comisioane carduri

Pot sa folosesc un card Nickel la bancomatele BRD?

Buna ziua.
Mi-am deschis un cont in Franta, Compte Nickel, cont pe care il poti deschide la orice magazin de presa si tabac. Revenit in Romania, am putut efectua cateva plati cu cardul.

Intrebarea mea este alta: pot sa-l folosesc la bancomatele BRD, fara teama de a nu-l recunoaste si a nu-l bloca? Problema este ca pe card nu e trecut niciun nume. Sau pot sa transfer suma de bani din contul Nickel pe
contul actual de la BRD?

Postat in data: 29 iun., 2018

De pe un card One Pay din Anglia pot scoate bani din Romania? Dacă da, de la ce bancomat?

De pe un card One Pay din Anglia pot scoate bani din Romania si daca da de la ce bancomat?

Postat in data: 13 apr., 2018

Pot sa folosesc cardul Santander in Romania?

Am cont deschis la Santander in Londra; pot sa folosesc cardu in Romania?

Postat in data: 04 mart., 2018

De la ce bancomat pot sa retrag euro?

Doresc sa retrag Euro de la un bancomat din Bucuresti. Cardul este de la o banca nemteasca. Unde se poate? ING are doar pentru clientii sai stiu, la BCR merge?

Postat in data: 16 feb., 2018

Care este cursul valutar la retragerile de bani de la bancomat?

Buna ziua! Am un card emis de o banca suedeza. Cind retrag bani de la un bancomat din Romania cursul valutar de pe chitanta nu corespunde cu cursul coroanei suedeze al zilei respective. De exemplu la cursul zilei 1 coroana suedeza este 0,4700 lei iar pe chitanta 0,3000. Unde se duce diferenta? Multumesc!

Postat in data: 29 ian., 2018

Cum se face schimbul valutar cand retrag lei de pe cardul in lire Barclays?

Cum se face schimbul valutar cand retrag lei de pe cardul in lire Barclays? Cum pot evita sa nu fac schimbul la 4,7? Cum pot proceda sa mi scot banii de pe cardul englezesc?

Postat in data: 06 dec., 2017

Cat costa SMS-urile pentru cardul BRD?

Eu las in fiecare luna cate 10 lei pe card pentru sms iar luna urmatoare inainte de salariu imi dezactiveaza sms si imi spune e ca nu am suficienti bani pe card. Daca sms-ul e 2 lei la 10 lei cat las pe card cum nu e suficient? Cati bani sa las atunci pe card ca nu mai stiu.

Postat in data: 31 oct., 2017

Pot sa retrag bani de la bancomat din Romania de pe un card Santander?

Lucrez in Londra si am doua carduri basic si un alt card de debit la banca Satander. Banii de salariul sunt virati pe cardul basic. Va rog sa-mi spuneti daca pot sa retrag bani de la bancomat din Romania mai precis din Bacau. O zi buna.

Postat in data: 21 oct., 2017

Pot sa verific cati bani am pe cardul Barclays la ATM-urile din Romania?

Pot sa verific la ATM-urile din Romania cati bani mai am pe un card Barclays emis in Anglia?

Postat in data: 02 feb., 2017

De la ce bancomat pot scoate lei de pe un card Barclays si care este comisionul?

Am un card Barclays si acum am venit in tara si vreau sa scot bani de pe el. O cunostinta mi-a spus ca se poate la bancomatul Idea Bank. Vreau sa va intreb ce comision mi se ia la retragerea banilor de pe card?

Postat in data: 09 ian., 2017

Care e cursul valutar daca scot lei de la un bancomat in Romania de pe un card in euro emis in Italia?

Am scos de la un bancomat BCR 2000 de lei de pe un card Mastercard emis de o banca din Italia, Casa di risparmio, iar cand am verificat pe internet banking am vazut ca mi-a luat din cont 485,32 euro, adica la un curs de schimb de 4,12 lei pentru un euro, ceea ce e foarte putin, fata de cursul oficial de 4,5 lei.

Am scos bani de pe card si la un ATM de la Banca Transilvania, iar cursul de schimb a fost corect, de 4,5 lei.

Cand am intrebat la BCR, au spus ca acesta e cursul Mastercard. E corect? Ce pot sa fac?

Eu stiam ca trebuie sa platesc doar comisionul de 2 euro pentru retrageri de numerar, nu si acest curs foarte mic, din cauza caruia am pierdut 40 de euro.

Postat in data: 30 dec., 2016

Pot sa scot toti banii de pe un card Barclays la ghiseul unei banci din Romania?

Am un card Barclays si as vrea sa stiu daca pot scoate de pe el, la ghiseul unei banci din Romania, toti banii deodata, pentru ca stiu ca la bancomate exista o limita zilnica. Daca da, la ce banci se poate si cat e comisionul?

Postat in data: 15 dec., 2016

Pot sa fac un card la o banca din Romania pe care sa-l trimit copilului sa-l foloseasca in UK?

Buna ziua. Am vazut ca Raiffaisen BANK este corespondentul Barclay BANK din UK. Fiul meu locuie?te de trei luni in Birmingham unde lucreaza de doua luni dar nu stie lb engleza asa de bn cat sa se duca la banca pentru a-si face card. Deoarece el nu se descurca si nu cunoaste pe nimeni acolo care sa il ajute m-a interesa daca eu pot sa i fac un card in Romania pe care sa il trimit ulterior si pe care el sa il foloseasca acolo pentru a-si incasa cecurile.

Postat in data: 09 dec., 2016

Cum pot sa scot bani de pe un card MasterCard emis in Statele Unite de banca Santander?

Salut!Va rog sa ma ajutati in legatura cu un MasterCard emis in Statele Unite de banca Santander! Asta vara am lucrat acolo si m-am intors in tara cu toti banii castigati, dolari, varsati in acel card. Cum pot sa scot acesti bani de pe acest card si in ce conditii in Romania? Comisionul pereput de Santander il cunosc.Va multumesc!

Postat in data: 21 oct., 2016

Am incercat sa scot 300 de lire de pe cardul Barclays dar bancomatul nu mi-a dat nimic. Ce pot face?

Am un card Barclays valabil 1 an facut de fabrica la care lucrez, am incercat sa scot 300 . Banii i-au retras din cont dar bancomatul nu mi-a dat nimic. Ce pot face?

Postat in data: 26 iul., 2016

BRD nu a inchis contul timp de 7 ani, desi nu l-am utilizat. Ce pot sa fac?

Acum zece ani, in 2006, am deschis un cont la BRD in care mi se depunea salariu….pana in 2009 am utilizat acel cont care avea si o limita de credit. Dupa ce am achitat limita de credit nu am mai utilizat acel cont, eu imi aduc aminte ca l-am inchis….dar astazi , imi ajunge o scrisoare de la BRD in care mi se precizeaza ca trebuie sa-mi achit suma restanta….cu alte cuvinte contul nu a fost inchis, in acelasi timp banca luand din limita de credit….ajungand in 2016 cu -2000 Ron…..

Cum este posibil ca timp de 7 ani banca a utilizat banii fara sa ma anunte….cand nu au avut banii mi-au trimis scrisoare. Banca fata de clienti nu are nicio responsabilitate….nu trebuie sa te anunte? Adica nu este un an, sunt 7 ani……

Postat in data: 24 mai, 2016

Cum pot renunta la cardurile de alocatie pentru copil?

AM ALOCATIA FETITEI MELE LA CEC BANC. AM 2 CARDURI la acest cont, din care cred ca CEC banc isi retrage 22 roni, pentru ce nu stiu. As dori sa stiu cum pot renunta la carduri. La nevoie sa retrag banii de la ghiseu, pentru ca locuim in afara si cardurile expira la 3 ani, si nu se trimit la domiciliu, din contra se ridica personal de la ghiseu.

Postat in data: 21 apr., 2016

Regulamentul (UE) 2015/751 al Parlamentului European si al Consiliului din 29 aprilie 2015 privind comisioanele interbancare pentru tranzacțiile de plată cu cardul

Postat in data: 09 dec., 2015

Pot sa scot bani de pe un card Barclays in Romania, la bancomat sau la ghiseul bancii?

Buna seara, am un card Barclays (UK). M-am intors in tara si as vrea sa scot bani de pe el. Care ar fi cea mai buna solutie? Doar de la bancomat sau pot si la ghiseu? O sa pot scoate doar lei, sau se pot scoate si lire? Acolo puteam scoate maxim 300 de lire pe zi, presupun ca daca mi se convertesc banii o sa scot un maxim de 1800 ron pe zi. Trebuie anuntata banca de acolo, sau cum sa fac? Este un card Visa. Va multumesc!

Postat in data: 28 oct., 2015