conditii generale de afaceri

Ce conditii trebuie sa indeplineasca un girant?

Buna ziua! Vreau sa stiu ce conditii trebuie sa indeplineasca un girant, ce vechime trebuie sa aiba la un loc de munca. Va multumesc!

Banca poate sa-mi anuleze calitatea de imputernicit pe cont?

Va rog indrumati-ma pentru a trage la raspundere persoanele din cadrul bancii raspunzatoare de urmatoarea situatie: m-am asociat cu o persoana pentru deschiderea unei firme, iar la un moment dat nu ne-am mai inteles. Firma este 50/50 iar el este administratorul societatii.

In legatura cu banca eram amandoi imputerniciti. Doamnele de la banca i-au aprobat o cerere prin care mi s-a anulat calitatea aceasta in relatia cu banca – in conditiile in care nici eu nici asociatul nu aveam aceasta posibilitate/ drept (cf spuselor personalului de la serviciul client). Eu am fost notificat printr-un mail ca mi s-a aprobat cererea facuta de mine in acest sens – lucru pe care nu l-am facut.

Multumesc anticipat.
Astept raspunsul d-voastra.

De ce nu functioneaza aplicatia pentru telefon my brd?

De ce nu functioneaza aplicatia pentru telefon my brd? Incerc sa ma conectez si imi da eroare.

Poate banca Raiffeisen sa-mi traga alocatia copilului din cont?

Buna seara! Am si eu o intrebare daca ma puteti lamuri!
Sotul meu are o rata la banca mai exact la Banka Raiffeinsen Bank…platesc rata din anul 2008, fara o luna restanta dar cu mici intarzieri de cateva zile..exact pana in 15-20 zile.. Sotul meu are pe numele lui la aceiasi banka un cont in care imi intra lunar alocatia copilului…fara sa intre un alt venit.. doar alocatia, cei de la banka m-au tras luna de luna alocatia din cont…timp de 2-3 ani, eu nu am scos, pt ca imi era extrasa de banka! Va intreb asa si apreciez daca imi ve-ti raspunde. Este normal? au dreptul? Repet in acel cont doar alocatia copilului sa
livrat! Va multumesc frumos si poate imi ve-ti da un raspuns si ce pot face!

Raiffeisen Bank mi-a retras alocatia copilului pentru o restanta la credit, din cauza unei taxe de care nu stiam. A procedat corect sau abuziv?

Am un credit in curs de 8 ani la Raiffeisen Bank. In urma aparitiei unei taxe de care nu am luat la cunostinta, nu am fost informata, nu a fost prevazuta in contract, dupa ce mi s-a retras rata platita la timp, banca a considerat ca poate sa imi retraga alocatia de stat a copilului pt a acoperi restanta. Au procedat corect sau abuziv? Stiu ca banca nu are voie sa puna poprire pe alocatiile copiilor, legea interzice acest lucru. Conform rt. 728 din noul Cod de procedura civila.
Astept raspunsul dvs.

Administratorul poate sa blocheze accesul asociatului la online banking, card si extragerea banilor din cont la ghiseu?

Rugamintea si intrebarea mea este: Intr-o asociere administratorul asociat ii blocheaza accesul asociatului la online banking, card si extragerea banilor din cont la ghiseu doar cu o aga la zi, avand in vedere procentual in firma sunt 50-50 el? Asociatul nu are cum sa ii blocheze administratorului acelas lucru sau sa faca o alta operatiune in cont fara acordul administratorului?
Va rog si va multumesc

Cum pot afla conditiile generale bancare ale Bancpost?

Am nevoie de conditiile generale bancare ale Bancpost ce erau in vigoare la 01.09.2008, intrucat am garantat cu apartamentul pentru o linie de credit revolving la acea vreme si nu le mai gasesc. Raspunsul bancii cand i le-am solicitat fiind: ”Au fost anexate la contractul de credit.” Mentionez ca eu am fost doar garantul, si nu beneficiarul liniei de credit. In speranta ca ma puteti ajuta, va multumesc din suflet.