contract credit

Am fost sunata de o persoana de la banca, sa ma ajute cu un credit. Ce trebuie sa fac?
contract credit fals inselaciune

„Bună ziua. Va rog sa ma ajutați într-o problema.
Am fost sunata în cursul zilei de vineri de o doamna care pretindea ca este din Cluj și lucrează la banca unicredit, și ma poate ajuta cu un credit.

Am trimis poza de pe buletin, și în cursul zilei de șimbata am primit pe whats’up un contract de credit cam dubios. Trb sa îl printez sa semnez și apoi sa îl trimit. Am văzut ca ceva nu este în regula și am cerut sa îmi dea nr tel banca, și alte date. În acel moment mi-a spus sa vin la Cluj sa o vad.

Vreau sa va întreb dacă aceea persoana poate lua bani în numele meu folosindu-se de acest contract. Va multumesc”

Postat in data: 11 feb., 2024

Pentru un credit de 3800 de lei la Credit Prime trebuie sa platesc lunar 1300 de lei. E normal?
credit prime credit reclamatie

„Am luat un credit de la credit prime pt 3800 trebuie să plătesc pe fiecare luna 1300 ce banca este asta eu am salariu de 2300. Doresc să fiu informat.”

Postat in data: 09 dec., 2023

Care este contractul standard al creditelor acordate de Hora Credit?
hora credit contract

Care este contractul pentru creditele de la Hora Credit?

Postat in data: 25 dec., 2022

Daca schimb ROBOR cu IRCC voi fi raportat la Biroul de Credit si nu voi mai putea lua alt credit timp de 4 ani?

Citind informatiile de pe acest site cu privire la posibilitatea schimbarii indicelui ROBOR cu IRCC in cazul unui credit de tipul Prima Casa, am depus o cerere intr-o agentie bancara.

Consilierul bancar mi-a spus ca procedura implica o cerere de credit care va avea ca si finalitate semnarea unui act aditional la actualul contract de credit.

Consilierul bancar mi-a spus ca, daca voi face aceasta procedura, voi aparea la Biroul de Credit cu o restructurare de credit, si ca in urmatorii 5 ani nu voi mai putea contracta nici un produs de creditare ca si efect secundar.

Doar ca eu nu doresc acest lucru. Vreau sa pot schimba ROBOR cu IRCC insa restrictionarea accesului la produse de creditare pe 5 ani, datorita inregistrarii la biroul de credit a unei resctructurari de credit, ma face sa anulez cererea.

Ce pasi credeti ca as putea totusi sa urmez pentru a reusi fara ca lucrurile sa se intample cum a spus consilierul bancar?
Va multumesc.

Postat in data: 29 apr., 2022

Daca fosta sotie este coplatitor la credit, ma poate da in judecata?

În urmă cu un an și jumătate am contractat un credit prin Prima Casă iar fosta soție este co-platitor. La momentul achiziționării nu eram căsătoriți deci casa este pe numele meu.

Ne-am căsătorit,am divorțat iar ea a rămas în contractul de credit. Am fost la bancă să rezolvăm acest aspect dar nu o pot scoate deoarece eu mai am un credit de nevoi personale în desfășurare și iar banca nu îmi permite să o scot momentan.Creditul va fi achitat după doi ani de zile.

Întrebarea mea este: După acești doi ani mă poate da în judecată? Țin să menționez faptul că la momentul semnării contractului de credit a fost întrebată de două ori de reprezentantul băncii dacă este de acord. Si-a dat acceptul verbal și scris că a luat la cunoștință. În contractul băncii este menționată doar co-platitor fără a avea drept la cotă parte din casă. Mulțumesc.

Postat in data: 11 oct., 2020

Cu cat timp inainte banca trebuie sa ma notifice ca ma raporteaza la CRC?

Am facut o linie de credit la ING pe firma, linie care anul trecut a fost transformata in credit pe 36 luni. din pacate am avut 3 luni intarziere de plata si mi-au reziliat contractul dandu mi 15 zile de achitare.

Din pacate este o clauza generala in contract in sensul ca ei spun, ca in cazul in care nu platim la data prevazuta in contract,
au dreptul sa rezilieze contractul.

Nu sunt de rea credinta incerc sa recuperez restantele dar nu pot sa mai fac nimic cu rezilierea.

Exista o prevedere in legislatie cu cat timp inainte tb sa ma notifice ca ma raporteaza la CRCt sau nu este ca si la BIROUL DE CREDITt

MULTUMESC
anticipat

Postat in data: 30 mai, 2019

O.U.G. nr. 52/2016 privind contractele de credit este aplicabila si la I.F.N-uri?

Buna ziua, sunteti a treia persoana caruia-i pun aceasta intrebare si nu am primit un raspuns edificator: O.U.G. nr. 52/2016 privind contractele de credit oferite consumatorilor pentru bunuri imobile este aplicabila si la I.F.N-URI? Multumesc!

Postat in data: 03 iul., 2018

Ce conditii trebuie sa indeplineasca un girant?

Buna ziua! Vreau sa stiu ce conditii trebuie sa indeplineasca un girant, ce vechime trebuie sa aiba la un loc de munca. Va multumesc!

Postat in data: 24 oct., 2017

Este legal sa platesc penalizari la o poprire?

Buna ziua! In luna iulie am avut proprire pe salariu, suma 6200, luna aceasta vin cu cei 6200, insa executorul imi spune ca o sa primesc o alta instiintare si ca trebuie sa platesc penalizari la suma pe care am platit-o. Este legal sa am penalizari, atata timp cat in cei 6200 sunt deja penalizari si cheltuieli de judecata? Multumesc!

Postat in data: 13 oct., 2017

Indemnizatia de crestere a copilului se ia in considerare la acordarea unui credit?

Sunt in concediu post-natal si vreau sa va intreb daca bancile iau in considerare indemnizatia de crestere a copilului la acordarea unui credit.

Postat in data: 10 ian., 2017

Cum poti grabi lichidarea unui credit la Idea::Bank prin procura?

Incerc de 4 zile sa aflu daca matusa mea care are procura sa imi administreze/inchida conturi poate face cerere de lichidare a unui credit. Primul contact cu banca a fost pe data de 15.09.2016. De atunci am sunat la banca de 4 ori, am trimis mail si nici acum nu am un raspuns daca accepta procura pentru a lichida creditul. Ce se poate face in acest caz?

Postat in data: 15 sept., 2016

Este legal ca banca sa nu-mi permita rambursarea anticipata a unui credit in calitate de codebitor?

Am intalnit o situatie si as avea nevoie de un raspuns motivat din punct de vedere juridic, pentru ca nu pot intelege rationamentul bancii: X a contractat un credit de nevoi personale, avand ca si codebitor pe sotia acestuia Y. A achitat ratele corespunzator, numai ca in momentul in care au mai ramas 15 rate de achitat (din cele 36), X a decedat. Y,
in calitate de codebitor achita in continuare ratele. Numai ca Y a dorit sa ramburseze anticipat o anumita suma (jumatate din ce mai ramasese) si banca nu a fost de acord, pe motiv ca rambursarea o poate face doar titularul (care de altfel este decedat). Au spus ca pot accepta doar rambursarea anticipata totala, nu si partial. Va datiseama, rambursarea partiala ar fi dus in mod normal la diminuarea numarului de rate ramase de plata sau la diminuarea ratei actuale. Dece acest lucru nu este posibil? Este legal?

Postat in data: 19 mai, 2016

Cum pot obtine o copie dupa contractul de credit?

Am pierdut contractul de credit ipotecar dintre mine si banca. Am tot cerut bancii o copie, dar fara rezultat. Mi-au spus ca ei nu il mai au, ca l-au directionat catre Suport Colect, si contractele si creditul. Cum pot ob?tine o copie dupa contract?

Postat in data: 15 apr., 2016

Este normal ca atat eu cat si sotul sa avem poprire pe card?

BUNA ZIUA, VA ROG SA IMI SPUNETI DACA ESTE NORMAL CA ATAT EU CAT SI SOTUL SA AVEM POPRIRE PE CARD SI SA NI SE OPREASCA BANI PENTRU ACELASI CREDIT (ADICA AR PUTEA SA-I OPREASACA DOAR SOTULUI). DE ASEMENEA, VA ROG SA IMI SPUNETI CE AS PUTEA SA FAC CA MACAR UNUL DINTRE NOI SA RAMANA CU SALARIUL INTREG (ORICUM MAI AM INCA TREI RATE DE PLATIT LA ALTE BANCI IN AFARA DE CEA CU PROPRIREA)…MULTUMESC

Postat in data: 07 mart., 2016

Ordonanta de Urgenta nr.50/2010 privind contractele de credit pentru consumatori

Postat in data: 06 dec., 2015

Cum pot sa scap de credit daca in urma partajului apartamentul a ramas fostei sotii?

Sunt titularul unui credit imobiliar luat in 2005 de la BCR pentru un apartament. Am divortat in 2008 si, la partaj, am hotarat ca apartamentul ramane fostei sotii. Instanta a dat Hotarare definitiva si irevocabila in acest sens. BCR nu vrea sa puna in aplicare aceasta Hotarare decat cu verificarea veniturilor fostei sotii, ceea ce ea nu vrea. Eu, ca titular, ce pot sa fac sa ies din acest contract de credit?

Postat in data: 15 oct., 2015

Raiffeisen Bank mi-a retras alocatia copilului pentru o restanta la credit, din cauza unei taxe de care nu stiam. A procedat corect sau abuziv?

Am un credit in curs de 8 ani la Raiffeisen Bank. In urma aparitiei unei taxe de care nu am luat la cunostinta, nu am fost informata, nu a fost prevazuta in contract, dupa ce mi s-a retras rata platita la timp, banca a considerat ca poate sa imi retraga alocatia de stat a copilului pt a acoperi restanta. Au procedat corect sau abuziv? Stiu ca banca nu are voie sa puna poprire pe alocatiile copiilor, legea interzice acest lucru. Conform rt. 728 din noul Cod de procedura civila.
Astept raspunsul dvs.

Postat in data: 14 oct., 2015

Am un credit cu comisioane abuzive. Cum pot rezolva problema?

Am un credit din 2010 si are cateva comisioane abuzive, printre care comision de risc, comision de administrare si alte nereguli. Cum pot rezolva problema? Astept raspuns.

Postat in data: 14 oct., 2015

Cum pot afla conditiile generale bancare ale Bancpost?

Am nevoie de conditiile generale bancare ale Bancpost ce erau in vigoare la 01.09.2008, intrucat am garantat cu apartamentul pentru o linie de credit revolving la acea vreme si nu le mai gasesc. Raspunsul bancii cand i le-am solicitat fiind: ”Au fost anexate la contractul de credit.” Mentionez ca eu am fost doar garantul, si nu beneficiarul liniei de credit. In speranta ca ma puteti ajuta, va multumesc din suflet.

Postat in data: 02 oct., 2015