banca

Ce pot sa fac daca nu am mai platit o descoperire de card?

„Buna ziua.Daca am făcut acum câțiva ani o descoperire de card in jur de 1100 de lei plătind doar 400 lei apoi din diferite motive nu am mai putut plăti ce pot face acum daca asi vrea să plătesc?”

Postat in data: 10 iul., 2023

Ce fac daca am restante la creditul BRD?

„Am un credit la BRD, când nu am mai putut plăti am trimis mail sa amân 3 rate, nu au făcuto lunar al luat alocația copilul care întra în acel cont, acum mau pus sa plătesc toată suma obligat, dacă vreau reeșalonarea sa plătesc 10% di datorie apoi
reeșalonare. Ce sa fac?? nu pot plăti acei 10% e suma mare..”

Postat in data: 16 iun., 2023

Cum reinstalez aplicatia BT Pay pe alt telefon?

„De ce nu îmi pot reinstala bt pay pe alt telefon mobil?”

Postat in data: 12 iun., 2023

Cum pot sa-mi recuperez banii dintr-o inselatorie cu criptomonede?

„Bună,
Va rog să mă ajutați cu un sfat, am fost abordat de o persoana pentru a investit în criptomoneda, până la urmă m-a convins si am învestit cică o suma minimă de 1200lei, la care a zis că o să fiu contactată de un consultant financiar să îmi spună cum se fac
tranzacții.

Da, am fost contactată de altă persoană care m-a întrebat cum vreau să retrag bani din contul de investiți, ca cu ce bancă lucrez, i-am zis, mi-a trimis un link cu o aplicație Neo Capital, a trebuit să o descarc pe telefon, apoi să descarc biance, pe urma a
zis că trebuie să facă secregare între contul de investiții și contul meu.

Ma pus să fac card virtual să transfer bani de pe cel fizic pe cel virtual și de acolo cică că face segregare.

Am întrebat dar banii nu se transfera așa nu că revin înapoi în cont.
Bineînțeles că bani sau transferta, și am făcut contestație la bancă că refuz tranzacția.

Am primit răspuns nefavorabile ce aș putea să fac acuma sa îmi recuperez bani , sunt disperată.

Ieri i-am trimis mesaj unde sunt bani cei 14000lei care sau transferat cică că sunt în contul de investiții al meu că a fost o eroare de la bancă mea și ia transferta când sa făcut segregare.

I-am zis că vreau bani înapoi a zis ca trebuie să într-un în contul de investiți și să îi retrag dar trebuie să descarc ceva aplicație iar cică că numai așa pot.
Că îmi pune bani acolo și eu de acolo să îi iau.
Nu știu ce să fac.

Mulțumesc anticipat!”

Postat in data: 10 iun., 2023

Cum reinstalez aplicatia CEC Bank, daca mi-am schimbat telefonul?

„Vreau să-mi schimb telefonul,dar rămâne același numar.. cum pot reinstala aplicația cec bank pe noul telefon?”

Postat in data: 04 iun., 2023

Dupa trecerea de la myBRD la You BRD nu mai am acces la contul ONG. Ce trebuie sa fac?

„Pe MyBRDNet am avut anterior 3 conturi personale și contul de ONG (la care, pe langa abonamentul pe persoana fizica, plateam un abonament separat pentru aceasta asociatie persoana juridica.)
De cand am trecut cu conturile personale pe YOU BRD, nu mai am acces deloc cu ONG). Rog rezolvati-mi aceasta problema urgent, intrucat de cca. 2 saptamani nu mi-am mai putut face platile pe acesta asocietie.
Practic, pe MyBRD Mobile, imi cere Cod activare si Parola unica prin SMS pe care nu stiu de unde sa le primesc.”

Postat in data: 04 iun., 2023

Ups…a intervenit o problema. Cardul este deja adaugat in BT Pay. De ce?

„Ups…a intervenit o problema. Cardul este deja adaugat in BT Pay. De ce???”

Postat in data: 03 iun., 2023

Pot sa fac credit in Romania, daca lucrez in Germania?

„Bună ziua ași vrea și eu sa va antreb dacă ași putea sa fac un credit an România dacă lucrez an Germania.”

Postat in data: 25 mai, 2023

Se rezolva ceva daca fac sesizare la banca pentru recalcularea ratelor la credit?

„Buna ziua! Curând, am văzut ceva știri în legătură cu băncile care au fost amendate de ANPC pt calculul ratelor… Noi, „clienții”, dacă facem sesizări se poate rezolva ceva ???
Am făcut anul trecut credit ipotecar pt 30 de ani,cu dobândă variabilă în funcție de Ircc . Am pornit de la o Rată lunara de 1725 de lei și am ajuns la 2940 de lei… Luna aceasta ,de exemplu, am rata principala 69 de lei și dobânda 2870 lei. Ar trebui să fac sesizare și eu? Sau…. Este un risc asumat și cam atât?
Mulțumesc anticipat pentru un eventual răspuns !”

Postat in data: 24 mai, 2023

Bancile mai accepta bancnote de 500 de euro?
bancnota 500 euro

„BRD nu imi accepta bancnote de 500€ pt. a rambursa un credit „prima casa”, motivînd ca ei nu mai accepta astfel de bancnote(decizie interna), dar eu client fiind, nu am fost anunțat. Ce pot face intr-o astfel de situatie?Multumesc!”

Postat in data: 23 mai, 2023

Ce trebuie sa fac daca banii transferati nu au ajuns in contul bancii?

„Am făcut un transfer bancar, prin ordin de plata, dintr-un cont al meu de la BRD, într-un cont laTBI Bank pentru rambursarea anticipata al unui credit al fratelui meu Atanasiu Petru, in data de 10.05.2023.
Nici până astăzi 19.05.2023 suma respectiva (5.170 lei) nu a intrat în contul TBI, cu toate că a plecat de contul BRD. Ce s-a putut întâmpla ? Cui să mă adresez ?”

Postat in data: 22 mai, 2023

Este banca obligata sa-mi recupereze banii furati din cont?

„Mi-a fost luata din cont BRD suma de 8400 lei dar prin cateva sume mai mici fara voia si instiintarea mea. Mai am vreo sansa sa-mi recuperez banii? Am facut eu reclamatie la banca. Este banca obligata sa-mi recupereze banii? Nu banca i-a oprit.”

Postat in data: 21 mai, 2023

Credius mi-a aprobat un credit, desi aveam multe datorii la alte IFN-uri si la banca. Ce pot sa fac?
credius-reclamatie

„In luna noiembrie 2022,am facut un credit la Credius care mi-a fost aprobat,desi la acel moment figuram cu credite la mai multe ifn-uri si cu un credit mare la BCR. Inca de la acea data am platit rata in valoare de 1200 lei la Credius in fiecare luna cu cateva zile intarziere,dar,nu am intarziat nicioadata 30 zile.

Cu toate acestea,Credius mi-a dat dosarul firmei Integral Collection si de atunci in fiecare luna cand depasesc cateva zile data de plata a ratei,aceasta firma ma suna si imi trimite mesaje cu amenintari ca daca nu platesc voi fi raportata la biroul de credite.Intr-adevar,am foarte multe ifn-uri de platit si un salariu lunar de 3500 lei si nu stiu cum o sa ma mai descurc,dar,m-am tot imprumutat ca sa nu ajung la biroul de credite.Ce pot sa fac referitor la imprumutul de la credius?…Multumesc..O zi buna va doresc..Sper sa aveti timp si sa imi raspundeti.”

Postat in data: 08 mai, 2023

Se poate face refinantarea creditului la aceeasi banca?

„Bună ziua. Îmi doresc tare mult să îmi dați un sfat vă rog. Problema stă în felul următor, am un credit de refinanțare la BCR făcut în luna decembrie(20000) , pe lângă el mai am alte 4 în valoare de 4000 de lei ( 12000), pe 4 mai se împlinesc cele 3 luni de la ultimul credit. Aș vrea să refinantez din nou tot la ei pentru a prinde toate creditele într-unul singur și ceva bănuți în plus de care am nevoie.

Întrebarea mea este , va fi posibil sa fac acest lucru? Am mai citit pe internet și am văzut fel și fel de situații cum ca nu se poate, că nu merge refinanțare la aceeași bancă. Ce mă sfătuiți să fac? Menționez ca am un salariu net de 2700 de lei. Mulțumesc frumos.”

Postat in data: 02 mai, 2023

Cat dureaza un transfer Revolut – ING?

„Am făcut un transfer de pe revolut pe ING în euro ieri și tocmai azi miau făcut transferul în cont dar nu miau întrat banii în contul de ING transferul lam făcut ieri la ora 8. 30”

Postat in data: 02 mai, 2023

Cum se deblocheaza poprirea pe un cont Banca Transilvania?

„Buna seara. Soțul meu muncește în Austria, În România are poprire pe contul banca Transilvania, pentru duma de 5600 lei. As vrea sa știu cât la suta dintr-un salar de 1500 euro,are dreptul sa ii pună poprire pe cont?

Și cum își poate ridica restul banilor din salariu(după ce ii trage poprirea)din cardul BT Vișa dacă se afla pe teritoriul Austriac? Contul sotului este in euro.Trebuie sa ceara deblocare cont ? Sau care sant procedurile va rog?

Din ceea ce știu legal ca mai mult de 33 la suta din venit nu are voie sa ii tragă din
salar. Va rog respectuos sa ma lămuriți d-stra la întrebările care vi le-am adresat.

Cu stima și respect!”

Postat in data: 28 apr., 2023

In cat timp se face un transfer bancar din contul ING catre un cont BT?

„Buna ziua, in legătură cu un transfer bancar din contul de ing către bt făcut vineri seara..in cât timp ar trebui sa fie in contul bt?”

Postat in data: 24 apr., 2023

Platile catre Trezorerie se pot face si online, sau doar la ghiseul bancii OTP?

„OTP BANK Botosani refuza platile online catre Trezoreria Statului, spunand ca aceste plati se pot face doar cu op depuse la ghiseu.
Mentionez ca, comisioanele la platile prin op depuse la ghiseu sunt duble fata de platile online.
Este normal si legal ?”

Postat in data: 23 apr., 2023

Banca nu a inchis contul nefolosit mai multi ani si a incasat comisioane. Ce pot sa fac?

In anul 2012, sotia mea s-a imbolnavit de NMO, ceea ce a condus – dupa scurt timp – la incadrarea ei in grad 1 de handicap (tetraplegie).

Nemaiputandu-se deplasa, eu am facut demersurile de transformare a contului de salariu in cont pentru virarea pensiei de boala (la o sucursala a INTESA SANPAOLO, banca la care avea deschis contul in care i se virase salariul, inainte de declansarea bolii; cont cu card atasat).

In anul 2017 sotia mea a decedat, in urma unor complicatii infectioase (sepsis).

La cateva luni dupa decesul ei, a expirat valabilitatea cardului pe care i se vira pensia. Din acel moment si pana la momentul prezentei, in cont au ramas 324 lei (banii neputand fi retrasi din cauza expirarii valabilitatii cardului).

La efectuarea succesiunii, din neatentie, s-a omis includerea acestui cont (cu suma existenta in el) in lista bunurilor succesorale.
Doua demersuri ale mele ulterioare, pentru inchiderea contului, au fost zadarnice, banca cerandu-mi includerea sumei in certificatul de mostenitor.

In perioada 2017-2023, in cont nu s-au mai facut nici un fel de alte operatii, doar inscrierea de comisioane de administrare.

Nota. Intre 2017-2019, comisionul a fost exprimat doar in lei. Din anul 2019, pe langa comisionul in LEI, a aparut si comisionul de administrare in moneda EURO, care pana atunci nu fusese perceput.

In cont nu s-au facut niciodata operatii in EURO, el fiind creat pentru operatiuni cu lei (intai virare salariu si ulterior pensie de boala).

Mentionez ca ultimul extras de cont (primesc lunar extrasele prin e.mail, de la banca) releva faptul ca suma comisoanelor (in lei + euro) a depasit de curand suma ramasa inca in cont (324 lei).
Comisoanele „curg” in continuare dar banca nu le compenseaza din suma existenta in cont.

Am presupus ca incetarea virarii pensiei de boala va conduce la inchiderea contului /suspendarea lui (daca exista aceasta varianta), dupa un numar de ani. Constat ca nu s-a intamplat asa ci a mai aparut si un comision suplimentar (cel in EURO).

Intrucat
-nu as dori sa mai cheltuiesc bani cu modificarea certificatului de mostenitor, si
-nu stiu daca apar ca imputernicit in cont (nici nu am contractul prin care a fost modificat contul, de la salariu la pensie de boala).
as vrea sa intreb
-exista o alta cale de a „scapa” de acest cont, (care oricum nu mai serveste nimanui) in afara de cea prezentata de banca (includerea sumei in lista bunurilor succesorale)?,
-pot fi raspunzator pentru acoperirea costurilor cu comisioanele contului?

Astept, cu deosebit interes, raspunsul Dvs..
Multumesc”

Postat in data: 10 apr., 2023