euro

Pot retrage euro in Romania de pe un card emis in Franta?

Pot retrage euro in Romania de pe un card emis in Franta de o banca ce nu are sucursale in tara noastra? (card CIC Bank). Intreb asta deoarece as dori sa evit conversia ce mi se ofera de catre bancomatele noastre!

Cand ajung banii in Germania daca fac un transfer in Euro prin internet banking de la Banca Transilvania?

Ma voi duce in Germania sa achizitionez o masina saptamana viitoare. Masina o voi vedea miercuri in jurul orei 15:00.

Daca totul este in regula, vreau sa fac transfer in EUR din contul meu de EUR de la Banca Transilvania in contul EUR al Dealerului din Germania.

Daca fac transferul online (prin internet banking), sa spunem, la ora 16:00 – 17:00 miercuri, cand ajung banii in contul dealerului din Germania?

Care e cursul valutar daca scot lei de la un bancomat in Romania de pe un card in euro emis in Italia?

Am scos de la un bancomat BCR 2000 de lei de pe un card Mastercard emis de o banca din Italia, Casa di risparmio, iar cand am verificat pe internet banking am vazut ca mi-a luat din cont 485,32 euro, adica la un curs de schimb de 4,12 lei pentru un euro, ceea ce e foarte putin, fata de cursul oficial de 4,5 lei.

Am scos bani de pe card si la un ATM de la Banca Transilvania, iar cursul de schimb a fost corect, de 4,5 lei.

Cand am intrebat la BCR, au spus ca acesta e cursul Mastercard. E corect? Ce pot sa fac?

Eu stiam ca trebuie sa platesc doar comisionul de 2 euro pentru retrageri de numerar, nu si acest curs foarte mic, din cauza caruia am pierdut 40 de euro.

Pot sa fac un card la o banca din Romania pe care sa-l trimit copilului sa-l foloseasca in UK?

Buna ziua. Am vazut ca Raiffaisen BANK este corespondentul Barclay BANK din UK. Fiul meu locuie?te de trei luni in Birmingham unde lucreaza de doua luni dar nu stie lb engleza asa de bn cat sa se duca la banca pentru a-si face card. Deoarece el nu se descurca si nu cunoaste pe nimeni acolo care sa il ajute m-a interesa daca eu pot sa i fac un card in Romania pe care sa il trimit ulterior si pe care el sa il foloseasca acolo pentru a-si incasa cecurile.

Cate zile dureaza transferul in euro dintr-un cont ING din Romania intr-un cont Santander in Spania?

Dureaza cinci zile lucratoare transferul in euro dintr-un cont ING din Romania, intr-un cont Santander in Spania?

Ce comision se aplica la o plata pe internet cu un card Visa Electron la ING?

In data de 19/10/2015 am efectuat o plata pe internet pentru achizitionarea unui produs. Costul total a fost de 90,00 euro iar plata a fost facuta din contul personal in Lei deschis la ING cu un card VisaElectron.

Dupa cateva zile am constatat ca mi-au fost retrasi 96,15 Euro iar banca mi-a raspuns ca aceasta suma se datoreaza conversiei Visa plus comisionul aplicat de banca de 2%. Conversia afisata in sectiunea Raport Tranzactii a fost de 4,487. Totusi nu se justifica suma de 96,15 euro si as dori o parere in acest sens.

Am lucrat in Irlanda timp de o saptamana intr-o pozitie de ‘locum’ ca doctor, printr-o agentie de recrutare a medicilor . Am revenit in tara si am solicitat plata aferenta muncii mele sa-mi fie depusa intr-un cont in euro deschis la Banca Transilvania, dar raspunsul din partea agentiei a fost ca nu-mi pot depune banii decat intr-un cont deschis la o banca din Irlanda. Cum as putea sa rezolv aceasta situatie? Pot sa deschid un cont la o banca din Irlanda, dar eu fiind in Romania la momentul deschiderii contului?

Banca mi-a modificat dobanda fara acceptul meu. Ce pot sa fac?

Am contractat un credit ipotecar in Euro in anul 2007 la o banca, iar clauza referitoare la dobanda era “Dobanda este calculata din dobanda de referinta variabila, ce se afiseaza la sediul bancii, plus o marja de 1,5%”. Cu toate acestea, in anul 2010, banca a modificat modul de calcul al dobazii in Euribor6M+9,12%. Desi am notificat banca ca nu accept aceasta noua formula de calcul, aceasta formula imi este impusa si in prezent fara acceptul meu. Ce ma sfatuiti sa fac, intrucat consider ca sunt victima unui abuz? Puteti observa ca prin noua formula impusa rata dobanzii nu va mai ajunge niciodata sa mai scada sub 9,12%, banca transformand un contract cu dobanda variabila intr-un contract cu dobanda aleatorie, stabilita dupa bunul plac al acesteia!