franci elvetieni

Piperea pierde inca un proces colectiv in care a cerut conversia creditelor in CHF ale OTP Bank la cursul istoric

Postat in data: 21 dec., 2017

Ce pot sa fac daca Piraeus Bank refuza sa-mi dea acordul pentru cesionarea politei de asigurare PAD catre BCR pentru refinantrea unui credit?

Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu o solutie la o problema cu care ma confrunt si anume: am contractat un credit in CHF nevoi personale cu garantie reala pe apartamentul parintilor in 2008 (PIRAEUS), momentan sunt in situatia de a refinanta acest credit cu un credit Casa mea de la BCR.
Creditul este aprobat tot dar nu pot merge mai departe din cauza asigurarii obligatorie PAD si anume exista deja o asigurare PAD cesionata in favoarea Piraeus – deci nu pot face o alta asigurare pad cu beneficiar BCR. Din ce am aflat cei de la BCR mi-au cerut o adresa de la Piraeus care sa contina un acord de cesionare a politei catre BCR dupa ce se stinge creditul contractat la Piraeus numai ca cei de la Piraeus nu vor sa-mi dea acest acord.
O alta problema ar fi ca polita PAD nu este ok, adica la asigurat este trecuta persoana care a contractat creditul, nu proprietarul de drept al imobilului asigurat, greseala facuta de de cei de la Piraeus ca si intermediari si in plus nu exista nici originalul politei ci doar o copie, fara semnatura asiguratului, pentru ca nu s-a semnat aceasta polita in original…am fost sunati si ni s-a spus sa semnam (proprietarul apartamentului) intai un act aditional la asigurare. Este ok aceasta
abordare? Multumesc anticipat. Cu respect.

Postat in data: 10 oct., 2015

Oferta BT de conversie in lei a creditelor Volksbank in CHF este corecta pentru toti clientii?

Va semnalez faptul ca oferta BT – VBR nu respecta legislatia in vigoare pentru urmatoarele motive:

1. banca a anuntat ca elimina toate comisioanele dar in realitate introduce un comision nou prezentat de fapt ca o reducere conform formulei (Sold credit – CR ) x 22,5 % = Sold credit x 22,5% – CR x 22,5% =

Astfel desi a anuntat ca restituie integral comisioanele CR platite de clienti pe perioada creditului, se poate observa ca toti clientii care au de recuperat CR adica CR _ 0, platesc un comision nou egal cu CR x 22,5 %

2. Acest comision nou se aplica doar unei anumite categorii de clienti

3. Chiar daca clientii au acelasi Sold de credit acest comision nou este diferit de la client la client deoarece CR a suportat mai multe modificari pe durata creditului avand valori cuprinse intre 0 si 0,22% din soldul creditului. Astfel rezulta ca fiecare client are un cost de credit diferit chiar daca au acelasi tip de credit si acelasi sold.

Mentionez ca asa cum este calculata acum aceasta reducere dezavantajaza tocmai clientii care in aceasta perioada grea prin comisioanele platite au adus un beneficiu real bancii, deci nu este o oferta comerciala.

Desi initial am acesat in aceiasi perioada, acelasi credit, in aceleasi conditii de la o institutie autorizata conform legii, suntem azi in situatia de a avea costuri substantial diferite. Asfel desi s-a stabilit ca acest comision a fost incasat abuziv el creeaza efecte negative asupra clientilor si dupa ce a fost eliminat

Client 1
Comision de recuperat: 0;
Calcul conversie: 77.500;
Reducere neta oferita corect de BT: 22.500
Observatii: a recuperat comisionul in instanta

Client 2

Client 3
Comision de recuperat: 5000;
Calcul conversie: 69.750;
Reducere neta oferita corect de BT: 20.250
Observatii: Nu a semnat act aditional

Se poate observa ca in cazul 1 clientul nu mai are de recuperat CR deoarece a fost eliminat de instanta, in concluzie primeste reducerea intreaga, celilalti nu.

Postat in data: 26 iul., 2015

Piraeus Bank nu vrea sa-mi scada dobanda majorata abuziv la creditul in CHF. Ce pot sa fac? Este instanta o solutie?

Am credit nevoi personale cu ipoteca in CHF luat in 2008 la Piraeus Bank. In 2009, printr-o notificare mi-a marit marja cu 2 procente, de la 4,3 la 6,3.
Am platit comision de acordare 2.000 CHF, am platit 3 ani numai dobada fara a-mi scadea ceva din suma imprumutata.
Am solicitat bancii de 4 ori revenirea la marja initiala si nu au fost de acord. In schimb ne-au sugerat restructurare de fiecare data. Nu au inteles nici macar cand am dus acte doveditoare ca din salariul micsorat la 1.900 lei nu pot plati toata rata tinand cont si de cresterea CHF.
Am avut o asa-zisa negociere pe 18 mai 2015, dar nici nu au vrut sa discutam de o scadere a marjei, a dobanzii, a platii ratei la cursul CHF la semnarea
contractului. NIMIC decat RESTRUCTURARE. Ce pot face in aceasta situatie? Ar fi instanta o solutie, dar sunt costuri pe care nu mi le permit.

Postat in data: 03 iun., 2015

Piraeus Bank mi-a majorat abuziv dobanda la creditul in CHF, dar dupa multe insistente a acceptat sa o reduca. Cum pot sa-mi recuperez dobanda platita pana acum?

Creditul ce il am la banca PIRAEUS l-am luat in 2007 pe cind CHF era 1,92, in 2009 prin luna august. Banca mia majorat MARJA abuziv cu doua puncte procentuale, printr-o notificare pe care eu nu am semnato. Dupa explozia cfh-lui, m-am adresat banci cu rugamintea de a-mi reduce marja cu cele doua procente abuzive, cu multa insistenta am reusit reducerea marjei cu doua puncte procentuale in luna mai 2015. Intrebarea mea este cum pot sa-mi recuperez suma de bani incasata abuziv prin cresterea marjei cu doua puncte procentuale pe perioada 2009 luna august si pina in luna mai 2015, la care sa se adauge dobinda plus inflatia.

Postat in data: 29 mai, 2015

Am credit in CHF la Volksbank, preluata de Banca Transilvania. Ce ne sfatuiti sa facem?

Buna ziua. Am un credit in chf si as dori daca se poate cateva lamuriri. Inca de anul trecut cand aparuse discutiile de conversie in lei m-am adresat verbal sucursalei unde am platit rata. Functionarul respectiv mi a spus ca se lucreaza la o procedura si inca nu se cunosc detalii. Intre timp Volsbank este cumparata de banca transilvania si s-a scris in presa ca vom fi chematii individual toti clietii pentru a gasi solutii ptr fiecare. Tot din presa afla ca vor incepe negocieri cu bancile cu asociatia aursf si anpc. Am sunat la asociatia aursf si mi s-a trantsmis sa trimit la dansii toate documentele contractului impreuna cu o procura ca sa negocieze dancii. Ce ne sfatuiti dvs ca sa facem avand in vedere toate aceste aspecte? multumesc.

Postat in data: 25 mart., 2015