Fond garantare

Care este riscul la depozitele TBI Bank?
tbi bank banca ruseasca

„Am facut un depozit de 60,000 de lei la TBI bank, insa ma tot intreb acum dupa ce-am citit ca-i detinuta de un rus, cat de probabil este ca banca sa dea faliment in urmatorii ani?

Stiu ca-s garantat de fondul din Bulgaria si o sa primesc echivalentul in leva, dar parca n-as vrea sa-mi bat capul cu schimbul banilor.

Si de aceea ma intreb oare cum pot cunoaste daca banca este aproape de faliment sau dimpotriva, o duce foarte bine.

Exista vreun loc unde pot vedea castigul bancii pe mai multi ani, sa-mi fac idee de progres?”

Postat in data: 28 dec., 2023

Cat de sigur este un depozit la TBI Bank?

Stimate domnule Coman,

Va contactez deoarece am citit on-line puncte de vedere ale dvs. foarte argumentate, cu rugamintea de a imi oferi un sfat.

Ma gandesc sa constitui un depozit de 1.000.000 lei la TBI Bank (suma va fi impartita pe doua persoane din familie pentru a nu depasi suma garantata de 500.000 lei).

La TBI Bank garantarea nu se realizeaza de FGDB ci de Fondul de garantare din Bulgaria.

Fiind o suma mare, respectiv fiind toate economiile mele, as vrea sa evaluez cat mai detaliat riscurile (chiar daca au dobanda cea mai mare).

Rugamintea este de a imi spune daca suma din depozit se indisponibilizeaza incepand cu data declararii insolventei sau doar la declarararea falimentului.

Acest moment este foarte important, deoarece insolventa dureaza o lunga perioada si ar fi timp pentru lichidarea depozitului (daca suma din depozit se indisponibilizeaza incepand cu data declarararii falimentului. .

Daca suma din depozit se indisponibilizeaza incepand cu data declararii insolventei (care poate fi declarata de pe o zi pe alta) este mult mai complicat.

Va multumesc si va doresc o zi placuta in continuare.

Postat in data: 09 mart., 2023

Comisionul de garantare la creditele Prima Casa poate fi modificat?

Postat in data: 05 ian., 2023

BRD a intarziat sa trimita la Fondul de garantare cererea de instrainare a imobilului. Ce pot sa fac?

In data de 21 Septembrie am depus la sediul unei agenții BRD o cerere de înstrăinare a unui imobil către Fondul de Garantare (pentru a-l putea vinde, acesta a fost achiziționat in urma cu 8 ani prin Prima Casa).

Dosarul a stat mai mult de 30 de zile pe biroul angajatei BRD , aceasta uitând sa-l trimită către Ministerul de Finanțe. Le -am
adus eu aminte de el când am sunat după 30 zile sa întreb când as putea primi răspuns de la MF. Abia atubci mi-au trimis dosarul, întârzierea aceasta punându-mi in pericol noua achiziție și alte 2 tranzacții in lanț de vânzare-cumpărare ( cu ceu care urmau sa
mi cumpere apartamentul, cu cei de la care cumpărăm) mutându-mi termenele cu alte 30 de zile.

Cei de la banca au dat din umeri si si-au cerut scuze. Scuze care nu ma încălzesc cu nimic si care nu-mi rezolva problema. As dori sa știu unde si cum sa procedez pentru a se îndrepta mai repede greșeala lor. Ministerul de Finanțe nu are cum sa ma ajute, termenul maxim de răspuns la dosar fiind 30 de zile, fără posibilitate de urgentare.
Va mulțumesc!

Postat in data: 02 nov., 2022

ANAF-ul imi scoate la vanzare apartamentul cumparat cu credit Prima Casa pentru o intarziere de 2 luni la banca. Pot cere suspendarea executarii silite?

Am avut un credit prin Prima Casa si datorita unor intarzieri de 2 luni banca a solicitat catre fondul de garantare sa i se dea jumatate din credit. Fondul a dat banii iar eu acum trebuie sa platesc la ANAF suma de 20000 de euro. Pentru ca nu am avut cum sa ii platesc ANAF-ul imi scoate apartamentul la vanzare. Exista vreo lege care sa ma ajute sa suspend executarea? Mentionez ca sunt insarcinata in 7 luni si pe 23 luna aceasta este licitatia pentru apartament.

Postat in data: 02 apr., 2015