descoperire de card

BRD mi-a inchis overdraftul fara sa ma anunte. Ce pot sa fac?
reclamatie brd

„BRD ne-a anulat overnight fara sa ne anunte. Acum incearca sa spuna ca nu ne-am actualizat dosarul juridic si ca ne-ar fi notificat ca ne inchid contul. Contul nu l-au inchis, doar dobanzile au disparut. Va rog sa ne ajutati, BRD a fost mereu abuziv in relatia cu noi.
Multumesc.”

Postat in data: 21 dec., 2023

Ce pot sa fac daca nu am mai platit o descoperire de card?

„Buna ziua.Daca am făcut acum câțiva ani o descoperire de card in jur de 1100 de lei plătind doar 400 lei apoi din diferite motive nu am mai putut plăti ce pot face acum daca asi vrea să plătesc?”

Postat in data: 10 iul., 2023

Pot sa inchid overdraftul sau creditul, daca am poprire?

„Buna ziua!am un cont de salariu la Alpha Bank pe care am deschis un overdraft de 2500 lei.am contul poprit iar poprirea mi se retine direct de angajator …restul sumei de bani care mi se cuvin o încasez de la banca după ce în fiecare lună sun la banca pentru
deblocarea contului .

vreau sa achit integral overdraftul.am sunat la banca pentru a întreba cum procedez și mi-au spus că nu e posibil sa achit întrucât contul e poprit.mi-au spus că vor întreba
colegii de la popriri și nu mi-au mai dat nici un răspuns.ce sfat îmi dați pt a putea achita overdraftul?mulțumesc!”

Postat in data: 30 mart., 2023

Kruk m-a sunat ca am o datorie neplatita la ING, veche de 10 ani. Ce pot sa fac?

„Bună ziua!
In 2009 am rămas în urmă crizei din acel an am rămas fără servici și am ajuns in imposibilitatea de a-mi achita ratele și descoperirile de card,dar în lunile și anul care a urmat ,când m-am reangajat am inceput să plătesc și ușor ușor le-am achitat.

Prontre datorii aveam și la ING descoperiri de card.Numai știu exact când dar în lunile următoare am fost cu bani la mine să achit descoperirile de card la ING.Am platit cat mi s-a cerut ,am întrebat dacă totul este in regulă și mi s-a spus că da .

In 2020 in noiembrie- decembrie m-am că mă sună cei de la krug cam am de platit 4500 Ron ,datorie la ING.Le-am explicat că mi-am finalizat contractul cu Ing dar mi-au cerut chitanțele precum că am plătit.Eu le-am păstrat câțiva ani,dar după aproximativ 11 ani chiar nu le mai aveam și astfel mi s-a pus proprie pe salariu.

M-am gândit în toate felurile și până la urmă dacă doamna de la ING care mi-a închis dosarul a făcut vreo greșeală și nu mi-a încasat toată suma,de ce timp de aproximativ 11 ani nu mi s-a adus la cunoștința acest lucru,eu având același Nr de tel., aceiași adresă de email și acum.

Acum as dori sa fac un împrumut sau o descoperire de card,dar mă gândesc că cei de la recuperări Krug m-au înscris că rău platnic.As dori totuși să văd dacă figurez pe acea listă dar nu găsesc pagina unde să mă înregistrez.Sper să mă puteți ajuta cumva, aștept un răspuns de la d-stra.
Cu stimă!”

Postat in data: 16 mart., 2023

Ce se intampla daca nu pot inchide descoperitul de cont la o refinantare?

Ma puteti ajuta va rog cu un sfat intr-o problema? Am facut o refinantare la banca Raiffeisen pentru :
– credit BCR 77500 lei( inchis)
– card de cumparaturi Raiffeisen 13000(inchis)
– descoperire cont Banca Transilvania 10000 lei, acesta nu l-am inchis,am intrat in banii respectivi.Ordinul de plata a fost normal , nu conditionat.

Dupa 3 saptamani sunt contactat de angajata raiffeisen la care am aplicat pentru refinantare, sa ii aduc urgent adresa de inchidere descoperire de cont banca transilvania.
Nu pot inchide acum acel descoperit de cont.de luna aceasta mi-a facut si o marire de salariu.
Ce pot face in aceasta situatie?o sa-mi anuleze creditul?si ma executa silit?(asta insemnand sa imi puna proprire pe salariu 1/3?
Multumesc si scuze de deranj!

Postat in data: 16 feb., 2023

BRD m-a raportat la Biroul de Credit pentru o datorie la un cont neinchis, de care nu am fost informat. Ce pot sa fac?

Buna seara

Incep prin a va spune că nu cunosc foarte bine regulile băncilor și nu știu dacă în ceea că va voi descrie sunt vinovat și bun de plată sau nu…

In octombrie 2006 compania la care tocmai mă angajasem mi-a făcut un card la BRD și odată cu asta o descoperire de cont cu niște condiții avantajoase…
Cred că prin 2017 mi-am făcut un card ING și am mutat salariul la ei… Nu știu să verific data de la care am inceput colaborarea cu ING și nu cred că e relevanta…

Pe 7 nov. 2022 am primit un mesaj in care eram informat că am o restanță de peste 1110 de lei și că voi fi raportat la biroul de credit însă nu se semna în nici un fel (după cum puteți vedea în imaginea atașată) La sfârșitul lunii noiembrie am fost sunat de cineva din partea BRD care mi-a adus la cunoștință că am o restanță de plată, însă când am întrebat de unde a apărut suma, mi-a recomandat să mă adresez unei sucursale BRD
deoarece el nu poate vedea activitatea din cont…

Pe 9 Decembrie am primit un al doilea mesaj de la același număr necunoscut prin care eram înștiințat că am fost raportat în biroul de credit…
Am făcut o solicitare pe e-mail către BRD prin care am solicitat lămuriri despre această situație însă nu am primit nici un răspuns…
M-am adresat sucursalei BRD de lângă locul meu de muncă și mi-au spus că trebuie să merg in sucursala in care a fost deschis contul. In sucursala, mi s-a explicat că probabil atunci când mi-am achitat datoriile către BRD nu am solicitat și închiderea acestuia, motiv pentru care s-au perceput comisioane, iar tot ce pot face ei este sa ceară un extras de cont de la deschiderea contului și să mi-l de-a astfel încât să mă lămuresc singur de unde vine suma…

Pe data de 2 februarie am primit 100 de pagini de extras de cont in care însă nu se regăsește perioada 2010-2018 dar chiar și așa nu mă ajută cu nimic deoarece nu înțeleg de ce am ajuns sa am o datorie de 1181 de lei pentru un cont pe care eu nu l-am mai folosit de nici un fel și nu am primit nici o informare din partea băncii cu privire la starea contului sau daca acesta mai e activ…

Nu înțeleg nici de ce nu am fost contactat pentru a lămuri situația înainte de a fi raportat în biroul de credit…
Puteți să mă ajutați macar cu un sfat pertinent în situația dată? Ce trebuie sa fac eu acum??? Plătesc cei 1181 de lei pentru că așa vrea un calculator de la BRD sau exista vreo altă posibilitate?

Va mulțumesc anticipat pentru răspuns!

Postat in data: 08 feb., 2023

Daca am o datorie la banca, ce se intampla daca parintii trec casa pe numele meu?

„Bună seara! In anul 2010 am scos limita de credit de la banca ,adică 2200 lei ,am platit ,4-5 rate apoi s-a întâmplat că m-am despărțit soțul meu, m-am mutat din localitate ,și acum după 13 ani mi-a venit un plic acasă pe nume meu de căsătorie ca am de platit 4400 lei! As dorii sa știu dacă mă afectează cu ceva daca părinții îmi trec casa pe numele meu”

Postat in data: 15 ian., 2023

Care sunt definitiile termenilor din contractul BRD?
brd-reclamatie-clienti

Postat in data: 02 dec., 2022

Datoria se prescrie, daca nu am primit somatie de la banca si executorul judecatoresc timp de 10 ani?

Bună ziua,
În anul 2012 fiica mea a făcut o descoperire de card de 1500 lui la Reifeisen Bank. Abia astăzi 06.10.2022 am primit somație de la executorul judecătoresc, având ca anexa și hotărârea instantei de judecata privind plata a 4800 lei.

Ce ma sfătuiți sa fac, deoarece au trecut 10 ani și nu am primit nicio somație din partea băncii sau altei instituții.. Nu s-a prescris aceasta datorie în acest timp?
Va mulțumesc,

Postat in data: 06 oct., 2022

BRD mi-a oprit alocatia copilului, pentru o descoperire de cont. E normal?

Am o descoperire de cont la BRD făcută în urma cu 5 ani ,anul acesta în luna iulie a expirat și banca mi.a oprit automat alocația copiilor plus un venit de la stat de 2500 lei Este normal asa ceva?

Postat in data: 11 sept., 2022

BRD m-a anuntat dupa 14 ani ca am o datorie la un overdraft platit. E posibil?
brd-reclamatie

Bună ziua!

În perioada 2004-2008 am luat un Overdraft de la BRD pe carel-am returnat în momentul în care s-a încheiat raportul de serviciu cuinstituția respectivă.

Zilele trecute(deci, după 14 ani) am fost sunat de la BRD sămi se comunice că am o datorie la banca în valoare 2500 lei.

Este posibil?
Mulțumesc!

Postat in data: 08 iul., 2022

Banca are dreptul sa-mi ia tot salariul din cont, daca am avut intarzieri la descoperirea de salariu?

„Buna ziua,am luat o descoperire de salariu,și am avut întârzieri ,iar creditul s-a terminat pe la sfârșitul lunii aprilie ,anul acesta.Au dreptul să îmi ia tot salariul din cont și alocația copiilor?….Am discutat cu un angajat al băncii și au zis că au dreptul să îmi ia tot salariul,iar daca fac restructurare la credit și să plătesc în rate ,inseamana că nu mai pot lua credit niciodată.Este adevărat ceea ce a spus acel angajat.Va rog daca mă.puteti ajuta cu o soluție .Va mulțumesc.”

Postat in data: 14 mai, 2022

Daca am poprie pe salariu, pot face o descoperire de card?

Dacă am proprie pe salariu pot face o descoperi de card?

Postat in data: 29 sept., 2020

Ce se intampla cu descoperitul de card in cazul decesului?

Buna! As avea o intrebare legata de o descoperire de card. Anul trecut bunicul meu a decedat lasand in urma un credit in val. de 10000 de lei, dar si o descoperire de card de 5000. Coplatitoarea creditului este bunica, dar as dori sa stiu daca achitand creditul integral trebuie platita SI descoperirea de card..Ma gandesc ca nu, din moment ce bunica a semnat doar pt credit, acum 10 ani..

Postat in data: 03 sept., 2019

De ce mai apar la Biroul de Credit cu datorii, daca le-am platit?

Buna ziua. In anul 2013 am avut un descoperit de cont la BRD, o suma in valoare de 2000 lei. Neachitate ratele la timp, am ajuns pana la executare silita, proprire pe salariu. Aceasta creanta a fost vanduta catre EOS KSI in anul 2014. In luna mai anul 2015 eu am incheiat acest dosar, datoria fiind achitata. Nelamurirea mea este urmatoarea: de ce inca in Biroul de credit apar cu aceasta datorie neachitata? Cine trebuia sa raporteze catre Biroul de credit solutionarea dosarului? Ce trebuie sa fac? Multumesc frumos.

Postat in data: 15 nov., 2017

Ce pot sa fac daca banca mi-a luat toata pensia pentru o datorie la descoperitul de cont?

Buna ziua ! Am un descoperit de cont si pe parcurs m-am imbolnavit si din salariat am devenit pensionar pe caz de boala . Ne mai putand plati 3 luni de zile banca a decis sa-mi faca 6 rate egale de cate 650 de lei fiecare dar problema este ca pensia mea este de doar 482 de lei si de doua luni banca mi-a luat toata pensia eu colaborand cu ei le-am dus acte doveditoare cu ce boala am decizie de pensie cu suma ce o primesc si am rugat sa mi se faca o analiza mai amanuntita si sa mi se prelungeasca termenul de plata si sa faca rata mai mica , tot sun la ei si mi se spune ca dosarul meu este in lucru nu mi se pare corect ca banca sa-mi retina toata pensia deoarece eu cu ce mai traiesc am si un copil de crescut, eu sub tratament acum se apropie iar pensia iar raman fara nici un venit ….. As dori sa va cer parerea ce ar trebui sa fac ? Din cate stiu nu ar avea voie sa-mi ia toti banii . Unde sa apelez ? Sau la cine sa apelez ?

Postat in data: 04 dec., 2016

Mi se retine 50% din salariu pentru o poprire, dar mai am rate la credite si alte cheltuieli si nu mai pot trai. Ce pot sa fac?

Mi se retine 50% din salariu la primarie, sunt functionar public, si eu mai am o descoperire de card, imprumut Provident si acestea nu le ia in considerare, logic. Eu cu dobanda ptr descoperire de card platesc 60%, am nevoie de ochelari, medicamente, utilitati si nu mai pot trai, ce pot sa fac? Va multumesc.

Postat in data: 15 nov., 2016

Este posibil sa-mi fie oprit tot salariul pentru neplata unui descoperit de card, dupa care sa fiu si pus in baza de date la Biroul de Credite?

Este posibil sa-mi fie oprit tot salariu pentru neplata unui descoperi de card si dupa care sa fiu si pus in baza de date la biroul de credite? Suma despre care este vorba este de circa 3800 lei.

Postat in data: 13 feb., 2016

Ce pot face sa nu mi se mai opreasca toti banii de pe cardul BCR, daca nu am poprire?

Am si eu nevoie de ajutor. Am un card de cumparaturi la BCR, nu am mai reusit sa il platesc si acum imi opresc toti banii care imi intra pe cardul de salariu. Ei spun ca nu esti o poprire, nu este un ordin judecatoresc, doar imi fac retinere pe cont. Momentan mai am o luna de maternitate si mi-am facut card la alta banca (doamnele de la BCR asta au spus ca e solutia) dar in curand merg la serviciu si ei lucreaza doar cu BCR si vor trebui sa imi vireze banii acolo. Ce pot face ca sa nu mi se opreasca toti banii? Sunt constienta ca mi se va opri din bani, dar chiar 100%?! Multumesc!

Postat in data: 11 sept., 2015