datorii

Se poate aplica Codul Penal pentru neplata abonamentului cu telefon inclus?

„Buna ziua, va rog un sfat : anul trecut, in Elvetia, soțul meu a făcut un abonament la o companie telefonică cu telefon inclus. Nu s-a mai înțeles cu angajatorul, a predat actele din Elvetia si a părăsit țara. Telefonul si ratele la abonament au rămas neplătite. As putea sa propun companiei telefonice sa platesc doar telefonul nu si abonamentul având in vedere ca nu s-a folosit deloc de abonament? Se poate ajunge la o executare silită pentru neplata abonamentului? Se poate aplica Codul Penal? Va rog din inima un răspuns”

Postat in data: 31 aug., 2023

Cum aflu ce datorii am, daca nu-mi pot face cont la Biroul de Credit?
Stergere Biroul de Credit

„As vrea sa stiu ce datorii am si nu pot sa imi creez cont la biroul de credit pe website ,oare sti la ce adresa trebuie sa trimit cerea si ce sa scriu in acea cerere? Multumesc”

Postat in data: 29 aug., 2023

Soldul datoriei nu scade, desi am respectat angajamentul de plata. Ce trebuie sa fac?

„Am un angajament de plata la executor pentru un credit ipotecar pe care l-am respectat conform angajamentului,dar soldul tot nu scade cu toate ca platesc sume considerabile ! Este ceva de facatut in acest sens ? La cine pot apela pentru un sfat ?”

Postat in data: 28 aug., 2023

Ce pot sa fac daca am ajuns in instanta pentru un credit neplatit din 2006?

„Am un credit din 2006 2007 am plătit cățva ani si na mai putut plăti si am ajuns la istanță ce pot face in asta caz?”

Postat in data: 22 aug., 2023

Ce pot sa patesc daca nu platesc creditul auto din Germania?

„In 2018 am făcut un împrumut în Germania de 9000€ și am cumpărat o mașină care în 5 luni sa defectat , ea fiind în garanție, am dus-o înapoi dar fara sa fac ceva poze sau alte acte , pt că am trimis o printr un transportator cu platforma , mă rog povestea e mai lunga și complica , am trecut printre o depresie urâtă și ajuns acum să mă caute recuperatorii din germania ,

încă nu sa ajuns la proces dar daca se ajunge și eu nu mă prezint, că între timp eu nu mai vad cu ochiul stâng deloc iar cu dreptul mai vad 5 procente dar vad tubular pt că am glaucom și în zona periferica este in ceata , debea mă descurc ziua să merg prin curte , întrebarea mea este , pot sa vina sa mă retina să fac pușcărie pt asta?

și dacă îmi pun poprire pe cont îmi retine o treime din venituri? venituri care le am sunt: o pensie pe caz de boala, indemnizație de însoțitor și de la dgaspc indemnizate de handicap

vă mulțumesc foarte mult pt tot, va doresc o zi minunata , și Dumnezeu să vă răsplătească !!”

Postat in data: 13 aug., 2023

Pot beneficia de legea falimentului personal, daca nu mai pot sa achit rata la banca?

„Buna seara,am un credit făcut la Raiffeisen,pe care nu îl mai pot achita, sunt in creștere copil,cum pot proceda, cunoașteți legea falimentului personal?pot „beneficia? mulțumesc”

Postat in data: 10 aug., 2023

Credit Prime nu vrea sa ma ajute sa platesc creditul, fara sa am istoric negativ la Biroul de Credit. Ce pot sa fac?
reclamatie credit prime

„Buna ziua mi s a acordat o limita de credit deși aveam gradul foarte mare de indatorare. Dobânda este enorma si am ajuns in imposibilitate de plata.

Am aplicat pt un credit … din nefericire la Credit prime, gândindu ma sa fac o refinanțare si sa îl închid imediat, din păcate n am reușit sa fac refinanțarea deoarece gradul de indatorare meu este mare.
Creditul este in valoare de 4000 de lei…
De 3 luni plătesc câte 1500 de lei lunar dobânda , acum ma aflu in imposibilitate de plata data restanta a fost pe 23 Iulie , deja am intarziere si nu gasesc nici o soluție fără a ajunge sa am un istoric negativ la biroul de credit.

Le am scris celor de la CSALB , dar nu s a putut face nimic .. va atașez răspunsul lor si al CREDITPRIME.
Astept un răspuns va rog .
O zi buna!”

Postat in data: 09 aug., 2023

Care este termenul legal de raspuns de la biroul judecatoresc?

„Buna ziua!
Am facut o solicitare catre biroul judecatoresc prin care doresc aflarea debitului restant,achitarea acestuia si inchiderea dosarului,atat telefonic cat si prin email.Nu primesc nici un raspuns.
Va rog termenul legal care este sa imi raspunda?
Mulțumesc!”

Postat in data: 08 aug., 2023

Cat imi poate retine executorul din salariu pentru mai multe credite neplatite?

„Buna ziua am facut cu 3anii in urma mai multe credite la IFN că am avut-o pe mama bolnava de cancer și am avut nevoie de bani și nu am mai plătiți..acum vreau sa plătesc dacă mă angajez a cât îmi ia din salariu de 3500 de lei..
Repet am 4 dosare toate cele 4 in valoare de 30000 !”

Postat in data: 31 iul., 2023

Se poate pune sechestru pe casa pentru facturi neachitate in alta tara?

„Bună ziua! După cum am observat pe internet va ocupati în domeniul băncilor, eu ași dori dacă se poate va rog frumos sa îmi dați câteva informații legate de băncile internaționale va voi explica problema mea pe scurt.

Mie în Belgia când am locuit cineva a făcut contractul de energie electrica pe numele meu la chiria unde eu defapt nu aveam adresa și am tot primit facturi pe numele meu dar eu nu am semnat nici un contract la nici o companie de energie electrica!!! Nu aveam nici adresa nu știu cum au făcut ei un contract pe numele meu….. întrebarea mea e cum pot afla dacă sunt data în banca internationala de rău platnici?

Nu știu cum sa ma exprim în acest domeniu nu prea cunosc eu sunt în românia acum vreau sa îmi cumpăr o casa și foarte multe persoane miau spus dacă sunt rea platnica etc…. eu nu am făcut împrumuturi niciodată nu am făcut nici o rata singuru lucru sunt acele facturi din Belgia care erau făcute pe numele meu și eu nu li’am plătit deoarece eu nu am făcut nici un contract cu ei !

Doresc sa știu este posibil sa am probleme dacă eu în cumpăr o locuință pe numele meu se poate întâmpla ca din cauza acelor facturi neplătite în Belgia sa îmi pună sechestru pe casa? Va mulțumesc foarte frumos pentru eventuale răspunsuri!”

Postat in data: 29 iul., 2023

Am primit un mesaj dubios de la Veraltis. Ce trebuie sa fac?

„Bună ziua! Am primit astăzi un mesaj și nu stiu despre ce este vorba! Mesajul sună așa. Procedura pentru recuperarea dosarului UPC de 624,28 lei a fost avansată! Sunați azi la 0374507405 pentru a stabili modalitate de plata Veraltis”

Postat in data: 28 iul., 2023

Ce fac daca am restante la creditul BRD?

„Am un credit la BRD, când nu am mai putut plăti am trimis mail sa amân 3 rate, nu au făcuto lunar al luat alocația copilul care întra în acel cont, acum mau pus sa plătesc toată suma obligat, dacă vreau reeșalonarea sa plătesc 10% di datorie apoi
reeșalonare. Ce sa fac?? nu pot plăti acei 10% e suma mare..”

Postat in data: 16 iun., 2023

Credius mi-a aprobat un credit, desi aveam multe datorii la alte IFN-uri si la banca. Ce pot sa fac?
credius-reclamatie

„In luna noiembrie 2022,am facut un credit la Credius care mi-a fost aprobat,desi la acel moment figuram cu credite la mai multe ifn-uri si cu un credit mare la BCR. Inca de la acea data am platit rata in valoare de 1200 lei la Credius in fiecare luna cu cateva zile intarziere,dar,nu am intarziat nicioadata 30 zile.

Cu toate acestea,Credius mi-a dat dosarul firmei Integral Collection si de atunci in fiecare luna cand depasesc cateva zile data de plata a ratei,aceasta firma ma suna si imi trimite mesaje cu amenintari ca daca nu platesc voi fi raportata la biroul de credite.Intr-adevar,am foarte multe ifn-uri de platit si un salariu lunar de 3500 lei si nu stiu cum o sa ma mai descurc,dar,m-am tot imprumutat ca sa nu ajung la biroul de credite.Ce pot sa fac referitor la imprumutul de la credius?…Multumesc..O zi buna va doresc..Sper sa aveti timp si sa imi raspundeti.”

Postat in data: 08 mai, 2023

Ce se poate intampla daca nu platesc datoria la CAR?

„Am și eu o datorie la CAR din 2016,nu am plătit nimic acum m-au dat în judecata și ma executa silit.Nu am nici un bun pe numele meu,se poate întâmpla ceva mai grav,închisoare?am de plătit aproape 3000 lei.”

Postat in data: 03 mai, 2023

Se poate pune sechestru pe casa, daca am poprire pe salariu?

„Bună dimineața doresc să întreb se poate pune sechestrul pe casă să nu mai am preoprire pe salariu pentru că eu de doi ani nu mai locuiesc la acea adresă din buletin vă rog aștept un răspuns?.”

Postat in data: 28 mart., 2023

De ce nu scade datoria, dupa platile facute din salariul poprit?

„Buna ziua Dl Coman,

Am gasit de curand cateva articole de la dumneavoastră pe reclamatiibanci.ro, si ma intrebam daca ma puteti informa intr-o chestiune. Este vorba despre tatal meu, care are o datorie la ING din 2021 in valoare de 20.092 lei, suma pentru care a fost executat silit fiind instituita o poprire pe salariu in Septembrie 2021. In acea perioada, i s-a pus o poprire in valoare de 450 ron, avand salariul minim pe economie ( lucreaza la o firma de salubritate ).

Cu toate ca nu suntem in cele mai bune relatii mi-a cerut ajutorul într-o problemă, si anume ca ii se opreste suma de 450 ron si de la anagajator si de la banca, asftel ramanand cu un ‘salariu’ la final de luna de vreo 300-400 ron.Cei de la bancă au spus sa ia legatura cu executorul deoarece ei nu pot face nimic. Angajatorul a transmis acelasi lucru.

Totodată, am descoperit ca suma totala de plata la momentul actual a ajuns la 25.000 ron.

Cum este posibil ca dupa atatea plăti efectuate in timpul popririi, datoria sa nu scada? si cum este posibil ca banca si angajatorul sa opreasca mai mult de jumatate din salariul net, lăsând-ul cu o suma infimă de bani pentru trai. Daca puteti sa ma ajutati cu o informatie, cum as putea sa procedez? sau daca e nevoie sa contactez un avocat specializat.

Mulțumesc”

Postat in data: 28 mart., 2023

Kruk m-a sunat ca am o datorie neplatita la ING, veche de 10 ani. Ce pot sa fac?

„Bună ziua!
In 2009 am rămas în urmă crizei din acel an am rămas fără servici și am ajuns in imposibilitatea de a-mi achita ratele și descoperirile de card,dar în lunile și anul care a urmat ,când m-am reangajat am inceput să plătesc și ușor ușor le-am achitat.

Prontre datorii aveam și la ING descoperiri de card.Numai știu exact când dar în lunile următoare am fost cu bani la mine să achit descoperirile de card la ING.Am platit cat mi s-a cerut ,am întrebat dacă totul este in regulă și mi s-a spus că da .

In 2020 in noiembrie- decembrie m-am că mă sună cei de la krug cam am de platit 4500 Ron ,datorie la ING.Le-am explicat că mi-am finalizat contractul cu Ing dar mi-au cerut chitanțele precum că am plătit.Eu le-am păstrat câțiva ani,dar după aproximativ 11 ani chiar nu le mai aveam și astfel mi s-a pus proprie pe salariu.

M-am gândit în toate felurile și până la urmă dacă doamna de la ING care mi-a închis dosarul a făcut vreo greșeală și nu mi-a încasat toată suma,de ce timp de aproximativ 11 ani nu mi s-a adus la cunoștința acest lucru,eu având același Nr de tel., aceiași adresă de email și acum.

Acum as dori sa fac un împrumut sau o descoperire de card,dar mă gândesc că cei de la recuperări Krug m-au înscris că rău platnic.As dori totuși să văd dacă figurez pe acea listă dar nu găsesc pagina unde să mă înregistrez.Sper să mă puteți ajuta cumva, aștept un răspuns de la d-stra.
Cu stimă!”

Postat in data: 16 mart., 2023

Cat are voie sa-mi opreasca din salariu, daca am mai multe credite neplatite?

„Dacă am mai multe credite (una la banca și mai multe IFNuri), după neplata de 3 luni cât poate sa-mi fie oprit din salar? Dacă nu am nici un bun pe numele meu se poate ca banca sa ia bunurile(imobiliare) a partenerului/copilului/părinților?”

Postat in data: 12 mart., 2023

Pot fi executat silit, daca am datorii in alta tara?

„Buna ziua , am o datorie la banca din Republica Ceha , și cred ca am și execuție , dar eu nu locuiesc in România . Locuiesc in Spania , credeți ca ma vor găsi in Spania sau ma vor cauta doar la domiciliu din România . Eu am bunuri in Spania și vreau sa știu dacă ma poate afecta aici . In România nu am datorii . Mulțumesc și apreciez răspunsul.”

Postat in data: 10 mart., 2023

Ce fac daca nu mai pot plati creditele de la IFN-uri?

„Salut
Am facut credite la IFNuri si incercand sa platesc unul am deschis altul, iar acum am ajuns sa nu le mai pot face fata. Am urmatoarele rate:
– 1300 la BCR
– La ferratum am linie deschisa unde trebuie sa achit lunar 1400 doar dobanda (linia fiind de 10000)+ 1400 din linie pe care ii pot retrage ulterior.
– 600 lei credius
– 300 mozipo
– 300 creditprime.
– 200 okcredit.

Plus o linie de 3300 la oceane credit, cu dobanda de 300lei pe luna. Nu am avut intarzieri deloc pana acum, am 4800 salariul

Ce ar trebui sa fac cum ar trebui sa procedez ? Va multumesc pentru ajutor”

Postat in data: 06 mart., 2023