card salariu

Are voie banca sa-mi ia tot salariul pentru o datorie la card?

In 2015 am facut un card de cumparaturi in valoare de 2000 de lei. Eu nu am mai avut cum sa platesc fiind despartita de tatal copilului, dar nu divortati. Astazi cand sa merg sa scot banii de pe card numai aveam nimic pe cont. Are voie sa imi ia tot salariul? Ce as putea sa fac? Va multumesc

Postat in data: 06 apr., 2017

Ce fac daca am poprire pe tot salariul?

Va rog daca ma puteti ajuta cu un sfat. Astazi mi s-a virat salariul pe card si cand am ajuns la banca nu am putut scoate nici un ban avand surprinderea ca mi s-a pus poprire de catre un executor judecatoresc pe intreg salariul. Din cate stiu eu acest lucru nu este legal are voie doar o treime sa opreasca. Poprirea s-a pus in data de 13.02.2017 fara sa primesc pana astazi nici un fel de instiintare. Eu sunt din judetul Teleorman iar executorul este din judetul Giurgiu. De la banca mi-au dat un numar de telefon al acestuia sa iau legatura cu el pentru a ridica poprirea.
va multumesc

Postat in data: 10 mart., 2017

Cum pot sa recuperez banii opriti de banca de doua ori, pentru o poprire?

In luna octombrie mi-a oprit poprire pe salariu de doua ori: atat banca cat si firma unde lucrez. Le-am dus celor de la banca actele doveditoare (adeverinte de la firma, precum ca imi opreste ei si de la executor sa nu-mi mai blocheze cardul).
Pe data de 24 noiembrie am dus actele la banca fiind inregistrata doar adeverinta de la executor. Dupa mai multe incercari telefonice de recuperare a sumei oprite de banca aflu ca nu mi-a fost inregistrata adeverinta de la firma. Le-am dus din nou adeverinta de la firma. Va rog cu tot respectul sa-mi spuneti ce sa fac ca sa pot sa recuperez suma oprita de banca (sunt singurul salariat si suntem 4 persoane care depindem de salariul acesta). Salariul lunii octombrie 1110. Poprire firma 366 rest 744. Poprire banca 240.
Va multumesc din suflet .

Postat in data: 27 feb., 2017

Ce trebuie sa fac daca banca imi blocheaza tot salariul?

Am o executare silita pentru un credit neachitat din 2011 in valoare de 22000.
Am fost plecata din tara si nu am mai platit. Acum m-am angajat in tara, inca nu am primit salar dar banca unde am contul mi-a spus cand am fost sa ridic cardul ca am deja poprire pe cont. Nu am primit inca nici o hartie de la executorul judecatoresc, o astept, deoarece vreau sa fac contestatie la executare.
Daca imi blocheaza tot salarul – care ar trebui sa intre luna viitoare – desi nu e legal – ce trebuie sa fac ca sa imi primesc cele trei sferturi din salar?

Postat in data: 06 feb., 2017

Imi pot deschide alt cont daca am deja o poprire pe unul?

Imi pot deschide alt cont daca am deja o poprire pe unul?

Problema mea este ca, ulterior unei popriri, nu imi mai pot folosi cardul, prin urmare trebuie sa merg sa scot bani din banca si sa platesc comisioane enorme.

Angajatorul imi opreste el automat 1/3 din salariu, deci daca imi vireaza doar ce mai pot folosi, nu pot merge cu acesti bani la alta banca?

Multumesc frumos,

Postat in data: 15 dec., 2016

E legal ca banca sa-mi puna o noua poprire pe salariu daca la serviciu mi se retine deja jumatate?

Va rog sa ma ajutati sa rezolv urmatoarea problema pe care o am cu BRD, care mi-a facut a treia poprire pe salariu, desi mi se retinea deja jumatate la serviciu. Mai exact, din salariul meu de aproape 3.000 de lei, la serviciu mi se retineau pana acum jumatate, in jur de 1.500, pentru plata a doua datorii. Ieri insa m-am trezit ca si de pe cardul de salarii banca BRD mi-a mai retras o treime pentru o noua poprire trimisa de un executor pentru un card pe care l-am achitat. Cei de la banca mi-au spus sa le duc o dovada de la serviciu ca mi se retin acolo banii pentru aceasta noua poprire. E legal sa mi se ia inca o treime din salariu, in plus fata de jumatate cat mi se retine deja la serviciu?

Postat in data: 29 nov., 2016

Este legal sa mi se ia cate o treime din salariu pentru doua popriri, atat la serviciu cat si de pe cardul de salariu?

Va rog sa ma lamuriti in urmatoarea problema: am doua popriri, una la serviciu si alta pe cardul de salariu si pentru fiecare mi se retine cate o treime, in total doua treimi. Este legal? Cum pot rezolva problema?

Postat in data: 24 nov., 2016

Daca am o poprire pe cardul de salariu, există riscul sa mi se opreasca toata suma sau in transe?

Am o poprire pe cardul de salariu in valoare de 2000 Ron in urma unor amenzi
rutiere, doresc sa stiu daca exista riscul sa mi se opreasca toata suma sau in transe ca sa stiu la ce sa ma astept.

Postat in data: 21 nov., 2016

Are dreptul banca Raiffeisen sa-mi blocheze contul poprit daca banii din salariu se retin de firma angajatoare?

Va scriu din partea unui prieten care are cont de salariu deschis la banca Raiffeisen – sucursala Braila.

Lunar dansul trebuie sa mearga personal la banca cu cartea de identitate ca sa isi poata ridica suma de bani ramasa din salariu, dupa plata popririlor, in baza unei adeverinte eliberate de catre contabila firmei angajatoare (mentionez ca are mai mult de 1 poprire).

Aceste popriri se platesc de catre firma angajatoare in contul executorului/executorilor judecatoresti.

Banca ii ia lunar un comision de aproximativ 15 lei pentru ca ridica banii de la casierie.

Va rog sa-mi spuneti daca are dreptul banca sa blocheze contul sau nu?

Mentionez ca in momentul in care introduce cardul in bancomat ii apare o suma negativa.

Multumesc frumos pentru ajutor!

Postat in data: 18 nov., 2016

Banca mi-a luat tot salariul din cont pentru o poprire. Unde ma pot adresa sa-mi recuperez banii?

Luna trecuta am avut o poprire pe salariu de 950 lei iar luna aceasta mi.au retras apoape toti banii din cont adica mai mult decat este legal.

Unde ma pot adresa sa.mi recuperez banii? Din tot salariul mi.au lasat doar 90 lei

Postat in data: 27 oct., 2016

BCR mi-a oprit tot salariul de pe card pentru o proprire la o datorie la Provident. Ce pot sa fac?

Buna ziua. Am doua fete in varsta de 13 si respectiv 6 ani. Sunt divortata de tatal fetelor mele din luna ianuarie 2015. In timpul casatoriei mele cu acest om, am facut un imprumut la PROVIDENT. La inceput am platit o parte din rate, iar dupa aceea nu am mai platit data fiind situatia materiala foarte proasta de atunci. EVIDENT ESTE FAPTUL CA NU AM CUM SA DEMONSTREZ CA AM PLATIT CATEVA RATE LA CREDITUL FACUT, DEOARECE am aruncat chitantele. Acest imprumut l-am facut acum ”nu stiu cat timp’. Pe data de 6 octombrie, ziua de virare a salariului la firma unde lucrasem pana pe data de 18 septembrie, merg la bancomat sa imi scot banii, pe care ii mai aveam de luat de la firma respectiva. CE CREDETI? FONDURI INSUFICIENTE, in conditiile in care angajatorul m-a asigurat ca am ”fost platita”. Sun la INFO BCR,banca la care aveam cardul de salariu si intreb de ce sunt FONDURI INSUFICIENTE Respectiva doamna imi explica foarte clar ca am o poprire pe salariu. TIN SA MENTIONZ CA nu am fost anuntata de catre banca sub nici un fel despre aceasta poprire. Firma la care am lucrat nu a primit nici o instiintare despre asta. VA ROG SA MA AJUTATI SI SA IMI SPUNETI CE DREPTURI AM IN SITUATIA ASTA. Stiu ca nici o banca din lume si nici un executor judecatoresc ”NU AU DREPTUL SA IMI OPREASCA DIN SALARIU MAI MULT DE O TREIME. Mie mi s-au oprit 930 RON, adica tot salariul. SPUNETI-MI CE TREBUIE SA FAC SA IMI RECUPEREZ DIFERENTA DE BANI LA CARE AM DREPTUL. Imi doresc sa platesc imprumutul, dar PE CALE AMIABILA, nu asa cum procedeaza ”ei”, deoarece sunt mama singura care creste 2 copii si pe deasupra mai stau si cu chirie. MULTUMESC

Postat in data: 10 oct., 2016

BRD nu a inchis contul timp de 7 ani, desi nu l-am utilizat. Ce pot sa fac?

Acum zece ani, in 2006, am deschis un cont la BRD in care mi se depunea salariu….pana in 2009 am utilizat acel cont care avea si o limita de credit. Dupa ce am achitat limita de credit nu am mai utilizat acel cont, eu imi aduc aminte ca l-am inchis….dar astazi , imi ajunge o scrisoare de la BRD in care mi se precizeaza ca trebuie sa-mi achit suma restanta….cu alte cuvinte contul nu a fost inchis, in acelasi timp banca luand din limita de credit….ajungand in 2016 cu -2000 Ron…..

Cum este posibil ca timp de 7 ani banca a utilizat banii fara sa ma anunte….cand nu au avut banii mi-au trimis scrisoare. Banca fata de clienti nu are nicio responsabilitate….nu trebuie sa te anunte? Adica nu este un an, sunt 7 ani……

Postat in data: 24 mai, 2016

Este legal ca banca la care mi-am facut cont de salarii sa permita executorului sa-mi retraga toti banii de pe card?

Este legal ca banca la care mi-am facut cont de salarii sa permita executorului sa-mi ratraga toti banii, adica salariul aferent din cont, fara instiintare? De asemeni, am card de retragere si nu-mi da accept sa-mi functioneze, obligandu-ma sa retrag de la sediul bancii, care nu se afla in localitatea unde domiciliez. De pe data de 10 ale lunii in curs trebuia sa incasez acei 2/3 din salariu. Mi s-a spus ca executorul mi-a retras intregul salariu, apoi un angajat al bancii mi-a spus sa fac demersuri pentru a-mi inapoia acele 2/3 din salariu, dar au trecut deja 15 zile si ma plimba cu vorba. Ce pot face? Multumesc

Postat in data: 29 mart., 2016

De ce nu pot sa scot bani de pe card, daca poprirea e doar pentru jumatate din salariu?

Buna ziua…Prietenului meu i s’a facut poprire pe jumatate din salariul minim pe economie din cauza unor rate mai vechi la niste banci.
Are cardul la BT si cand i’au intrat banii in cont i’au blocat cardul. Mentionez ca in contractul de munca are 1050 lei si el ia peste, intr’o luna ajungand si la 3000 lei, fiind specificat diurna.

As vrea sa stiu eu ca si imputernicit de ce nu am putut sa scot nici un ban? E legal ce fac ei? Executorul mi’a zis are facut? poprire pe jumatate din salariul pe economie ce i’a peste nu il intereseaza.

Postat in data: 28 mart., 2016

Cati bani mi se pot lua din salariu in urma somatiei de la biroul executorilor judecatoresti?

Am si eu nevoie de o lamurire…sunt restant la banca BRD si am primit somatie de la „biroul executorilor judecatoresti…” din care am inteles ca mi se va trage din salar pt achitarea sumei de 3.721,98 lei.

Ma asteptam sa mi se ieie un anume procentaj lunar din salar pt achitarea sumei. Ieri mi-a intrat lichidarea la salar si cand am verificat astazi cardul am ramas socat avand in vedere ca la interogare sold am 2,991.98- …deci sa inteleg ca mi s-au tras toti banii care au intrat pe card si mai sunt si cu minus pe cont…as dori o explicatie daca se poate.

Postat in data: 14 feb., 2016

De ce mi s-au oprit toti banii de pe cardul de salariu?

De ce mi s-au oprit toti banii de pe cardul de salariu? Astept raspunsul urgent datorita faptului ca nu mai am cu ce sa intretin familia

Postat in data: 09 feb., 2016

Este corect ca banca sa sustraga integral o suma ce provenea dintr-un credit non-bancar, in contul unei datorii?

Sotului meu i-a fost blocat cardul, in prima faza i s-au sustras 30% din salariu, pe urma au sustras total si o suma ce provenea de la un credit nonbancar. Este corect sa se procedeze asa?

Postat in data: 20 oct., 2015

ING poate sa-mi ia tot salariul din cont pentru o datorie la un credit?

Buna ziua.
Sunt client Ing si in 2013 am luat un credit de nevoi personale. Am refinantat in februarie 2015 doua carduri de cumparaturi pe care aveam obligatia sa le inchid, doar ca in acel moment lichidarea lor presupunea alte costuri, nu mult, vreo 2-300 ron pe care nu ii aveam si implicit costurile s-au marit. In aprilie 2015 Ing mi-a blocat cardul iar in septembrie contul. Mentionez ca eu lunar mi-am platit ratele la timp deoarece incasez salariul prin Ing. Datorita situatiei familiale precare, sotul a avut un accident si nu poate lucra, nu am putut face dovada inchiderii celor 2 carduri de cumparaturi prin urmare incepand cu luna septembrie 2015 mi s-a blocat accesul la banii mei din salariu si in fiecare luna mi se trage TOT salariul in contul sumei imprumutate. Adica eu ar trebui acum sa dau inapoi toata valoarea creditului luat pe 5 ani vreo 10000 lei. Am si un copil in intretinere si persoana care se ocupa de dosarul meu dupa spusele Ing, cu care am vorbit luna trecuta la telefon, mi-a spus ca am la dispozitie 3 luni maxim sa cer recuperarea creditului daca platesc 10% in avans din suma ramasa. Va rog sa ma lamuriti: daca ei imi iau tot salariul eu cu ce mai pot trai si cu ce pot achita acei 10%? Eu sunt de acord sa imi traga jumatate din salariu ca sa pot achita cat mai repede creditul, desi rata era de 279 lei dar nu stiu care e calea legala si pasii de urmat. Am remarcat ca dati raspunsuri foarte explicite de aceea am apelat la dvs. Va multumesc

Postat in data: 13 oct., 2015

Banca are dreptul sa opreasca toti banii de pe cardul de salariu in cazul executarii silite?

Sotului meu i s-a blocat cardul datorita unei executari silite. Din informatiile mele stiu ca nu se poate opri mai mult de 30% din salariu.
Oare banca are acest drept sa opreasca toti banii? Mi se pare un abuz! Este singura noastra sursa de venit.

Postat in data: 22 sept., 2015

Se poate pune poprire pe salariu daca sunt in concediu de maternitate?

Buna ziua…pana la inceputul lui august 2015 am fost in concediu crestere copil, in acest timp am primit o instiintare privind un ordin judecatoresc pentru propire din salariu..in momentul de fata sunt insarcinata in 27 de saptamani si sunt in concediu matern…din acest concediu se poate pune poprire? k cei de la banca (BCR) nu m au lamurit. multumesc anticipat!

Postat in data: 19 sept., 2015