Piraeus Bank

Care banci si IFN-uri raporteaza restantele la Biroul de Credit?

Care sunt bancile si IFN-urile care raporteaza restantele la Biroul de Credit?

Postat in data: 10 oct., 2022

Topul bancilor cu cele mai mici dobanzi la un credit pentru casa in lei

La care banci gasesc cele mai mici dobanzi pentru un credit ipotecar?

Postat in data: 05 iul., 2022

Se mai pune dobanda cand este executat creditul?

Buna ziua. In 2008 am facut un credit la Piraeus Bank in valoare de 6400 ron. Am platit doi ani apoi am fost in imposibilitate de plata.
In 2010 mi s-a pus poprire pe salariu de catre bej pe suma de 7400 ron.
Dupa 8 ani de plata in medie lunara de 900 ron in 2018 am ramas cu suma de plata de 7600 ron.. intrebarea mea este: se mai pune dobanda cand este executat creditul? In ritmul asta nu scap toata viata de poprire. Sunt cai legale de a rezolva situatia. Va multumesc

Postat in data: 05 iul., 2018

Care banci dau credite daca esti in Biroul de Credit?

Care banci dau credite daca esti in Biroul de Credit?

Postat in data: 02 feb., 2018

Pot lua credit de la o banca din Romania daca lucrez in Anglia? De ce acte am nevoie? Ce conditii trebuie indeplinite?

Postat in data: 24 iul., 2016

Este normal ca Piraeus Bank sa dea creditul la Kruk iar eu sa platesc in contul BEJ (Birou Executor Judecatoresc)?

Am avut un credit luat de la Piraeus Bank, apoi a fost cesionat unui executor judecatoresc, caruia i-am platit 3 ani si cind am intrebat cit mai am de plata, mi s-a spus mai mult decit aveam initial, aruncind vina pe banca ca a pus dobinzi (desi eu plateam in contul Bej).
Apoi m-am trezit cu o instiintare care ma anunta ca Bej a dat la Kruk recuperarea creditului, dar ca eu trebuie sa fac plata tot in contul Bej; este normal sau e altceva la mijloc?

Postat in data: 19 sept., 2015

Piraeus Bank nu vrea sa-mi scada dobanda majorata abuziv la creditul in CHF. Ce pot sa fac? Este instanta o solutie?

Am credit nevoi personale cu ipoteca in CHF luat in 2008 la Piraeus Bank. In 2009, printr-o notificare mi-a marit marja cu 2 procente, de la 4,3 la 6,3.
Am platit comision de acordare 2.000 CHF, am platit 3 ani numai dobada fara a-mi scadea ceva din suma imprumutata.
Am solicitat bancii de 4 ori revenirea la marja initiala si nu au fost de acord. In schimb ne-au sugerat restructurare de fiecare data. Nu au inteles nici macar cand am dus acte doveditoare ca din salariul micsorat la 1.900 lei nu pot plati toata rata tinand cont si de cresterea CHF.
Am avut o asa-zisa negociere pe 18 mai 2015, dar nici nu au vrut sa discutam de o scadere a marjei, a dobanzii, a platii ratei la cursul CHF la semnarea
contractului. NIMIC decat RESTRUCTURARE. Ce pot face in aceasta situatie? Ar fi instanta o solutie, dar sunt costuri pe care nu mi le permit.

Postat in data: 03 iun., 2015

Piraeus Bank mi-a majorat abuziv dobanda la creditul in CHF, dar dupa multe insistente a acceptat sa o reduca. Cum pot sa-mi recuperez dobanda platita pana acum?

Creditul ce il am la banca PIRAEUS l-am luat in 2007 pe cind CHF era 1,92, in 2009 prin luna august. Banca mia majorat MARJA abuziv cu doua puncte procentuale, printr-o notificare pe care eu nu am semnato. Dupa explozia cfh-lui, m-am adresat banci cu rugamintea de a-mi reduce marja cu cele doua procente abuzive, cu multa insistenta am reusit reducerea marjei cu doua puncte procentuale in luna mai 2015. Intrebarea mea este cum pot sa-mi recuperez suma de bani incasata abuziv prin cresterea marjei cu doua puncte procentuale pe perioada 2009 luna august si pina in luna mai 2015, la care sa se adauge dobinda plus inflatia.

Postat in data: 29 mai, 2015