ordin de plata

Ce fac daca banca refuza Ordinul de Plata Conditionat (OPC) pentru refinantarea creditului?

„Va contactez in legatura cu o problema pe care o intampin cu cei de la Cetelem privind rambursarea sumei datorate pentru un card de credit ( pentru cumparaturi in magazinul Dedeman).

Am incercat sa fac acest demers printr-o refinantare la Unicredit Bank, acestia au transmis intreaga suma printr-un OPC (ordin de plata conditionat), insa Cetelem a refuzat aceasta tranzactie, motivand ca ei accepta doar ordine de plata simple.

Cum toate bancile cand vine vorba de refinantari, fac plata doar prin OPC -uri, ca metoda de siguranta, ne vedem blocati in a stinge datoria.

Personal, consideram ca este un abuz din partea Cetelem. Mentionez ca nicaieri in contract nu am regasit aceasta clauza, referitor la neacceptarea OPC-urilor.

Va rog mult daca m-ati putea ajuta cu un sfat referitor la cum as putea rezolva aceasta problema cu acest IFN.

Va multumesc frumos”

Postat in data: 01 mart., 2024

In cat timp se face un transfer de bani din contul BT intr-un cont din Anglia?

Am transferat o suma de bani din contul BT intr-un cont din Anglia in data de 28.11.2022. Inca nu au intrat banii si azi e 1.12. E posibil sa nu fi intrat?

Postat in data: 01 dec., 2022

Cum pot verifica daca contul IBAN la care am transferat o suma de bani este al societatii comerciale care mi-a emis o factura online?

Va rog sa-mi spuneti, cum pot verifica daca contul IBAN la care am transferat o suma de bani este al societatii comerciale care mi-a emis o factura online pentru cumpararea unui bun care ajunge in 2-3 zile.
Stiind faptul ca facturile se pot truca cu ajutorul siteurilor care
permit folosirea programului 30 zile pentru testare…. Multumesc!

Postat in data: 07 iun., 2016

Care este termenul de plata la refinantarea unui credit, prin OPC (Ordin de Plata Conditionat)?

Am facut o plata cu un OPC de la o banca Y. La un timp am sunat la banca x (banca, care trebuie sa primeasca banii) si am semnat un acord de plata. Intrebarea mea este daca exista un timp maxim in care este procesat acest acord. A trecut deja o saptamana si nu s-a primit acel acord la banca Y. Este vorba de o refinantare si expira OPC-ul. Rea vointa sau modalitate de a mai stoarce cativa bani din dobanda?

Postat in data: 01 aug., 2015