cesiune credit

Ce trebuie sa fac daca am primit un plic cu o notificare de la B2 Holding – Debt Collection Agency?

Am primit o notificare de la firma de recuperare B2 Holding, a carei reprezentanta in Romania este Debt Collection Agency, pentru neplata unui credit. Ce pot sa fac?

Postat in data: 28 dec., 2016

Firma de recuperari creante Kredyt Inkaso imi cere mai multi bani decat creditul luat de la BCR, desi am achitat deja jumate

Am luat un credit de la BCR in 2011 si am platit pana in 2013. Creditul era de 400 milioane (40.000 RON) si am platit cam 26.455 si de prin 2015 creditul a fost vandut firmei de recuperari Kredyt Inkaso iar ei zic ca am de platit 470 de milioane, mai mult de cat am scos credit din 2015. Le platesc creditul, dar nu pot pune mai mult se 100 lei lunar.

Postat in data: 16 oct., 2016

Ordonanta de Urgenta a Guvernului nr. 52 din 14 septembrie 2016 privind contractele de credit oferite consumatorilor pentru bunuri imobile, precum si pentru modificarea si completarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 50/2010 privind contractele de credit pentru consumatori, publicata in Monitorul Oficial nr. 727 din 20 septembrie 2016

Postat in data: 22 sept., 2016

Creditul la BRD este neachitat din 2010, iar acum am primit o instiintare pentru infiintarea popririi. Nu s-a prescris daca a trecut atata timp?

Am un credit de consum la BRD neachitat din 2010. In 2012 am primit o notificare de la un executor judecatoresc ca am pierdut un proces pentru achitarea creditului catre EOS, o firma de recuperari creante. Problema este ca procesul a avut loc la Calarasi, eu sunt din Ialomita si nu am primit nici o somatie sa ma prezint la proces. Acum am primit o alta instiintare ca mi s-a pus proprire pe salariu. Este o procedura legala, creditul nu s-a prescris?

Postat in data: 29 iul., 2016

Angajatorul e obligat sa plateasca bancii o parte din salariul meu, pentru achitarea unui imprumut?

Acum cativa ani am luat un imprumut de la banca. Am fost nevoit sa ma opresc din a-l mai plati (chiar daca mai aveam doar o mica parte de platit). Acum m-am angajat din nou si primesc plata in mana. Astazi, angajatorul meu a fost contactat de banca si ii cere sa plateasca o parte din salariu bancii. Este obligat sa faca asta? Sau poate sa continue sa-mi plateasca tot salariul, fara sa tina cont de cerere?

Postat in data: 27 iul., 2016

Are dreptul firma de recuperare Kredyt Inkaso sa ma dea in judecata dupa trei ani si sa-mi puna poprire pe salariu?

Buna ziua, am si eu o problema cu Kredit Inkaso:

Dupa trei ani si ceva, are dreptul sa te dea in judecata? M-a dat in judecata si mi-a venit dosarul acasa ca am fost dat in judecata de firma de Recuperatori Kredito Inkaso si mia pus oprire pe salariu.

Am scos suma de 4000 de lei, am platit vreo 6 ani, dupa numai am avut cum sa platesc, si acum am de dat suma inapoi. Poate ma ajutati cu detalii.

va multumesc

Postat in data: 16 mai, 2016

Cum pot scapa de plata unei rate la Kruk?

Cum pot scapa de plata unei rate la Kruk, care peste noapte de la 3774,29 s-a ridicat la 7000 si ceva, deti platesc lunar cate 100 de roni din martie 2014? Va rog ajutati-ma!

Postat in data: 09 mai, 2016

Cum pot obtine o copie dupa contractul de credit?

Am pierdut contractul de credit ipotecar dintre mine si banca. Am tot cerut bancii o copie, dar fara rezultat. Mi-au spus ca ei nu il mai au, ca l-au directionat catre Suport Colect, si contractele si creditul. Cum pot ob?tine o copie dupa contract?

Postat in data: 15 apr., 2016

Ce pot sa fac daca firma de recuperare Kruk imi cere sa platesc o datorie exagerat de mare la un credit BCR?

In 2007 am contactat cu credit BCR pe care l-am platit partial. Creanta a fost cesionata catre Kruk. Datoria initiala era de 23000. Am platit timp de 2 ani aprox 10000 de lei, dupa care am incetat sa mai platesc.

Sunt executat silit si mi se cere suma de 25000. Recunosc datoria, insa valoarea este exagerata. Ce pot face pentru a reglementa situatia?

Postat in data: 15 mart., 2016

Exista vreo banca sa-mi acorde credit daca am fost raportata la Biroul de Credit?

Am fost raportata la biroul de credit cu G (a fost dat in colectare la o firma de recuparari creante) in feb 2014.

1. Exista vreo banca care imi poate acorda credit in prezent?

2. Daca nu am fost anuntata ca voi fi raportata la Biroul de Credit, ce sanse am sa solicit bancii sa modifice aceasta raportare?

3. Aceasta firma de recuparari creante are dreptul sa puna dobanzi la suma preluata de la banca (UniCredit Tiriac) (suma – scadenta anticipata) si daca da, cat anume?

Postat in data: 17 feb., 2016

Ce fac daca banca mi-a infiintat poprire pe conturi, desi mi se opresc bani din salariu pentru alta executare silita?

Am primit mesaj prin mail de la popriri Raiffeisen ca pe conturile mele s-a infiintat o poprire dispusa de executorul judecatoresc.

Am incercat sa iau legatura cu dnii executori dar nu am reusit.

Am fost executata silit si am poprire pe salariu prin alt executor, care ma executa ptr creanta ramasa de la vanzarea casei, creanta cesionata catre o firma de recuperare creante cu care sunt in proces pentru valoarea creantei.

Cam atat astept de la dvs o mana de ajutor…ptr aceasta speta….

Multumesc anticipat.

Postat in data: 02 feb., 2016

Cat se poate popri din salariu daca am datorii la doua banci si creanta cesionata la EOS KSI?

Am contractat un credit in 2006 iar acum creanta este la SC EOS KSI ROMANIA SRL si doresc sa stiu cat pot poprii din salariu in conditiile in care mai am o poprire de o treime din salariu. Mentionez ca am salariu minim pe economie, sotul si 2 copii minori in ingrijire. Cat pot popri cele 2 banci din salariu? Multumesc anticipat.

Postat in data: 02 dec., 2015

Este legal ca banca sa cesioneze creditul la Kruk fara a fi anuntat?

Am un credit de consum 2010-2017, iar in 2014 am fost dat afara de la locul de munca ilegal drept pentru care ma judec cu angajatorul. Din 2014 nu am mai fost angajat si nu am reusit sa mai achit ratele. Banca a cesionat creditul la Kruk, fara a fi anuntat. Este legal? Am gasit in contractu de credit si anumite clauze ilegale, clauza administrare cont, dobanda retragere si multe altele. CE POT FACE IN ACEST CAZ?

Postat in data: 09 nov., 2015

Se poate declara falimentul personal daca dosarul de credit de la o banca a fost cesionat catre o firma de recuperare credite?

Daca dosarul de credit de la o banca a fost cesionat catre o firma de recuperare credite se poate declara falimentul personal? si in ce conditii? Este activa aceasta optiune sau este doar proiect de lege?

Postat in data: 23 sept., 2015