Biroul de Credit

Banca nu mi-a raspuns la cererea de restructurare a creditului si m-a raportat la Biroul de Credit. Ce pot sa fac?

Bună seara ! Am un credit și i am sunat pentru restructurarea creditului. Mi au spus că vor reveni cu telefon, dar n au făcut o. Am trimis mai multe mailuri și în final cineva din departamentul restructurări mi a trimis mai multe documente pe care le am completat și trimis pe data de 07.11.2022.

În data de 17.11.2022 am avut scadența și nu am plătit rata. Pe 18.11.2022 am fost sunată că nu am plătit rata. I am explicat situația persoanei care m a sunat și aceasta a spus că se va interesa și va reveni cu telefon, ceea ce nu s a întâmplat. Apoi au urmat mesaje cu raportarea catre Biroul de credit și azi (29.11.2022) am primit un mesaj de la recuperatori ( ICC recuperare ) .

Menționez că am toate documentele cerute și trimise către bancă, iar persoana care pare să fie specialist restrucurare nu mai răspunde la mailuri.Cerea de restructurare a fost făcută in urma diminuarii salariului, respectiv un spor de 25% si a supraindatorării. Vă rog să mă ajutați în demersul meu către banca. Mulțumesc!

Postat in data: 30 nov., 2022

Cum pot fi stearsa din Biroul de Credit de catre Raiffeisen?
stergere biroul de credit

AM FOST BAGATA DE RAIFAISEN IN BIROU DE CREDITE.CUM AS PUTEA SA MA STERG DE ACOLO.BANCA NU VREA.
Am luat un credit in val de 118000 in anul 2017.in anul 2021 am anuntat banvca telefonic ca nu mai pot palti rata fiind f mare.in sept 2021 au sunat de la raif si au facut o oferta sa platesc 32300 si creditul va fi inchis.mai aveam vreo 70000 lei de dat la creditam achitat.dar la o luna m au bagt in birou cu cifra 6

Postat in data: 28 nov., 2022

Care este modelul de cerere pentru stergerea din Biroul de Credit de catre iCredit?
icredit stergere biroul de credit

Bună ziua. In anul 2018 am făcut un credit la Icredit, în 2019 mi-au pus poprire pe salariu, acum apar în biroul de credit pe 2019.
Dacă ma puteți ajuta cu un model de cerere pentru a mă putea scoate de la rău platnici

Postat in data: 23 nov., 2022

Cum pot sa fiu șters din Biroul de Credit de Hora Credit, pentru ca mi-au acordat un credit cu depășirea gradului de îndatorare?
hora credit dobanda dae

Bună ziua! Cum as putea sa fac sa fiu șters din biroul de credit de hora credit pentru ca mi au acordat un credit de 3000 lei cu depășirea gradului de îndatorare cu toate ca au verificat biroul de credit când mi au împrumutat banii și au văzut ca mai aveam 3 credite active a căror rate depășeau venitul, poate ma puteți îndruma cum ar trebui să procedez unde si care ar trebui să fie formularea cererii de stergere. Mulțumesc!

Postat in data: 21 nov., 2022

Pot fi scos din Biroul de Credit de IFN-uri, daca mi-au dat credite cu grad de indatoare de peste 100% din venit?
hora credit stergere biroul de credit

Bună ziua! Pot fi sters din biroul de credit de ifn uri ca hora credit care mi au acordat credit chiar dacă aveam depășit gradul de îndatorare de 40 % și totuși ei mi-au acordat credit de am ajuns la grad de îndatorare de peste 100% din venit?

Postat in data: 20 nov., 2022

Am fost bagat in Biroul de Credit fara a primi vreo notificare. Ce pot face pentru a fi sters?
Stergere Biroul de Credit

Am fost bagat in biroul de credit,fara a primi vreo notificare.creditul a fost achitat integral.
Ce pot face pentru a fi sters din biroul de credit.
Mentionez nu am fost instiintat sub nici o forma si nici nu am fost executat silit.va multumesc.

Postat in data: 20 nov., 2022

Dupa cate zile de intarziere de la data scadenta a ratei sunt raportat la Biroul de Credit?

Am avut un credit nebancar cu data scadenta pe 10.10.2022, pe care l-am achitat cu intarziere pe data de 09.11.2022, mai exact chiar in a 30-a zi de la data scadentei.

IFN-ul respectiv spune ca raportarile negative sunt transmise incepand cu 30 de zile de intarziere, deci in data de 09.11.2022 ei au trimis raportarea catre Biroul de Credit desi eu am achitat suma restanta chiar pe data de 09.11.2022.

Din punctul meu de vedere, nu este corecta afirmatia lor, intrucat am facut un pic de research si conform prevederilor art. 5 alin. (1) din Decizia ANSPDCP nr. 105/2007, datele negative se transmit către sistemele de evidenţă de tipul birourilor de credit după 30 de zile de la data scadenţei…. ori eu am achitat in a 30-a zi, deci nu am
depasit termenul legal de 30 zile.

Dumneavoastra ce parere aveti ?

Multumesc anticipat de raspuns !

Postat in data: 10 nov., 2022

Care este procedura Biroului de Credit privind datele personale ale clientilor bancilor?

Care este procedura legala prin care Biroul de Credit prelucreaza datele mele personale atunci cand am un credit la banca? Care sunt drepturile mele?

Postat in data: 27 oct., 2022

Am luat 13 credite de la IFN-uri, iar acum nu le mai pot plati! Ce pot sa fac?

Am luat niste credite IFN, mai exact 6 linii de credit si 7 credite de consum, total 13, toate acestea in decurs de 2 luni, toate nebancare.

Am inceput cu 2 linii de credit, avand nevoie de bani, spunand da folosesc doar una, si cand am nevoie sa platesc dobanda, retrag din cealalta sa completez, si apoi invers. M-am folosit de amandoua la un moment dat, apoi am luat alt credit sa pot plati dobanzile la primele 2..si asa a mers mai departe, pana am ajuns la 13 credite nebancare, suma a creditelor fiind in jur de 20.000 lei fara dobanda. Asta inseamna undeva la 5.000 lei pe luna doar dobanda. Am ajuns sa nu mai pot plati, avans salar net de 3000 lei, alt venit nu am.

Un lucru ciudat, ce nu inteleg, este ca in 2 luni mi s-au acordat credite din 13 locuri diferite in valoare intre 1000 si 2000 Lei, eu avand un salar doar de 3000 net si contract de munca pe perioada determinata pana in 31 decembrie 2022, toate acestea figureaza la anaf, unde am fost verificat de toate institutiile IFN, avand si un credit restant, neplatit de 5 ani la BRD.

Intrebarea me este, cum este posibil asa ceva? Tu ca firma, acorzi niste credite, la niste persoane care nu-s eligibile pentru plata, tu stii asta 100% dupa analiza si verificarea clientului la anaf. Okay, e firma ta, politicata, banii tai, riscul tau, inteleg. Dar de ce ai face asta, cand stii ca clientil n-o sa poate sa plateasca nici banii datorati nici macar dobanda. Toate 13, la fel. Cred ca doar 3 institutii m-ai respins.

Este legal asa ceva? Va intreb, ca am primit un mesaj ciudat de la Ferratun, citez:

„Ferratum: Cerere de credit respinsa! Obligatiile financiare pe care le aveti cu alte credite, in raport cu venitul net, depasesc nivelul legal admis.”

Deci exista o lege care poate limita acordarea creditelor in raport cu venitul net? Eu nu aveam voie sa primesc nici macar 2-3, nu 13.

Aici asa avea nevoie de ajutorul dumneavoastea, daca aveti vreo solutie, propunere, sfat, orice e binevenit, pentru ca, sincer, sunt la pamant cu psihicul. Am facut eu prostia asta, da, dar acum am mare nevoie de ajutor!

Avand problemele astea financiare, nu imi permit un avocat. Daca considerati ca ma puteti ajuta, astept raspunsul Dumneavoastra.

Postat in data: 10 oct., 2022

Care banci si IFN-uri raporteaza restantele la Biroul de Credit?

Care sunt bancile si IFN-urile care raporteaza restantele la Biroul de Credit?

Postat in data: 10 oct., 2022

Cum se face stergerea din Biroul de Credit la Cetelem?

Postat in data: 24 sept., 2022

Cum obtin codul de inrolare pentru Biroul de Credit?
cont-birouldecredit

De unde pot face rost de codul de inrolare pentru a-mi face cont la Birouldecredit.ro, sa vad daca sunt raportat de banca?

Postat in data: 23 sept., 2022

Cetelem m-a raportat la Biroul de Credit, desi am platit rata la timp. Ce pot sa fac?
cetelem biroul de credit

Am plătit rata la cetelem și au ajuns bani cu întârziere am fost
sunat ca sunt în biroul de credite . De ce ? Eu am plătit la timp ce
pot sa fac ?

Postat in data: 16 sept., 2022

Cum aflu daca sunt sau nu in Biroul de Credit?
biroul-de-credit-inregistrare-cont

Așa dori sa aflu daca sunt in biroul de credit. Ce trebuie sa fac?

Postat in data: 10 sept., 2022

Orange Money mi-a cesionat creditul la Rocapital si m-a raportat la Biroul de Credit, fara sa stiu. Ce pot sa fac?
rocapital kruk

Am avut un credit la Orange money, care a fost cesionat in luna Mai la RoCapital. Incepand cu luna Mai nu am mai putut plati ratele la casieria orange si mi s-a comunicat ca voi fi contactat de noul creditor.

Timp de 4 luni nu am fost contactat de nimeni, desi numarul de telefon la care eram contactat de catre orange money a ramas valid. Astfel absolut accidental am aflat in luna August ca figurez cu intarzieri in biroul de credit, si tot din raportul scos
de la biroul de credite am aflat si numele noii institutii financiare care a cesionat acest credit.

Ca urmare i-am contactat eu pe ei, unde initial m-au mintit ca inregistrarea in biroul de credite a fost facuta de Orange Money, lucru infirmat de catre acestia. Am solicitat
ca solutie amiabila plata restantelor cu conditia ca ei sa imi stearga inregistrarile din biroul de credite, solutie cu care nu au fost de acord, motivand ca ei au incercat sa ma contacteze trimitandu-mi o scrisoare recomandata pe care nu am primit-o si care s-a intors la ei, cateva e-mailuri care au intrat in spam, si contactarea la un numar de
telefon fix!!! (pe care l-ar fi obtinut de la Orange) care vizibil nu avea format de Romania, pe care eu nu l-am dat niciodata, neavand niciodata un post telefonic fix, si care par a fi 10 cifre completate aleator.

In consecinta imi doresc sa actionez aceasta societate in instanta cu solicitarea de stergere a informatiilor din biroul de credite si daune morale.

Va multumesc anticipat!

Postat in data: 02 sept., 2022

Care este modelul pentru a cere stergerea din Biroul de Credite de catre BCR?

Buna seara si scuzede deranj. Am avut si eu rate acum vreo 7 ani la Bcr dupa care a trebuit sa restutui suma de plata celor de la Kruk pentru ca ei colaborau cu banca atunci. Am achitat oricum acum 4 ani dar stiu ca inca apaream la biroul de credite.

Vroiam sa stiu si care este modelul pentru a cere stergerea din biroul de credite. Le trimis in scris sau pe email cum se face va rog?

Postat in data: 30 aug., 2022

Exista un model de cerere pentru stergerea bulinelor negative din Biroul de Credit la un credit Raiffeisen?

Buna ziua.
Am avut un credit la Raiffeisen Bank acordat in 29.04.2013.Dupa 2 ani avnd pobleme medicale in familie am fost pus in situatia de a nu putea plati la timp ratele. Contul a fost dat cumparat de un alt creditor. Am platit integral suma de 27.846.91 la acel
creditor .

Momentan incerc sa fac un credit ipotecar pentru prima casa dar nu resusesc din cauza datelor negative din Biroul de Credit.

Nu imi aduc aminte sa fi fost anuntat de catre Raiffeisen Bank ca nu voi putea face alt credit dupa atatia ani daca o sa am date negative in birou si nici nu au luat legatura cu mine pentru o solutie in legatura cu ratele,amanare sau alta varianta.

In istoricul inacadrarii in categoriile de intarziere din Biroul de Credit imi apar din luna august 2018 pana in octombrie 2019 buline rosii cu cifra 6.Totul este achitat ,nu mai apar cu datorii in birou.

Rugamintea mea la dumneavoastra este daca ma puteti ajuta cu un model de cerere pentru
stergerea bulinelor negative din Biroul de Credit.

Am citit pe internet ca ar fi anumite variante cu juristi sau avocati
care pot sterge din birou contracost.

Postat in data: 29 aug., 2022

Stergerea datelor negative din Biroul de Credit se poate face chiar daca am fost notificata de banca?

Am incercat o ștergere a datelor negative introduse de ING și nu am reusit ,am apelat a doua oară la o firma specializata și nu am reușit .

Credeți că cu o solicitare de ștergere din bunăvoință se poate realiza ștergerea?

Ei îmi trimit răspuns de fiecare dată că m-au notificat și îmi trimit notificările .

Mulțumesc.

Postat in data: 13 aug., 2022

Ce pot face pentru stergerea din Biroul de Credit, daca avocatul nu a reusit?
stergere biroul de credit

Bună ziua,

Soțul meu a apelat la un avocat pentru a-i șterge datele înscrise în Biroul de credit, date înscrise de către Cetelem și Provident. Datele de la Cetelem au fost șterse cu succes, însă cei de la Provident au refuzat solicitarea noastră.

Avocatul ne-a sfătuit să solicităm un credit bancar chiar și cu acele date înscrise, având șansa de a obține o derogare de la bancă. Din păcate, banca nu a fost de acord.

In urma discuției cu un broker financiar, ni s-a recomandat să apelăm la un alt avocat pentru a reîncerca ștergerea datelor înscrise de Provident, însă deja ne-am împrumutat 5.000 lei pentru primul avocat și nu ne mai permitem să plătim încă 3.000 lei unui alt avocat.
Ce putem face pentru a obține un răspuns favorabil de la Provident?
Vă rog din suflet să ne ajutați.

Vă mulțumesc!

Postat in data: 04 aug., 2022

Ce inseamna sa nu ai restante la amanarea ratelor al credite?

Știți cumva ce înseamnă să nu ai restanțe în ultimele 6 luni la amânarea ratelor? Mulțumesc

Postat in data: 18 iul., 2022