Prima Casa

Banca Transilvania mi-a aprobat initial creditul Prima Casa, am dat si avans, dar dupa 3 luni mi-a spus ca am probleme cu o restanta. Ce pot sa fac?

Avem si noi un dosar la Banca Transilvania de vreo 3 luni si ceva pentru un credit prin programul Prima Casa.

Nu stiu cum sa incep sa se inteleaga. Am avut niste restante la un card Cetelem, intre timp am achitat acel card si ne am dus la Transilvania sa facem credit prin Prima Casa zicand consultantului bancii de restentele avute la acel card Cetelem.

Consultantul ne a zis ca face o simulare sa vedem daca putem face credit cu restantele alea.. Ne a zis ca a venit respunsul si ca da putem face credit, a zis si la ce suma ne incadram si ca putem cauta locuinta.

Am gasit locuinta, ei au trimis evaluatorul, noi am dus si toate actele locuintei intre timp si ne au trimis la notar sa facem antecontractul.

La notar am dat si avansul vanzatorului si banca a zis ca totul e ok si a ramas sa trimita dosarul la fond, pana aici totul bine.

Intre timp consultantul nostru a plecat in concediu iar noi am ramasa asa in aer. Dupa ca s a intors din concediu doamna de la banca a zis ca de fapt au aparut niste probleme in legatura cu acel card si cu restantale avute si ca nu stie ce se poate face.

De restante s a stiut de la inceput de ce ne au dus pana in stadiul asta?

Pe 1 septembrie expira si antecontractul si totodata pierd si avansul dat vanzatorului. Ce am putea face in acest caz?

Postat in data: 29 aug., 2015

Are dreptul CEC Bank sa-mi ceara asigurare complexa de locuinte la creditul Prima Casa?

Are dreptul sa ne oblige CEC BANK sa facem asigurarea obligatorie complexa cu programul Prima Casa de 20000 Euro, care vine undeva la 220 ron, pe cand eu vreau o asigurare de 20000 euro, dar cea minima obligatorie? Nu este un abuz din partea agentiilor sa ne oblige cu asigurarile facultative?

Postat in data: 20 iul., 2015

Am depus toate actele pentru creditul Prima Casa la Banca Transilvania si astept sa vina evaluatorul. Cate zile dureaza pana vine??? Am depus dosarul acum 2 saptamani..la sf lunii august notarul meu intra in concediu si nu vreau sa pierd nici apartamentul si nici avansul pe care l-am achitat. Vreau sa stiu cui trebuie sa ma adresez si vreau sa-mi retrag dosarul.

Postat in data: 17 iul., 2015

In cazul popririi unui cont pentru credit Prima Casa, pot achita rata dupa plata datoriei?

In situatia unei popriri validate DE LA UN CREDIT UNDE AM FOST COPLATITOR asupra unui cont unde se plateste o rata la un credit PRIMA CASA, daca achit suma pentru care s-a pus poprire pana la desfiintarea acestei popriri prin hotarare judecatoreasca pot ACHITA RATELE LA CREDIT?

Postat in data: 21 apr., 2015

ANAF-ul imi scoate la vanzare apartamentul cumparat cu credit Prima Casa pentru o intarziere de 2 luni la banca. Pot cere suspendarea executarii silite?

Am avut un credit prin Prima Casa si datorita unor intarzieri de 2 luni banca a solicitat catre fondul de garantare sa i se dea jumatate din credit. Fondul a dat banii iar eu acum trebuie sa platesc la ANAF suma de 20000 de euro. Pentru ca nu am avut cum sa ii platesc ANAF-ul imi scoate apartamentul la vanzare. Exista vreo lege care sa ma ajute sa suspend executarea? Mentionez ca sunt insarcinata in 7 luni si pe 23 luna aceasta este licitatia pentru apartament.

Postat in data: 02 apr., 2015

La un credit Prima Casa, coplatitorul este proprietar al apartamentului cumparat, chiar daca nu plateste nicio rata?

M-am interesat la banca pentru un credit Prima Casa pe care sa il iau impreuna cu sotul si cu sora mea si mi s-a spus ca sora, in calitate de coplatitor, este proprietar pe ceea ce cumpar. Este corect? Ea nici macar nu plateste vreo rata, doar imi suplimenteaza veniturile pentru a lua o suma mai mare.

Postat in data: 09 mart., 2015

Am depus la BRD dosarul pentru Prima Casa dar n-am primit niciun raspus. Nu mi se pare in regula

Am rugamintea sa ma ajutati cu o informatie privind dosarul meu Prima Casa. De vinerea trecuta nu am primit nici o informatie, am dat toate actele care mi s-au cerut. Nu mi se pare in regula ca dupa atata timp sa nu primesc nici o informatie. Dosarul a fost deschis la sediul BRD Cotroceni.

Postat in data: 14 feb., 2015