conditii derulare operatiuni bancare

Libra Bank mi-a blocat contul pentru neactualizarea datelor personale. Ce pot sa fac?
Libra Bank reclamatie

„Salutare Vasile,
Am gasit articolul si apreciez munca ta.

As avea si eu o intrebare daca ma poti ajuta. Situatia este in felul urmator:
Compania este cu capital strain. Firma are asociati si administrator persoana fizica dintr-o tara din Uniunea Europeana.

Persoanele nu si-au actualizat buletinele si pasapoartele, acestea fiind expirate. Banca Libra Bank nu a oferit nici o posibilitate de actualizare a datelor online iar asociatii si administratorul nu pot ajunge fizic sa actualizeze.

Banca a blocat debitarea, creand astfel prejudiciu catre angajati si furnizori.

Ce solutii de atac se pot intocmi? Sau de rezolvare.

Iti multumesc!”

Postat in data: 24 ian., 2024

Are voie banca sa-mi blocheze pensia?

„Pensia mea aferenta lunii sptembrie a fost blocata abuziv de catre BT in proportie de 100% fara sa aiba vreo baza legala. Unnde ma pot adresa?”

Postat in data: 19 sept., 2023

Cum se inchide un cont la CEC Bank

reclamatie cec bank
Cum se inchide un cont la CEC Bank
reclamatie cec bank

Postat in data: 05 apr., 2023

Cum se inchide un cont la BCR?

„Vreau sa inchid un card premium BCR, pentru ca mi s a spus daca nu l utilizez îmi ia 40 de lei. si nu mai vreau nici george. Cum inchid contul la BCR? Am vorbit cu asistență adă pe browser dar nu am inteles.”

Postat in data: 09 feb., 2023

Cate semnaturi in banca poate avea o societate comerciala?
brd drept semnatura banca

Cite semnaturi in banca BRD poate avea o societate comerciala . cont deschis la BRD.
va multumesc

Postat in data: 31 ian., 2023

Banca poate sa-mi anuleze calitatea de imputernicit pe cont?

Va rog indrumati-ma pentru a trage la raspundere persoanele din cadrul bancii raspunzatoare de urmatoarea situatie: m-am asociat cu o persoana pentru deschiderea unei firme, iar la un moment dat nu ne-am mai inteles. Firma este 50/50 iar el este administratorul societatii.

In legatura cu banca eram amandoi imputerniciti. Doamnele de la banca i-au aprobat o cerere prin care mi s-a anulat calitatea aceasta in relatia cu banca – in conditiile in care nici eu nici asociatul nu aveam aceasta posibilitate/ drept (cf spuselor personalului de la serviciul client). Eu am fost notificat printr-un mail ca mi s-a aprobat cererea facuta de mine in acest sens – lucru pe care nu l-am facut.

Multumesc anticipat.
Astept raspunsul d-voastra.

Postat in data: 18 aug., 2017

Poate banca Raiffeisen sa-mi traga alocatia copilului din cont?

Buna seara! Am si eu o intrebare daca ma puteti lamuri!
Sotul meu are o rata la banca mai exact la Banka Raiffeinsen Bank…platesc rata din anul 2008, fara o luna restanta dar cu mici intarzieri de cateva zile..exact pana in 15-20 zile.. Sotul meu are pe numele lui la aceiasi banka un cont in care imi intra lunar alocatia copilului…fara sa intre un alt venit.. doar alocatia, cei de la banka m-au tras luna de luna alocatia din cont…timp de 2-3 ani, eu nu am scos, pt ca imi era extrasa de banka! Va intreb asa si apreciez daca imi ve-ti raspunde. Este normal? au dreptul? Repet in acel cont doar alocatia copilului sa
livrat! Va multumesc frumos si poate imi ve-ti da un raspuns si ce pot face!

Postat in data: 23 oct., 2015

Raiffeisen Bank mi-a retras alocatia copilului pentru o restanta la credit, din cauza unei taxe de care nu stiam. A procedat corect sau abuziv?

Am un credit in curs de 8 ani la Raiffeisen Bank. In urma aparitiei unei taxe de care nu am luat la cunostinta, nu am fost informata, nu a fost prevazuta in contract, dupa ce mi s-a retras rata platita la timp, banca a considerat ca poate sa imi retraga alocatia de stat a copilului pt a acoperi restanta. Au procedat corect sau abuziv? Stiu ca banca nu are voie sa puna poprire pe alocatiile copiilor, legea interzice acest lucru. Conform rt. 728 din noul Cod de procedura civila.
Astept raspunsul dvs.

Postat in data: 14 oct., 2015

Administratorul poate sa blocheze accesul asociatului la online banking, card si extragerea banilor din cont la ghiseu?

Rugamintea si intrebarea mea este: Intr-o asociere administratorul asociat ii blocheaza accesul asociatului la online banking, card si extragerea banilor din cont la ghiseu doar cu o aga la zi, avand in vedere procentual in firma sunt 50-50 el? Asociatul nu are cum sa ii blocheze administratorului acelas lucru sau sa faca o alta operatiune in cont fara acordul administratorului?
Va rog si va multumesc

Postat in data: 10 oct., 2015

Cum pot afla conditiile generale bancare ale Bancpost?

Am nevoie de conditiile generale bancare ale Bancpost ce erau in vigoare la 01.09.2008, intrucat am garantat cu apartamentul pentru o linie de credit revolving la acea vreme si nu le mai gasesc. Raspunsul bancii cand i le-am solicitat fiind: ”Au fost anexate la contractul de credit.” Mentionez ca eu am fost doar garantul, si nu beneficiarul liniei de credit. In speranta ca ma puteti ajuta, va multumesc din suflet.

Postat in data: 02 oct., 2015

Banca poate sa-mi ia bani din contul de economii fara acordul meu?

Cum este posibil ca banca sa umble in contul meu de economii fara aprobarea mea? Azi am primit un mesaj (noroc ca am activat serviciul SMS Alert) ca o suma considerabila a fost luata din contul meu de economii ca sa acopere o suma restanta (care fusese dublata de o alta banca, deci si aici un mare semn de intrebare) fara ca eu sa fiu avizata sau informata. Daca eu nu aveam acel serviciu de alerta ma trezeam peste vreo luna sau doua, cand as fi avut nevoie de acea suma, ca nu mai e!!! Iar cei de la banca mi-au spus sec ca asa se procedeaza automat, daca ai un sold negativ banca iti ia bani de oriunde ai tu ca sa acopere acel sold negativ. Hello, people!!!! Cum ai tu acces la un cont de al meu fara sa ma anunti???

Postat in data: 20 sept., 2015