Biroul de Credit

Cum pot fi stearsa din Biroul de Credit ca sa mi se aprobe un nou imprumut?

Vreau sa iau un credit de la Banca Transilvania, dar cei de acolo mi-au spus ca nu se poate intrucat figurez la Biroul de Credit cu o restanta de 67 de lei din 2013, pentru un card pe care l-am platit, de care nu stiam. Ce pot sa fac ca sa fiu stearsa din Biroul de Credit?

Postat in data: 06 oct., 2017

De ce nu indeplinesc scoringul pentru un credit?

Buna ziua, am si eu o intrebare. am fosta astazi la o banca pentru a imi face un credit. am raspuns la cateva intrebari, dupa cateva minute doamna de acolo mi-a zis ca nu pot face credit pentru ca nu indeplinesc scoringul. ce legatura are ca stau cu parinti si ca nu sunt casatorit? Un coleg al meu de munca avand aceleasi conditii ca mine i s-a aprobat. de ce??? Poate avea patronul la care lucrez influenta asupra bancii, iar aceasta sa nu imi aprobe imprumutul?
Va multumesc anticipat

Postat in data: 21 iul., 2017

BRD m-a raportat ca rau platnic in baza de date, fara sa stiu. Ce pot sa fac?

Desi in urma cu doi ani am achitat ultima rata la BRD si am contul inchis din acea zi, azi am descoperit intamplator ca am o restanta de 300 lei, fapt ce ma defineste ca rau platnic in baza de date, am acelasi domiciliu si nu am fost vreodata somat fata de acest aspect, iar directorul bancii imi sugereaza sa platesc aceasta suma.

Postat in data: 17 iun., 2017

Ce pot sa fac sa obtin un credit daca sunt in baza de date la Biroul de Credit?

Ce pot sa fac sa obtin un credit daca sunt in baza de date? Am divortat si nu am mai putut plati ratele ..cresc trei copii minori! multumesc frumos daca puteti sa ma ajuta cu ceva

Postat in data: 30 apr., 2017

Cum pot sa inchid mai repede un cont de credit la Cetelem?

Am achitat integral linia de credit Cetelem cu suma comunicata de un operator pentru a inchide contul si transmite la Biroul de credite pentru a nu mai figura cu acest contract. Insa dupa mai bine de o luna de zile cand am aplicat la BCR pt Prima Casa mi-au zis ca figurez cu Cetelemul in Biroul de credite.

Cei de la Cetelem spun ca trebuie sa-mi restituie 5 lei pentru a putea lichida contractul si nu poate face asta mai devreme de 17 martie. Problema este ca proprietarul apartamentului pleaca din tara pe 19 martie si nu este timp pentru toate procedurile, iar eu pot pierde acest apartament.

Exista o solutie pentru a obliga Cetelemul sa schimbe situatia in Biroul de Credite mai repede? Rog raspuns cat mai repede.

Postat in data: 14 mart., 2017

Cum pot fi scoasa din Biroul de Credit daca BCR m-a bagat fara sa fiu anuntata?

Am un credit la BCR si doua luni nu am putut sa platesc, ca am fost in concediu medical, am trimis documente la banca ca sunt bolnava, am sunat ca nu am putut sa ma deplasez, am fost sunat si m-au asigurat ca nu voi fi bagata in baza de date ca am si asigurare facuta la credit, dar tot am fost bagata in baza de date, va rog mult sa ma ajutati sa fiu scoasa din baza de date.

Postat in data: 10 feb., 2017

Cum pot proceda sa fiu scoasa din Biroul de credit?

Sunt inregistrata la Biroul de credit cu o restanta pe care am platit-o. Cum pot proceda sa fiu scoasa ca sa imi pot refinanta creditul de catre alta banca? va multumesc.

Postat in data: 22 ian., 2017

BCR: Solutii pentru clientii persoane fizice care se afla in situatii dificile

BCR: Solutii pentru clientii persoane fizice care se afla in situatii dificile

Postat in data: 20 ian., 2017

Cum trebuie sa procedez daca nu mai pot plati creditul? Sa fac unul nou?

Am un credit si nu pot sa mai dovedesc sal achit si sint in baza de date si vreau sa fac unul din nou ca sami revin la normal. Cum sa procedez?

Postat in data: 20 ian., 2017

Pot sa-mi refinantez la o banca un credit luat de la un IFN?

De ce bancile la care am incercat nu vor sa-mi refinanteze imprumutul luat de la un IFN, cu o dobanda foarte mare? Stiti vreo banca unde pot face refinantarea creditului?

Postat in data: 17 ian., 2017

Dacă sunt în Biroul de credit și soțul meu vrea sa facă împrumut, îl afectează cumva?

Buna ziua, daca sunt in Biroul de credit si sotul meu vrea sa faca imprumut il afecteaza cumva? Nu eram casatoriti cand am facut creditul.

Postat in data: 12 dec., 2016

Ce conditii trebuie indeplinite pentru ca o banca sa ma raporteze cu restante la Biroul de Credit?

Am fost executat de o banca pentru neachitarea unui credit. Am avut poprire pe salariu (o treime) timp de 3 ani de zile, timp in care „treimea” a fost virata lunar bancii. Dupa trei ani de zile de poprire, am contactat banca si, in urma discutiilor am acceptat oferta lor de inchidere a creditului. Precizez ca in primele 31 de luni de la inceperea popririi nu am fost raportat la BC, iar ulterior, in ultimnele 5 luni din perioada de 3 ani (36 luni) in care am avut poprire, m-am trezit raportat la BC. Am tot incercat sa aflu de la banca motivul pentru care am fost raportat in ultimele 5 luni si nu reusesc. Ce conditii trebuiesc indeplinite pentru ca o banca sa ma raporteze cu restante la BC la respectivul credit aflat in executare, in ultimele 5 luni ale popririi?

Postat in data: 12 iul., 2016

Daca sunt in Biroul de credit pot accesa un credit Prima casa? Exista vreo posibilitate sa fiu sters din Biroul de Credit?

A-si dori sa stiu daca sunt in Biroul de credit pot accesa un credit Prima casa? Si daca achit creditul restant cu o rata de 54 lei pe luna, am fost inscris cu intarzieri de 60 de zile, exista o posibilitate sa fiu sters din Birou de credit?

Postat in data: 16 iun., 2016

De ce refuza bancile sa-mi acorde refinantare la creditele pe care le am?

Buna ziua, as vrea sa stiu care este motivul pentru care toate bancile refuza sa-mi acorde refinantare la creditele pe care le am deja, desi peste tot mi se spune ca am salariul suficient, pot sa fac refinantare, ma incadrez perfect, etc etc, mi se face analiza dosarului, interogari Anaf si Biroul de credit, mi se promite raspuns pana la sfarsitul saptamanii, apoi ori nu mai primesc raspuns deloc, ori mi se raspunde ca nu pot face refinantare, pentru ca am creditele alea pe care vreau sa le refinantez.

Desi de la inceput am spus ca am mai multe credite, mi s-a spus ca e ok, mi se calculeaza cat pot primi pentru refinantarea lor, pot sa iau si in plus.

Pierd timp in fiecare saptamana sa iau la rand toate bancile, sa mi se spuna acelasi lucru: da, sigur ca puteti sa faceti refinantare, dar nu puteti pentru ca aveti alte credite.

Si sunt sigura ca de fapt pot obtine un credit, dar dosarul meu in cele mai multe cazuri este aruncat la gunoi imediat ce am iesit pe usa. Pentru ca de mai multe ori mi s-a dat raspuns negativ chiar dupa un minut dupa ce am parasit biroul functionarului.

Ma indoiesc ca e cineva atat de rapid incat sa decida acordarea unui credit intr-un timp atat de scurt. Pentru informatii, ultima oara cand am fost sa vad daca am vreo sansa la o refinantare, venitul meu (verificare la ANAF) este de 1800 RON, am doua credite lunare de 288 RON, mi s-a facut analiza, ma incadrez, pot obtine 14000 RON, rata lunara de 280 RON, etc etc, e perfect, totul este roz, da sigur, puteti lua refinantare, va dam rapunsul pana la sfarsitul saptamanii, ca la 5 minute dupa ce ies din cladirea bancii sa fiu sunata;”stiti, ne pare rau, dar nu va incadrati pentru obtinerea unui credit, nu puteti obtine refinantare”, fara sa mi se spuna de ce (toate bancile refuza sa-mi comunice motivul refuzului, de obicei mi se spune „ca
sistemul nu permite”, desi „sistemul e cel cu ajutorul caruia mi s-a facut analiza, cu incadrare si totul e perfect).

Sincer m-a saturat de bataia asta de joc si vreau sa stiu de ce mi se refuza refinantarea si unde pot face reclamatie pentru toate bancile care m-au refuzat dupa ce m-au mintit si m-au facut sa pierd in fiecare zi cate-o ora din viata. Imi cer scuze ca am scris atat de mult, dar chiar e bataie de joc ce se face.

Postat in data: 03 mai, 2016