indemnizatie copii

Poate firma sa-mi vireze banii pentru concediul de maternitate, in cazul unei popriri?

Buna ziua, sunt in concediu de crestere copil (fetita are 6 luni jumate), firma unde lucram a primit in contul ei suma pt.concediu meu de maternitate.

Acum firma are poprire de la Anaf, mai poate firma sa-mi vireze concediu in contul meu sau nu, din cauza acestei popriri??? Va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns, ca nu stiu cum zice legea!!!Va multumesc.

Pot obtine credit cu indemnizatia de crestere a copilului?

Sunt in indemnizatie crestere copil si toate bancile la care am aplicat pentru un credit nu iau acest tip de venit in considerare. Ma puteti ajuta?

E legal sa se puna poprire pe alocatia copilului pentru un credit Cetelem din 2007?

Am avut un credit de la Cetelem luat in 2007 si acum m-am trezit cu cardul in care incasez alocatia si indemnizatia copilului blocat de Raiffeisen. Este legal sa mi se opreasca banii pentru copil? Si de ce sunt anuntat abia acum de datoria din 2007, care intre timp a devenit exagerat de mare, de peste 4.000 de lei?

Poate fi poprit contul de economii deschis pe numele copilului?

Buna ziua
Imi puteti comunica va rog daca sumele de bani din contul de economii deschis pe numele copilului minor pot fi poprite daca unul din parinti ajunge in situatia executarii silite?
Va multumesc anticipat!!

Bancile au voie sa imi puna poprire pe banutii din indemnizatie si alocatie?

Buna ziua. Am un credit de nevoi personale la care am ramas in urma (la Credit Europe Bank) din cauza lipsei unui job pe o perioada de cateva luni. Acum platesc cat pot. Uneori am platit mai mult uneori mai putin decat rata. Eu am un card de debit la o alta banca pe care ar trebui sa il folosesc pentru primirea indemnizatiei si a alocatiei pentru copil.

Intrebarea mea este daca cei de la Credit Europe Bank au voie sa imi puna poprire pe banutii din indemnizatie si alocatie. Multumesc frumos

Criteriile de eligibilitate pentru creditele ipotecare la OTP Bank

Criteriile de eligibilitate pentru creditele ipotecare la OTP Bank [citeste tot]
Ce demersuri pot sa fac daca mi s-a pus poprire pe contul in care imi intra indemnizatia si alocatia pentru copil?

Buna ziua! Ma puteti lamuri si pe mine va rog, mi s-a pus proprire pe un credit personal mai vechi de 5-6ani, (nu am fost anuntata telefonic si domiciliul l-am schimbat), mentionez ca in contul imi intra indemnizatia si alocatia copil. Ce demersuri pot sa fac?

Ce as putea face daca banca mi-a blocat conturile pentru o datorie la un credit?

Am si eu blocate conturile in calitate de tert poprit pentru un credit pe care l-am avut pe societate si mi-au blocat si contul in care am primit alocatia.

Am avut perioade in care am platit dobanzi foarte mari si nu mi-au scazut nimic. Ce as putea face? Multumesc.

Se poate pune poprire pe pensia alimentara a copilului?

Se poate pune poprire pe pensia alimentara a copilului?
Specific urmatoarele: Am poprire pusa pe 1/3 din salariu, dar pana acum mi s-a oprit intreg salariul, ca asa a vrut Raiffsisen-ul iar acum BRD-ul a oprit pensia alimentara a copilului in intregime (cred ca era corect 1/3 nu toata suma!).
Cand am luat legatura cu executorul, mi-a spus ca nu il inteteseaza ce bani sunt, el pune poprire pe orice cont. Este corect?
De un an ma lupt cu cei de la Raiffaisen prin reclamatii contra ilegalitatilor ce le fac. Acum vad acelasi lucru si la cei de la BRD. Ce mai pot face? Sunt un om prea mic pentru a lupta cu doua banci mari si un executor plin de zel….
Va rog din suflet un sfat!!!

Cati bani mi se pot lua din pensie pentru o poprire?

Daca am pensia revizuibila la an cat imi poate pune poprire?