descoperit autorizat de cont – DAC

BRD mi-a inchis overdraftul fara sa ma anunte. Ce pot sa fac?
reclamatie brd

„BRD ne-a anulat overnight fara sa ne anunte. Acum incearca sa spuna ca nu ne-am actualizat dosarul juridic si ca ne-ar fi notificat ca ne inchid contul. Contul nu l-au inchis, doar dobanzile au disparut. Va rog sa ne ajutati, BRD a fost mereu abuziv in relatia cu noi.
Multumesc.”

Postat in data: 21 dec., 2023

Ce pot sa fac daca nu am mai platit o descoperire de card?

„Buna ziua.Daca am făcut acum câțiva ani o descoperire de card in jur de 1100 de lei plătind doar 400 lei apoi din diferite motive nu am mai putut plăti ce pot face acum daca asi vrea să plătesc?”

Postat in data: 10 iul., 2023

Pot sa inchid overdraftul sau creditul, daca am poprire?

„Buna ziua!am un cont de salariu la Alpha Bank pe care am deschis un overdraft de 2500 lei.am contul poprit iar poprirea mi se retine direct de angajator …restul sumei de bani care mi se cuvin o încasez de la banca după ce în fiecare lună sun la banca pentru
deblocarea contului .

vreau sa achit integral overdraftul.am sunat la banca pentru a întreba cum procedez și mi-au spus că nu e posibil sa achit întrucât contul e poprit.mi-au spus că vor întreba
colegii de la popriri și nu mi-au mai dat nici un răspuns.ce sfat îmi dați pt a putea achita overdraftul?mulțumesc!”

Postat in data: 30 mart., 2023

Kruk m-a sunat ca am o datorie neplatita la ING, veche de 10 ani. Ce pot sa fac?

„Bună ziua!
In 2009 am rămas în urmă crizei din acel an am rămas fără servici și am ajuns in imposibilitatea de a-mi achita ratele și descoperirile de card,dar în lunile și anul care a urmat ,când m-am reangajat am inceput să plătesc și ușor ușor le-am achitat.

Prontre datorii aveam și la ING descoperiri de card.Numai știu exact când dar în lunile următoare am fost cu bani la mine să achit descoperirile de card la ING.Am platit cat mi s-a cerut ,am întrebat dacă totul este in regulă și mi s-a spus că da .

In 2020 in noiembrie- decembrie m-am că mă sună cei de la krug cam am de platit 4500 Ron ,datorie la ING.Le-am explicat că mi-am finalizat contractul cu Ing dar mi-au cerut chitanțele precum că am plătit.Eu le-am păstrat câțiva ani,dar după aproximativ 11 ani chiar nu le mai aveam și astfel mi s-a pus proprie pe salariu.

M-am gândit în toate felurile și până la urmă dacă doamna de la ING care mi-a închis dosarul a făcut vreo greșeală și nu mi-a încasat toată suma,de ce timp de aproximativ 11 ani nu mi s-a adus la cunoștința acest lucru,eu având același Nr de tel., aceiași adresă de email și acum.

Acum as dori sa fac un împrumut sau o descoperire de card,dar mă gândesc că cei de la recuperări Krug m-au înscris că rău platnic.As dori totuși să văd dacă figurez pe acea listă dar nu găsesc pagina unde să mă înregistrez.Sper să mă puteți ajuta cumva, aștept un răspuns de la d-stra.
Cu stimă!”

Postat in data: 16 mart., 2023

Ce se intampla daca nu pot inchide descoperitul de cont la o refinantare?

Ma puteti ajuta va rog cu un sfat intr-o problema? Am facut o refinantare la banca Raiffeisen pentru :
– credit BCR 77500 lei( inchis)
– card de cumparaturi Raiffeisen 13000(inchis)
– descoperire cont Banca Transilvania 10000 lei, acesta nu l-am inchis,am intrat in banii respectivi.Ordinul de plata a fost normal , nu conditionat.

Dupa 3 saptamani sunt contactat de angajata raiffeisen la care am aplicat pentru refinantare, sa ii aduc urgent adresa de inchidere descoperire de cont banca transilvania.
Nu pot inchide acum acel descoperit de cont.de luna aceasta mi-a facut si o marire de salariu.
Ce pot face in aceasta situatie?o sa-mi anuleze creditul?si ma executa silit?(asta insemnand sa imi puna proprire pe salariu 1/3?
Multumesc si scuze de deranj!

Postat in data: 16 feb., 2023

Daca am o datorie la banca, ce se intampla daca parintii trec casa pe numele meu?

„Bună seara! In anul 2010 am scos limita de credit de la banca ,adică 2200 lei ,am platit ,4-5 rate apoi s-a întâmplat că m-am despărțit soțul meu, m-am mutat din localitate ,și acum după 13 ani mi-a venit un plic acasă pe nume meu de căsătorie ca am de platit 4400 lei! As dorii sa știu dacă mă afectează cu ceva daca părinții îmi trec casa pe numele meu”

Postat in data: 15 ian., 2023

Care sunt definitiile termenilor din contractul BRD?
brd-reclamatie-clienti

Postat in data: 02 dec., 2022

Datoria se prescrie, daca nu am primit somatie de la banca si executorul judecatoresc timp de 10 ani?

Bună ziua,
În anul 2012 fiica mea a făcut o descoperire de card de 1500 lui la Reifeisen Bank. Abia astăzi 06.10.2022 am primit somație de la executorul judecătoresc, având ca anexa și hotărârea instantei de judecata privind plata a 4800 lei.

Ce ma sfătuiți sa fac, deoarece au trecut 10 ani și nu am primit nicio somație din partea băncii sau altei instituții.. Nu s-a prescris aceasta datorie în acest timp?
Va mulțumesc,

Postat in data: 06 oct., 2022

BRD mi-a oprit alocatia copilului, pentru o descoperire de cont. E normal?

Am o descoperire de cont la BRD făcută în urma cu 5 ani ,anul acesta în luna iulie a expirat și banca mi.a oprit automat alocația copiilor plus un venit de la stat de 2500 lei Este normal asa ceva?

Postat in data: 11 sept., 2022

BRD m-a anuntat dupa 14 ani ca am o datorie la un overdraft platit. E posibil?
brd-reclamatie

Bună ziua!

În perioada 2004-2008 am luat un Overdraft de la BRD pe carel-am returnat în momentul în care s-a încheiat raportul de serviciu cuinstituția respectivă.

Zilele trecute(deci, după 14 ani) am fost sunat de la BRD sămi se comunice că am o datorie la banca în valoare 2500 lei.

Este posibil?
Mulțumesc!

Postat in data: 08 iul., 2022

Banca are dreptul sa-mi ia tot salariul din cont, daca am avut intarzieri la descoperirea de salariu?

„Buna ziua,am luat o descoperire de salariu,și am avut întârzieri ,iar creditul s-a terminat pe la sfârșitul lunii aprilie ,anul acesta.Au dreptul să îmi ia tot salariul din cont și alocația copiilor?….Am discutat cu un angajat al băncii și au zis că au dreptul să îmi ia tot salariul,iar daca fac restructurare la credit și să plătesc în rate ,inseamana că nu mai pot lua credit niciodată.Este adevărat ceea ce a spus acel angajat.Va rog daca mă.puteti ajuta cu o soluție .Va mulțumesc.”

Postat in data: 14 mai, 2022

Daca am poprie pe salariu, pot face o descoperire de card?

Dacă am proprie pe salariu pot face o descoperi de card?

Postat in data: 29 sept., 2020

De ce mai apar la Biroul de Credit cu datorii, daca le-am platit?

Buna ziua. In anul 2013 am avut un descoperit de cont la BRD, o suma in valoare de 2000 lei. Neachitate ratele la timp, am ajuns pana la executare silita, proprire pe salariu. Aceasta creanta a fost vanduta catre EOS KSI in anul 2014. In luna mai anul 2015 eu am incheiat acest dosar, datoria fiind achitata. Nelamurirea mea este urmatoarea: de ce inca in Biroul de credit apar cu aceasta datorie neachitata? Cine trebuia sa raporteze catre Biroul de credit solutionarea dosarului? Ce trebuie sa fac? Multumesc frumos.

Postat in data: 15 nov., 2017

Ce pot sa fac daca banca mi-a luat toata pensia pentru o datorie la descoperitul de cont?

Buna ziua ! Am un descoperit de cont si pe parcurs m-am imbolnavit si din salariat am devenit pensionar pe caz de boala . Ne mai putand plati 3 luni de zile banca a decis sa-mi faca 6 rate egale de cate 650 de lei fiecare dar problema este ca pensia mea este de doar 482 de lei si de doua luni banca mi-a luat toata pensia eu colaborand cu ei le-am dus acte doveditoare cu ce boala am decizie de pensie cu suma ce o primesc si am rugat sa mi se faca o analiza mai amanuntita si sa mi se prelungeasca termenul de plata si sa faca rata mai mica , tot sun la ei si mi se spune ca dosarul meu este in lucru nu mi se pare corect ca banca sa-mi retina toata pensia deoarece eu cu ce mai traiesc am si un copil de crescut, eu sub tratament acum se apropie iar pensia iar raman fara nici un venit ….. As dori sa va cer parerea ce ar trebui sa fac ? Din cate stiu nu ar avea voie sa-mi ia toti banii . Unde sa apelez ? Sau la cine sa apelez ?

Postat in data: 04 dec., 2016

BRD nu a inchis contul timp de 7 ani, desi nu l-am utilizat. Ce pot sa fac?

Acum zece ani, in 2006, am deschis un cont la BRD in care mi se depunea salariu….pana in 2009 am utilizat acel cont care avea si o limita de credit. Dupa ce am achitat limita de credit nu am mai utilizat acel cont, eu imi aduc aminte ca l-am inchis….dar astazi , imi ajunge o scrisoare de la BRD in care mi se precizeaza ca trebuie sa-mi achit suma restanta….cu alte cuvinte contul nu a fost inchis, in acelasi timp banca luand din limita de credit….ajungand in 2016 cu -2000 Ron…..

Cum este posibil ca timp de 7 ani banca a utilizat banii fara sa ma anunte….cand nu au avut banii mi-au trimis scrisoare. Banca fata de clienti nu are nicio responsabilitate….nu trebuie sa te anunte? Adica nu este un an, sunt 7 ani……

Postat in data: 24 mai, 2016