poprire

Cum trebuie sa procedez sa mi se deblocheze conturile poprite la BCR, Raiffeisen si Volksbank?

Cum trebuie sa procedez sa mi se deblocheze conturile dupa ce am terminat cu poprirea pe salariu? Am la trei banci cont si toate sunt blocate, din luna ianuarie am terminat de platit. BCR, Volsbank si Raiffaisen.

Postat in data: 26 mart., 2015

Banca are voie sa-mi retina pensia alimentara pentru copil din contul poprit?

Buna ziua, va rog frumos sa imi spuneti daca banca are dreptul sa retina 33% din venituri provenite din plata pensiei alimentare de catre fostul sot, in contul meu poprit.. Momentan mi se retin 33% din salar si orice alte sume care apar pe contul meu exceptand alocatia de stat a copilului.

Multumesc mult.

Postat in data: 23 mart., 2015

Banca mi-a blocat cardul de credit din cauza unei popriri. Au voie sa faca asta?

Buna ziua. Azi m-am trezit ca nu-mi pot folosi cardul de credit deoarece este blocat. Am sunat la banca si au zis ca din cauza unei popriri mai vechi si ca de la 1 feb 2015 s-a schimbat ceva regulament care-i obliga sa-mi blocheze si cardul de credit.
De azi vara cand s-a instaurat poprirea mi-au blocat doar contul curent. Este legal sa faca asta? Pe baza carei legi si articole de lege pot face asta si de cand e in vigoare?

Postat in data: 23 mart., 2015

Banca a pus poprire pe tot salariul sotului. Ne pot lasa fara mancare pentru copii?

Buna seara.
Am si eu o problema cu banca, care a pus poprire pe tot salariul sotului, el fiind singurul sustinator al familiei cu 2 copii minori. Practic nu avem din ce trai, acum.
Chiar nu exista nici o solutie? Chiar ne pot lasa sa nu avem o paine sa le dam copiilor sa manance?
Este adevarat ca nu a fost platita rata, dar nu pt ca nu s-a vrut ci pt ca nu a fost mult timp un salariu decent in casa.

Va multumesc. O seara buna

Postat in data: 16 mart., 2015

Se poate pune poprire pe pensia alimentara a copiilor si alocatia de stat?

Am o poprire pe salariu de 1/3 (de1 an de zile) pentru neachitarea unui credit personal. Acum a venit blocare pe conturi, iar pe cont intra doar pensia alimentara si alocatia copiilor, care a fost luata. Se poate pune poprire pe pensia alimentara a copiilor si alocatia de stat chiar daca eu deja am fixata o poprire decatre angajator? Daca este abuziva poprirea va rog sa ma sfatuiti ce sa fac. Va multumesc

Postat in data: 13 mart., 2015

Se poate face poprire pe tot salariul? Chiar daca am poprire de la mai multe banci?

Buna seara, am si eu o intrebare: se poate face poprire pe tot salariul? Chiar daca am poprire de la mai multe banci? Din cate am citit nu se poate, decat pe 1/3 sau 1/2 din salar. Unde sa ma interesez? Daca merg la banca se poate rezolva ceva? mentionez ca mi s-a retras tot salatiul de pe card! am nevoie de raspuns urgent! multumesc

Postat in data: 12 mart., 2015

Raiffeisen imi blocheaza contul, inainte de salariu, pentru ca asa vor ei. Nu inteleg cum e cu poprirea

Nu mai inteleg ce inseamna aceasta poprire, pt cine este valabila. Eu merg cu restanta la Raiffeisen Bank cu 21 de zile, dar inainte de salariu cu o saptamana am contul de salariu blocat, daca i-am tras la raspundere de ce, raspund sec ca asa vor ei. Astept un raspuns.Va multumesc

Postat in data: 05 mart., 2015

BRD ne executa silit, atat pe mine cat si pe girantul creditului, dupa conversia din euro in lei. Ce e de facut?

Detin un credit ipotecar in valoare de 26800 euro contractat in anul 2007. Am probleme de anul trecut cu cei de la agentia brd. In 2010 am refinantat creditul in lei datorita diminuarii salariale cu 25%. Totul a fost ok pana anul trecut in vara, cand am fost anuntat ca contul in euro exista inca si detin o datorie de 1001 euro. Am incercat impacarea pe cale amiabila, fara succes. Cei de la banca au dat creditul anticipat punand creditul sub executare silita. Traim un adevarat cosmar: mi s-a blocat contul bancar de catre executor atat mie cat si girantului si ni se ia aproape toti banii de catre executor. Girantul are si indemnizatie de crestere copil si alocatia de stat a celor doi copii este retinuta de catre executor. Mentionez ca atat eu cat si girantul suntem lucratori M.A.I. ce putem face in aceasta situatie? Suntem amenintati chiar ca o sa ne pierdem locuintele desi am inecercat sa chemam partile la mediere nu am primit nici un raspuns. Cei de la protectia consumatorului Teleorman nu iau nici o masura. Avocatii nu ne dau nici un raspuns favorabil motivand ca o sa pierdem procesul. Ce putem face in aceasta situatie?

Postat in data: 03 mart., 2015

Am o indemnizatie de insotitor si banca mi-a poprit cardul. Este legal?

Sunt incadrat in gradul 1 de handicap si am o indemnizatie de insotitor si de la banca mi-au poprit cardul si stiu ca nu au voie. Dar as vrea sa intreb: acesta indenizatie de insotitor se incadreaza acelei indemnizatii cu destinatie speciala, cea din art.409? As dori sa stiu si eu. Astept raspuns. multumesc

Postat in data: 18 feb., 2015

Daca am o executare silita cu poprire pe salariu sunt blocate si conturile bancare?

Va rog, imi puteti raspunde la intrebarea: Daca am o executare in derulare cu poprire pe salariu, credeti ca sunt blocate si conturile bancare? Va multumesc mult!

Postat in data: 09 feb., 2015

Daca am poprire pe 1/3 din salariu, de ce nu pot folosi cardul si mi se iau si alti bani din cont?

Am poprire pe salar conf. adresei primite unde se dispune infiintarea unei popriri in cota de 1/3 din venitul lunar. Platesc lunar 1/3 din salar. Doresc sa stiu de ce trebuie sa scot banii de la ghiseu? Nu pot folosii cardul in conditiile in care poprirea se face pe statul de plata executorul a hotarat suma de 1/3 dar banca imi opreste si din alte venituri care imi intra din cursuri facute. Nu inteleg, daca este o hoarare luata in baza carei legii mii se opresc si celelalte drepturi?

Postat in data: 02 feb., 2015

Cum poate ANAF sa-mi blocheze contul la banca BRD si la angajator prin poprire?

Este posibil ca ANAF sa blocheze un cont care constituie ipoteca mobiliara in favoarea BRD cu conditia de a se vira toate veniturile la banca, avand in vedere ca deja exista o poprire de 33% din salariu, retinut si virat de angajator catre Anaf? Fiind vorba de salariu se poate face poprire o data la angajator si totodata poprire la bancaprin blocarea contului? Fac precizare ca la banca mai exista o poprire din partea altei institutii.

Postat in data: 30 ian., 2015

ANAF a ridicat poprirea pe contul de la Raiffeisen, dar banca nu mi-a deblocat contul. Ce pot sa fac?

ANAF mi-a poprit contul la Raiffeisen Bank in baza unor masuri de executare silita, dar dupa ce am achitat datoria, poprirea a fost ridicata, conform unei decizii ANAF din 18.12.2014 si inregistrata la Raiffeisen Agentia Horezu in 29.12.2014. Cu toate acestea, desi am cerut la banca sa mi se deblocheze contul, nici pana astazi, 29.12.2014, nu s-a intamplat acest lucru si nu am acces la cont. Ce pot sa fac? Ma puteti ajuta?

Postat in data: 06 ian., 2015

In ce baza/lege, banca vireaza banii dintr-un cont de salariu catre fisc/ANAF, fara sa ma anunte ca mi s-a pus poprire pe conturi?

Buna seara!
In ce baza/lege, banca vireaza banii dintr-un cont de salariu catre fisc/ ANAF, fara a mi se aduce la cunostinta daca am la un moment dat pusa poprire pe conturi? Exista vreun articol ceva.. undeva?
Multumesc!

Postat in data: 28 nov., 2014

S-a infiintat poprire pe cardurile mele. Am platit datoria, dar banca nu vrea sa deblocheze conturile. Ce fac?

S-a infiintat poprire pe cardurile mele. Desi in scrisoare spune ca sumele vor fi retinute din x carduri, ei de fapt mi-au blocat toate cardurile. Am platit datoria, iar acum banca asteapta scrisoare de la respectivul fisc pt deblocarea lor. Chitanta mea nu are nicio valoare pt ei . Cum pot sa-mi recuperez banii mai repede?

Postat in data: 13 nov., 2014

Raiffeisen mi-a oprit tot salariul din cont pentru ca am restanta la credit. Are voie?

„Buna ziua! Am un credit la Raiffaisen unde nu am mai putut achita ratele. Luna aceasta banca mi-a oprit tot salariul din cont. Banca.are voie? Am 2 copii mici si datorii la alte credite. Ce pot face?”

Postat in data: 03 sept., 2014

Lichidare de datorie la poprire pe salariu: executorul tergiverseaza problema iar cu banca nu se poate vorbi. Ce e de facut?

Fiului meu i s-a pus poprire pe salariu din septembrie 2013, 1243 lei, suma ce a crescut din iunie 2014 la 1487 lei. Atunci s-a hotarat sa ramburseze toata datoria si la un telefon a primit raspuns de la biroul de executare ca mai are de platit 22000 lei. A rambursat aceasta suma care s-a dovedit ca nu ar fi suficienta. La un nou telefon i s-a spus ca mai datoreaza 6970 lei. A cerut situatia datoriei la biroul de executare din mai 2014, dar nu a primit nici un raspuns concret, numai raspunsuri telefonice. A cerut iar situatia datoriei la inceputul lunii iulie 2014 si tot este amanat si nu i se da un raspuns sa poata lichida datoria. Ce poate face in aceasta situatie? Cu banca direct nu se poate vorbi, iar executorul tergiverseaza si nu da un raspuns. Cum se poate debloca situatia ca sa poata fi lichidata datoria ?

Postat in data: 29 iul., 2014