pensie

Este legal sa se opreasca din pensia de handicap pentru plata amenzilor date de Politie?

Doresc sa stiu daca este legal sa i se opreasca unei persoane cu handicap gr. II, care traieste doar dintr-o pensie de handicap de 370
lei, lunar, pe card, 120 lei, pentru plata amenzilor date de catre Politie. Persoana de care va intreb este om al strazii iar Politia i-a
dat pana acum amenzi in valoare de 37.000 lei. In Art 728 Cod procedura civila se specifica ca cei care traiesc din venituri sub salariul minim nu li se pot opri aceste sume. Va multumesc!

Mi se poate popri toata pensia de pe card?

astazi am fost sa imi ridic pensia de la bancomat Bancpost si nu am putut. Am sunat la nr de telefon de pe spatele cardului si mi s-a spus ca am o poprire de la DITL sector 1 in valoare de 2330 lei. Pensia mea este de 2100 lei. Este normal sa imi opresca toata pensia? Am 82 de ani, am nevoie de medicamente si nu ma pot plimba pe drumuri. Ce pot sa fac?

Este posibila blocarea cardului de pensie pentru o datorie necunoscuta si neanuntata?

Este posibila blocarea cardului de pensie pt o datorie necunoscuta si netransmisa in prealabil de finante debitorului?

Cat se poate opri din pensie daca am poprire?

Daca am o pensie de 1.000 de lei si doua popriri pentru doua datorii la doua banci, cat mi se poate opri lunar?

Se poate pune poprire pe pensie pe caz de boala?

Am o intrebare la d-vstra: am primit acasa o executare silita din partea unui executor in urma unui imprumut pe care l-am facut cu mult timp in urma. Tin sa precizes ca am lucrat si eram bun platnic pina s-a inchis intreprinderea si mai ramasese un rest de plata. Eu am fost dat in somaj si nu am putut sa ma mai angajez nicaieri din cauza sanatatii, acuma sunt pensionar pe caz de boala fara drept de munca, am pensie de 700 de lei pe luna din care retetele ma costa in jur de 200 fara sa mai socotesc consultatile la doctori si mijloacele de transport, ca nu ma pot deplasa cu mijloacele de transport in comun.
Are dreptul sa-mi puna proprire? Si daca este legal. Ce ar trebui sa fac in caz de pune? Dati mi un sfat va rog. va multumesc anticipat

Top Factoring ma streseaza cu executarea silita. Ce pot sa fac?

Am probleme cu Top Factoring in ceea ce priveste o datorie in jur de 3700 la BRD. Am ajuns in aceasta situatie deoarece de la firma unde lucram SC General Concept Calarasi, 8 luni nu am primit nici un salariu (2014) si am fost nevoita se recurg la o pensionare anticipata de 500 ron. Nu aveam din ce trai! Am trecut prin perioade foarte grele si m-am imbolnavit grav, am facut o depresie. Sunt singura, nu ma ajuta nimeni. Nu am nici locuinta. Cei de la Top Factoring ma streseaza mereu cu telefoane si mesaje ca voi fi executata silit. Nu pot sa ma angajez intr-o rezolvare amiabila deoarece nu am din ce plati. Aceasta situatie imi agraveaza si mai mult boala. Cum sa procedez? Ce ma sfatuiti? Daca imi ia si aceasta pensie inseamna ca trebuie sa mor!

E legal sa-mi puna poprire Kruk pe pensia de boala?

Buna ziua. Am pensie de boala revizuibila la un an. Pensia e de 399 lei. Am scos acum 10 ani de la o banca ce nu mai exista suma de 2000 lei. Eu am stiut ca am achitat intregal suma, dar Kruk-ul mi-a pus proprire pe pensie, cica pt ceva comisione ale acelei banci. Proprirea e de 1300 lei care deja mi s-a tras din pensie. E legal? Ce ar trebui sa fac?