Executari silite

Executorul mi-a spus ca mai am de platit 83.000 de lei la un credit de 8.000 de lei de la un IFN. E normal? Ce pot sa fac?

„Buna ziua ,am un contract de împrumut din 2016 , suma împrumutată a fost de 8000 RON la un IFN sa plătit o parte , iar in luna Iulie 2021 am primit o executare silită in valoare de 17,593 , de anul trecut mi se oprește 1/3 din salariu lunar . Am cerut de la executor sa mi se spună cât mai am de achitat ! Am primit ieri răspuns și mi se spune ca trebuie sa mai plătesc 83,286😱.Este normal ? Va rog sa îmi Spune-ți unde as putea apela sa fac o reclamație ! 🙏”

Postat in data: 26 mai, 2022

Se poate pune poprire pe pensia mea de boala?

„Buna Ziua…Se poate pune poprire pe pensia mea de boala HIV SIDA de 1000? Am si cerrtificat de handicap si stau si intru.un Centrul De Plasament.”

Postat in data: 15 mai, 2022

Credius imi opreste 50.000 de lei pentru un credit de 7.000 de lei. Este legal?
credius credit reclamatie

Am luat în 2019 un credit de 7000 lei de la un IFN (credius) și acum am 50000 de lei mi sa oprit și de la locul de serviciu 6 luni .
Nu înțeleg de de asa mult

Postat in data: 07 mai, 2022

Pot sa platesc eu datoria nepotului, sa nu-i execute silit casa?

Sunt matusa unui tinar care ar urma sa fie executat silit pentru un imobil.Eu as vrea sa il ajut, as putea sa ma angajez sa platesc o suma avans si in continuare o rata lunara pina la plata integrala, fara semnatura lui? Pentru ca nu dau de el, nu raspunde la tel, il streseaza sa vorbesc despre aceasta problema.

Baiatul pur si simplu nu crede ca ii vor lua casa, daca pina acum desi nu a platit citeva luni nu s-a intimplat nimic. De fapt s-a intimplat, a primit mereu plicuri pe care nu le-a deschis si a fost cautat pentru evaluarea imobilului in luna aprilie, anul acesta, dar el nu a fost acasa. Eu realizez ca ar fi mai bine sa pastreze casa, sa fie independent, are 28 de ani, el crede ca lucrurile se vor rezolva platind din nou rate, nu comunica cu creditorul si nu este un bun platnic.
Cit timp mai are pina ii executa silit? Procesul a avut loc in lipsa lui.Sper sa imi raspundeti, va multumesc.

Postat in data: 07 mai, 2022

Pot fi executat silit de Integral Collection dupa doar 2 luni de neplata a ratei?
integral-collection-credius

Buna ziua, acum 2 luni am achitat jumatate din rata pe care o am, iar pe luna aprilie inca nu am reusit sa o achit. Am vorbit cu cei care se ocupa de dosarul meu ( mentionez ca plata o fac catre cei de la Integral Collection ), si au spus ca daca pana vineri cel tarziu nu reusesc sa achit rata pe luna aprilie si diferenta din martie ma executa silit.

Ma pot executa dupa doar 2 luni neplata? Avand in vedere ca am facut plata la o jumtate din rata pe martie.

Va multumesc.

Postat in data: 03 mai, 2022

Pensia de boala pentru incapacitate de munca se poate popri?

Pensiile de boala pentru incapacitate de munca grad 1 se pot poprii ? Mentionez ca valoarea pensiei este de peste 4000 lei . costurile cu chiria, medicamente si cele necesare depasesc valoarea acesteia.
Va multumesc,

Postat in data: 02 mai, 2022

Cum se poate debloca cardul de salariu, daca poprirea se face la angajator?
bcr credit card poprire

Sotul meu are o poprire pe salariu si card de salariu la BCR. Executorul judecatoresc a pus poprire si pe cont chiar daca exista o poprire si la angajator.
In call-center i s-a spus sotului meu ca o adeverinta de la angajator prin care se confirma poprirea ar debloca cardul. Dupa ce a dus adeverinta la filiala BCR Roman, a fost sunat ca nu se poate ridica poprirea decat cu acordul executorului (clar ca nu
va fi de acord odata ce a infiintat poprire si pe cont). Ce se poate face in aceste conditii?

Postat in data: 27 apr., 2022

Rabon imi cere mai multi bani decat apartamentul executat silit pentru girarea unui credit. Ce pot sa fac?

Fratele meu a girat un prieten pt.un credit de 78500 CHF cu apartamentul propriu la Volksbank in anul 2008. Prietenul lui nu a mai platit creditul, iar Rabon Credit Solution i-au executat și apartamentul lui.

Fratele meu a decedat in anul 2012. Rabon imi cere mai multi bani decat face apartamentul. Care ar fi cea mai bună solutie pentru mine pentru a intra in posesia apartamentului fratelui meu ? Va multumesc.

Postat in data: 27 apr., 2022

Un credit de 4.000 lei de la IFN Credius a fost preluat de alt IFN, Finopro, care mi-a pus dobanda de 32.000 de lei! E legal? Ce pot sa fac?
finopro-credius-recuperare-credit

Buna ziua,mă numesc Boce Liviu cum este posibil un credit de 4600lei de la un IFN Credius,să fie preluat de alt IFN, Finopro și într-un an de zile să îmi pună dobânda de 32 000 lei, iar creditul total cu cheltuieli de judecată să se ridice la 48000 lei, chiar nu se poate face nimic sau nimeni nu este în măsură să se ocupe de jupuirea omului de rând care este îndemnat
de sărăcie in mâinile acestor criminali😔,va mulțumesc anticipat

Postat in data: 25 apr., 2022

Alocatia copilului din Germania mi-a fost blocata in contul Sparkasse. Cum pot recupera banii?
sparkasse cont banca

Buna ziua ,soțul a lucrat doi ani în Germania și am băgat dosar de alocație , ne-a fost aprobat dar după ce banii au intrat contul a fost blocat. Contul este la sparkasse, mai avem vreo șansă să recuperăm acei bani? banii au intrat în 2021 in octombrie iar la începutul anului 2022 a fost blocat

Postat in data: 07 apr., 2022

Este legala poprirea banilor pentru concediul de risc?

Bună ziua ,Sunt insarcinata în 26 de saptamani si sunt în concediu de risc .Am primit un sms de la banca ca am o poprire ulterior suma mi a fost retrasa din cont din acești bănuți încasati pe concediu de risc pe motiv ca ,la detalii societatea care îmi virează banii a scris salariu. Este legal? Ce trebuie sa fac sa îmi recuperez banii?

Postat in data: 07 apr., 2022

Este posibil sa-mi opreasca din salariu 50% banca si 50 % angajatorul? Cum trebuie procedat?

Buna ziua ,
Fiul meu are 4 popriri de la niste credite neachitate, la 4 executori diferiti ,pe care le plateste lunar .2 popriri sunt puse pe contul bancar unde isi incaseaza salriul si 2 ii sunt oprite de catre angajator. Este posibil sa ii opreasca 50% banca si 50 % angajatorul? cum trebui procedat .Va multumesc.

Postat in data: 05 apr., 2022

Banca Raiffeisen are dreptul sa blocheze alocatia unui copil din Austria, pe motiv ca provine din alta tara?
reclamatie raiffeisen

Bună ziua! As dori sa vă întreb dacă banca Raiffeisen are dreptul să blocheze alocația unui copil, alocatie din Austria pe motiv că provine din alta tara .

Menționez că acest cont are proprire ,dar am înțeles că alocațiile fac excepție .De la banca mi s-a spus că doar alocațiile din Romania se pot ridica nu și cele provenite din alte țări .

Ce pot face eu in acest caz? Va mulțumesc!

Postat in data: 01 apr., 2022

Mi s-a facut a doua poprire in acelasi dosar, desi am platit tot. Ce pot sa fac?

Bună ziua, va rog frumos sa ma ajutați și pe mine. eu am scos un credit la BancPost care ulterior a fost preluat de banca Transilvania. nu l-am plătit. în 2014 a început sa mi se facă proprie pe pensie. am plătit pana în luna august 2021 atunci a fost ultima rata.
nu am primit nici o hârtie cum ca să ridicat poprirea iar în luna noiembrie am primit un plic de la aceeași executor ca sa făcut proprie iar pe o suma și mai mare în același dosar.
Am încercat sa dau de executor iar executorul a vb foarte urat cu mine și mi-a spus ca am terminat cu el dar au întrat pe fir cămătarii și mi-a închis telefonu în nas. nu înțeleg ce cămătari când eu am luat creditu de la banca.

Astazi am fost pana la domnu executor mi-a vb foarte urat și a spus sa plătesc 1400 de lei ca să îmi facă copii după dosarele de executare și sa ii trimit dovada platii după care mi le va trimite prin posta. cautand o doamna prin dosar mi-a spus ca eu plătesc doar din 2017 când eu am cupoane și se poate dovedi ca din 2014 banii mi ia același executor.
va rog frumos sa ma sfătuiți ce sa fac ca nu mai știu unde sa ma duc

Postat in data: 27 mart., 2022

TBI m-a executat silit dupa 3 luni de neplata a creditului. Este legal?
TBI Bank reclamatie credit

In anul 2019 , am luat un credit de la Tbi ,pana in 2020 luna Ianuarie am plătit lunar ratele .Ulterior timp de 2 luni nu am mai putut plăti fiindcă am avut decesul părinților și nu mi-am mai putut permite plantat ratelor timp de 3 luni .

In Martie am găsit o hârtie in posta cum ca , am fost executata silit fiindcă nu am plătit aceste luni 3600 de lei .In luna Martie am plătit suma integral și am fost anunțată de către tbi ca , mi s-a închis contractul achitând toată suma integral .

Anul acesta am accesat un credit pentru o locuința imobiliară iar cei de la banca nu pot înainta dosarul fiindcă eu apar in biroul de credit.Am luat legătura cu cei de la tbi au spus ca nu tine de ei și sa trimit o solicitare către cei de la “biroul de credit “ sa m-a șteargă ei .Am luat legătura și mi-au spus ca trebuie cei de. La tbi sa facă acest lucru.

Ce este de făcut fiindcă efectiv nu mai înțeleg unde sa trimit mail?.Multumesc

Postat in data: 23 mart., 2022

Este legal sechestrul pe masina daca am poprire pe pensie?
sechestru masina poprire

Tatăl meu are o poprire pe pensie pt un credit la Transilvania. Mama este coplatitorul. Amândoi au primit poprire la casa de pensii, dar acum au primit și un sechestru pt autoturism. Mai au de achitat din credit 16600 lei. Este legal sa li se mai pună și sechestru pe mașină dacă deja au poprire pe pensii?? Cu mulțumiri!

Postat in data: 17 mart., 2022

Executorul poate calcula dobanzi si penalitati pentru creditul poprit?

am vut o poprire la un credit de la BANACA TRANSILVANIA in valoare de 39943 ron care a fost achitat in totalitate in luna septembrie.

Dupa aproape 5 luni de la achitarea popririi am primit adresa de la executor o alta poprire solicitata cf adresei tot de BANCA
TRANSILVANIA cu suma de 24000 ron reprezentand dobanzi si penalitati.

Intrebarea este daca executorul poate calcula dobanzile si penalitatile pentru creditul poprit?

Si alta intrebare.
Suma solitata de banca pentru acoperirea datoriei a fost de 28900 si creditul declarat scadent anticipat iar in adresa de la executor apare suma de 35100 ron.

In cazul in care creditul este considerat scadent anticipat se mai pot calcula penalitati?

Postat in data: 14 mart., 2022

Cum pot sa deblochez banii de diurna de pe cardul ING poprit?

Bună seara. Am o poprire la banca ing de la primărie.. Cardul a fost blocat astăzi.. Cum as putea sa fac sa îmi fie deblocat banii.. Țin sa precizez ca banii sunt din diurnă (eu muncind ca șofer de camion). Firma la care lucrez este Belgiana dar poate trimite o scrisoare către banca care sa ateste ca banii primiți care au fost opriți sunt exclusiv diurna.. Va mulțumesc

Postat in data: 02 mart., 2022