Persoane juridice

Daca sunt PFA, contul bancar este pe persoana fizica sau persoana juridica?

In urm? cu 7 ani m-am autorizat ca PFA pt Cultura plantelor. Aveam nevoie de cont la banca si stampila. La banca mi s-a spus ca trebuie sa deschid cont pentru PERSOANE JURIDICE(cu costuri si comisioane frumusele). Dupa ceva timp am dedus ca nu am personalitate juridica,(pe certificatul de inregistrare la CUI apare F de la persoane fizice, la Fisc platesc impozit ca orice persoana fizica, nu trebuie sa tin contabilitate….). Am solicitat informatii la ghiseul bancii in acest sens pt reducerea comisionelor, dar ei imi spun ca sunt Persoana Juridica. Ce este de facut? Mai pot recupera ceva din ce mi-a luat banca abuziv?

Postat in data: 12 dec., 2017

De ce nu pot sa fac o plata de pe telefon din contul BRD mai mare de 30.000 RON?

Am de efectuat o plata din contul de BRD al firmei in contul de BRD al altei firme. Doresc sa fac plata de pe tel si imi spune „limita tranzactionala depasita”. Mentionez ca este vorba de o suma de aprox 45000 ron.

Postat in data: 10 nov., 2017

Daca o societate are conturile blocate, se pot plati tichete de masa?

Buna ziua, as dori sa stiu daca o societate are conturile blocate in urma unei hotarari judecatoresti, in afara de salarii conform codului de procedura civila, se mai pot plati si tichetele de masa cuvenite salariatilor si totodata remuneratia directorilor cu mandat?

Postat in data: 04 aug., 2015

Romanii au devenit foarte prudenti cand se imprumuta: 9 din 10 …

Doresc sa rambursez anticipat o parte dintr-un credit ipotecar din 2006 si as dori reducerea perioadei si nu scaderea ratei. In contract scrie: „In cazul rambursarilor Doresc sa rambursez anticipatDoresc sa rambursez anticipat o parte dintr-un credit ipotecar din 2006 si as dori reducerea perioadei si nu scaderea ratei. In contract scrie: „In cazul rambursarilor Doresc sa rambursez anticipatDoresc sa rambursez anticipat o parte dintr-un credit ipotecar din 2006 si as dori reducerea perioadei si nu scaderea ratei. In contract scrie: „In cazul rambursarilor Doresc sa rambursez anticipat

Postat in data: 16 dec., 2013