Raiffeisen Bank

ATM-ul mi-a eliberat mai putini bani decat am solicitat. Ce as putea face sa-mi recuperez banii?

In data de 21.11.2018 ora 15.52 am solicitat retragerea salariului din ATM-ul Raiffesen din Bank Poeni Teleorman, card emitent Raiffesen Bank. Am solicitat 2000 de lei cu chitanta, tranzactia a decurs normal primind chitanta cu suma solicitata, dar din suma de bani primita cand am numarat, constat ca imi lipseste 100 de lei.

Am sunat imediat la numarul de pe card la Raiffesen Bank dar fara rezultate. Am sunat la un alt numar de telefon, mi-a raspuns un operator careia i-am reclamat incidentul, apel inregistrat, amabil mia cerut integral o serie de dat inclusiv precizand si cate bancnote am primit si din care si datele de pe chitanta eliberata de ATM care cu greu le-am descifrat cu ajutorul unei lupe de marit deoarece imprimarea era indescifrabila din cauza lipsei de cerneala.

Optimist ca poate imi voi recupera banii, am trecut in asteptare. In date de 23.11.2018 primesc mesaj pe telefon ca “Solicitarea dumneavoastra cu nr. de inregistrare a fost inregistrata,vom reveni dupa finadizarea investigtiei in scurt timp).”

Intre timp in data de 29.11.2018, execut o noua retragere de la acelasi ATM de data aceasta am solicitat 1500 de lei. Dar iar ghinion, la numararea banilor in fizic lipsa 100 lei.

Reclam din nou incidentul unui alt operator unde semnalez ca sunt la un al doilea incident de acest gen si ca sunt in asteptarea unui raspuns inca neprimit. In data de 3.12.2018 primesc de asemeni mesaj cu numar de inregistrare idem ca primul.

In data de 6.12.2018, primesc mesaj la prima cerere ca “Solicitarea dumneavoastra necesita timp suplimentar de analiza. Depunem toate eforturile pentru a reveni cu un raspuns in maxim 30 de zile”.

In data de 13.12.2018, primesc din nou mesaj la cea de a doua cerere, idem cu prima, asteptare 30 de zile.

Dupa mai bine de o luna si jumatate de la primul incident, neprimind niciun raspuns, am apelat din nou callceter *2000 pentru a ma informa de cele doua reclamatii. Operatorul care mia raspuns a analizat baza de date si mia comunicat ca exista un raspuns la cerera mea ca in urma investigatiei tranzactiei, a rezultat faptul ca aceasta a fost finalizata corect, A.T.M.-ul eliberand integral suma solicitata. Adica am solicitat 2000 lei s-a eliberat 2000 lei, cand se uita si la cea de adoua cerere imi spune acelasi raspuns sec.

Am intrebat de ce nu mi sa comunicat asa cum mi sa promis prin mesajele primite, dar aceasta nu mia dat un raspuns. Am solicitat un raspuns scris asa cum mi sa precizat, ca in baza raspunsului primit sa fac demersurile necesare imi a recupera bani deoarece eu am intentia a merge mai departe cu reclamatia mea, eventual o plangere la politie si protectia consumatorului, sustinindu-mi sinceritatea mea ca nu am niciun motiv sa mint asupra celor doua incidente si de asemeni le-am precizat de erorile acestui ATM si cum isi explica ca am coleg care a folosit acelasi ATM si in urma tranzactiei i-a dat chitanta cu suma ceruta, dar bani nu a primit.

Precizand acestea in speranta ca fiind un apel inregistrat sa fiu auzit ca am argumente ca acest ATM are erori sau in cel mai rau caz fiind masluit.

In finalul convorbirii mi sa precziat ca voi primi raspunsul in scurt timp pe adresa de mail.

Din nou asteptare, trec trei luni sun din nou, ca astept un raspuns, din nou balbiala din partea operatorului care mai si iese din convorbire a se sfatui cu colegi ce raspuns sa-mi spuna, acesta mi-a spus ca nu de el depinde raspunsul ci de colegi de mai sus care numai ei imi poate da raspunsul scris, el putand doar sa solicite ca eu doresc un raspuns scris prin orice mod asa cum mi sa promis.

Desi am primit raspunsul verbal la insistentele mele de mai sus dar pana in aceasta data la aproape 4 luni, nu am primit raspuns asa cum au promis.

Dupa cel de al doilea incident nu mai folosesc acest ATM.

In 2017, acest ATM, in urma unei tranzactii, nu mia dat bani si cardul, cheltuiala pe banii mei ca sa intru in posesia cardului si a banilor.

Nu sunt singura persoana din cercul meu care sa nu avem probleme cu acest ATM.
Nu elibereaza o chitanta descifrabila usor de citit,
Va multumesc.

Cat dureaza un transfer in euro de la o banca din Franta la o banca in Romania?

Aveti idee cat dureaza un transfer interbancar de la o banca din Franta in Romania la Raiffeisen? Plata se face in Euro.

Cum pot sa sterg singur si gratuit datele din Biroul de credit?

Am avut un card de credit la Raiffeisen si in 2009 m-am trezit ca datoria a fost trecuta la i firma de recuperare, Top Factoring. Am platit toata datoria, dar am ramas in Biroul de Credit. Cum se proceseaza ca sa ies di Biroul de Credit?

Bancomatul nu mi-a dat banii, dar din cont au fost luati. Cat trebuie sa astept sa primesc banii inapoi?

Au trecut mai mult de 45 zile (termen legal) (19.02. – 10.04.2018) de cand am facut o reclamatie catre Raiffesen Bank pentru ca bancomatul CEC Bank nu mi-a eliberat suma solicitata, dar bani mi-au fost
debitati din cont. Ce pot face in continuare? Raspunsul lor a fost sa astept, dar cat?

De la ce banca pot lua un credit de nevoi personale cu dobanda mica si fixa?

Doresc sa obtin un credit bancar de nevoi personale si nu stiu catre care banca sa ma orientez, una cu o dobanda fixa pe toata perioada si cu o dobanda mai mica. Si inca ceva: va rog daca am rata fixa e posibil ca rata sa fie influentata de indicele robor?Va multumesc cu respect

Raiffeisen m-a raportat la Biroul de Credit fara sa ma anunte, pentru un card pe care nu l-am folosit. Ce pot sa fac?

Am fost raportat la Biroul de Credit fara sa fiu anuntat, pentru un card de cumparaturi pe care Raiffeisen mi l-a dat printr-o oferta prin telefon.

Eu nu am activat niciodata cardul, pentru ca am fost plecat in strainatate, si l-am rambursat bancii in plicul sigilat, cand am venit acasa, pentru ca nu avem nevoie de el.

Acum, cand am vrut sa fac un credit, am aflat ca sunt raportat la Biroul de Credit cu datorii.

Am fost la o agentie Raiffeisen din Oradea dar nu m-au gasit in calculator, am sunat si la centrala Raiffeisen, dar nici ei nu-l mai gasesc in baza de date, mi s-a spus ca e posibil sa fie vandut catre o firma de recuperare.

Ce pot sa fac?

In ce mall din sectorul 4 pot face o simulare pentru o refinantare?

Buna seara, va rog sa mi spuneti in ce Mall din sectorul 4 va putem gasi? Vreau sa fac o simulare pt o refinantare

Care este comisionul interbancar pentru transferul unor bani din contul Marfin Bank la Raiffeisen Bank?

Buna ziua! Am vandut un teren, cumparatorul avand cont deschis la Marfin Bank. A trebuit sa imi deschid si eu cont la aceasta banca, dar nu m am interesat inainte, daca o sa vreau sa trimit acesti banuti in contul bancii Raiffeissen cat comision se percepe! Va multumesc!

Care banci dau credite daca esti in Biroul de Credit?

Care banci dau credite daca esti in Biroul de Credit? [citeste tot]