executor judecatoresc

Ce pot sa fac daca mi se opreste de doua ori din salariu, si la serviciu si la banca?

Am doua popriri, la serviciu imi opreste 1/3 din salariu pt. un ex. si la banca din 1/2 din diferenta de bani virati in cont pt. celalalt ex. si eu mai raman cu 1/3 din tot salariu. Nu stiu ce sa mai fac. banca ma trimite la ex. , ex la banca dau vina unii pe altii si eu am de suferit avand si un salariu minim pe economie si un copil in intretinere. va rog sa ma ajutati, nu am email dar va pot lasa nr .de tel. din luna ianuarie ma chinui. va mul?umesc!

Postat in data: 28 mai, 2018

Firma de recuperare EOS si executorul mi-au luat prea multi bani. Ce pot sa fac?

Am avut o poprire pt o datorie la creditor EOS KSI ROMANIA SRL pe care am achitat-o din luna octombrie. Dar din prea mult zel mi sa oprit cu 300 de lei mai mult.
Pe care refuza executoru sa mi inapoieze . Invocand mai multe motive .
Eu m-am interesat la firma recuperatoare si in luna martie au facut cerere de restituire si pe 27 februarie au fost virati bani. Ce pot sa mai fac ?

Postat in data: 19 apr., 2018

Pot fi executata silit daca sunt in alta tara?

As dori sa va intreb ce se intampla daca am luat un credit de nevoi personale dupa.o angajare temporara in Romania pentru 3 luni, dupa care am obtinut creditul apoi am inaintat demisia de la locul de munca si am plecat in strainatate ?

Mentionez ca nu am nici un bun gen casa, masina, alt job inregistrat sau bijuterii pe numele meu sau alti bani in alte conturi in Romania, dar am un cont in strainatate, un card de debit local acolo.

Sunt inregistrata cu locuinta la patinti (ID card) dar sunt plecata in strainatate.
Ma pot gasi in strainatate ?

Ma pot sili intr.un fel ? Imi pot afla contul din strainatate ? Il pot obliga pe parinti sa.plateasca ? Nu sunt minor, deci nu mai apartin de ei practic.

As dori sa stiu toate caile folosite de banca pentru a ma obliga sa achit datoria sau daca banca va renunta.

De asemenea daca pot intra in tara in vizite fara sa fiu gasita chiar din aeroport (banuiesc ca nu e chiar asa, dar intreb). Va multumesc !

Postat in data: 05 apr., 2018

E posibil sa-mi puna sechestru pe masina daca am poprire pe salariu?

De anul trecut am poprire pe salariu pentru un credit neplatit.
Conform sumei poprite, in decembrie voi reusi sa achit tot.
Intrebarea este: daca acum achizitionez o masina pe numele meu, este posibil ca pana in decembrie sa-mi puna sechestru pe ea?

Postat in data: 27 mart., 2018

Pot sa iau un credit pentru a cumpara o casa daca am ajuns la executor pentru un credit restant?

Daca am ajuns la executor pt credit neachitat la timp, as putea sa mai iau un credit pt a.mi cumpara o casa? Ceva de genul: iau un cedit, platesc datoriile restant si imi iau o casa..

Postat in data: 18 mart., 2018

In cazul unor datorii la IFN-uri, se pune doar poprire sau se pot atinge si de proprietatile mele imobiliare?

In cazul unor credite de nevoi personale, fara garantii, luate de la IFN-uri, pot fi executat si altfel, sau doar cu poprire pe salariu in limita a 50%?
Se pot atinge de proprietatile mele imobiliare?
Multumesc!

Postat in data: 14 mart., 2018

Oprirea pe salariu poate depasi rata creditului?

Buna ziua, oprirea pe salariu 1/3 poate depasi rata creditului ? Rata initiala la banca fiind 1000 lei si salariul poate depasi 3000 … imi poate opri executorul mai mult decat a fost rata la banca? Multumesc

Postat in data: 07 mart., 2018

Care este procedura popririi conturilor la ING?

Ieri am primit dupa incasarea salariului, in jur de 2000 ron, o instintare din partea ING ca mi-au indisponibilizat suma din cont pentru un credit Cetelem de 3000 ron, suma pentru care sunt in discutii cu executorul pentru plata esalonat.

In momentul de fata eu figurez cu -1035 ron in cont, din cate stiu se poate opri maxim 1/3 din salariu, acesta fiind singurul venit ce imi asigura existenta.

Poate fi acesta un caz de abuz? Imi pot recupera macar o parte din salariu, mai putin cei 1/3 care se pot opri legal?
Care este procedura popririi conturilor?

Postat in data: 24 feb., 2018

Este posibila blocarea cardului de pensie pentru o datorie necunoscuta si neanuntata?

Este posibila blocarea cardului de pensie pt o datorie necunoscuta si netransmisa in prealabil de finante debitorului?

Postat in data: 24 feb., 2018

Se poate pune poprire pe indemnizatia (norma) de hrana?

Daca ai o prorire se aplica si asupra sumei virate separat pe card reprezentand indemnizatia (norma) de hrana?
multumesc

Postat in data: 15 feb., 2018

Ce pot sa fac daca nu dau de executorul judecatoresc?

Imi spuneti va rog ce pot sa fac daca nu dau de executorul judecatoresc?

Am incercat atat telefonic (sunat si sms-uri) cat si e-mail-uri. Am incercat sa merg la adresa dansului, dar fara succes; nu era nimeni acolo!

Postat in data: 12 feb., 2018

Poate sa se atinga de salariu daca am ramas 3 luni in urma la TBI?

Am ramas 3 luni in urma. am 1300 de lei datorie la TBI. mi-a zis sa platesc tot, daca nu intru in mana recuperatorilor. dar eu nu am nimic pe nume. acuma m-am angajat si primesc salariul la alta banca. poate sa se atinga de salariul? cum ar trebui sa procedez.??

Postat in data: 26 ian., 2018

Daca titularul creditului a inceput sa plateasca, se mai retine de la giranti?

Va rog sa ma lamuriti: in cazul cind imprumutul a fost dat la executor si a inceput sa plateasca, mai trebuie sa retina de la giranti?

Postat in data: 18 ian., 2018

Daca au trecut 5 ani, pot contesta executarea pe motivul prescriptiei?

In situatia in care am un credit restant, la care ultima rata a fost efectuata acum 5 ani, in cei 5 ani nu am primit nimic acasa, nu s’a instituit poprire pe cont desi salariul intra in cont.

Am primit instiintare de poprire de la executor judecatoresc ieri si astazi mi s-au blocat toti bn din cont inclusiv tot salariul.

Ce sfat imi dati? Cum trebuie sa procedez?

Sa contactez un avocat ptr contestarea infiintarii popririi, avand in vedere ca au trecut 5 ani?

Postat in data: 17 ian., 2018

Cum se poate contesta executarea silita a ANAF pentru un PFA?

Buna seara. Sotia mea este pensionara si are un p.f.a. Luna aceasta a primit un titlu executor, in valoare de 3.614 lei. Datorii catre anaf numai de ei stiute. Eu personal am achitat instiintarile de plata. Datorii din anul 2012, chipurile asigurari de sanatate. Termenul de contestatie, este de 15 zile. ANAF nu a asteptat acest termen.Ce se poate face?? Va multumesc.

Postat in data: 12 ian., 2018

Se poate sa-mi opreasca bani si banca si angajatorul?

Am salariu de 2000, o preoprire de 270 si acum am mai primit una la un credit de 9300. Cat la suta imi poate opri din salariu? Mai am o nelamurire se poate sa-mi opreasca si banca si angajatorul? Am primit de la banca o notificare prin care sunt anuntata ca am o preoprire pe salariu.De ce?

Postat in data: 11 ian., 2018

Ce mi se poate intampla daca nu mai pot sa achit creditul?

Am si eu un credit facut la Unicredit, si nu mai am posibilitatea sa il achit. Ce mi s-ar putea intampla, in situatia in care eu nu am nimic pe numele meu, si in cazul ca eu ma angajez din nou peste ceva timp ar putea sa imi pun? oprire pe salariu daca am un cont la alta banca???

Postat in data: 09 ian., 2018

Dupa cat luni de neplata se face poprire pe salariu?

Buna seara, as dori sa stiu si eu dupa cate luni de neplata se face propire pe salariu? Am 3 credite, unu la Garanti Credite de consum de 5000 si 2 la Cetelem, unu de 2500 celalant de 6000 si nu am mai platit de 3 luni. Astept raspuns, va multumesc

Postat in data: 19 dec., 2017

Uniunea Executorilor Judecatoresti (UNEJ) explica modul in care cei care au poprire pe salariu pot sa-si achite ratele la credite sau carduri de credit

Postat in data: 06 dec., 2017

Ce se intampla daca nu achit restanta la banca, daca nu am girat cu nimic?

Am restanta la banca 6 Luni. Nu am girat cu nimic. Ce se intampla daca nu voi gasi de munca sa pot achita? Multumesc anticipatamente

Postat in data: 28 nov., 2017