card salariu

Cati bani mi se pot opri din salariu pentru doua popriri, la serviciu si la banca?

Am doua popriri in valoare de 6267,29ron. Pana la data de 09.09.2015 mi s a retinut de catre firma suma de 4200ron. La ultima incasare a salariului (09.09.2015) insa si banca la care imi incasez salariul mi-a retinut jumatate din jumatatea ramasa din salariu dupa retinerea facuta de firma.
Cf procedurii nu se poate retine mai mult de 50% din salariu pt doua popriri. Am doua intrebari:
1. Procedura poate fi interpretata in asa fel incat sa mi se poata opri 75% din salariu?
2. In acest moment mai am de plata aproximativ 2000 ron, reprezentand mai putin decat suma oricarei popriri din cele doua. Se considera ca am doua popriri pana la achitarea sumei cumulate a celor doua, sau din momentul in care am achitata o poprire se considera ca mai am o singura poprire si se opreste doar 30% din salariu? Multumesc anticipat

Postat in data: 19 sept., 2015

Daca am poprire pe salariu la serviciu, este legal ca si banca sa-mi opreasca bani de pe card?

Am mai multe popriri si mi se opreste la servici jumatate din salariu. Acum mi-au blocat contul de salariu alte 2 popriri, iar banca imi mai opreste si ea jumatate.
Am dus adeverinta de la servici ca mi se opreste jumatate, dar banca nu ia asta in calcul. Este legal ce face banca? Cum pot sa-mi iau ce-mi intra pe card integral?
Este vorba despre Raiffaisen Bank. Am popriri la serviciu dar nu si pentru ultimele doua, pentru ca executorul de abia acum mi-a trimis adresa la serviciu. Dar nu mi se pare normal, din moment ce mi se opreste jumatate din salariu la servici, banca sa-mi mai ia si ea jumatate. Este a doua luna cand mi se opreste asa. Va multumesc

Postat in data: 16 sept., 2015

Ce pot face sa nu mi se mai opreasca toti banii de pe cardul BCR, daca nu am poprire?

Am si eu nevoie de ajutor. Am un card de cumparaturi la BCR, nu am mai reusit sa il platesc si acum imi opresc toti banii care imi intra pe cardul de salariu. Ei spun ca nu esti o poprire, nu este un ordin judecatoresc, doar imi fac retinere pe cont. Momentan mai am o luna de maternitate si mi-am facut card la alta banca (doamnele de la BCR asta au spus ca e solutia) dar in curand merg la serviciu si ei lucreaza doar cu BCR si vor trebui sa imi vireze banii acolo. Ce pot face ca sa nu mi se opreasca toti banii? Sunt constienta ca mi se va opri din bani, dar chiar 100%?! Multumesc!

Postat in data: 11 sept., 2015

BCR mi-a luat toti banii din salariu pentru o poprire aferenta unei datorii la Vodafone. Ce pot sa fac?

Buna ziua, am si eu o problema: in trecut am avut o datorie la Vodafone care din cateva sute de lei s-a transformat in 5600 lei dupa ce am terminat procesul. O firma de recuperi a primit dosarul meu si mi-au spus ca o sa mi se opreasca o treime din salariu in fiecare luna, eu avand cardu de salariu la BCR. Azi cand am primit salariul, ei mi-au luat toti banii, nu cum au zis o treime, ce pot sa fac?

Postat in data: 07 sept., 2015

De ce nu mai pot folosi cardul de salariu, daca in fiecare luna banca imi opreste banii popriti?

Am poprire pe salariu! De ce mai imi opreste pe langa poprire, care e 550 ron, si alti bani care imi intra in cont daca in fiecare luna se face poprirea? E legal? Nu mai pot folosi cardul de salariu, ridic banii de la casieria bancii.

Postat in data: 28 aug., 2015

Contul de salariu mi-a fost blocat pentru o poprire. Nu este un abuz din partea executorului judecatoresc?

In urma cu 9 zile am primit acasa o executare silita prin poprirea 1/3 din salar, mi s-a retinut acea parte de catre banca, iar de restul nu pot beneficia deoarece contul imi este blocat. Sotia este bolnava, mai am un credit ipotecat pentru locuinta pe care nu lam achitat deoarece nu am avut cum. Nu este un abuz din partea executorului, conform legii trebuie lasata suma necesara traiului?

Postat in data: 26 aug., 2015

Oferta BT de conversie in lei a creditelor Volksbank in CHF este corecta pentru toti clientii?

Va semnalez faptul ca oferta BT – VBR nu respecta legislatia in vigoare pentru urmatoarele motive:

1. banca a anuntat ca elimina toate comisioanele dar in realitate introduce un comision nou prezentat de fapt ca o reducere conform formulei (Sold credit – CR ) x 22,5 % = Sold credit x 22,5% – CR x 22,5% =

Astfel desi a anuntat ca restituie integral comisioanele CR platite de clienti pe perioada creditului, se poate observa ca toti clientii care au de recuperat CR adica CR _ 0, platesc un comision nou egal cu CR x 22,5 %

2. Acest comision nou se aplica doar unei anumite categorii de clienti

3. Chiar daca clientii au acelasi Sold de credit acest comision nou este diferit de la client la client deoarece CR a suportat mai multe modificari pe durata creditului avand valori cuprinse intre 0 si 0,22% din soldul creditului. Astfel rezulta ca fiecare client are un cost de credit diferit chiar daca au acelasi tip de credit si acelasi sold.

Mentionez ca asa cum este calculata acum aceasta reducere dezavantajaza tocmai clientii care in aceasta perioada grea prin comisioanele platite au adus un beneficiu real bancii, deci nu este o oferta comerciala.

Desi initial am acesat in aceiasi perioada, acelasi credit, in aceleasi conditii de la o institutie autorizata conform legii, suntem azi in situatia de a avea costuri substantial diferite. Asfel desi s-a stabilit ca acest comision a fost incasat abuziv el creeaza efecte negative asupra clientilor si dupa ce a fost eliminat

Client 1
Comision de recuperat: 0;
Calcul conversie: 77.500;
Reducere neta oferita corect de BT: 22.500
Observatii: a recuperat comisionul in instanta

Client 2

Client 3
Comision de recuperat: 5000;
Calcul conversie: 69.750;
Reducere neta oferita corect de BT: 20.250
Observatii: Nu a semnat act aditional

Se poate observa ca in cazul 1 clientul nu mai are de recuperat CR deoarece a fost eliminat de instanta, in concluzie primeste reducerea intreaga, celilalti nu.

Postat in data: 26 iul., 2015

Raiffeisen Bank mi-a oprit aproape tot salariul pe card in contul unei restante la credit. Ce e de facut? O pot actiona in instanta?

Am si eu o problema, acum un an si ceva am contractat un credit de la Raiffeisen Bank, am platit vreme de aproape 1 an ratele la timp, fara a inregistra intarzieri insa, in ultima perioada am avut probleme financiare si nu am mai putut achita rata pret de 3-4 luni!

Luna aceasta, mi s-au virat 1400 lei salariu (precizez faptul ca am cardul de salarii la ei, deci teoretic ei stiu clar ca banii sunt virament salariu si nu alte sume), pe data de 12 la virarea salariului banca mi-a oprit 800 si ceva de lei, iar pe data de 26.06.2015, angajatorul mi-a virat suma alocata chiriei de care beneficiez, in cuantum de 450 lei, deasemenea si de aceasta data banca i-a oprit pe toti, in concluzie mi-a oprit 1350-1400 lei din salariu, in conditiile in care eu am luat 1850 lei salariu, neputand astfel sa-mi achit chria, intretinerea si alte cheltuieli fata de proprietar, sa nu mai spun ca pentru a putea trai, mie nu-mi ramane niciun leu, deci se presupune de catre cei de la raiffeisen bank ca ar trebui sa supravietuiesc doar band apa si respirand, am ajuns sa imi stric sanatatea din cauza lor!

Ce e de facut, ii pot actiona in instanta pe cale civila si totodata sa le cer daune deoarece mi-au ingradit dreptul de a supravietuii? Sau o luna intreaga voi manca doar pufuleti? Multumesc anticipat.

Postat in data: 29 iun., 2015

BCR vrea sa-mi blocheze toti banii de pe cardul de salariu, pe care imi intra alocatia si indemnizatia pentru copil. E corect?

Am avut un card de cumparaturi la BCR, figurez cu restanta de 1 an si acum vor sa imi blocheze sumele de bani de pe cardul de salar (momentan sunt in maternitate si pe acel card imi intra alocatia copilului si indemnizatia de crestere copil) vor sa imi opreasca toata suma de 800 de lei. Intrebarea mea: este corect? Ei spun k nu e vorba de o proprire ci doar imi retin toate sumele pana se termina datoria. Ce pot face sa nu raman fara nici un ban?

Postat in data: 08 iun., 2015

Bancpost mi-a facut poprire pe cardul de salariu, desi si firma la care lucrez mi-a retinut bani din lichidare. E corect?

Tin sa va anunt ca sotului i s-a facut poprire de catre angajator de 30-33% care, inseamna lichidarea lunii Aprilie, plus ca si banca Banc Post i-a facut poprire pe avansul lunii mai, din care i-a oprit mai mult de jumatate Va rog din suflet, noi nu mai intelegem nimic, daca puteti sa ma ajutati sa fim si noi lamuriti. Este vorba de o singura poprire, cardul de salariu este la bank post, a primit si angajatorul documente pt poprire si bank postul si acum au facut poprire si angajatorul si bank postul.

Postat in data: 27 mai, 2015