Executari silite

Daca am o executare silita cu poprire pe salariu sunt blocate si conturile bancare?

Va rog, imi puteti raspunde la intrebarea: Daca am o executare in derulare cu poprire pe salariu, credeti ca sunt blocate si conturile bancare? Va multumesc mult!

Postat in data: 09 feb., 2015

Daca am poprire pe 1/3 din salariu, de ce nu pot folosi cardul si mi se iau si alti bani din cont?

Am poprire pe salar conf. adresei primite unde se dispune infiintarea unei popriri in cota de 1/3 din venitul lunar. Platesc lunar 1/3 din salar. Doresc sa stiu de ce trebuie sa scot banii de la ghiseu? Nu pot folosii cardul in conditiile in care poprirea se face pe statul de plata executorul a hotarat suma de 1/3 dar banca imi opreste si din alte venituri care imi intra din cursuri facute. Nu inteleg, daca este o hoarare luata in baza carei legii mii se opresc si celelalte drepturi?

Postat in data: 02 feb., 2015

Cum poate ANAF sa-mi blocheze contul la banca BRD si la angajator prin poprire?

Este posibil ca ANAF sa blocheze un cont care constituie ipoteca mobiliara in favoarea BRD cu conditia de a se vira toate veniturile la banca, avand in vedere ca deja exista o poprire de 33% din salariu, retinut si virat de angajator catre Anaf? Fiind vorba de salariu se poate face poprire o data la angajator si totodata poprire la bancaprin blocarea contului? Fac precizare ca la banca mai exista o poprire din partea altei institutii.

Postat in data: 30 ian., 2015

Daca dau in judecata firma de recuperare creante, aceasta poate merge mai departe cu executarea silita?

Primesc notificari cu amenintari de executare silita de la firma de recuperare la un credit bancar. Intrebare: Daca dau in judecata firma de recuperare pe perioada litigiului, ei mai pot merge inainte cu o procedura de executare sau se blocheaza aceasta actiune? Multumesc!

Postat in data: 24 ian., 2015

ANAF a ridicat poprirea pe contul de la Raiffeisen, dar banca nu mi-a deblocat contul. Ce pot sa fac?

ANAF mi-a poprit contul la Raiffeisen Bank in baza unor masuri de executare silita, dar dupa ce am achitat datoria, poprirea a fost ridicata, conform unei decizii ANAF din 18.12.2014 si inregistrata la Raiffeisen Agentia Horezu in 29.12.2014. Cu toate acestea, desi am cerut la banca sa mi se deblocheze contul, nici pana astazi, 29.12.2014, nu s-a intamplat acest lucru si nu am acces la cont. Ce pot sa fac? Ma puteti ajuta?

Postat in data: 06 ian., 2015

In ce baza/lege, banca vireaza banii dintr-un cont de salariu catre fisc/ANAF, fara sa ma anunte ca mi s-a pus poprire pe conturi?

Buna seara!
In ce baza/lege, banca vireaza banii dintr-un cont de salariu catre fisc/ ANAF, fara a mi se aduce la cunostinta daca am la un moment dat pusa poprire pe conturi? Exista vreun articol ceva.. undeva?
Multumesc!

Postat in data: 28 nov., 2014

S-a infiintat poprire pe cardurile mele. Am platit datoria, dar banca nu vrea sa deblocheze conturile. Ce fac?

S-a infiintat poprire pe cardurile mele. Desi in scrisoare spune ca sumele vor fi retinute din x carduri, ei de fapt mi-au blocat toate cardurile. Am platit datoria, iar acum banca asteapta scrisoare de la respectivul fisc pt deblocarea lor. Chitanta mea nu are nicio valoare pt ei . Cum pot sa-mi recuperez banii mai repede?

Postat in data: 13 nov., 2014

Raiffeisen mi-a oprit tot salariul din cont pentru ca am restanta la credit. Are voie?

„Buna ziua! Am un credit la Raiffaisen unde nu am mai putut achita ratele. Luna aceasta banca mi-a oprit tot salariul din cont. Banca.are voie? Am 2 copii mici si datorii la alte credite. Ce pot face?”

Postat in data: 03 sept., 2014

Cum profita oamenii de un girant pentru credit

„De cate ori o persoana poate sa fie girant? Tatal meu se pune girant la vecini, care profita de el, eu mi-am perdut mama,tata sufera, a anceput sa bea, oamenii profita de el. Va rog sa nu-i mai acordati nici o sansa de a fi girant.”

Postat in data: 01 sept., 2014

Lichidare de datorie la poprire pe salariu: executorul tergiverseaza problema iar cu banca nu se poate vorbi. Ce e de facut?

Fiului meu i s-a pus poprire pe salariu din septembrie 2013, 1243 lei, suma ce a crescut din iunie 2014 la 1487 lei. Atunci s-a hotarat sa ramburseze toata datoria si la un telefon a primit raspuns de la biroul de executare ca mai are de platit 22000 lei. A rambursat aceasta suma care s-a dovedit ca nu ar fi suficienta. La un nou telefon i s-a spus ca mai datoreaza 6970 lei. A cerut situatia datoriei la biroul de executare din mai 2014, dar nu a primit nici un raspuns concret, numai raspunsuri telefonice. A cerut iar situatia datoriei la inceputul lunii iulie 2014 si tot este amanat si nu i se da un raspuns sa poata lichida datoria. Ce poate face in aceasta situatie? Cu banca direct nu se poate vorbi, iar executorul tergiverseaza si nu da un raspuns. Cum se poate debloca situatia ca sa poata fi lichidata datoria ?

Postat in data: 29 iul., 2014

Nu am platit la timp rata la imprumutul cu ipoteca pe apartament si banca a hotarat executarea. Ce e de facut?

Buna ziua. Am un imprumut cu ipoteca pe apartament. Am platit rata lunar, dar nu totdeauna la termen si cum era in eur nu cred ca s-a platit integral si banca a hotarat executarea.
Problema este ca noi am platit rata si inca o platim in continuare, dar nu stim daca nu o platim degeaba ca ei au scos apartamentul la licitatie. Ce e de facut?

Postat in data: 29 iul., 2014

In cazul popririi salariului, pensiei sau altor venituri, ce suma mi se poate retine lunar de catre executorul judecatoresc?

Vineri 20 iunie a.c, am primit acasa in cutia postala o instiintare de la un executor judecatoresc prin care sunt informat ca s-a dispus infiintarea popririi asupra veniturilor!
Comunicarea aceasta a fost facuta si la serviciu, la banca creditoare si la banca unde detin cardul de salariu! (am primit copii dupa dupa aceste instiintari)…
In ce cuantum din venitul meu din salariu poate fi aceasta poprire si pe ce perioada avand in vedere ca mai am de plata 28700 lei iar creditul facut avea data de rambursare ianuarie 2016 ! Ce mai pot face eu, avand in vedere ca locuiesc cu mama in apartamentul ei si eu ma ocup de cheltuielile casei doar din salariul meu ?

Postat in data: 14 iul., 2014

BRD mi-a pus poprire pe alocatiile copiilor. Au voie sa faca asta?

Am avut un card la BRD si nu l-am inchis la timp. Este normal sa se puna poprire pe alocatiile copiilor? Cardul de alocatie find deschis la aceeasi banca, cand m-am dus sa scot alocatiile copiilor, eu i-am spus doamnei de la banca k sunt alocatii, nu este salariu, dar mi s-a raspuns sec ca asa este procedura; asi dori sa stiu daca au dreptul sa faca popriri pe alocatiile copiilor si daca nu, ce pot face.

Postat in data: 24 iun., 2014

Este normal ca cei de la firma de recuperare creante EOS sa-mi puna poprire pe toate conturile mele si ale sotiei mele si alocatia copiilor?

Postat in data: 30 mai, 2014

Sunt girantul unui credit ipotecar, dar titularul nu-l mai plateste. Pot obtine despagubiri pentru prejudiciile suferite?

Sant girant la un credit ipotecar in Spania. Titularul creditului nu mai plateste si se va intoarce in Romania iar eu voi fi principalul afectat, continuand sa locuiesc in Spania. Titularul nu are nimic in Romania (pe numele lui).

Pot obtine despagubiri pentru prejudiciile care
mi le va aduce?

Postat in data: 23 mai, 2014

Sunt executata silit pentru 3 datorii, dar am pensie de doar 500 de lei. E corect sa executorii judecatoresti sa nu se intereseze daca mai am din ce trai?

Multumesc pt raspuns, da sigur ca doresc sa ma ajutati. Intre timp mai am o executare silita pentru doua carduri: unul cu dosar nr 514/n/2013, cu suma de 11042.00 ron cu cheltuieli de 2101,55 ron, un dosar nr 515/N2013 cu o valoare de 2272,00 ron cu cheltuieli de 954,67 ron, iar celalalt dosar nr 1862/2013 cu o valoare de 41467,56 ron si cheltuieli de 5146 ron. Nu mi se pare corect ca acesti executori sa nu contacteze imprumutatul sa vada care este realitatea si cauza: Are sau nu venit din ce trai? Dupa varsta de 55 ani, foarte greu mai gasim de munca, deci daca pensia este de 455 ron, si mi se opreste jumatate, credeti ca pot trai cu 227,5 ron? Mai am si alte datorii.
Va multumesc si astept sa ma ajutati, as dori sa stiu daca contracost, deoarece nu am de unde sa va platesc,
multumesc mult

Postat in data: 20 mai, 2014