clauze abuzive

Dobanda la creditul Hora Credit trebuie platita din ziua semnarii contractului sau de cand au intrat banii in cont?
hora credit clauza abuziva credit

„Bună ziua!
Am cerut un împrumut de la un IFN( Hora credit) pe data de 31.12.2023, în jurul orei 09.30, am sunat în departamentul de informații pentru a afla dacă voi primi suma respectivă in aceeași zi, colega mi a transmis faptul ca voi primii banii in maxim o ora in cont.

Astăzi suntem în data de 03.01.2024 și nu am primit banii.Am sunat în fiecare zi la aceștia și mi au spus ca in nu ar trebui să fiu comisionata pentru aceste zile deoarece nu mi au intrat acești bani și să sun astăzi, am discutat astăzi cu un coleg și mi a transmis faptul ca, nu îl interesează ce am vorbit cu o colega sau cu alții, trebuie să achit acea dobândă deoarece atunci s a semnat contractul, deși mi s a spus foarte clar faptul ca voi primii banii in ziua in care am depus și solicitarea, altfel aș fi solicitat depunerea în ziua de 03.01.2024, dacă ar fi știut ca nu îmi vor fi virați.
Aș dori sa aflu părerea dumneavoastră.
Vă mulțumesc!”

Postat in data: 03 ian., 2024

Vodafone mi-a marit ilegal abonamentul. Cum pot sa fac o reclamatie?
reclamatie factura vodafone

„vodafone
1.măreste ilegal abonamentul de la 40 lei, la 50 , apoi 60 lei???
2.nu trimite factura si listingul convorbirilor
3. lunar trimite un sms că au crescut convorbirile cu 20-30 %???fara dovez??
4. face publicitate și reclamă desi in contract am interzis acestea!!
5. nu ai unde depune o contestatie, sesizare sau reclamatie cu privire la expirarea abonamentușui și cresterea abuzivă a pretului???e un mod de a santaja pt a incheia un nou contract si a cumpăra un nou telefon??
6. primesti zeci de telefoane de imbogatire peste noapte, de produse pe 2 bani, etc?
7. Protectia datelor personale ȘI PROTECTIA CONSUMATORULUI este inexistentă la VODAFONE și AUTTORITATEA PT PROTECTIA DATELOR PERSONALE AR TREBUISĂ SE SESIZEZE ȘI SĂ APLICE LEGEA ȘI CELE MAI MARI AMENZI!!”

Postat in data: 27 dec., 2023

Vodafone nu vrea sa-mi inchida abonamentul! Ce pot sa fac?
vodafone reclamatie

Bună ziua! Sunt intr-o situație, parca fără ieșire cu Vodafone… am terminat perioada contractuala de câteva luni bune, în care am tot plătit o suma destul de mare in fiecare luna, fiind indecisa dacă sa trec la cartela sau sa-mi fac un nou abonament. Intr-un final m-am decis sa trec la cartela, iar acum o luna și vreo 3 săptămâni, am făcut o
cerere de reziliere contract și rămas la numărul de telefon pe care îl folosesc de mai mult de 10 ani.

După perioada de 30 de zile in care trebuia sa mi se închidă contractul, am sunat la ei sa verific și nici măcar cererea nu era depusă, mi s-a spus ca mai durează încă pe atât, am rugat insistent sa se rezolve mai repede și mi s-a spus ca in decurs de o săptămâna voi fi contactata pentru reziliere.

Bine-nțeles ca nu m-a contactat nimeni, așa ca iarăși am sunat eu la ei. Mi s-a spus ca s-a mai prelungit cu încă o săptămâna.

Peste încă o saptamana iarăși am sunat la ei și mi s-a spus ca se va mai face o cerere de reziliere, deoarece cererea făcută nu se găsește. Le-am spus ca dacă in termen de 3 zile nu îl închide, voi depune o reclamație. Am rugat să mi se dea un mail pentru a trimite reclamația și mi-a dat un email fals, iar apoi când i-am spus ca nu mi se pare ca ar fi cel corect, mi l-a dat pe cel corect.

După 3 zile am sunat din nou și nu s-a închis abonamentul, mi-a vorbit o doamna Alina foarte urat și nici măcar numele nu a vrut să mi-l spună, mi-a spus ca pot sa fac câte
reclamații vreau și mi-a închis telefonul. Am sunat din nou și am dat peste alta doamna care mi-a spus ca nu-mi poate închide abonamentul acum și că va mai dura câteva zile.

In magazin la Vodafone am fost și mi s-a spus ca nu pot face reclamație la ei, fiindcă nu este managerul și cu siguranța nu va trece mai departe, nici mail nu au vrut sa-mi dea pentru reclamație, au spus sa caut pe net.

Eu am plătit mereu la timp, nu am fost restanta nici măcar o zi, pana si după cele 30 de zile in care trebuia sa mi se închidă abonamentul, s-a emis factura și am plătit-o, dar am zis ca e ultima.

Vă rog sa ma sfătuiți ce sa fac mai departe, dacă cei de la Vodafone tot lungesc treaba și nu vor sa ma treacă la cartela.
Mulțumesc!

Postat in data: 19 dec., 2022

Vodafone are o practica neloiala la modificarea unilaterala a contractului. Ce pot sa fac?
vodafone-reclamatie-abonament

Vodafone binevoieste sa instiinteze clientii ca li s-a emis factura lunara, folosind emailul ca si canal de comunicatii (iar factura transmisa in format PDF nu este clar explicita), dar atunci cand doreste sa modifice unilateral termenii unui contract, alege sa isi notifice clientul prin SMS, care de cele mai multe ori este neglijat de consumator, perceput ca fiind o reclama comerciala sau poate nu dispui de un telefon perfortmant care sa iti afiseze informatia clara si completa, in loc sa foloseasca tot acelasi email.

Consider ca aceasta practica este neloiala si cu scopul vadit de a insela clientul, care nereactionand inlauntrul termenului de 30 zile,”accepta”involuntar termenii noului contract. Va rog respectuos sa imi spuneti care ar fi calea de urmat?

Postat in data: 21 nov., 2022

Vodafone m-a pacalit: mi-a scumpit factura pentru depasirea netului, iar acum imi cere taxa de despagubire. Ce pot sa fac?
reclamatie vodafone

Am si eu o problema cu cei de la Vodafone, sunt abonat din anul 2001, iar in luna iulie 2022 m-au pacalit sa trec 3 cartele ale copiilor la abonament , si ca pentru acele cartele de 5 euro nu o sa platesc nimic in plus, si ca voi avea si facilitatea ca in loc de 28 zile o sa am luna intreaga.

La a doua factura cu stupoare am constatat ca suma este mai mare deoarece s-a depasit Netul pentru cele trei cartele. Am sunat si le-am comunicat ca m-au pacalit ca nu vreau sa platesc un cent in plus, eu nu stau sa verific cat net folosesc copii.

Ca sa reziliez cele trei cartele si sa trec din nou la cartela imi cer 114 lei taxa
de despagubire pentru fiecare. Dar nu am beneficiat de nimic, mi-am platit facturile toate, am fost pacalit si acum vreau sa renunt la pacaleala. De ce trebuie sa platesc taxa de debransare? Ce trebuie sa fac? Multumesc frumos.

Postat in data: 06 oct., 2022

BCR mi-a pus și alte clauze în actul adițional de trecere de la ROBOR la IRCC. Este legal?
BCR Stergere Biroul de credit

„Am un credit Prima Casa la BCR si am facut o solicitare de trecere de la Robor la IRCC care mi s-a aprobat într-un timp foarte scurt.
Din pacate, atunci când am citit actul adițional am constatat că au fost incluse si alte clauze care nu aveau legătură cu solicitarea pe care am făcut-o.

Se menționa în mod expres că prin semnarea acestuia imi dau acordul
ca BCR sa vândă creditul meu oricărei entități dorește plus alte clauze pe care nu le-am reținut. Cert este că era menționat că aceste clauze anulează alte clauze din contract.
Este legală această procedură?

Nu ar fi trebuit ca actul adițional sa cuprindă doar trecerea de la Robor la IRCC asa cum am solicitat in cererea mea? Personal, consider un abuz.

Ma puteti ajuta cu un sfat sau cum as putea proceda in continuare?

Datorita Robor-ului, rata a crescut de la 1141 ron la 1881 (începând cu luna septembrie 2022 ) de la inceputul anului.
Multumesc anticipat pentru raspuns.”

Postat in data: 02 iul., 2022

Am luat un credit de 100 de lei fara dobanda de la Hora Credit si am ajuns la o datorie de 2.000 de lei. Ce pot sa fac?
hora credit ifn

Dupa ce am luat un credit de 100 de lei fara dobanda de la Hora Credit, am ajus la o datorie de aproape 2.000 de lei.

Prima data am luat 100 de lei si i-am platit dupa 5 zile fara dobanda. A doua zi am luat 210 lei si am platit dupa 9 zile 252 de lei. In aceeasi zi am mai luat 500 de lei si dupa 15 zile am platit 660 de lei. In aceeasi zi am luat alti 670 de lei si dupa 15 zile am platit 885 de lei. Ziua urmatoare am luat inca 720 de lei si dupa 11 zile am platit 893 de lei. In aceeasi zi, 26 aprilie, am luat 870 de lei, pe care nu i-am mai putut plati, pentru ca la data scadenta, in 9 mai, adica dupa 12 zile, ar fi trebuit sa platesc o dobanda de 243 de lei si o penalitate de inca 243 de lei, in total 1.357 de lei.
Pentru a prelungi termenul de rambursare a imprumutului trebuia sa achit 487 de lei.
Acum, am de platit in total 1984 de lei.
Ce pot sa fac?

Postat in data: 17 mart., 2022

E legal ca Vodafone sa-mi inchida toate numerele, daca n-am platit factura doar pentru unul?
vodafone-reclamatie

Bună, am la Vodafone 4 abonamente. Am rămas cu plata în urmă la un nr câteva zile (11 zile față de data scadenta). Ok după cele 11 zile de la data scadenta ei inchid toate cele 4 nr, plătesc în acea zi factura restanta, dar ei nu deschid telefoanele (niciunul). Sunt 3 zile de atunci, cum se face ca atunci când nu plătești știu să le închidă, dar după ce le plătești nu mai știu să le deschidă. Și ce legătură are un nr cu celălalt, două sunt pe un contract, iar celelalte 2 pe alt contract. Poate ma lămuriți și pe mine. Operatorul de la telefon și de la punctul de lucru din oraș nu știu. Deși suntem clienți vechi ne gândim serios să renunțăm. Mulțumim frumos pentru aprecierea din partea dumneavoastră pentru clienții Vodafone.

Postat in data: 17 dec., 2021

Este legal ca Vodafone sa-mi ceara taxa de reziliere a contractului, desi i-am anuntat ca vreau sa inchid abonamentul?
vodafone-reclamatie-abonament

Vodafone mi-a pus o taxa de reziliere a contractului de 1500 de lei, desi i-am anuntat inca din octombrie ca vreau sa inchid contractul. Este legal asa ceva?

Sunt clienta Vodafone din 2007, dar in ultimul timp am fost foarte dezamagita de serviciile Vodafone, foarte slabe si foarte scumpe. Motiv pentru care m-am portat la alta firma de telefonie, Digi, mult mai ieftina, cu semnal bun si servicii de calitate.

De la Vodafone mi-au spus la telefon ca va fi inchis abonamentul la finalul lunii noiembrie. Aveam un contract pe doi ani pana in iunie, iar de atunci n-am mai semnat nimic, nicio reinnoire a contractului, pentru ca mi-au incarcat foarte mult factura cand am fost in strainatate. Ba mai mult, cand am fost sa fac cererea de inchidere a contractului, am aflat ca pe abonament mai sunt doua numere de care nu stiam.

Va rog sa ma sfatuiti ce pot sa fac, unde sa-i reclam pe cei de la Vodafone?

Postat in data: 15 dec., 2021

Raiffeisen Bank, amendata de ANPC pentru ca nu a respectat un ordin de despagubire a clientilor cu dobanzi majorate la credite

raiffeisen-reclamatie
raiffeisen-reclamatie

Postat in data: 05 sept., 2021

Care este numarul dosarului prin care justitia a stabilit ca sunt ilegale despagubirile Vodafone la rezilierea contractului?
vodafone-reclamatie

DACA PUTETI SA IMI SPUNETI NR. HOTARARII-DOSAR, IN CARE SA DISPUS CA TAXELE SOLICITATE DE VODAFONE PENTRU DESPAGUBIRE LA REZILIEREA CONTRACTULUI SUNT ILEGALE. eventual o copie-poza a hotararii. multumesc anticipat pentru raspuns

Postat in data: 10 iul., 2021

Vodafone ma taxeaza exagerat de mult, pentru cost suplimentar. Ce pot sa fac?
vodafone-reclamatie-abonament

Buna ziua! Am un abonament de 2 ani de zile la Vodafone in care am luat si un telefon. Pe langa faptul ca nu am fost anuntata ca am terminat contractul de doua luni, cei de la Vodafone ma taxeaza in ultimele doua luni exagerat de mult (cu 200-300 de lei mai mult decat abonamentul) pe motiv ca am facut cost suplimentar, asta în condițiile in care ar fi trebuit să fiu anuntata atunci cand fac cost. La telefon am primit doar scuze pt faptul ca nu am fost anuntat dar factura tot eu o plătesc!!!

Postat in data: 25 dec., 2020

Vodafone nu mi-a trimis telefonul si contractul, desi mi-a facut abonament. A fost un abuz, m-au furat. Ce pot sa fac, unde pot sa-i reclam?
vodafone-reclamatie-abonament

Buna seara. In urma refuzului meu de a face abonament si a-mi porta numarul la cei de la Vodafone, acestia au convenit contrar si mi-au facut abonament fara a trimite prin curier contractul pentru a-l semna, fara a trimite telefonul care facea parte din abonament si fara a trimite cartela pentru portare. In momentul de fata mi-au blocat numarul de telefon de trei zile, pentru a face portarea. Dupa numeroase sesizari si convorbiri telefonice cu ei si promisiunea ca vor anula totul, tot nu s-a rezolvat nimic. In acest moment eu nu pot beneficia de telefonul meu. Tot ce au facut a fost in mod abuziv, fara acordul meu. Practic m-au furat. Doresc sa merg m-ai departe pe cale legala si sa-mi plateasca daunele pe care le suport de trei zile fara telefon. Doresc sa ma indruma-ti catre organele competente. Va multumesc.

Postat in data: 18 dec., 2020

Cum am fost furat de Vodafone la factura abonamentului, iar ANPC mi-a facut dreptate

Am avut un abonament la Vodafone si l-am transferat de pe persoana fizica pe firma, in aceleasi conditii.

In luna urmatoare transferului, ma trezesc cu o factura cu o valoare dubla fata de cea obisnuita.

Am sunat la Vodafone si un operator s-a straduit sa ma convinga ca nu e nicio greseala, ca asta e procedura Vodafone, de a percepe costul abonamentului cu o luna in avans.

Degeaba i-am spus ca Vodafone m-a taxat, de fapt, de doua ori pentru aceeasi luna de abonament, a ramas ca ei.

Astfel ca am facut o reclammatie la ANPC, care fireste ca mi-a dat dreptate si a obligat Vodafone sa-mi restituie banii. Va trimit o fotografie cu raspunsul ANPC.

Asa am fost furat de Vodafone, desi nici eu nu credeam ca o ditamai firma engleza se poate deda la astfel de mizerii.

Intre timp am renuntat la Vodafone, care oricum ma taxa foarte scump si pentru traficul de net suplimentar, si am ales Telekom, unde am un abonament foarte OK, de 5 euro, cu trafic net nelimitat si semnal si viteze foarte bune.

Am vrut sa va transmit aceasta experienta nefericita cu Vodafone pentru ca si altii sa stie sa se fereasca de aceasta firma, presupun ca nu sunt singurul care am patit-o cu ei.

Postat in data: 29 mai, 2019

Vodafone isi recunoaste greseala, la reclamatia unui client, si-i anuleaza pretinsa datorie

Postat in data: 03 feb., 2019

Vodafone m-a executat silit pentru un abonament nefolosit. Ce pot sa fac?

Va rog sa-mi spuneti ce as putea face in situatia mea: am avut o cartela Vodafone pe care am transformat-o in abonament, dar cand am plecat din tara, in Anglia, in urma cu patru ani, am constatat ca respectiva cartela nu functiona in Anglia. Am trimis reclamatii la Vodafone, dar n-am primit niciun raspuns, asa ca nu am mai folosit acel numar Vodafone, am trecut pe altul care functiona, la alta firma de telefonie, din Anglia.

Acum, dupa patru ani, am primit acasa o notificare de executare silita de la o firma de recuperare, care-mi cere 18 milioane pentru datorii la Vodafone.

Eu am trimis din nou la vodafone explicatii pentru situatia mea, dar din nou nu am primit niciun raspuns. Ce pot sa fac?

Postat in data: 02 oct., 2018

Piperea pierde inca un proces colectiv in care a cerut conversia creditelor in CHF ale OTP Bank la cursul istoric

Postat in data: 21 dec., 2017

Ce pot sa fac daca banca mi-a luat toata pensia pentru o datorie la descoperitul de cont?

Buna ziua ! Am un descoperit de cont si pe parcurs m-am imbolnavit si din salariat am devenit pensionar pe caz de boala . Ne mai putand plati 3 luni de zile banca a decis sa-mi faca 6 rate egale de cate 650 de lei fiecare dar problema este ca pensia mea este de doar 482 de lei si de doua luni banca mi-a luat toata pensia eu colaborand cu ei le-am dus acte doveditoare cu ce boala am decizie de pensie cu suma ce o primesc si am rugat sa mi se faca o analiza mai amanuntita si sa mi se prelungeasca termenul de plata si sa faca rata mai mica , tot sun la ei si mi se spune ca dosarul meu este in lucru nu mi se pare corect ca banca sa-mi retina toata pensia deoarece eu cu ce mai traiesc am si un copil de crescut, eu sub tratament acum se apropie iar pensia iar raman fara nici un venit ….. As dori sa va cer parerea ce ar trebui sa fac ? Din cate stiu nu ar avea voie sa-mi ia toti banii . Unde sa apelez ? Sau la cine sa apelez ?

Postat in data: 04 dec., 2016

Firma de recuperari creante Kredyt Inkaso imi cere mai multi bani decat creditul luat de la BCR, desi am achitat deja jumate

Am luat un credit de la BCR in 2011 si am platit pana in 2013. Creditul era de 400 milioane (40.000 RON) si am platit cam 26.455 si de prin 2015 creditul a fost vandut firmei de recuperari Kredyt Inkaso iar ei zic ca am de platit 470 de milioane, mai mult de cat am scos credit din 2015. Le platesc creditul, dar nu pot pune mai mult se 100 lei lunar.

Postat in data: 16 oct., 2016

Ordonanta de Urgenta a Guvernului nr. 52 din 14 septembrie 2016 privind contractele de credit oferite consumatorilor pentru bunuri imobile, precum si pentru modificarea si completarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 50/2010 privind contractele de credit pentru consumatori, publicata in Monitorul Oficial nr. 727 din 20 septembrie 2016

Postat in data: 22 sept., 2016