datorii

Ce fac daca nu pot plati rata la creditul Unicredit?

Unicredit credit Prima Casa schimbare robor cu ircc
Ce fac daca nu pot plati rata la creditul Unicredit?
Unicredit credit Prima Casa schimbare robor cu ircc

Postat in data: 29 dec., 2023

Se poate pune sechestru pe casa, daca nu platesc creditele la IFN-uri?
sechestru imobil

„Buna ziua!am mai multe credite la ifn-uri și nu am cum sa le mai plătesc pe toate,se poate pune sechestru pe casa soțului din cauza neplatiilor,menționez că casa nu e a mea ci a soțului”.

Postat in data: 27 dec., 2023

Cum se calculeaza restantele la un credit IFN si dupa cat timp pot fi executat silit?
claret ifn reclamatie

Am primit un mesaj pe telefon ca a fost demarata procedura de executare silita in contractul de credit.

Am un credit cu ipoteca la Claret IFN si nu inteleg cum se calculeaza restantele deoarece eu consider ca am 2 rate restante iar dumnealor imi spun ca de fapt am peste 90 de zile de intarziere si se reziliaza contractul.

Mentionez ca, ceditul este garantat cu apartamentul si de aici si temerea mea. Ei spun ca daca am avut restante nu se achita cea mai veche rata ci se achita intai dobanda in curs si din urma ramane restanta si creste nr zilelor de intarziere.

Se reziliaza imediat dupa 90 de zile?? …chiar nu mai pot face nimic?? Si daca s-a reziliat se trece direct la recuperarea creantei prin vanzarea apartamentului sau se popresc veniturile intai?

Va rog sa imi dati un sfat caci sunt disperat.”

Postat in data: 26 dec., 2023

Hora Credit m-a executat silit cu 20.000 de lei, pentru un credit de 3.900 de lei! Ce pot sa fac?

„Saptamana trecuta am fost executat silit de catre HORA CREDIT fara sa fiu anuntat pentru un credit de 3980 lei la care trebuie sa restitui 20.000 lei , iar banca mi.a blocat in cont 50% din salariu … ci nu 33% asa cum scrie in actele primite . ce mai pot face?”

Postat in data: 20 dec., 2023

Banca mi-a luat banii din cont pentru un credit neplatit de 15 ani. Ce pot sa fac?

„Bună ziua..am facut un credit pt un tv în 2007,iar nu am plătit creditul la IFN,din motive personale, am venit în străinătate sa muncesc ca tot omul,și miam deschid un cont la Brd unde am transferat ceva bani în contl după care acum.dupa 15 mia oprit suma de 90 de milioane vechi..firma recuperare se afla la Miercurea Ciuc..ce pot face în situația de fata…va multumesc”

Postat in data: 16 dec., 2023

Ce pot sa fac daca nu mai pot plati creditele la IFN-uri?

„Am 6 credite la ifn-uri care se apropie de data plati nu le pot plati pentru ca suma lor ajunge la aproximativ 20.000 de lei si pe langa asta mai am un card de cumparaturi de 6.000 de lei care e gol.Ce as putea face ?Salariul meu este de 3500 de lei si sunt indatorat peste cu mult.”

Postat in data: 24 nov., 2023

Cum pot fi sters din Biroul de Credit de catre Provident?

„buna ziua!
in anul 2015 am acesat din necesitate urgenta creditul provident ,nestiind ce inseamna si cat are dobanda de mare ,pe durata urmatorului an am platit sume minime de plata la recomandarea agentului zonal ,care oricum a facut destule neregului pe zona mea .In anul 2020 am terminat de achitat datoria care din 3000 a ajuns aproape tripla ,agenta oricum nu depuse sumele integral ,platite de mine.

acum am nevoie urgenta de un credit bancar si nu pot accesa decat ifn,pentru ca provident refuza sa stearga istoricul bancar ,desi am invocat legea 105/2007 a ANSPDCP si lipsa de instiintare prin mail ,sms si altele si am primit acest raspuns de la ei:

Buna ziua, va informam ca prin semnarea contractului, dumneavoastra ati confirmat ca ati citit si inteles termenii si conditiile acestora. De asemenea, prin semnarea contractului de credit si implicit a Declaratiei privind prelucrarea datelor cu caracter personal, parte integranta a contractului de credit, asumata si semnata in mod distinct de catre dumneavoastra, v-ati dat acordul ca datele dumneavoastra sa fie prelucrate de Provident, inclusiv pentru scopul transmiterii acestora catre Biroul de Credit S.A. Avand in vedere restantele acumulate, subscrisa a fost nevoita sa raporteze aceste informatii cu privire la intarzierile la plata mai vechi de 30 de zile in sistemul de evidenta al Biroului de Credit si pentru care au fost transmise notificarile corespunzatoare.

In acest sens, consideram ca v-a fost respectat nu doar dreptul la informare prealabila, ci si ca ati fost in cunostinta de cauza atat in privinta unei eventuale raportari (inca de la momentul initierii raporturilor juridice de creditare) cat si in privinta raportarii efective, nefiind niciodata pus in situatia in care nu ați fi cunoscut despre faptul raportarii.

Prin urmare, va informam ca datele dumneavoastra nu vor putea fi sterse din baza de date a Biroului de Credit la momentul solicitarii dumneavoastra. Datele dumneavoastra vor fi pastrate in baza de date a Biroului de Credit timp de 4 ani de la data actualizarii (data când s-a înregistrat un eveniment – de exemplu, cand ați efectuat o plată, cand ati înregistrat o restanta etc.). Dupa expirarea acestui termen, datele dumneavoastra cu caracter personal vor fi sterse automat din baza de date a Biroului de Credit SA.. Cu stima, Echipa Provident

sunt disperat si stiu ca daca m as adresa instantiei durata este destul de mare ,va rog sa ma ajutati cu o solutie…”

Postat in data: 23 nov., 2023

Cat imi poate opri din pensia de invaliditate, daca nu platesc ratele la credite?

„Buna ziua am o pensie de invaliditate de gradul 2 de 1551 RON si indemnizate sociala de la DGASPC de 449 de lei, 2000 de lei in total si rate la 4 IFNuri de 1350 pe luna pe care as vrea sa nu le mai platesc deoarece nu ma ajung cu banii pe iarna. Cat va fi poprirea % daca ma decid sa nu mai platesc ratele?”

Postat in data: 22 nov., 2023

Credius imi cere 48.000 de lei pentru un credit de 6.000 de lei! Este legal?
credius credit abuziv

„Buna ziua . Am facut un credit in anul 2022 in valoare de 6000 de lai la credius din caza ratelor prea mari nu am putut achita si acum dupa aproape un an mi-a venit o suma foarte mare in valoare de 48000 de lei ce e de facut in acest caz ?”

Postat in data: 11 nov., 2023

E normal sa fiu executat silit daca m-am imbolnavit si n-am mai putut plati creditul?

„Bună ziua, în primul rând vreau să menționez că din anul 2017 am dobândit o afecțiune psihică și timp de 2 ani am fost internat într-un spital de specialitate, apoi în anul 2019 am fost eliberat din spital și sunt pensionar de boală (cod afecțiune F20)
Am decizia medicală asupra capacității de muncă în care se specifică faptul că capacitatea mea de muncă este pierdută în totalitate, aflându-mă sub tratament la domiciliu. Singura mea sursă de venit este pensia de boală (1850 Lei) din care cu greu reușesc să-mi acopăr cheltuielile aferente traiului.

Îmi amintesc că am luat prin anul 2012 un credit de la ING o sumă în jur de 2000 Lei (voi căuta contractul să văd exact data și suma) Am fost contactat telefonic de către ING pe perioada în care
eram internat în spital și le-am explicat situația, trimițându-le și o adeverință semnată și ștampilată de medicii psihiatrii din spitalul în care am fost internat (Spitalul de Psihiatrie Jebel)

Am primit recent o notificare privind cesiunea creanței din partea executorului judecătoresc în care sunt informat că suma pe care o datorez este de 3.327,53 Lei și că, citez „vă
informăm că a fost cesionat Contract de credit ING BANK. Creditorul dvs. actual este INVESTCAPITAL LTD” și în continuare mi se transmit niște conturi în care pot să depun suma datorată.

Dețin și un card de credit la CEC Bank (în care îmi este virată lunar pensia de boală, singura mea sursă de venit) și am observat astăzi când am intrat pe aplicație că îmi apare acolo suma datorată cu minus, deci cred că mi s-a pus un fel de poprire, nu-mi pot da seama până la data la care voi încasa pensia, deoarece bineînțeles că ultima pensie mi-am retras-o…

Consider această măsură abuzivă, în primul rând datoria cred că, conform legislației s-a prescris, în plus dată și situația mea specială cu pierderea capacității de muncă. Menționez că atunci când am contractat împrumutul de la ING mi-am făcut și asigurare, care ar fi trebuitîn mod normal să acopere astfel de situații.

Vă rog respectuos să mă sfătuiți ce pot face în cazul de față.

Am luat legătura cu executorul judecătoresc, acesta mi-a ,spus să iau legătura cu cei de la Kruk, le-am explicat și lor situația mea specială, le-am trimis emailuri ambilor în care le-am atașat și
toate actele care dovedesc situația mea specială ( boala dobândită, hotărârea comisiei medicale cu pierderea totală a capacității de muncă etc.)

Vă rog să mă ajutați cu un ce sfaturi puteți ca până la soluționarea problemei să mi se ridice poprirea…”

Postat in data: 07 nov., 2023

Se poate pune poprire pe indemnizatia pentru asistente medicale?

„Am inteles ca ar fi o treime din salariu poprirea de la banca la un credit de nevoie personale, este asa? Daca da cat ar putea sa imi opreasca dintr-un salariu de 3400 cu indemnizatia speciala de 500 lei bagata la tot ce se calculeaza binenteles, nu este separata, data acum mai nou de guvern pentru asistenții medicali, deoarece altfel este de 3200 maxim. Va multumesc si astept un raspuns. O zi faina.”

Postat in data: 25 oct., 2023

Ce pot sa patesc daca nu platesc creditul auto din Germania?

„In 2021 am achiziționat o mașină în rate din Germania , în 2023 am plecat in Romania definitiv ,de când am plecat nu am mai plătit ratele ,mașina între timp sa defectat și am dat-o la piese de schimb
Acuma mia venit o hârtie de la noi din Romania.
Ce pot sa pățesc daca nu plătesc nimic ,nu am nimic pe numele meu ?”

NOTIFICARE

Subscrisa, Santander Consumer Bank, persoană juridică de naționalitate germană, cu sediul în Santander Platz 1, Monchengladbach 41061, Germania, având codul de identificare: HRB 1747, reprezentată de către …, în calitate de avocat,

având în vedere:
i. încheierea Contractului de credit nr. D223208829 in continuare denumit prescurtat „Contractul”, prin care v-a fost împrumutată suma de bani necesară cumpărării autovehiculului marca Mercedes modelul GLC 220D in continuare denumit prescurtat „Autovehiculul”;

ii. faptul că nu v-ați respectat obligația de a achita subscrisei sumele de bani datorate cu titlu de restituire împrumut, respectiv ați încetat să vă mai achitați ratele;

vă comunică următoarele:

1. Contractul a fost reziliat conform dispozițiilor clauzei înscrise la pct. V lit.da) din Contract.

2. Autovehiculul este proprietatea subscrisei, iar deținerea acestuia de către dvs. în prezent este lipsită de titlu. Conform dispozițiilor clauzelor înscrise in Contract aveți obligația platii sumelor restante sau a predării Autovehiculului către subscrisa. Pentru îndeplinirea acestei obligații, vă solicităm să ne contactați la numărul de telefon: …

3. În situația în care nu veți da curs prezentei notificări și nu veți achita suma restanta in valoare de 3.803,2 EUR pana la data de 17.10.2023 sau restitui autovehiculul, subscrisa va demara toate demersurile legale în vederea recuperării Autovehiculului prin promovarea tuturor acțiunilor și cererilor necesare, costurile acestora urmând a fi suportate de către dvs. cu titlu de cheltuieli de judecată. Împotriva dvs. se va formula și o plângere penală pentru refuzul restituirii, faptă care, conform dispozițiilor art. 238 din Codul penal român, este pedepsită cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă. De asemenea, va fi emisă și o alertă cu privire la Autovehicul în sistemul „Sirene”, veți fi oprit în trafic de către poliție, iar Autovehicul va fi reținut.”

Postat in data: 25 oct., 2023

Are voie ICredit sa ma viziteze la locul de munca?
icredit reclamatie

„Bună seara ! Au voie cei de la I credit să te viziteze la o altă adresă decât cea de domiciliu, la locul de muncă și să aducă la cunoștință membrilor familiei date cu privire la credit ?”

Postat in data: 24 oct., 2023

Hora Credit nu raspunde la cererea de refinantare si reesalonare a creditului. Ce pot sa fac?

„Bună ziua!

Va scriu deoarece am mai multe credite, unele restante, si nu mai reusesc achitarea lor. Am reusit sa fac angajamente de plata peste tot mai putin la Hora Credit, nu imi raspund la mail-urile legate de refinanțare, plata esalonata. Sunt plecata din tara si nu ii pot contacta telefonic.
Când am solicitat altceva, au răspuns la mail, insa cand am cerut o soluție in repetate randuri, nu au raspuns.

Exista vreo soluție in acest caz?

Mulțumesc”

Postat in data: 23 oct., 2023

Care banci si IFN-uri raporteaza la Biroul de Credit datele clientilor?

Stergere Biroul de Credit
Care banci si IFN-uri raporteaza la Biroul de Credit datele clientilor?
Stergere Biroul de Credit

Postat in data: 19 oct., 2023

Banca ma poate scoate din Biroul de Credit, daca am platit datoria?

„Buna ziua!Am fost dat in judecata de catre garanti bank pentru un card de credit in valoare 2200 lei . Nu am fost anuntat nici de raportarea la biroul de credite si nici de actionarea in justitie In prezent am achitat datoria prin firma de recuperari ce a ffost angajata de catre garanti bank si doresc sa stiu daca banca ma poate scoate din biroul
de credite? Va multumesc!”

Postat in data: 03 oct., 2023

Credius imi cere inapoi 400 milioane, pentru un credit de 50 milioane lei. Ce pot sa fac?
credius reclamatie

„Buna seara ,am primit un mesaj de la BCR precum ca mi sa pus o proprire pe cont și mi sau confiscat de pe card 74de milioane eu având contractul închis cu cei de la credius .

Am fost la BCR și am întrebat doamna de la ghișeu de ce mi sau luat bani de card fără acordul meu și nimeni nu ma anunțat printr-un apel sau mesaj sau nu mi au trimis hârtie precum ca îmi oprește din salariu eu având la credius un credit de 50 de milioane și ei cerându-mi înapoi 400 de milioane .Ce pot face in aceasta situație ?

Am întârziere la plata de 26 de milioane și am făcut la ei o refinanțare acum 3luni ei închizând mi contractul cu ei și cerându mi 70de milioane dar eu neavând acei bani pe loc la momentul acela nu am avut cum sa achit rata și le am trimis câți bani am avut din acel moment pana acum 2zile .”

Postat in data: 29 sept., 2023

Provident m-a bagat in Biroul de Credit. Ce pot sa fac?

„Buna seara am luat un credit dela Provident acum 10 ani aproximativ și am achitat primele 3 luni după care eu m-am mutat respectivi nu au mai vrut să vina la noua adresa deși i-am chemat am rămas fără a mai putea plati de atunci figurez la biroul de credit și nu mai pot lua nici un credit va rog din suflet am mare nevoie de ajutorul dumneavoastră deoarece eu m-am îmbolnăvit am dublu hernie de disc cu inele deplasate și am nevoie de mai multe investigați și nu pot lua un credit pentru tratamente investigați etc am mare nevoie de ajutor”

Postat in data: 20 sept., 2023

Are voie banca sa-mi blocheze pensia?

„Pensia mea aferenta lunii sptembrie a fost blocata abuziv de catre BT in proportie de 100% fara sa aiba vreo baza legala. Unnde ma pot adresa?”

Postat in data: 19 sept., 2023