executor judecatoresc

Sunt executata silit pentru 3 datorii, dar am pensie de doar 500 de lei. E corect sa executorii judecatoresti sa nu se intereseze daca mai am din ce trai?

Multumesc pt raspuns, da sigur ca doresc sa ma ajutati. Intre timp mai am o executare silita pentru doua carduri: unul cu dosar nr 514/n/2013, cu suma de 11042.00 ron cu cheltuieli de 2101,55 ron, un dosar nr 515/N2013 cu o valoare de 2272,00 ron cu cheltuieli de 954,67 ron, iar celalalt dosar nr 1862/2013 cu o valoare de 41467,56 ron si cheltuieli de 5146 ron. Nu mi se pare corect ca acesti executori sa nu contacteze imprumutatul sa vada care este realitatea si cauza: Are sau nu venit din ce trai? Dupa varsta de 55 ani, foarte greu mai gasim de munca, deci daca pensia este de 455 ron, si mi se opreste jumatate, credeti ca pot trai cu 227,5 ron? Mai am si alte datorii.
Va multumesc si astept sa ma ajutati, as dori sa stiu daca contracost, deoarece nu am de unde sa va platesc,
multumesc mult

Postat in data: 20 mai, 2014

Creditul dat la firma de recuperare EOS KSI a fost trimis la executor judecatoresc, cu o taxa. Ce pot sa fac?

Am un credit care a fost dat la o firma de recuperare: SC. EOS-KSI ROMANIA. Am platit pana in ianuarie 2013 ultima rata si am sunat sa le spun ca am ramas fara venit, si voi pune dosarul de pensionare si voi reincepe sa platesc. Dar m-am trezit ca dosarul este dat la executor judecatoresc care mi-a pus o taxa de 5146 ron, iar creditul este de 41467.00 ron.
Mentionez ca nu am fost niciodata sunata de executor, nu am primit nicio instiintare scrisa, mentionez ca am un venit mai mic decat cuantumul salariului minim net pe economie si am o pensie de 455 ron.
Intrebarile mele sunt:

1. Cat ar trebui sa mi se opreasca din pensie daca mai am si alte datorii, de exemplu doua carduri de la Banca Transilvania?

2. Daca as da in judecata executorul, ce credeti ca as castiga? Sunt de acord sa-mi achit datoria dar nu si acele cheltuieli de executare.

Postat in data: 18 mai, 2014