banci

Raiffeisen mi-a respins cererea de amanare a ratelor, pe motiv ca am avut intarzieri la plata ratei. Este legal? Ce pot sa fac?

Bună ziua.Sotul meu a făcut o cerere (una de mana și una tip adresata băncii Raiffeisen) prin care solicita amânarea ratelor timp de 9 luni conform OUG90/2022. Creditul este de nevoi personale, fără giranți.

Am primit răspuns negativ din partea băncii pe motiv ca a avut întârzieri.Mentionez ca întârzierea nu a depăși 21 de zile(rata avea data pe 26 iar noi plăteam pe 10 luna următoare când lua plata ).

Acest lucru se întâmplă tocmai din cauza ca fabrica unde lucram ne-a lăsat în șomaj în martie din cauza lipsei de materie prima (negru de fum).De atunci am întâmpinat probleme în achitarea ratei.

Vreau sa știu dacă este normal ca banca sa refuze solicitarea noastră dat fiind ca noi
suntem afectați de criza actuala și de faptul ca utilitățile au crescut considerabil în ultimul an.Multumesc anticipat și aștept un răspuns deoarece termnul maxim ptr amânarea ratelor este 29 august.

Postat in data: 23 aug., 2022

Aplicatia de pe telefon BT Pay nu se deschide si nu afiseaza soldul. De ce?
bt pay aplicatie

Bună ziua aplicația de pt tel BT plai nu se deschide se invirte și nu afișează soldul

Postat in data: 18 aug., 2022

Nu primesc SMS cu codul pentru cardul Ma French Bank. Ce pot sa fac?
mafrenchbankcard

buna ziua, miam facut un card MA FRENCH BANK dar din pacate codu numi mai vine spunetimi va rog ce pot face

Postat in data: 18 aug., 2022

Am o problema cu BT Pay: imi trimite mesaj de confirmare a platii pe un numar vechi de telefon. Ce pot sa fac?

Salutare! Am o problema,nu pot confirma platile online cu bt pay. Imi trimite mesaj de confirmare a platii pe un numar vechi de telefon,dar cand activez bt pay-ul imi trimite mesaj pe numarul actual(cel nou de telefon).

Postat in data: 17 aug., 2022

Banca mi-a respins fara motiv cererea de amanare a ratei! Ce pot sa fac?

Buna ziua ,in urma solicitarii unei amanari a ratelor cf OG 90/2022 la Garanti Bank ,aceasta mi-a fost respinsa fara nici un motiv real, cu un raspuns tipic politicianist ca nu ma incadrez ,fara ca sa specifice clar „de ce” sau care sunt criteriile.

In cei 13 ani de platit rate la aceasta banca nu am avut 1 zi de intarziere … Am trimis o cerere in care sa mi se explice clar motivul pentru care a refuzat cererea de
amanare a ratelor, conform OUG 90/2022. Este bine cum am procedat, mai trebuie sa fac si altceva?

Multumesc frumos

Ganduri bune

Postat in data: 17 aug., 2022

Cum au ajuns datele mele personale la Kruk? Este legal?

„în baza căreia legi au ajuns datele mele personale la kruk Romania ,?? Eu nu știu ce e cu firma aceasta,nu am semnat nici un acord pt prelucrare date personale,etc??

Va atrag atenția că voi sesiza ANPC privind aceste aspecte invederea luării măsurilor legale de sancționare a firmei dvs pt prelucrare ilegală de date personale către altă persoană juridică, întrucât eu doar cu alior bank am semnat un acord pt prelucrare date personale!!!Va mulțumesc!!!”

Postat in data: 17 aug., 2022

Raiffeisen nu vrea sa-mi amane ratele la credit, spune ca nu s-au publicat normele de aplicare a OUG 90/2022. Ce pot sa fac?

Buna ziua. As dori sa stiu daca sau publicat normele de aplicare o.u.g 90 din 2022 cu privire la amanarea ratelor . Pt. Ca cei de la banca Raiffeisen ami spun ca nu sau publicat. Multumesc. O zi buna

Postat in data: 16 aug., 2022

Este normal sa creasca atat de mult soldul final al creditului, dupa amanarea ratelor?
cost amanare credit

Postat in data: 15 aug., 2022

Credius imi cere inapoi 350 de milioane pentru un credit de doar 2.000 de lei. Este legal?
credius contact

Ma poate ajuta și pe mine cineva cu mafioți ăștia de la credius, am luat în 2019, 2000 de lei de la credius am plătit câteva luni după am avut câteva probleme și nu am mai putut sa lucrez acum mi sa facut poprire din salariu aici unde lucrez îmi opresc 33 la suta din salariu undeva la 1000 de lei mia venit la locul de munca o hârtie unde îmi spune ca am de plătit 220 de milioane plus 130 de milioane cheltuieli de judecata cum este posibil oamenii buni

Pentru 2000 de lei sa dau 350 de milioane înapoi ajutați-mă va rog ce pot face

Postat in data: 15 aug., 2022

In cat timp se face un transfer de bani de la BT la BRD?

Bună ziua! Am trimis o suma de bani din contul meu BT, către contul meu BRD, astăzi, duminică, la ora 19:30. Când vor întra banii în contul BRD?

Postat in data: 15 aug., 2022

Cum pot sa-mi aman ratele la creditul ING?

Cum se face amanarea ratelor la un credit ING?

Postat in data: 14 aug., 2022

Cum intru in aplicatia YOU BRD de pe laptop?

„Cum intru in contul BRD de pe laptop?”

Postat in data: 14 aug., 2022

Cum instalez pe telefon aplicatia YOU BRD?

Vreau sa-mi instalez pe telefon aplicatia YOU BRD, sa vad banii din cont. Cum fac?

Postat in data: 14 aug., 2022

Unde gasesc numar client BRD sau codul de activare?
nume utilizator aplicatie brd

Unde pot gasi nr client BRD sau cod activare aplicatie?

Postat in data: 14 aug., 2022

Intesa refuza trecerea de la ROBOR la IRCC! Ce pot sa fac?

Intesa refuza sa faca schimbarea de la ROBOR la IRCC. Am depus cerere de trecere pentru creditul meu ipotecar (nu este un credit prima casa).
De altfel nu am primit nici un fel de motivare a refuzului.
Pot sa fac ceva in acest sens?… chiar daca o sa primesc o motivatie (pe care am solicitat-o pe email)
Merci mult.

Postat in data: 14 aug., 2022

Stergerea datelor negative din Biroul de Credit se poate face chiar daca am fost notificata de banca?

Am incercat o ștergere a datelor negative introduse de ING și nu am reusit ,am apelat a doua oară la o firma specializata și nu am reușit .

Credeți că cu o solicitare de ștergere din bunăvoință se poate realiza ștergerea?

Ei îmi trimit răspuns de fiecare dată că m-au notificat și îmi trimit notificările .

Mulțumesc.

Postat in data: 13 aug., 2022

Cred ca am fost pacalita de o companie din UK care se ocupa cu cryptomonede Certainvest. Pot sa-mi recuperez banii?

Cred ca am fost pacalita de o companie din UK care se ocupa cu cryptomonede Certainvest ,am virat o suma de 250€ , apoi suma a crescut la 1000€, am mai virat din contul meu 2000 €, bani care spun ei ca i-au blocat in blockhain si daca nu platesc taxele in
valoare de 2000€ in 24 ore nu imi vor mai vira banii si se vor pierde.

Au trimis un mail in care imi spun ca daca nu virez taxele vor creste penalitati de 4600 €. Intrebarea mea este imi mai potrecupera banii si ce se intampla daca nu platesc?

Va multumesc pentru eventualul raspuns

Postat in data: 13 aug., 2022

Am reinstalat aplicatia YOU BRD si nu se mai deschide. Ce trebuie sa fac?
you brd nu merge

A trebuit reinstalat You Brd app iar acum, dupa ce introduc pin-ul aplicatia nu se dechide. Se intoarce la pagina principala de login.
Ma puteti ajuta, va rog?

Postat in data: 13 aug., 2022

Pot fi executata silit pentru neplata SVS in Austria?

Buna seara, pentru SVS pot fi executat silit daca firma unde am lucrat nu mi-a declarat venitul iar, acolo s-au intamplat niste chestii care nu ma privesc dar, totusi imi vine sa platesc cu miile de euro iar dupa o vreme imi vine notificare de la ANAF,,,,

Se poate incepe o executare silitata pe aceasta tema? In conditiile in care firma Austriaca pt care am prestat serviciile nu si-a facut datoria?

Postat in data: 12 aug., 2022