co-imprumutat

Cum pot sa ies din creditul facut de sot?

„Buna ziua,va rog mult am nevoie de un sfat…tocmai am aflat ca am un credit de nevoi personale cu fostul sot,fiind divortati de 16ani,este primda data cand primesc citatie de la executòr pe numele lui dar la adresa mea actuala,nu am stiut de acest credit absolut deloc in toti acesti ani,nu stiu ce sa fac pe mai departe,cum pot sa ies din acest credit,multmumesc.”

Postat in data: 06 nov., 2023

Daca sunt garant la un credit, mi se poate face poprire pe salariu?

„Bună dimineața. Am o întrebare. Dacă sotul are un credit de nevoi personale iar eu sunt garant la el .Se pune problema popririi .Mi se va face și mie poprire pe salariu sau doar lui ?”

Postat in data: 31 aug., 2023

Cum scap de executarea silita daca sunt girant?

„Am girat un prieten acum aprx.6 ani.N a mai plătit și mi au pus de la car judetean porprire mie pe salariu și mai apoi pe indemnizație pana anul trecut in Iunie .De anul trecut din Iunie n am mai plătit.

Am promit o somație de la executorul judecătoresc și atât.N am bunuri pe numele meu și nici angajata nu sunt .Ce pot sa fac sa scap de aceasta situație .Nenorocitul ăla este in strainatate bine mersi și eu platesc pentru el ? Va rog sa ma sfătuiți?”

Postat in data: 20 aug., 2023

Daca fosta sotie este coplatitor la credit, ma poate da in judecata?

În urmă cu un an și jumătate am contractat un credit prin Prima Casă iar fosta soție este co-platitor. La momentul achiziționării nu eram căsătoriți deci casa este pe numele meu.

Ne-am căsătorit,am divorțat iar ea a rămas în contractul de credit. Am fost la bancă să rezolvăm acest aspect dar nu o pot scoate deoarece eu mai am un credit de nevoi personale în desfășurare și iar banca nu îmi permite să o scot momentan.Creditul va fi achitat după doi ani de zile.

Întrebarea mea este: După acești doi ani mă poate da în judecată? Țin să menționez faptul că la momentul semnării contractului de credit a fost întrebată de două ori de reprezentantul băncii dacă este de acord. Si-a dat acceptul verbal și scris că a luat la cunoștință. În contractul băncii este menționată doar co-platitor fără a avea drept la cotă parte din casă. Mulțumesc.

Postat in data: 11 oct., 2020

Daca fiica mea a fost codebitor la credit, poate sa-i puna executare silita pe salariu?

Daca fiica mea a fost ca ajutor cu salariul la un credit de nevoi personale pentru mine, pot sa ii puna executare silita pe salariu? Ea atunci a fost copil de 18, acum este casatorita. Ce pot face?

Postat in data: 18 mart., 2018

Ce conditii trebuie sa indeplineasca un girant?

Buna ziua! Vreau sa stiu ce conditii trebuie sa indeplineasca un girant, ce vechime trebuie sa aiba la un loc de munca. Va multumesc!

Postat in data: 24 oct., 2017

Se poate face un imprumut in Romania daca lucrez in Spania?

Buna ziua, as dori sa pot face un imprumut, am propietate in Romania si lucrez in Spania, am salariu si contrat de munca. Se poate face ??

Postat in data: 20 feb., 2017

Criteriile de eligibilitate pentru creditele ipotecare la OTP Bank

Criteriile de eligibilitate pentru creditele ipotecare la OTP Bank

Postat in data: 10 ian., 2017

Pot fi executata silit pentru un credit BRD in calitate de co-imprumutat, daca sotul a decedat dar avea asigurare de viata?

In anul 2006 sotul meu a luat un credit de nevoi personale de la BRD, eu ca sotie figurand ca si co-imprumutant.

Pana in anul 2012 a platit ratele aferente creditului la care era atasat si o asigurare medicala in caz de deces.

Din 2012 nu am mai reusit sa plateasca din motive financiare si in urma unei operatii pe carea avut-o de tumoare la cap. In anul 2014 luna octombrie sotul meu a decedat iar din decembrie 2014 am inceput sa primesc acasa notificari de la firma de recuperare creante KREDYT INKASO. Mentionez ca notificarile veneu numai pe numele lui, iar eu am scanat fiecare notificare, certificatul de deces, constatarea decesului si le-am trimis la aceasta firma pe email in contul de email care era pe notificare ne primind niciun raspuns.

Azi 26.05.2016 m-am trezit cu contul meu personal blocat de un executor judecatoresc. Am mers la biroul excutorului si am primit notificari de executare si pe numele meu si pe al sotului. In speranta ca o sa primesc raspuns de la dvs, va multumesc

Postat in data: 27 mai, 2016