Banca Romaneasca

Cat este comisionul pentru Ordinul de Plata Conditionat (OPC) la refinantarea creditului?
comisioane ordine de plata conditionate opc

Refinanțez un credit de la BCR (37.000lei) cu cei de la CEC, iar pentru plata creditului prin OPC îmi cer cei de la BCR 1600 lei.
Ce pot sa fac?”

Postat in data: 09 ian., 2024

Pot fi scos din Biroul de Credit, daca banca nu m-a informat de raportare?

„Buna ziua.
Am nevoie de un raspuns cu privire la urmatoarea situatie :
In 2008 am contractat cu sotul un credit ipotecar la Banca Romaneasca
( eu fiind codebitor) .
Din 2015, datorita unor probleme personale nu am mai reusit sa platim ratele . Am incercat sa gasim o solutie , dar nu s-a gasit . Banca nu ne-a oferit nicio varianta de redresare , cu toate ca am informat-o din timp de situatia noastra.

In 2017, am incercat sa rezolvam situatie cu Legea darii in plata . Procesul a durat pana la finalul anului 2019 , iar la inceputul lui 2020 am primit decizia finala prin care am pierdut procesul . In urma acestui proces ne-am trezit ca avem urmatoarea datorie la banca : diferenta de credit ramasa , penalitatile din 2015-2017 , si ni s-a mai adaugat si penalitati pe perioada procesului .

Cu greu am reusit ca in august 2020 sa vindem imobilul , cu conditia impusa de banca : ca diferenta ramasa sa o platim . Ne a-m dat acordul, ca altfel nu aveam cum.

De 3 ani platim aceasta diferenta fara intarziere , mai avem vreo 7 ani dupa calculele noastre ( pentru ca banca nu a vrut sa ne dea un grafic ) . Banca ne-a raport negativ la Biroul de credit , dar nu imi amintesc sa ne fi informat .

Acum, desi platim suma impusa de banca , fara intarziere , nu ni se acorda niciun credit pentru ca suntem raportati negativ la biroul de credit .

Se poate ca sa fim scosi din biroul de credit ? Macar eu daca nu si sotul ?
Multumesc.”

Postat in data: 19 sept., 2023

Care banci au cele mai mici dobanzi fixe la creditele ipotecare?
top dobanzi fixe credite ipotecare

La care banca gasesc cea mai mica dobanda fixa la un credit pentru casa?

Postat in data: 14 nov., 2022

Banca Romaneasca nu m-a informat despre amanarea ratelor la credit. Ce pot sa fac?

Buna ziua, am 2 credite de nevoi personale la Banca Romanesca, eram
interesat de amanarea ratelor conform oug 90/2022, am sunat la banca
prin luna august la ineput, mi-au spus ca inca nu au aprobat nimic, sa
verific site-ul lor, l-am verificat periodic, nu au pus nimic, nicio
informatie, nimic legat de amanare, am sunat astazi la banca iar
dansii mi-au raspuns ca termenul a fost pana pe 26.08.2022, cum as fi
putut eu sa aflu de aceasta prvedere daca ei nu au informat in niciun
fel, ma puteti indruma unde sa fac o sesizare/plangere?

Postat in data: 11 sept., 2022

Topul bancilor cu cele mai mici dobanzi la un credit pentru casa in lei

La care banci gasesc cele mai mici dobanzi pentru un credit ipotecar?

Postat in data: 05 iul., 2022

Care banci au cele mai mari dobanzi la depozitele in lei?
dobanzi depozite banci top

Postat in data: 22 mart., 2022

Banca poate sa-mi anuleze refinantarea daca nu le dau inchiderea de cont?
raiffeisen-bank-reclamatie-refinantare-credit

Buna ziua, am obținut un credit de refinanțare de la Banca Raiffeisen, am achitat integral cardul de credit de la Banca Romanesca, conform contractului, am trimis cererea prin care am solicitat închiderea de cont și o adeverință care sa tina loc de dovadă până la obținerea închiderii efective a contului, totuși cei de la Raiffeisen îmi spun că pot să îmi rezilieze contractul daca nu le dau cu închiderea de cont, Banca Românească nu-mi poate elibera documentul de închidere de cont mai devreme de 2 luni, ce se poate întâmpla din partea băncii Raiffeisen?”

Postat in data: 21 oct., 2021

La care banca sa-mi fac un card? Care are cel mai mic comision lunar de intretinere?

bună ziua, dacă as dori un card 💳 ce comision am pe luna 🌚 pentru întreținere?

Postat in data: 24 aug., 2020

Cum pot obtine amanarea ratelor la credite?

Ma aflu in imposibilitate de plată începând cu luna martie 2020, cum pot sa obtin o perioadă de amânare a ratelor la credit?

Postat in data: 09 apr., 2020

Cine si cum poate amana ratele la credite, pe maxim 9 luni, conform Ordonantei Guvernului

Postat in data: 27 mart., 2020

Care banci dau credite daca esti in Biroul de Credit?

Care banci dau credite daca esti in Biroul de Credit?

Postat in data: 02 feb., 2018

Care sunt cazurile de anulare a datoriilor celor executati silit, in baza legii darii in plata?

In articolul intitulat „Cum se judeca procesele pe legea darii in plata dupa decizia Curtii Constitutionale” mentionati ca o categorie distincta de sentinte date de instante la punctul 5: „De asemenea, exista mai multe decizii ale instantelor prin care s-au anulat datoriile clientilor aflati in faza de executare silita, fara a se demonstra existenta impreviziunii”.

Puteti sa-mi furnizati cazurile exacte in care s-a intamplat asa? Ma intereseaza aceasta deoarece eu am fost executat silit in 2012 iar azi sentinta de fond in procesul pe baza legii DIP mi-a fost nefavorabila pe motiv ca „notificarea din data de 26.08.2016 emisa de catre para?i reclamantei nu determina efectele juridice prevazute de Legea nr. 77/2016”. Mentionez ca inca nu am sentinta in intregul sau si nu stiu motivele care au stat la baza sentintei dar banuiesc ca ar putea fi cele identificate in articolul dvs. din 12.01.2017: „Curtea Constitutionala a publicat in Monitorul Oficial prima decizie referitoare la Legea darii in plata: clientii bancilor nu pot scapa de datorii daca au fost executati silit iar locuinta a fost vanduta

Va multumesc anticipat!

Postat in data: 22 mart., 2017

Pot lua credit de la o banca din Romania daca lucrez in Anglia? De ce acte am nevoie? Ce conditii trebuie indeplinite?

Postat in data: 24 iul., 2016

E normal ca banca sa nu-mi accepte garantie casa pentru ca nu are gaze trase?

Am depus dosar Prima casa la Banca Romaneasca. Dupa o luna si jumatate imi spune ca nu accepta garantie casa ca nu are gaze trase. E normal? Mentionez ca este o casa mare de 160 mp, cu centrala pe lemne si sobe de teracota, teren 3200 mp la 30 de km de Bucuresti.

Postat in data: 30 mai, 2016