Executari silite

Imi poate pune poprire pe pensia de invaliditate?

„Am pensie de invaliditate revizuibila cu cod boala psihica.Am o executare silita.Imi poate pune oprire pe aceasta pensie .Mulțumesc pentru răspuns.”

Postat in data: 12 mart., 2024

Cum se poate debloca contul de salariu, daca poprirea o plateste angajatorul?

„Buna ziua, pe contul meu BCR a fost instituita o poprire. Angjatorul meu a validat poprirea catre executor. BCR a precizat ca va popri o treime din venit chiar daca este slalariu pana cand executorul nu va modifica in baza de date popriri ca acel venit este exceptat.

In cazul in care in momentul solicitarii deblocari atasez adeverinta de salriul fluturasul si adresa de validare banca poate opera in mod legal inca o retinere de o treime? Multumesc”

Postat in data: 29 feb., 2024

Daca am poprire, pot sa cumpar o masina, fara a fi pusa sub sechestru?
sechestru-masina-executare-silita-poprire

daca am deja o masina pe care s-a pus sechestru si doresc sa achizitionez o alta masina, este posibil sa intre si aceasta sub sechestru ? Mentionez ca platesc lunar o suma din poprire ptr stingerea datoriei.

O pot lua la fiscal si ulterior sa o vand fara a fi prinsa sub sechestru ?”

Postat in data: 23 feb., 2024

Nu pot inmatricula masina cumparata, pentru ca este sub sechestru? Ce pot sa fac?

„Buna seara!
Stimabile domn am gasit pe o pagina pe google cu mai multe informatii legate de bunuri ce pot fi sechestrate ,executat silit.
Am cumparat un autoturism de la un cetatean.
Am incheiat un contract de vanzare-cumparare,acesta mi-a dat certificat fiscal semnatoh si stampilat de primaria de unde avea domiciliul.
Eu la randul meu am mers la primarie si am bagat acest autovehicul la mine la primarie sa platesc impozit,mi sa dat decizie de impunere impozit anual.
Cand am mers la inmatriculari ofiterul mi-a respins dosarul spunandu-mi ca masina este sub sechestru.
Am incercat sa iau legatura cu cel care mi-a vandut masina sa isi rezolve datoriile insa fara succes
Ce este de facut in cazul acesta?
Mi-ati fi de mare ajutor daca m-ati informa cu privire la aceasta situatie.
Cu respect”

Postat in data: 20 feb., 2024

OTP Bank imi opreste din alocatia copilului. Ce pot sa fac?
OTP Bank refinantare credit

„Buna ziua domnule Coman ,sunt o mămică și nu reușesc să rezolv situația cu alocația copilului ,are o proprire pe contul la OTP Bank unde copilul încasează alocația și de vreo 2 ani i se oprește lunar 80 se lei în fiecare lună ,as dori daca se poate să mă ajutați să știu exact pașii de parcurs ,pentru a opri acesta situație ,va mulțumesc!o zi buna!”

Postat in data: 17 feb., 2024

Ce pot sa fac daca am mai multe popriri de la firmele de recuperare credite IFN?

Buna ziua.Eu în urma cu doi am făcut 6 împrumuturi la 6 ifn-uri diferite,sume nu mai mari de 6000 de ron. Având probleme de sănătate fetita nam avut bani,am decurs disperați la ifneurile respective. Nu am putut face rata la o banca pentru ca nu îndeplineam toate condițiile.

Am plătit câteva luni bune ratele după care nam mai plătit. Nam putut am rămas singura cu 3 copii, o chirie, facturi și ratele la ifn.

Nam mai plătit dădeam cum puteam lunar dar nu acoperea ratele. În momentul de fata am 4 popriri pe indemnizație și am primit citație de la tribunal cu cei de la kredit inkaso.

Va rog să-mi spuneți ce mi se poate întâmpla,știu ca sunt datoare știu ca este responsabilitatea mea să-mi asum dar cum sa fac dacă nu pot.

Sunt speriata, mie și frica. Din indemnizația mea am poprire și mai plătesc câte 100 200 și la provident. Ce sa fac?”

Postat in data: 15 feb., 2024

Se poate pune poprire pe indemnizatia de handicap?

„Buna seara va rog daca ma puteti ajuta,mamei mele i s-a pus o poprire cu data de 7 februarie anul curent problema este ca in acest cont intra pensia sociala minima si indemnizatia de handicap.Mentionez ca mama mea are handicap psihic grad 1.Executorul nu ma ajuta cu nimic.Ce cadru legal exista?multumesc”

Postat in data: 10 feb., 2024

Daca nu platesc un credit din Germania, imi poate veni un mandat de arestare?

„Buna seara um amic de al meu a facut un credit acum 7 ani in Germania a platit doar 3 ani după care nu a mai platit a plecat in România ia venit executare silita el nu are nimic pe numele lui după maxim 3 luni ia venit mandat de arestare ce se poate face in cazul asta?
Va mulțumesc pentru raspuns”

Postat in data: 07 feb., 2024

Raiffeisen a vandut la Kruk creditul, cu dobanzi viitoare. Este corect? Ce pot sa fac?
kruk cesiune creanta credit

„Raiffeisen a declarat scadent anticipat credit de nevoi personale. In sold sunt 7500 euro plus rate neachitate pana in momentul scadentei asta insemnand 10000 euro.

Insa datoria vanduta la Kruk a fost intreg creditul cu dobanzi viitoare.Este corect sa solicite dobanzi viitoare ?

In plus creditul trebuia sa fie prescris din 2015, insa Kruk ma suna de 3 ori pe saptamana de 12 ani !!!! Mentionez ca la telefon nu am recunoscut niciodata datoria solicitata de ei, nu am fost notificata,nu am semnat GDPR.

Ce ma sfatuiti sa inchid cu ei. Sa ma adres eu instantei pentru prescriere sau sa astept sa ma execute ilegal si sa fiu pe faza si sa pot contesta ?
Multumesc”

Postat in data: 27 ian., 2024

Am primit o somatie de plata de la Viva Credit pentru un credit vechi de 5 ani. Ce pot sa fac?
reclamatie viva credit

M-am trezit cu o somatie de plata de la Vivacredit pentru un credit luat in 2016. Recunosc ca in acea perioada am avut niste probleme financiare si am avut mai multe credite restante, dar pana in 2018
le-am stins pe toate.

Exista posibilitatea ca acest credit sa-mi fi scapat, dar din 2017 si pana acum nu am primit nici o notificare din partea lor.

Ce ma sfatuiti sa fac si cum sa tratez aceasta situatie, avand in vedere ca mi-au dat termen de 5 zile de plata pana la inceperea procedurii de executare silite. Multumesc.”

Postat in data: 25 ian., 2024

Pot sa fac refinantarea creditelor de la IFN-uri, daca am grad mare de indatorare?

„Am si eu o situatie in care observ ca se regasesc multi oameni.

Din nevoie de bani am apelat la 3 Ifn-uri pentru a obtine sumele solicitate. Din diferite cauze nu am putu sa mai achit ratele la timp, iar dobanzile penalizatoare au crewcut mai mult decat mi-as fi putut
imagina,vorbim aici de Credius,Hora Credit si Terra Credit.

Am mai facut plati partiale dar gradul de indatorare pare a fi destul de mare.
In aceasta situatie pot solicita la vreo institutie refinantare creditelor pentru a obtine o rata mai avantajoasa pentru toate cele 3?

Si inca o intrebare as mai avea, dupa cat timp se aplica executarea silita?!

Multumesc pentru eventualul raspuns!”

Postat in data: 24 ian., 2024

Banca poate sa-mi puna poprire pe cont, pentru o intarziere de 3 zile la cardul de credit?
raiffeisen-reclamatie-card-credit-poprire

Bună,

Cum este posibil sa mi se pună poprire pe conturile firmei, pentru o întârziere de 3 zile de la scadenta pentru un card de credit??? Nu mai avem nici minimul de 30 zile??? Este abuz. Luna trecuta a fost mai frumos, mi s-a blocat suma datorata cu o zi înainte de scadenta.
Adică ei sunt stăpâni pe banii din contul meu.”

Postat in data: 22 ian., 2024

Imi opreste din salariu si la banca si la servici. Ce pot sa fac?

„Buna ziua!
Am două popriri de la același CAR și acestea au ajuns același executor judecătoresc.
Acest domn a trimis actul de poprire atât la serviciu cât și la bancă, astfel că îmi oprește 1/2 din salariu de pe statul de plată și din puținul care rămâne și îl primesc in contul bancar mai oprește și banca.
Cei de la bancă spun că nu pot face nimic deoarece domnu executor ar trebui sa le trimită notificare pentru a înceta poprirea Ce sa fac?”

Postat in data: 17 ian., 2024

Cum aflu daca o masina este sub sechestru?
sechestru masina registrul national de publicitate mobiliara

„Cum aflu daca o mașină este sub sechestru?”

Postat in data: 10 ian., 2024

Ce se poate intampla daca refuz sa mai platesc creditul din Germania?

„Bună.Am 6 ani de Germania căsătorit cu trei copii soția nu lucrează câștig minimu pe economie pana in 2300 euro cu o mașină în rate și doua bănci diferite una credit și una pe minus pana în 5000 de euro.

Ce se poate întâmpla dacă refuz să mai plătesc neavând bani necesari.Sunt conștient 100% ca nu are cum sa îmi pună proptire pe Tot salariu si de Schufa nu Ma interesează Deloc.”

Postat in data: 08 ian., 2024

Se mai adauga dobanzi la creditul IFN scadent anticipat?
dobanzi penalizatoare credit ifn

„Bună ziua! Dacă mi s-a declarat scadenta azi! Iar din câte am înțeles din ce am citit la dvs mă poate executa în minim 3 luni, dacă eu achit în aceste 3 luni în rate mi se scad banii achitați? De exemplu eu achit în aceste 3 luni câte 2000 lei/ lună! Mai ajung la executare? Se mai închide creditul? Se mai adaugă dobânzi la suma scadentă de 4000 lei?”

Postat in data: 31 dec., 2023

Se poate pune sechestru pe casa, daca nu platesc creditele la IFN-uri?
sechestru imobil

„Buna ziua!am mai multe credite la ifn-uri și nu am cum sa le mai plătesc pe toate,se poate pune sechestru pe casa soțului din cauza neplatiilor,menționez că casa nu e a mea ci a soțului”.

Postat in data: 27 dec., 2023

Cum se calculeaza restantele la un credit IFN si dupa cat timp pot fi executat silit?
claret ifn reclamatie

Am primit un mesaj pe telefon ca a fost demarata procedura de executare silita in contractul de credit.

Am un credit cu ipoteca la Claret IFN si nu inteleg cum se calculeaza restantele deoarece eu consider ca am 2 rate restante iar dumnealor imi spun ca de fapt am peste 90 de zile de intarziere si se reziliaza contractul.

Mentionez ca, ceditul este garantat cu apartamentul si de aici si temerea mea. Ei spun ca daca am avut restante nu se achita cea mai veche rata ci se achita intai dobanda in curs si din urma ramane restanta si creste nr zilelor de intarziere.

Se reziliaza imediat dupa 90 de zile?? …chiar nu mai pot face nimic?? Si daca s-a reziliat se trece direct la recuperarea creantei prin vanzarea apartamentului sau se popresc veniturile intai?

Va rog sa imi dati un sfat caci sunt disperat.”

Postat in data: 26 dec., 2023

Am contul Sparkasse blocat de Vodafone. Cum il deblochez?

„Bună seara , locuiesc în Germania și astăzi m-am trezit ca am contul blocat de către Vodafone ,am cont bancar la Sparkasse ,eu în 2021 am avut un contract cu dânșii în decembrie dar plăteam 130 de euro maxim și în noiembrie 2022 eu am părăsit Germania aducând copiii aici din România la întoarcerea mea în ianuarie 2023 o colega mia adus factura cu suma de 1000 și ceva de plata bani care eu nu iam plătit
ca nu știu limba și nu am avut cum sa comunic cu ei ca să pot plăti în rate ,acum Vodafone mi-au blocat contul iar cei de la banca spun ca nu pot debloca ,se poate face ceva și în cazul meu ?

va cer ajutorul deoarece pe data de 28 acestui luni mie îmi întra salariu și rămân fără bani având în vedere ca în cont ieri mia întrat și suma de 250 de euro recalcularea de la SWP curent și aceia sunt
blocat acolo va rog sa ma ajutați dacă se poate ca nu știu cum și unde sa ma adresez am dat mesaj și la email care dumneavoastră lati comunicat unui domn la Sparkasse dar nu am primit niciun răspuns,
sper sa a puteți ajuta dvs.va mulțumesc pt înțelegere și aștept răspunsul dvs.”

Postat in data: 25 dec., 2023

Banca mi-a luat banii din cont pentru un credit neplatit de 15 ani. Ce pot sa fac?

„Bună ziua..am facut un credit pt un tv în 2007,iar nu am plătit creditul la IFN,din motive personale, am venit în străinătate sa muncesc ca tot omul,și miam deschid un cont la Brd unde am transferat ceva bani în contl după care acum.dupa 15 mia oprit suma de 90 de milioane vechi..firma recuperare se afla la Miercurea Ciuc..ce pot face în situația de fata…va multumesc”

Postat in data: 16 dec., 2023