti la mine daca aveti probleme cu obtinerea creditului.

6. Olteanu

Buna ziua! Am si eu o problema, am depus actele pentru un credit pe firma. Am depus toate actele, mau pus sa fac si cont am facut. Dar nu au mai dat nimic. Sper macar sa, se aprobe macar. Sa nu astept degeaba. Am 2 saptamani. Multumesc!

7. Varga Iuliu

Buna ziua. Am depus si eu un dosar de credit nevoi personale la BT in Decembrie 2019, la Agentia Shopping City Mall Satu Mare, in ziua de azi fara raspuns. Va rog sa-mi spuneti daca e normal timpul asta de asteptare atat de mare. Am nevoie de bani… si nu stiu daca ar fi mai recomandat sa merg la o alta banca.

1. Vasile Coman - Reclamatiibanci.ro Post author

In unele cazuri, analiza dosarului poate dura mai mult, daca sunt anumite dificultati si probleme de rezolvat.
      Sfatul meu este sa mai asteptati cateva zile, iar daca nu primiti un raspuns, sa intrebati la banca de ce nu vi s-a aprobat creditul. Daca nu primiti explicatii de la banca, reveniti la mine sa vedem cum se poate rezolva problema.

8. Vlad

Salut , am facut un credit de nevoi personale la banca Transilvania si as vrea sa stiu cat dureaza analiza dosarului .. ?
    si primirea aprobarii

9. S M

De la BT am primit urmatorul raspuns

,,Dosarul este la aprobare, am rugamintea sa astepti sms din partea bancii cu aprobarea finala.”

Asta ce inseamna?Cererea de credit maibpoate fi respinsa?

10. Salatioan Ioana

Am depus un dosar pentru un credit de nevoi personale in data de 7 martie si inca nu am primit nici un raspuns.
    Cat dureaza analiza unui dosar? Nu am urgent nevoie de bani dar as vrea sa stiu daca o sa mi se aprobe.

1. admin Post author

Banca Transilvania spune ca după depunerea documentelor necesare pentru credit, analiza dosarului durează aproximativ 3 săptămâni.

Daca mai intarzie aprobarea creditului, reveniti la mine sa va ajut cu un raspuns de la banca.

11. Ciocan Adrian

Bună ziua,
    Am depus și eu un dosar pentru un credit cu refinanțare tot la banca Transilvania, dosarul a fost depus pe data de 04.03.2019, mi-au spus ca durează maxim o săptămână dar nu am primit niciun răspuns pana în prezent.

12. B Mari

Tot astept de ceva timp sa imi spuna clar ce se intampla si BT imi spune ca este totul in regula, doar ca trebuie sa astept ca se rezolva .

1. Surugiu Mihaela

Buna ziua aș dori sa stiu cit dureaza să îmi dea o refinantare au cerut revisalu și ce-i 3 fluturași de salaru am facut saptamna cea trecut actele adica le-am insemnat și după aceia ne cerut revisalu și ce-i 3 fluturași cit m-ai durează pînă îmi dă refinantarea mulțumesc

1. Vasile Coman - Reclamatiibanci.ro Post author

Aprobarea unui dosar de credit in vederea refinantarii poate dura de la cateva zile pana la 2 saptamani, in functie de tipul de imprumut solicitat, de valoarea acestuia, de situatia ta financiara si de documentatia necesara pentru aprobarea imprumutului.

De asemenea, este necesara consultarea bazelor de date din Biroul de Credit si ANAF (Revisal), iar banca poate solicita si alte documente suplimentare, in functie de fiecare caz in parte.

In medie, aprobarea creditului nu ar trebui sa depaseasca o saptamana.

Va rog sa reveniti la mine, pentru a-mi spune daca Banca Transilvania v-a aprobat sau nu refinantarea creditului.

13. B Mari

Buna ziua z si eu am o asemenea problemă, Am un dosar de aproape 2 luni la BT Si inca nici un răspuns clar, ma tot amână. Într-adevăr am avut cu ceva timp in urma un împrumut de la un ifn si cei de la BT mi-au spus că îmi apare ca am in decurs rate de plată. Dar eu am reusit sa fac dovada că s-a încheiat situația de foarte mult timp . Ifn respectiv , practic nu făcuse actualizarea in revisal sau in biroul de credit , nu stiu sa ca sun exact . Au trimis si dan si catre BT documentatia care atestă că nu am nici o datorie la dânșii si tot nimic Astept. Sincer asa ceva nu am mai vazut pana acum

14. bogdan ionut

buna ziua! au trecut aproape 2 luni de la accesarea unui credit credit imobiliar cu ipoteca. am depus nenumarate acte de mai multe ori.acum doua saptamani m-au sunat si au zis ca a trecut de juridic…de atunci astep,am mai sunat odata ,mi s-a spus ca a trecut de analiza… CE inseama toate astea? Pot schimba banca? Dac-o o schimb,nu dau dovada de neserios,nu imi scade scoringul?
    Va multumesc!

1. admin Post author

Daca va grabiti, puteti schimba banca fara probleme, insa trebuie sa aveti in vedere ca aprobarea unui credit ipotecar dureaza mult mai mult decat un credit de consum. De asemenea, la bancile mari, precum Banca Transilvania, care are multe solicitari de credit, aprobarea unui dosar ar putea dura mai mult decat la o banca mai mica. Sfatul meu e sa mai aveti putina rabdare, daca tot ati asteptat 2 luni, si doar in cazul in care nu primiti aprobarea finala a creditului sa incercati apoi si la alta banca.

15. Perea

Multumesc pentru raspunsul si timpul acordat.Tin sa precizez ca maine am 3 saptamani de la depunerea dosarului si nici
    un raspuns din partea Bancii Transilvania.Vreau sa le multumesc pentru ritmul de lucru si profesionalismul ce il ofera.Toata stima.O zi buna.

16. Perea Ionut Constantin

Buna ziua.As dori sa stiu si eu cat timp dureaza o analiza de dosar pentru un credit de nevoi personale in valoare de 8000 ron.Tin sa precizez ca,mi sa cerut si un girant ce am si rezolvat.Timp de asteptare maxim 1 saptamana, dar eu astept deja de 2 saptamani si inca nici un raspuns.Multumesc pentru raspuns si pentru punctualitate ce o oferiti.

1. admin Post author

Reprezentantii Bancii Transilvania spun ca după depunerea documentelor necesare, analiza dosarului durează aproximativ 3 săptămâni. „Recomandăm persoanei care a transmis solicitarea să ia legatura cu sediul BT în care a depus documentația, pentru a primi toate detaliile referitoare la stadiul aprobării împrumutului.”

Va rog sa reveniti la mine daca aveti probleme cu creditul.

17. Dinga Romică Ioan

As dori sa aflu în cat timp voi fi sunat daca am aplicat pentru un credit de 10000 de lei cu refinantare pe Provident daca am fost la BT in data de 22.03.2017?Va multumesc anticipat.

1. Andrei Vio

Buna ziua.

Ati primit raspuns sau inca asteptati? Am.depus actele saptamana trecuta pentru un credit de nevoi personale si inca asteptam..

2. Alexandra

Bună ziua! As dori si eu sa stiu cat durează o analiză de dosar la un credit cu refinanțare! Dosarul a fost depus pe data de 01.08.2019! Nici pana in acest moment nu am primit un raspuns, care este cauza?

1. admin Post author

A trecut doar o saptamana de cand ati depus actele. Sfatul meu e sa mai asteptati cateva zile, poate chiar inca o saptamana, iar daca nu primiti raspuns, reveniti la mine, ca sa va ajut.

18. mircea

Aceeasi problema in Bucuresti la B.T. Sebastian Rahova. Niste mincinosi! Evitati Banca Transilvania! Daca nu, veti pati la fel ca noi…..

Dă-i un răspuns lui admin Anulează răspunsul

8 − 6 =