Executari silite

Raiffeisen Bank mi-a poprit alocatia copiilor. Unde ma pot adresa fara a apela la instanta?

Am un cont deschis la Raiffeisen Bank, unde imi intra si alocatiile copiilor. Un copil de 13 ani si un bebe de 2 luni. Ieri am vazut pe internet banking ca mi-au poprit 40% din alocatia copiilor. Unde ma pot adresa in aceasta privinta fara a apela la instanta? VA MULTUMESC

Postat in data: 17 apr., 2015

Pentru o amenda la CNADR, Banca Transilvania si BEJ (Birou Executor Judecatoresc) mi-au poprit contul fara sa ma anunte. Este un abuz, ce pot face?

Salut, am patit-o cu cei de la Banca Transilvania, pentru o amenda la CNADNR, am fost executat direct fara instiintare prealabila de catre BEJ (Birou Executor Judecatoresc), iar Banca Transilvania nu m-a anuntat in nici-un fel, si nici BEJ-ul. Pur si simplu m-am trezit cu suma blocata chiar in ziua in care am fost la banca sa depun banii in cont pt diferite nevoi. Acasa cand am ajuns am constatat poprirea sumei, iar comisioanele bancii au fost in valoare de 61 lei. Consider ca si banca si BEJ-ul au abuzat in aceasta situatie, ce pot face?

Postat in data: 16 apr., 2015

Am primit poprire la serviciu pentru restante la impozitul din chirii, iar salariul il primesc pe card. Ce fac?

Am primit poprire la serviciu pentru restante la impozitul din chirii. Am un singur card – cel de salarii-. Cum se va proceda mai departe si daca mai am dreptul sa folosesc cardul pentru a-mi retrage restul de bani ?

Postat in data: 06 apr., 2015

Raiffeisen Bank mi-a vandut creditul la firma de recuperare creante Kredyt Inkaso, care mi-a cerut sa platesc o suma mare. Ce pot sa fac?

Buna ziua, am o problema daca ma puteti ajuta: am avut un credit la Raiffeisen Bank si mi l-a vandut la Kredyt Inkaso. Dansii mi-o spus sa platesc 90 de milioane inainte si dupa ia o sa-mi faca o rata sa platesc, dar nu am avut aceasta suma si nu stiu ce o sa se intample. O sa ma dea in judecata? Va rog daca ma puteti ajuta, va multumesc.

Postat in data: 03 apr., 2015

ANAF-ul imi scoate la vanzare apartamentul cumparat cu credit Prima Casa pentru o intarziere de 2 luni la banca. Pot cere suspendarea executarii silite?

Am avut un credit prin Prima Casa si datorita unor intarzieri de 2 luni banca a solicitat catre fondul de garantare sa i se dea jumatate din credit. Fondul a dat banii iar eu acum trebuie sa platesc la ANAF suma de 20000 de euro. Pentru ca nu am avut cum sa ii platesc ANAF-ul imi scoate apartamentul la vanzare. Exista vreo lege care sa ma ajute sa suspend executarea? Mentionez ca sunt insarcinata in 7 luni si pe 23 luna aceasta este licitatia pentru apartament.

Postat in data: 02 apr., 2015

Cum trebuie sa procedez sa mi se deblocheze conturile poprite la BCR, Raiffeisen si Volksbank?

Cum trebuie sa procedez sa mi se deblocheze conturile dupa ce am terminat cu poprirea pe salariu? Am la trei banci cont si toate sunt blocate, din luna ianuarie am terminat de platit. BCR, Volsbank si Raiffaisen.

Postat in data: 26 mart., 2015

Banca are voie sa-mi retina pensia alimentara pentru copil din contul poprit?

Buna ziua, va rog frumos sa imi spuneti daca banca are dreptul sa retina 33% din venituri provenite din plata pensiei alimentare de catre fostul sot, in contul meu poprit.. Momentan mi se retin 33% din salar si orice alte sume care apar pe contul meu exceptand alocatia de stat a copilului.

Multumesc mult.

Postat in data: 23 mart., 2015

Banca mi-a blocat cardul de credit din cauza unei popriri. Au voie sa faca asta?

Buna ziua. Azi m-am trezit ca nu-mi pot folosi cardul de credit deoarece este blocat. Am sunat la banca si au zis ca din cauza unei popriri mai vechi si ca de la 1 feb 2015 s-a schimbat ceva regulament care-i obliga sa-mi blocheze si cardul de credit.
De azi vara cand s-a instaurat poprirea mi-au blocat doar contul curent. Este legal sa faca asta? Pe baza carei legi si articole de lege pot face asta si de cand e in vigoare?

Postat in data: 23 mart., 2015

Banca a pus poprire pe tot salariul sotului. Ne pot lasa fara mancare pentru copii?

Buna seara.
Am si eu o problema cu banca, care a pus poprire pe tot salariul sotului, el fiind singurul sustinator al familiei cu 2 copii minori. Practic nu avem din ce trai, acum.
Chiar nu exista nici o solutie? Chiar ne pot lasa sa nu avem o paine sa le dam copiilor sa manance?
Este adevarat ca nu a fost platita rata, dar nu pt ca nu s-a vrut ci pt ca nu a fost mult timp un salariu decent in casa.

Va multumesc. O seara buna

Postat in data: 16 mart., 2015

Se poate pune poprire pe pensia alimentara a copiilor si alocatia de stat?

Am o poprire pe salariu de 1/3 (de1 an de zile) pentru neachitarea unui credit personal. Acum a venit blocare pe conturi, iar pe cont intra doar pensia alimentara si alocatia copiilor, care a fost luata. Se poate pune poprire pe pensia alimentara a copiilor si alocatia de stat chiar daca eu deja am fixata o poprire decatre angajator? Daca este abuziva poprirea va rog sa ma sfatuiti ce sa fac. Va multumesc

Postat in data: 13 mart., 2015

Se poate face poprire pe tot salariul? Chiar daca am poprire de la mai multe banci?

Buna seara, am si eu o intrebare: se poate face poprire pe tot salariul? Chiar daca am poprire de la mai multe banci? Din cate am citit nu se poate, decat pe 1/3 sau 1/2 din salar. Unde sa ma interesez? Daca merg la banca se poate rezolva ceva? mentionez ca mi s-a retras tot salatiul de pe card! am nevoie de raspuns urgent! multumesc

Postat in data: 12 mart., 2015

Volksbank ne-a evacuat din casa si ne-a vandut firmei de recuperare, Kredyt Inkaso. Cat de legala este aceasta cesiune de creanta?

Va deranjez in legatura cu o problema legata de Volksbank. Totul a inceput in 2008 cu un credit ipotecar cu acte false, facut de Volksbank. Dupa ce mama a ramas fara serviciu, in decembrie 2009, a fost obligata sa restituie toata suma restanta, aproximativ 165.000 euro, in conditiile in care rata rea platita la zi pana in momentul acela. In Oct 2012 a avut loc executarea silita, fara nici un fel de comunicare,iar in dec 2012 banca si-a autoadjudecat imobilul fara sa ne anunte. Am fost la banca, am primit doar raspunsuri gen „nu se poate sa vorbiti acum”. La telefoane ne-au raspuns o data, spunandu-ne sanune facem griji si ca putem sa incercam sa platim ratele in continuare, pentru ca in mai 2013 sa ne trezim evacuati din casa la modul barbar. Mai pe scurt, nu am avut voie sa ne luam nici macar telefoanele moble, si am fost evacuati in ce aveam pe noi si atat. Dupa toate astea, pretul cu care si-au autoadjudecat imobilul nu a acoperit nici macar o mica parte a datoriei si am fost vanduti catre o firma de recuperare, Kredyt Inkaso. Cei din urma sunt mai rau decat clanul Camataru, eu fiind amenintat pe strada cu cutitul, din partea lor. Doresc sa va intreb cat de legala este toata aceasta cesiune de creanta, mai ales dupa executarea silita si adjudecarea imobilului, si ce se mai poate face impotriva Volksbank si a modului lor abuziv de a trata clientii si de a modifica conditiile de rambursare chiar si dupa
ce contractul a fost semnat. Si, bineinteles, ce se poate face impotriva Kredyt Inkaso?
Va multumesc anticipat

Postat in data: 10 mart., 2015

Raiffeisen imi blocheaza contul, inainte de salariu, pentru ca asa vor ei. Nu inteleg cum e cu poprirea

Nu mai inteleg ce inseamna aceasta poprire, pt cine este valabila. Eu merg cu restanta la Raiffeisen Bank cu 21 de zile, dar inainte de salariu cu o saptamana am contul de salariu blocat, daca i-am tras la raspundere de ce, raspund sec ca asa vor ei. Astept un raspuns.Va multumesc

Postat in data: 05 mart., 2015

BRD ne executa silit, atat pe mine cat si pe girantul creditului, dupa conversia din euro in lei. Ce e de facut?

Detin un credit ipotecar in valoare de 26800 euro contractat in anul 2007. Am probleme de anul trecut cu cei de la agentia brd. In 2010 am refinantat creditul in lei datorita diminuarii salariale cu 25%. Totul a fost ok pana anul trecut in vara, cand am fost anuntat ca contul in euro exista inca si detin o datorie de 1001 euro. Am incercat impacarea pe cale amiabila, fara succes. Cei de la banca au dat creditul anticipat punand creditul sub executare silita. Traim un adevarat cosmar: mi s-a blocat contul bancar de catre executor atat mie cat si girantului si ni se ia aproape toti banii de catre executor. Girantul are si indemnizatie de crestere copil si alocatia de stat a celor doi copii este retinuta de catre executor. Mentionez ca atat eu cat si girantul suntem lucratori M.A.I. ce putem face in aceasta situatie? Suntem amenintati chiar ca o sa ne pierdem locuintele desi am inecercat sa chemam partile la mediere nu am primit nici un raspuns. Cei de la protectia consumatorului Teleorman nu iau nici o masura. Avocatii nu ne dau nici un raspuns favorabil motivand ca o sa pierdem procesul. Ce putem face in aceasta situatie?

Postat in data: 03 mart., 2015

Creditul de la BRD prin rata Domo a ajuns la executor judecatoresc si firma de recuperare EOS KSI. E normal sa ma oblige sa platesc 5.100 de lei in 5 zile, desi datoria era de 1.500 lei?

Din 2005 am avut un credit de la BRD prin rata Domo pe care am luat un telefon mobil si un tv. Am platit vreun an si ceva pina s-a stricat telefonul si m-am dus cu garantia produsului la Domo, nici macar nu au verificat cauzele defectiunii si m-au trimis in alta parte si iarasi in alta parte de 3 ori. Apoi m-am enervat si am incetat sa mai platesc ratele in valoare de vreo inca 1500 ron si pina astazi am primit o scrisoare din partea EOS KSI si EXECUTOR JUDECATORESC. Din 2006 am ramasfara munca si cu un venit ajutor de la stat cu doar 234 ron. Acel executor judecatoresc ma obliga sa declar ce averi am si venituri. E normal sa-mi execute bunuri de valoare pe care le am? Asigurarea nu acopera? Si ma oblica sa datorez suma 5100 ron in termen de 5 zile si cum naiba sa fac rost, nici macar nu am de munca. VA ROG SA MI RASPUNDETI LA INTREBAREA MEA.

Postat in data: 24 feb., 2015

Am o indemnizatie de insotitor si banca mi-a poprit cardul. Este legal?

Sunt incadrat in gradul 1 de handicap si am o indemnizatie de insotitor si de la banca mi-au poprit cardul si stiu ca nu au voie. Dar as vrea sa intreb: acesta indenizatie de insotitor se incadreaza acelei indemnizatii cu destinatie speciala, cea din art.409? As dori sa stiu si eu. Astept raspuns. multumesc

Postat in data: 18 feb., 2015

Daca am o executare silita cu poprire pe salariu sunt blocate si conturile bancare?

Va rog, imi puteti raspunde la intrebarea: Daca am o executare in derulare cu poprire pe salariu, credeti ca sunt blocate si conturile bancare? Va multumesc mult!

Postat in data: 09 feb., 2015

Daca am poprire pe 1/3 din salariu, de ce nu pot folosi cardul si mi se iau si alti bani din cont?

Am poprire pe salar conf. adresei primite unde se dispune infiintarea unei popriri in cota de 1/3 din venitul lunar. Platesc lunar 1/3 din salar. Doresc sa stiu de ce trebuie sa scot banii de la ghiseu? Nu pot folosii cardul in conditiile in care poprirea se face pe statul de plata executorul a hotarat suma de 1/3 dar banca imi opreste si din alte venituri care imi intra din cursuri facute. Nu inteleg, daca este o hoarare luata in baza carei legii mii se opresc si celelalte drepturi?

Postat in data: 02 feb., 2015

Cum poate ANAF sa-mi blocheze contul la banca BRD si la angajator prin poprire?

Este posibil ca ANAF sa blocheze un cont care constituie ipoteca mobiliara in favoarea BRD cu conditia de a se vira toate veniturile la banca, avand in vedere ca deja exista o poprire de 33% din salariu, retinut si virat de angajator catre Anaf? Fiind vorba de salariu se poate face poprire o data la angajator si totodata poprire la bancaprin blocarea contului? Fac precizare ca la banca mai exista o poprire din partea altei institutii.

Postat in data: 30 ian., 2015