Autoritatea Nationala pentru Protectia Consumatorilor (ANPC)

Ferratum refuza sa imi trimita contractul de credit. Ce pot sa fac?
ferratum contract credit

In ultima saptamana am tot trimis e-mail-uri in care cer sa mi se trimita contractul de credit la care am platit cateva luni, dupa nu am mai putut plati si l-au cesionat. Acum am nevoie de contractul de credit ca sa ma judec cu firma de recuperari si se pare ca Ferratum tot refuza sa imi trimita. Cand am contractat acest credit nu lam primit nimic pe e-mail. Ce pot sa fac?

Postat in data: 25 mart., 2022

Am luat un credit de 100 de lei fara dobanda de la Hora Credit si am ajuns la o datorie de 2.000 de lei. Ce pot sa fac?
hora credit ifn

Dupa ce am luat un credit de 100 de lei fara dobanda de la Hora Credit, am ajus la o datorie de aproape 2.000 de lei.

Prima data am luat 100 de lei si i-am platit dupa 5 zile fara dobanda. A doua zi am luat 210 lei si am platit dupa 9 zile 252 de lei. In aceeasi zi am mai luat 500 de lei si dupa 15 zile am platit 660 de lei. In aceeasi zi am luat alti 670 de lei si dupa 15 zile am platit 885 de lei. Ziua urmatoare am luat inca 720 de lei si dupa 11 zile am platit 893 de lei. In aceeasi zi, 26 aprilie, am luat 870 de lei, pe care nu i-am mai putut plati, pentru ca la data scadenta, in 9 mai, adica dupa 12 zile, ar fi trebuit sa platesc o dobanda de 243 de lei si o penalitate de inca 243 de lei, in total 1.357 de lei.
Pentru a prelungi termenul de rambursare a imprumutului trebuia sa achit 487 de lei.
Acum, am de platit in total 1984 de lei.
Ce pot sa fac?

Postat in data: 17 mart., 2022

Hora Credit nu vrea sa-mi dea adresa de inchidere credit! Unde pot sa fac o reclamatie?

Buna ziua am probleme cu hora credit: de circa 13 ore solicit adresa de închidere credit prin telefon prin email, nu îmi dau un timp nimic asupra faptului și documentului cerut.

In urma cu 12 zile am solicitat adresa de refinantare am așteptat 3 zile până am primit această info.

Ce as putea face sa reclam acest serviciu care crează inconveniente clienților ca mine?

Postat in data: 07 mart., 2022

Am cardul Postbank blocat si banca germana nu-mi raspunde la cererea de deblocare. Ce pot sa fac?
card posbank

Bună ziua am și eu o problema, am muncit în Germania cu contract de munca pe data de 25.05.2021 mam operat în Germania și nu am mai putut lucra mam mutat acasă am avut cont Bancar la Postbank când am vrut să-mi scot bani în România am văzut că am cardul blocat leam scris un mail leam trimis și scrisoare pentru a-mi debloca cardul dar nu am primit nici un răspuns concret, vă rog dacă puteți sa ma ajuți vă mulțumesc!

Postat in data: 04 mart., 2022

Cum fac o reclamatie la Cetelem?
card-cetelem-inchidere

Cum pot sa fac o reclamatie catre Cetelem, in legatura cu cardul de credit?

Postat in data: 02 mart., 2022

Vodafone mi-a pus poprire 8.000 de lei pe pensia de boala, pentru un telefon de 650 de lei. E legal? Ce pot sa fac?
vodafone reclamatie

Pt un telefon luat de la Vodafone în 2017 în valoare de 650 mi s a pus poprire pe pensia de boala aproximativ 8000 lei .

Atunci aveam pensia 400 lei, le am spus nu pot sa plătesc mai mult de 200 pe luna, mi sa spus prima luna vine puțin mai mult . A venit ceva peste 400 lei , tl nu l a vrut înapoi, de aici am întrat în imposibilitatea de a plati.

Va rog sa ma ajutați deja am împrumut la CAR pensionari am luat lemne, luna asta nu am luat nici toate medicamentele, cu ce sa mai și trăiesc multumesc

Postat in data: 20 feb., 2022

Cum fac o plangere la Vodafone? Nu merge internetul pe telefon!
vodafone-reclamatie-abonament

Buna seara! Doresc sa formulez o plângere împotriva unei angajate Vodafone deoarece de 3 zile mi-am activat o opțiune roaming 15 care mi-a mers Internetul jumate de zi dupa care am inceput sa sun la Vodafone, am vorbit cu diferiți angajați foarte amabili in a ma ajuta, mi-au zis sa inchid telefonul sa il repornesc etc.

Dar aseara nu mergea netu, eram in centru Elveției si cand am sunat sa vedem de ce nu merge Internetul pana la urma, deoarece zicea baiatu sa sun din nou daca nu merge, dar ce sa zic o domnișoara a zis sa incercam din nou si va trebui sa mearga, dar tot nu merge.

Am sunat inapoi cum mi-a si zis doamna dar a raspuns alta doamna care mi-a vorbit foarte urat si mi-a inchis apelul ai sunt urgente domnule, deci eu nu am urgentă ca nu am internet intr-o tara straina si sunt in vacanta.

Apoi am sunat din nou si ma pus pe mute si m-au lasat sa astept in apel bataie de joc. Ce se intampla am înregistrările care le aveti si voi luati măsuri oricum fac plângere protecția consumatorilor deoarece meritam un raspuns de ce nu merge Internetul de 3 zile mi se spune ca am internet dar nu stiu de ce nu merge de ce am platit 15€ sa ma uit la el inainte sa achiziționez opțiunea.

Sora mea a sunat din tara si a vorbit cu voi si ati spus luați opțiune ca este foarte bune si Etc si acuma nu mai e buna ca am doar un 1gb, trebuia sa mi se spună nu sa astept 4 zile pentru asta nu? Luați măsuri la doamna care nu stie sa isi faca treaba la locul de munca sa vorbească in halul asta!

Am vorbit cu doamne in intervalele acestea 21:10 si 21:35 cand mi sa vorbit foarte arogant si jignitor
Sunt client Vodafone asa se comporta cu un client de al vostru !

Sunt client Vodafone am fost mințit ca imi merge opțiune 15€ si de 4 zile nu am internet una imi spune la telefon ca mi-a expirat in 4 ore 12gb alta ca mai am internet dar trebuie rectificat in sistem sunt plecat in tara straina si

Angajații Vodafone vorbesc arogant si spun aveti o urgentă, asta nu e urgentă atunci ce este…

Postat in data: 15 feb., 2022

Cum fac o reclamatie la icredit ifn?
icredit biroul de credit reclamatie

Vreau sa fac o reclamatie la Credius IFN, cum trebuie sa o fac si unde trebuie sa o trimit? In cat timp trebuie sa primesc raspuns si ce fac daca nu se rezolva problema?

Postat in data: 13 feb., 2022

Cum fac o reclamatie la Credius IFN?
credius reclamatie

Postat in data: 13 feb., 2022

Vodafone nu mi-a inchis abonamentul, desi am facut cerere. Ce pot sa fac?
vodafone-reclamatie

Buna ziua. Eu am trei numere la Vodafone si vreau sa renunt la unul, pe care nu-l mai folosesc. Am facut o cerere de anulare a abonamentului pentru acel numar, in 20 octombrie, dar nici pana astzi nu mi-a fost inchis si platesc in continuare pentru el. Am incercat sa sun la Vodafone, dar nu reusesc sa vorbesc cu nimeni, doar cu robotul. Ce trebuie sa fac?

Postat in data: 02 dec., 2021

Vodafone mi-a facut un abonament in plus, fara sa stiu, si mi-a umflat factura. Ce pot sa fac?

Bună,
As dori și eu un sfat, am făcut în august un abonament și mi-am luat un telefon ,mi-au venit 3 facturi umflate ..prima a fost și rata de la telefon .de curioasa m-am uitat pe aplicația my vodofone și am sesizat ca în august mi s-au făcut 2 abonamente…deci 1 în plus, nu am fost informata ca mi s-au făcut 2 abonamente și nici nu mi s-a oferit a 2 a cartela .ce as putea face? Am fost am vb cu casierul…consultantul cu care am semnat contractul susține ca nu își mai aduce aminte.

Postat in data: 01 dec., 2021

Ferratum nu vrea sa ma stearga din Biroul de Credit. Ce pot sa fac?
ferratum-reclamatie

Buna ziua. Am făcut la Ferratum un împrumut rapid în data de 30 septembrie și a fost achitat la termen.

Eu vreau sa fac o refinanțare la banca și mi-a spus ca apar la biroul de credit cu contul deschis de la Ferratum și trebuie sa fac o urgentare sa-mi actualizeze datele sa apară contul închis.

Am făcut doua solicitări la ei și mi-au spus ca în 3-5 zile lucratoare sa verific biroul de credit. Nici pana în ziua de astăzi nu a fost închis contul la ei. Nu știu ce sa fac. Multumesc

Postat in data: 04 nov., 2021

Vodafone nu vrea sa-mi anuleze o factura pentru un contract reziliat. Ce pot sa fac?
vodafone-reclamatie

Am abonament la Vodafone de mai bine de 5 ani. Pana acuma sa zic ca nu am avut probleme.

În urma cu o luna am fos sunat de către un reprezentant Vodafone pt a-mi prezenta o noua oferta, după lungi discuți am fost convinsa sa mai închei încă 2 abonamente pe lângă cel existent. În câteva zile am constatat ca nu este ce mi sa- propus și am cerut rezilierea contractelor și returnarea dispozitivelor înapoi.

Mi s-a confirmat ca s-au reziliat contractele cele noi și surpriza a fost ca mi sa facturat abonamentul pe care îl
dețineam plus cele 2 abonamente. După zile de sunat și discuții peste discuții.

Nu vor sa îmi scadă factura pe motivul ca nu se poate face nimic și eu sunt obligata sa plătesc pt niște servicii de
care eu nu am beneficiat.

Postat in data: 28 oct., 2021

Vodafone mi-a facut poprire, desi le-am cerut sa inchida contractul! Ce pot sa fac?
vodafone-reclamatie-abonament

Va scriu in speranța ca ma veți putea ajuta. In urma cu câțiva ani am anunțat la Vodafone ca părăsesc țara și doresc sistarea contractului, atunci mi s-a raspuns ca e in regula si ca vor anula din Calculator. Acum ma trezesc cu und document prin care ma anunta ca am o poprire …se poate face ceva sau sunt obligat sa plătesc toată aceasta suma ?

Postat in data: 26 oct., 2021

Cum pot sa primesc prima de stat de la Banca pentru locuinte Raiffeisen (Aedificium)?
reclamatie Raiffeisen Bank

Buna ziua, as dori să știu dacă îmi puteți da sfaturi pt a-mi recupera primele de la stat de la Banca Raiffeisen?

În linii mari va spun că avem 2 conturi (chiar 3, doar că fetița minora nu beneficiază de prima de la stat, lucru aflat ulterior), suma totală a conturilor este de aprox 44700 lei pe cele două conturi, urmând a se adaugă prima de la stat de 5427 lei/cont.

Banii au fost retrași din cont in noiembrie, pt că așa am fost sfătuiți de angajata din banca.

In 03.09.2021 am primit o înștiințare cum că dacă ducem facturi emise din data de 30.11.2020- 30.05.2021 putem sa ne primim primele de la stat. Eu nu înțeleg cum sa duc facturi retro??? Cine îmi dă mie facturi din mai??? și de ce am fost înștiințată in septembrie de aceste facturi?

Eu nu vreau să renunț la dreptul meu, aveți cumva o idee sau un sfat care ar putea să mă ajute?
Cu stima

Postat in data: 09 oct., 2021

Vodafone mi-a gresit factura si nu vrea sa o modifice. Ce pot sa fac?
vodafone-reclamatie-abonament

Bună ziua…am făcut un contract la Vodafone, a doua zi am făcut sesizare pt a.l anula, deoarece am observat în contract nereguli fata de ce mi sa spus în magazin! Nu au vrut sa rezolve problema în niciun fel, iar acum mi.a venit factura exagerat de mare, am fost sa vad de unde e problema, iar în magazin mi sa spus ca a fost o greșeală la contract și ca nu am ce sa fac, decât sa plătesc ce mi sa trimis…cum as putea sa procedez? Pt ca nu vor sa remedieze problema, dar banii ii vor…

Postat in data: 10 sept., 2021

Raiffeisen Bank, amendata de ANPC pentru ca nu a respectat un ordin de despagubire a clientilor cu dobanzi majorate la credite

raiffeisen-reclamatie
raiffeisen-reclamatie

Postat in data: 05 sept., 2021

Care este numarul dosarului prin care justitia a stabilit ca sunt ilegale despagubirile Vodafone la rezilierea contractului?
vodafone-reclamatie

DACA PUTETI SA IMI SPUNETI NR. HOTARARII-DOSAR, IN CARE SA DISPUS CA TAXELE SOLICITATE DE VODAFONE PENTRU DESPAGUBIRE LA REZILIEREA CONTRACTULUI SUNT ILEGALE. eventual o copie-poza a hotararii. multumesc anticipat pentru raspuns

Postat in data: 10 iul., 2021

Vodafone nu vrea sa anuleze un contract pe care nu l-am semnat. Ce pot sa fac?

Mama mea in varta de 87 de ani a avut cablu tv de la compania UPC, dar nu se mai afla sub perioada contractuala de ani buni.
In septembrie 2020 UPC-ul a fost preluat de Vodafone, iar in ianuarie 2021 am cerut rezilierea contractului de televiziune , platind toate facturile la zi….dupa care la citeva zile am primit o instiintare de plata pentru un contract de telefonie .

Dupa mai multe sezisari telefonice la Vdf. .au spus sa ignoram factura ca s-a emis eronat de sistem…ca este o greseala pina cind un operator a spus ca s-a facut un contract telefonic in octombrie 2020 si ca s-a trimis prin Fan Courier, plus un telefon Alcatel cu sim..si ca mama mea l-a semnat in prezenta acestuia.

Mama mea nu a vorbit cu nimeni de la Vodafone, nu a beneficiat niciodata de telefonie sau Televiziune…si nu a primit nici un
contract sau telefon de la Fan Courier… In final Vodafone a spus ca nu poate anula contractul.
Ce pot face mai departe?
Multumesc!

Postat in data: 10 mart., 2021

Vodafone ma taxeaza exagerat de mult, pentru cost suplimentar. Ce pot sa fac?
vodafone-reclamatie-abonament

Buna ziua! Am un abonament de 2 ani de zile la Vodafone in care am luat si un telefon. Pe langa faptul ca nu am fost anuntata ca am terminat contractul de doua luni, cei de la Vodafone ma taxeaza in ultimele doua luni exagerat de mult (cu 200-300 de lei mai mult decat abonamentul) pe motiv ca am facut cost suplimentar, asta în condițiile in care ar fi trebuit să fiu anuntata atunci cand fac cost. La telefon am primit doar scuze pt faptul ca nu am fost anuntat dar factura tot eu o plătesc!!!

Postat in data: 25 dec., 2020