avocat

Dupa cat timp se prescrie (sterge) datoria la un credit neplatit?

IN 2005 AM LUAT NISTE BUNURI IN RATE AM PLATIT O PERIOADA SI DUPA ACEEA NU AM MAI AVUT POSIBILITATEA SA RAMBURSEZ BANII DUPA CARE AM FOST ANUNTAT CA SUNT EXECUTAT DAR NU S-A INTAMPLAT NIMIC.

DUPA CAT TIMP SE PRESCRIE ACEASTA ACTIUNE. MULTUMESC ANTICIPAT.

Cum pot fi sters din Biroul de Credit?

Am vrut sa fac un credit si m-au gasit raportat la Biroul de Credit cu datorii.
Am avut mai demult un card de credit Cardavantaj la Credit Europe Bank si probabil ca de acolo mi se trage, dar nu m-au anuntat.

Ce pot sa fac ca sa fiu sters din baza de date?

Daca au trecut 5 ani, pot contesta executarea pe motivul prescriptiei?

In situatia in care am un credit restant, la care ultima rata a fost efectuata acum 5 ani, in cei 5 ani nu am primit nimic acasa, nu s’a instituit poprire pe cont desi salariul intra in cont.

Am primit instiintare de poprire de la executor judecatoresc ieri si astazi mi s-au blocat toti bn din cont inclusiv tot salariul.

Ce sfat imi dati? Cum trebuie sa procedez?

Sa contactez un avocat ptr contestarea infiintarii popririi, avand in vedere ca au trecut 5 ani?

Piperea pierde inca un proces colectiv in care a cerut conversia creditelor in CHF ale OTP Bank la cursul istoric [citeste tot]
Firmele de recuperare mai au dreptul de executare sau de poprire asupra veniturilor si de reprezentare in instanta?

Conform Deciziei 9/2016 a Inaltei Curti de Casatie si Justitie, firmele de recuperare nu mai au dreptul de executare sau de poprire asupra veniturilor si nici dreptul de reprezentare in instanta. Cum se poate scoate din evidenta dumneavoastra, intrucat banca a vandut imprumutul unei firmei de recuperare, iar aceasta nu mai are nici o putere legala decat abuziva.

Va multumesc si astept raspunsul dvs.

Mi-au fost poprite conturile dupa 10 ani de cand am luat creditul. Se poate face ceva?

Acum 10 ani am facut un credit de 5.000 euro la ABN Amro Bank, banca a fost vanduta catre RBS, care nici asta nu mai exista din cate am inteles…astazi am primit sms de la ING ca si cum conturile au fost blocate si am proprire pe ele… eu nu am platit ratele de 7 ani, se poate face ceva? Multumesc

Executorii judecatoresti pot sa-mi retina jumatate din salariul minim pe economie?

Am un salariu minim pe economie, iau in mana in jur de 1.000 de lei lunar si de anul trecut am o poprire pentru o datorie la banca de 350 de lei, asa ca mai raman cu 650 de lei si am si un copil minor in intretinere. Banca (BRD) mi-a blocat si bursa sociala primita de copil de la Primarie, asa incat a trebuit sa fac un angajament plata cu executorul, pentru a putea lua bursa, desi stiu ca pe aceasta nu se poate pune poprire.

Acum am primit a doua poprire pentru un alt credit restant ajuns la o firma de recuperare, care a vrut toti banii, nu m-am inteles cu ei pentru o plata in rate.

Intrebarea mea este: poate sa-mi retina inca o treime din salariu pentru a doua poprire, adica in jur de 700 de lei, iar eu sa raman cu doar 300 de lei, care nu-mi ajung nici pentru mancare?

Se pot prescrie datoriile?

Parintii mei au datorii la apa si gunoi de 1200 respectiv 1500 lei. Au fost dati in judecata si au inceput sa plateasca esalonat. Sumele datorate s-au adunat pe parcursul a 9 10 ani. Se mai pot prescrie sumele datorate sau macar o parte?

Curtea Constitutionala – DECIZIA Nr.245 din 19 aprilie 2016 referitoare la exceptia de neconstitutionalitate a dispozitiilor art.12 si 13 din Legea nr.193/2000 privind clauzele abuzive din contractele incheiate intre profesionisti si consumatori [citeste tot]

Curtea Constitutionala: motivarea deciziei privind legea darii in plata

Curtea Constitutionala: motivarea deciziei privind legea darii in plata [citeste tot]