Intrebari si raspunsuri

Cum pot sa accesez banii din aplicatia Neocapital?
neocapital fauda

„Va scriu in legatura cu o speta dificila, o frauda informatica realizata prin intermediul unei aplicatii numita neocapital.

Unchiul meu a fost victima unei fraude, pacalit fiind sa investeasca, chipurile, in actiuni Tranzgaz. Nu doar ca nu a fost real, dar instalandu-i aplicatia Anydesk, i-au facut si un imprumut la Raiffeisen, ulterior banii fiind transferati in N conturi de BT.

Si cum nu era suficient, au continuat sa il contacteze de pe diferite numere de telefon, spunandu-i ca are cca 12000$ pe aplicatia Neocapital si ca ei il pot ajuta sa ii scoata. El inca are aceasta aplicatie (Neocapital) in telefon, si cel putin aparent, banii sunt acolo. Problema e ca aceasta aplicatie cred ca a fost instalata tot de ei in telefonul lui.

Se poate ca o baza reala sa existe cu privire la bani, clar ei incearca sa ii scoata si pe aceia, dar suspectez ca insistentele lor sunt cauzate de faptul ca intre timp unchiul meu si-a dezinstalat Anydesk, iar ei nu mai au controlul telefonului lui si implicit asupra tuturor parolelor lui.

Exista o plangere penala facuta deja, banca a fost informata cu privire la speta, dar as avea nevoie de ajutor sub doua aspecte:

1. Cum putem sa accesam acei bani de pe Neocapital si sa ii ocolim pe faptuitori?(si-ar putea achita imprumutul)

2. Cum putem, oare, determina banca sa suspende platile pana la solutionarea anchetei? (Scadenta imprumutului contractat fraudulos -online se apropie)”

Postat in data: 11 dec., 2023

Cum inchid contul BCR, daca nu sunt in Romania?
BCR, inchidere cont

„Locuiesc in afara Romaniei si doresc sa inchid un cont curent la BCR, si cand am contactat BCR pentru asta au spus ca pot face inchide contul doar prin prezentarea la un sediu BCR.

Stiti cumva daca exista alte modalitati de inchidere a contului, care nu necesita deplasarea pana in Romania pentru asta?”

Postat in data: 11 dec., 2023

Cum pot face o reclamatie la IFN, pentru prea multe credite?

„De ce băncile nu dau împrumut unui rău platnic și ifn dau fără a tine cont de istoricul unui împrumutat? Care este dependent de jocuri și are datorii peste datorii. Și totuși ifn da în continuarie credite fără probleme cum putem sa salvam un adolescent sa nu mai facă?”

Postat in data: 10 dec., 2023

Cum pot inchide creditul Cetelem?

„Doresc să închid creditul cetelem. Cum pot inchide creditul cetelem?”

Postat in data: 10 dec., 2023

De ce trebuie sa reinstalez aplicatia BT Pay?

„Bună seara, de ce îmi scrie mereu să reinstalez aplicația ? Îmi bag nr de telefon, îmi vine mesajul îl bag și după aceea scrie să o reinstalez.”

Postat in data: 09 dec., 2023

Pentru un credit de 3800 de lei la Credit Prime trebuie sa platesc lunar 1300 de lei. E normal?
credit prime credit reclamatie

„Am luat un credit de la credit prime pt 3800 trebuie să plătesc pe fiecare luna 1300 ce banca este asta eu am salariu de 2300. Doresc să fiu informat.”

Postat in data: 09 dec., 2023

Banca mi-a retras toti banii din cont, pentru o restanta. Ce pot sa fac?

„Bună seara . Am o problema , banca ING mi-a retras toți bani din cont .. mia întrat salariul și iau luat pe toți. Aveam restanta și au luat toți bani…”

Postat in data: 09 dec., 2023

Am fost inselata pe Telegram prin aplicatia taskforge.top. Ce pot sa fac?
taskforge.top scam teapa inselatorie

„Buna ziua, am fost inselata pe telegram prin aplicatia taskforge.top . La inceput am fost momita de am castigat cativa bani si apoi am facut transferuri tot mai mari unde se castiga comision insa acum spun ca mai trebuie sa transfer o suma mare deoarece scorul meu nu este de 100 ca sa pot debloca bani. Mi au cerut poze apoi cartea de identitate unde m am oprit si am lasat o balta. Ce e de facut?”

Postat in data: 09 dec., 2023

De ce nu pot deschide aplicatia YOU BRD?
you brd problema token

„De ce nu pot deschide aplicatia YOU BRD? ami cere număr client pentru activare”

Postat in data: 08 dec., 2023

Cum gasesc numele de utilizator (alias) la aplicatia George BCR?
aplicatia george deblocare

„Cum pot găsi codul de utilizator sau Alyas pt ca nu mai merge aplicația George BCR și am cardul blocat și sunt in Italia?”

Postat in data: 08 dec., 2023

Cum se calculeaza popririle pe salariu, daca platesc si pensie alimentara?

„Cum se calculează popririle pe salariu, atunci când sunt mai multe , printre care și Anaf. Menționez ca am de plătit și pensie alimentara.”

Postat in data: 08 dec., 2023

Provident nu vrea sa ma stearga din Biroul de Credit. Ce pot sa fac?

„Bună ziua,am văzut ca vă ocupați de cazurile de raportare în biroul de credit. Am sunat astăzi la provident pentru a cere să mi se șteargă istoricul negativ iar aceștia mi-au spus ca este imposibil. Mi s-a spus doar ca ei nu mai pot face asta,fără niciun motiv bine întemeiat,pe un ton arogant .

Am fost raportat în 26/08/2019 cu categoria 6 din motivul ca am fost plecat din țară cum sunt și acum în continuare și am uitat efectiv de acel credit . Iar când m-am întors în țară din cauza pandemiei m-am străduit să fac plăți dar cu greutate. Creditul a fost închis în luna ianuarie 2022.

Aveți cum să mă ajutați?
Multumesc!”

Postat in data: 07 dec., 2023

Cum pot sa depun bancnote euro la bancomatele ING?

„Am cont la ING, am depozite si primesc pensia. AM aprox 7000 de euro pe care vreau sa ii depun,sunt cupiuri de 500 si 200 euro.bancomatele ing nu le accepta iar ing spune ca nu au nici-o sucusala care sa primeasca cash.Cum as putea rezolva aceasta problema.Cei de la ING ma trimit sa ii schimb la case de schimb,dar eu am cont la ING nu la casa de schimb.In plus nici acestea nu vor sa le primeasca.va rog ajutati-ma.va multumesc”

Postat in data: 07 dec., 2023

Cum pot retrage bani din Coinbase? Trebuie sa platesc cuiva?
coinbase retragere criptomonede

„Bună ziua, ma lovesc de clasica întrebare cum pot retrage bani dinvcoin Base, mai exact am 7,303$de retras și ma sunat o Dn pe numevAsmara care îmi spune sa pun contul meu Ing, 15%vdin suma de 7,303 saptemii de dolari, adică 1000$sa îmi pot transfera banii contul meu. Mi sa părut ciudat, cum pot obține bani mei fără alte comisioane. Nu am făcut nici o plingere la nici o instituție. Va multumesc”

Postat in data: 06 dec., 2023

Este posibil sa mai recuperez banii pierduti prin investitia in Bitcoin?
ufinacapital ufina trade pareri

„Am văzut ca si alte persoane se confrunta cu problema înșelătoriilor , am dovezi , platforma este ufina, când nu am mai vrut sa investesc pt ca mi am dat seama ca este țeapa așa zisul brocker s-a enervat , am zis ca vreau sa retragem bănuții , dl m-a ajutat sa îi transferam pe wallet Bitcoin master, dar îmi spune ca e blocată suma pt ca nu am BNB, și sa fac un transfer se 10% din suma pt a debloca suma sa o pot transfera inapoi pe contul meu

Investiția a fost 17.427$ , cu un câștig cică de 50.000$

Dl brocker încă așteapta ca eu sa transfer cei 10%,si nu i-am dat de bănuit ca m-am prins ca este țeapa
Cum ar fi cel mai bine sa procedez?

Credeți ca este posibil sa mai recuperam banii?
Va rog sa ma ajutați”

Postat in data: 06 dec., 2023

Alocația copiilor se mai virează pe card, dacă este blocat?

„Buna ziua.
De câteva săptămâni un comerciant străin încearcă să-mi retragă bani din cont fără acordul meu. Astăzi am blocat cardul din aplicație. Întrebarea mea este,alocația copiilor se mai virează pe card dacă el este blocat?”

Postat in data: 05 dec., 2023

De ce nu pot sa accesez aplicatia YOU BRD?

„Buna ziua in legatura cu aplicatia you brd de o saptamana nu pot sa o accesez eu sunt in spania si nu pot merge personal la banca,am sunat si am vb. cu oparatorul bancii dar fara rezultat pt ca el imi spunea cum sa imi fac aplicatia dar pe mine nu ma lasa sa intru in ea imi spune ca nu am conexiune la internet dar am si wifi si date mobile si nu stiu ce sa fac .Pana acum o saptamana am intrat pe ea fara
probleme.Multumesc frumos.”

Postat in data: 05 dec., 2023

De ce nu mai pot sa intru in aplicatia myBRD?

As dori sa știu ce pot face pentru a putea intra în aplicația MyBRD. Până acum o lună nu a fost nici o problema dar de 10 zile îmi apare când deschid aplicația : Hello si după 10 min indica eroare de conexiune sa verific internetul care funcționează fără probleme.

Am instalat, dezinstalare ,șters memoria caché de la aplicație și nimic. Am un Motorola care este compatibil după cum indică aplicația ( nu am avut problema până acum o lună) si eroarea apare la orice ora incerc sa intru in aplicatie. Nu ajung nici să pun parola doar ce am explicat mai sus . Am un depozit la termen și as fi dorit să îl renovez.
Aștept o soluție la problema.
Vă mulțumesc.”

Postat in data: 05 dec., 2023

Se pot trimite lei intr-un cont de euro?

„Buna ziua ,as dorii sa ma ajutati cu urmatoarea problema.Acum aproape o luna cumnata mea mi a trimis din elvetia suma de 4000 ron.Precizez ca au fost trimisi in contul meu de euro pe care il detin la raiffeisen bank.Doar ca suma a fost trimisa in lei in contul de euro.Banii nu au ajuns nici la mine ca beneficiar si nici nu s au intors inapoi in contul persoanei care ia trimis.Multumesc.”

Postat in data: 04 dec., 2023

Neo Capital mi-a fraudat cardul Revolut. Cum pot sa recuperez banii?

„Constat cu tristete ca sunt a n persoana fraudata de acesti nemernici cibernetici de la Neo Capital. M-au fraudat pe cardul revolut de suma de 34000 lei! Am urmatit site-ul pe care raspundeti d-voastra si am sesizat multe persoane fraudate de aceeasi companie.

Va rog, daca puteti sa imi spuneti cine sunt aceste persoane, date de contact pt a lua legatura cu dansii! Eu am fost si la politie. Pe site nu reusesc sa obtin numele contului sau sa il accesez pentru a le scrie personal si sa facem front comun impotriva nemernicilor. Sunt intr-o situatie disperata! Va rog din suflet, ajutati-ma! In curand, nu o sa mai pot plati nici chirie. Nu o sa am unde sa stau daca nu se rezolva situatia…
Multumesc.”

Postat in data: 03 dec., 2023