Protectia Consumatorilor

Care este procedura de stergere din Biroul de Credit?

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns cu privire la stergerea istoricului negativ din Biroul de Credit (BC).
In urma cu ceva timp am vrut sa accesez un credit de nevoi personale si m-am lovit de o problema. Inscriere in BC. Mentionez ca nu am stiut de aceaste problema si nici nu am fost instiintata in prealabil despre consecinte sau alte neplaceri produse de raportarea la BC.
Suma este achitata.
Ce as pute face si cum se procedeaza?

Postat in data: 03 aug., 2018

Cum isi bat joc de clienti angajatii Vodafone

In magazinul Vodafone de pe Lipscani, in centrul vechi din Bucuresti, intra o doamna si se aseaza in spatele meu, la coada. La doar doua dintre cele patru ghisee exista cineva care se ocupa de clienti, dar sunt ocupati cu alte persoane. La o masuta dintre doua ghisee sta insa un alt angajat al Vodafone, in fata unui laptop. Asteptam destul de mult.

Intre timp, in magazin mai intra o persoana, apoi inca doua, dar cele doua ghisee nu se elibereaza, sunt probleme de rezolvat. In magazin intra a patra persoana.

Doamna care intrase dupa mine isi pierde rabdarea si intreaba daca nu mai exista altcineva care ne-ar putea servi. Angajatul din fata laptopului rapunde sec: Nu, asteptati sa se elibereze colegii!

Mai trec minute bune, dar colegii nu se elibereaza. Cele doua ghisee libere raman pustii, cei cinci clienti asteapta, iar angajatul de la masuta isi vede de treaba la laptop.

Dupa ceva timp, doamna intreaba: dar aici nu exista un sef care sa vina sa ajute cand e aglomeratie? Angajatul Vodafone ocupat la laptop raspunde cu un ton si mai intepat, probabil pentru ca s-a simtit cu musca pe caciula: Ba da, eu sunt seful! Atat. Si isi muta iar privirea in laptop.

In fata acestei sfidari, doamna, mult mai in varsta decat baiatul care a spus ca e seful magazinului, incepe sa-l certe destul de suparata: Daca sunteti seful, atunci nu credeti ca ar trebui sa veniti la ghiseu sa serviti clientii, ca sa nu stam atat de mult la coada?

Dar seful de magazin nu a fost de acord: Nu, pentru ca eu am alta treaba!. Doamna a fost cea care a cedat si intr-un final a plecat, urmata de alt client Voldafone.

Dupa cinci-zece minute, cand in magazin mai eram doar eu, pe usa a intrat grabit un alt angajat Vodafone si s-a asezat la al treilea ghiseu, nu inainte de a fi certat pentru ca a intarziat de seful lui de la masuta.

Daca seful magazinului Vodafone din centrul Capitalei isi bate joc de clienti in acest fel, imaginati-va ce se intampla in restul magazinelor Vodafone din Romania.

Postat in data: 06 iul., 2018

Se mai pune dobanda cand este executat creditul?

Buna ziua. In 2008 am facut un credit la Piraeus Bank in valoare de 6400 ron. Am platit doi ani apoi am fost in imposibilitate de plata.
In 2010 mi s-a pus poprire pe salariu de catre bej pe suma de 7400 ron.
Dupa 8 ani de plata in medie lunara de 900 ron in 2018 am ramas cu suma de plata de 7600 ron.. intrebarea mea este: se mai pune dobanda cand este executat creditul? In ritmul asta nu scap toata viata de poprire. Sunt cai legale de a rezolva situatia. Va multumesc

Postat in data: 05 iul., 2018

TBI Bank m-a raportat la Biroul de Credit, desi am refinantat contractul de credit. Ce pot sa fac?

Am fost raportata catre Biroul de Credit de catre TBI Bank desi am refinantat contractul si mi-au spus ca vor corecta eroarea, dar nu au facut-o …ce as avea de facut? Am facut cerere in scris, am trimis prin email si verbal la telefon, dar degeaba.

Postat in data: 22 mai, 2018

BCR nu mi-a inchis contul, cum am cerut la telefon, iar acum am de platit 300 de lei. Ce pot sa fac?

In 2014 am avut un card de salariu la BCR, pe care nu l-am mai folosit, pentru ca m-am mutat cu serviciul. Am cerut atuncila banc, prin telefon, cum au facut si alti colegi, sa fie inchis acel cont si cardul atasat, iar de la banca mi-a spus ca nu e nicio problema se va inchide. Acum, BCR imi spune ca am o datorie la ei de 300 de lei pentru ca nu s-a inchis acel cont. E corect? Va rog sa-mi spuneti ce pot sa fac. Va multumesc

Postat in data: 18 mai, 2018

Banca poate refuza rambursarea integrala anticipata a creditului?

Banca poate refuza rambursarea integrala anticipata a creditului?
Ce formalitati legale trebuie facute pentru rambursare totala anticipata?
Daca banca refuza aprobarea cererii de rambursare anticipata, cum se procedeaza mai departe

Postat in data: 23 mart., 2018

Cum e posibil ca executorii sa trimita pentru aceeasi datorie si bancilor si angajatorului hotarare de poprire?

Cum e posibil ca executorii sa trimita pentru aceeasi datorie si bancilor si angajatorului hotarare de poprire…daca eu am o singura sursa de venit acel salar minim pe economie….si m-a poprit si banca si angajatorul..deci nu 1/3 ci din start 2/3 …am reclamat degeaba…si la banca si la OPC…si la executor…iar banii nu se dau innapoi…
Mulumesc

Postat in data: 12 iul., 2017

Curtea Constitutionala – DECIZIA Nr.245 din 19 aprilie 2016 referitoare la exceptia de neconstitutionalitate a dispozitiilor art.12 si 13 din Legea nr.193/2000 privind clauzele abuzive din contractele incheiate intre profesionisti si consumatori

Postat in data: 30 ian., 2017

E normal ca banca sa nu-mi accepte garantie casa pentru ca nu are gaze trase?

Am depus dosar Prima casa la Banca Romaneasca. Dupa o luna si jumatate imi spune ca nu accepta garantie casa ca nu are gaze trase. E normal? Mentionez ca este o casa mare de 160 mp, cu centrala pe lemne si sobe de teracota, teren 3200 mp la 30 de km de Bucuresti.

Postat in data: 30 mai, 2016

Este legal ca banca sa nu-mi permita rambursarea anticipata a unui credit in calitate de codebitor?

Am intalnit o situatie si as avea nevoie de un raspuns motivat din punct de vedere juridic, pentru ca nu pot intelege rationamentul bancii: X a contractat un credit de nevoi personale, avand ca si codebitor pe sotia acestuia Y. A achitat ratele corespunzator, numai ca in momentul in care au mai ramas 15 rate de achitat (din cele 36), X a decedat. Y,
in calitate de codebitor achita in continuare ratele. Numai ca Y a dorit sa ramburseze anticipat o anumita suma (jumatate din ce mai ramasese) si banca nu a fost de acord, pe motiv ca rambursarea o poate face doar titularul (care de altfel este decedat). Au spus ca pot accepta doar rambursarea anticipata totala, nu si partial. Va datiseama, rambursarea partiala ar fi dus in mod normal la diminuarea numarului de rate ramase de plata sau la diminuarea ratei actuale. Dece acest lucru nu este posibil? Este legal?

Postat in data: 19 mai, 2016

Am aplicat pentru un credit Prima Casa la ING inca din luna mai, dar nici acum nu l-am primit, iar banii s-au terminat

As dori sa clarific o situatie:
– fiica mea a aplicat pentru un credit ‘Prima casa’ la ING, inca din luna Mai 2015;
– in acest moment este in situatia in care a pierdut creditul „Prima casa”, s-au terminat banii;
– a continuat pe un credit imobiliar, dar pana in acest moment nu a primit banii, aproape zilnic mai primeste cate un raspuns, in conditiile in care intreaba la agentie despre documente care mai sunt necesare pentru finalizare dosar, despre documente depuse la dosar, care initial au fost acceptate de agentia de sector (Bucuresti sect. 2 ), dar au fost respinse de agentia centrala ING.
– pe scurt, ne-am saturat de cata incompetenta poate sa existe intr-o firma
”privata” ;
– nu inteleg cum se poate sa depui un document (pe care banca la solicitat) astazi si peste doua saptamani sa se transmita ca documentul nu este ok .
– nu stim cu cine se mai poate discuta, ca sa intelegem, de cat timp este nevoie ca sa se contracteze un astfel de credit?
– se pare ca salariatii agentiei de sector nu aduc decat deservicii, atat
clientilor cat si institutiei pentru care „lucreaza”;
– am consumat foarte multe resurse pentrru aceasta actiune, timp, bani, etc

Postat in data: 16 dec., 2015

Ordonanta de Urgenta nr.50/2010 privind contractele de credit pentru consumatori

Postat in data: 06 dec., 2015

Indemnizatia aferenta concediului medical pentru sarcina si lauzie nu poate fi poprita, si totusi Raiffeisen Bank mi-a oprit o treime din venituri. Ce pot sa fac?

Am poprire pe contul de salarii la Raiffeisen Bank. Venitul meu actual provine din concediul medical pentru sarcina si lauzie. Am depus cerere la banca insotita de acte doveditoare, la fel a facut si angajatorul. In plus, seful biroului de executare silita a purtat o discutie telefonica cu directorul bancii prin care a confirmat ca acest tip de venit nu face obiectul popririi. Cu toate acestea, in data de 9.11.2015 banca mi-a eliberat doar 2/3 din indemnizatie, spunandu-mi ca face demersuri pentru clarificarea situatiei. Au trecut 11 zile si nimic. Banii mei sunt blocati in cont, eu am un copil de 10 zile si nu ma pot deplasa. Ce ma sfatuiti?

Postat in data: 22 nov., 2015

Ce pot face daca Cetelem m-a raportat din greseala la Biroul de Credit?

Ieri am incercat sa-mi fac un credit la BCR, si spre surprinderea mea, am constatat ca sunt raportata la Biroul de credit, de catre Cetelem, incadrata in categoria de intarziere 5.
Am sunat la Cetelem, si mi-au transmis, ca este o greseala din partea lor, si se va remedia in maxim 15 zile.
Insa eu, din cauza greselii lor, nu am mai reusit sa-mi fac acest credit care pentru mine era foarte important, peste 15 zile nu mai are nici o relevanta. Ce e de facut ?

Postat in data: 24 sept., 2015

Este normal ca Piraeus Bank sa dea creditul la Kruk iar eu sa platesc in contul BEJ (Birou Executor Judecatoresc)?

Am avut un credit luat de la Piraeus Bank, apoi a fost cesionat unui executor judecatoresc, caruia i-am platit 3 ani si cind am intrebat cit mai am de plata, mi s-a spus mai mult decit aveam initial, aruncind vina pe banca ca a pus dobinzi (desi eu plateam in contul Bej).
Apoi m-am trezit cu o instiintare care ma anunta ca Bej a dat la Kruk recuperarea creditului, dar ca eu trebuie sa fac plata tot in contul Bej; este normal sau e altceva la mijloc?

Postat in data: 19 sept., 2015

BRD ne executa silit, atat pe mine cat si pe girantul creditului, dupa conversia din euro in lei. Ce e de facut?

Detin un credit ipotecar in valoare de 26800 euro contractat in anul 2007. Am probleme de anul trecut cu cei de la agentia brd. In 2010 am refinantat creditul in lei datorita diminuarii salariale cu 25%. Totul a fost ok pana anul trecut in vara, cand am fost anuntat ca contul in euro exista inca si detin o datorie de 1001 euro. Am incercat impacarea pe cale amiabila, fara succes. Cei de la banca au dat creditul anticipat punand creditul sub executare silita. Traim un adevarat cosmar: mi s-a blocat contul bancar de catre executor atat mie cat si girantului si ni se ia aproape toti banii de catre executor. Girantul are si indemnizatie de crestere copil si alocatia de stat a celor doi copii este retinuta de catre executor. Mentionez ca atat eu cat si girantul suntem lucratori M.A.I. ce putem face in aceasta situatie? Suntem amenintati chiar ca o sa ne pierdem locuintele desi am inecercat sa chemam partile la mediere nu am primit nici un raspuns. Cei de la protectia consumatorului Teleorman nu iau nici o masura. Avocatii nu ne dau nici un raspuns favorabil motivand ca o sa pierdem procesul. Ce putem face in aceasta situatie?

Postat in data: 03 mart., 2015