Rate

Pot sa anulez creditul de la IFN aprobat cu depasirea gradului de indatorare?
credit credius grad indatorare depasit

„Buna ziua, am o rata de 2630 de lei la Cec Bank (ca si cronologie din ceea ce am sa va povestesc, rata la Cec este prima), dupa care mai am o rata de 400 lei Mozipo, 400 lei la Credex si ultima rata a fost facuta la Credius in valoare de 1130 de lei.

Cand am facut creditul la Cec m-am incadrat aproape la limita in 40% grad de indatorare eu avand media de salarizare undeva la 7100 lei in mana. Urmatoarele rate Mozipo si Credex sa zicem ca s-ar incadra in cele 40 de procente (ipotetic) insa Credius cu siguranta cu rata de 1130 de lei imi sare cu mult gradul de indatorare.

Exista vreo sansa sa anulez contractul de credit fara sa inapoiez banii inapoi si fara sa patesc nimic? Am tot citit la dvs ca daca se acorda credite care depasesc 40% din gradul de indatorare, incalca niste termeni impusi de BNR (mentionez ca in cei 5 ani ca istoric , nu am avut niciodata intarzieri si nu am fost niciodata rau platnic), ce ma sfatuiti sa fac?”

Postat in data: 07 mart., 2024

Oney Bank nu mi-a retras banii pentru rata din cont si m-a raportat la Biroul de Credit. Ce pot sa fac?
oney bank reclamatie

„Buna ziua,am luat in data de 27.12.2023 un credit de la oney bank in valoare de 1219 lei platibil in 4 rate.Am achitat prima rata urmand ca in data de 26.01.2024 sa achit a doua rata.Nu am achitat rata dar in data de 25.02.2024 am depus contravaloarea acestei rate in cont pentru a putea face tragererea de catre oney bank urmand ca ulterior sa platesc si a treia rata. Mentionez ca data de 25.02.2024 era o zi nelucratoare.

Banii nu au fost retrasi de respectiva nbanca sunt tot in cont,au fost anunntati dar nu au fost retrasi.Ba mai mult,am fost raportat la Biroul de credite si creditul a fost cesionat .La intrebarea mea ,au raspuns ca nu s-a putut face plata si ca in data de 25.02.2024 au fost depasite cele 30 zile.Nu pot sa cred ca din data de 26.01.2024 si pina pe data de 25.02.2024 sunt mai mult de 30 zile.”

Postat in data: 27 feb., 2024

Ce fac daca fostul sot nu mai plateste ratele la credit, dupa partaj?

„Buna ziua! In urma unui partaj la divort pentru un apartament achizitionat prin programul Prima Casa, hotararea judecatoreasca in urma unui recurs este ca eu sa achit fostului sot sulta reprezentand jumatate (50%) din valoarea imobilului actual, eu dobandind rol de proprietar. De asemenea, hotararea il obliga si pe fostul sot la plata ratelor datorate in continuare bancii pana la finalizarea creditului, deoarece nu au putut stabili o alta sulta fixa. Doresc sa respect decizia asa cum este normal si sa ii ofer sulta.

Intrebarea mea este cum si prin ce metoda se poate face aceasta plata, deoarece din ce am inteles trebuie sa existe o clauza sau o asigurare pentru mine in cazul in care acesta nu va mai plati rata la banca, sa fie actionat in instanta si banca sa nu ma oblige doar pe mine la plata ratelor, astfel fostul sot nerespectand hotararea judecatoreasca.

Pentru ca ar iesi o inegalitate ca acesta sa ramane cu jumatate din valoarea apartamentului si sa nu isi achite datoriile in continuare, iar eu nu voi plati partea acestuia, respectandu-mi hotararea prin plata sultei. Multumesc!”

Postat in data: 21 ian., 2024

Cum pot depune online o cerere pentru amanarea ratelor la BRD?
reclamatie brd

„Buna ziua. Îmi doresc să fac o amânare de rate pentru un credit de nevoi personale pentru 2 luni de la BRD și nu știu procedura online pentru a depune o cerere.”

Postat in data: 17 ian., 2024

Ce fac daca nu mai pot plati rata la banca, dupa divort?

„Buna ziua. Va rog sa imi spuneti daca ma puteti ajuta, cum pot proceda in urmatoarea situatie. Am divortat in urma cu aprox. 5 ani de fostul sot, respectiv tatal celor 3 copii .In urma divortului, copii au domiciliul stabilit la mine, custodie comuna, in apartamentul pe care avem credit prin programul „prima casa”, tatal fiind obligat la plata unei pensiii de 1/6 pentru fiecare copil in parte din minimul pe economie, deoarece dumnealui a declarat ca nu are venituri.

In timpul căsniciei, am deschis impreuna un service care era pe numele meu, pt ca am facut cerere pt a accesa fonduri europene, el nefiind eligibil din considerentul varstei. Din pacate nu ne-a fost acceptat, dar totusi service-ul a ramas in picioare pana azi, cu toate ca el castiga doar neoficial, deci 90% „la negru”, in acte, firma este pe minus, bineînțeles . Tot in timpul căsniciei, mama sa ne-a vandut un teren de 450 mp, teren care este situat in spatele curtii bunicilor sai si am mai achizitionat si 3 autoturisme+un cap de tir) .

In momentul divortului, nu am facut partajul, dar am stabilit de comun acord (doar verbal din păcate) ca eu nu vreau nimic decat ca apartamentul sa rămână copiilor, si noi sa plătim 50/50, iar restul poate sa ii rămâna lui, ca nu ma interesează nimic. Am platit ratele 50/50 doar 3 luni, iar mai apoi au inceput discutiile.. El imediat dupa divort si-a cumparat un apartament in alta parte.

Am reușit sa platesc din salariul meu micut ratele timp de 2 ani si jum. aprox., iar mai apoi nu am mai facut față cu cheltuielile, pentru ca el nu se ocupa deloc de copii, iar pensia alimentara imi dadea pana acum 2 luni 1000 lei pt toti (acum 1400, dupa muuuulte rugaminti, zile la rand ale copiilor) , 2 luni da, una nu, (astfel încât sa nu depaseasca termenul legal de 3 luni consecutive de neplată ) , si l-am înștiințat drept urmare. Din acel moment a mai platit el cateva luni, cu certuri, scandal, amenințări, m-a denigrat peste tot, inclusiv in fata copiilor.

De cateva luni, el nu a mai platit, iar eu efectiv nu am de unde, nu este rea vointa, nu vreau sa imi las copii pe drumuri, Doamne ferește,a vandut si apartamentul sau astfel incat banca sa nu ii puna sechestru pe acel imobil si si-a construit (fara sa ma înștiințeze macar) o casuta pe terenul pe care il detinem impreuna, el locuind acolo cu actuala sotie. Acum banca ma suna pe mine si ma ameninta cu executarea silita, iar eu mai am 4 credite de nevoi personale, tot din cauza ca nu mai faceam fata cheltuielilor. Ce ma sfatuiti sa fac? Va mulțumesc anticipat.”

Postat in data: 08 ian., 2024

Pentru un credit de 3800 de lei la Credit Prime trebuie sa platesc lunar 1300 de lei. E normal?
credit prime credit reclamatie

„Am luat un credit de la credit prime pt 3800 trebuie să plătesc pe fiecare luna 1300 ce banca este asta eu am salariu de 2300. Doresc să fiu informat.”

Postat in data: 09 dec., 2023

Oney nu vrea sa-mi inchida contul. Ce pot sa fac?
oney bank reclamatie

„Oney nu vrea sa-mi inchida creditul, dupa trei saptamani de cand le-am cerut, ca sa pot lua un nou imprumut de la banca. Am aflat ca a patra rata nu a fost luata de pe card, dar nu am fost anuntata, ar fi trebuit sa ma anunte ca sa stiu. ce pot sa fac?”

Postat in data: 30 nov., 2023

De ce creste soldul creditului TBI Bank, daca am platit rate in avans?

„Buna ziua am făcut un credit la cei de la tbibank si am avut ceva penalizari si am platit de am ajuns în avans dupa care am platit pe 7 luni în avans cu scăderea perioadei de credit din luna a 8 2023 pana în luna a2 2024 si am ajuns sa platesc de 2 ori principalul pe luna a8 si a9 2023 si ba mai mult uitându-mă pe aplicația lor dupa ce am platit creditul am avut undeva la 20 de mi si ceva si nu știu ce sa zic dar vad ca creste soldul principal adică suma creditului.în fie care zi acum am 22 de mi si 158 40 de bani ?

Cum e posibil si daca am cerut explicați ei au zis ca asa trebuie sa crească pana ajung la soldul inițial nu ar trebui sa rămână la bani rămași? Care ar trebui sai restitui,ei au zis ca dacă ami adun ratele ce miau mai rămas ar trebui sa ajung undeva la 30 si ceva de mi de lei deaia tot creste soldul.”

Postat in data: 12 sept., 2023

Cum procedez daca am intarziat cu ratele la banca?

„Salut cum sa procedez cu rata la banca am întârziat, cu ratele si executorul silit mi a trimis acasă, ce sa fac?”

Postat in data: 28 aug., 2023

Se rezolva ceva daca fac sesizare la banca pentru recalcularea ratelor la credit?

„Buna ziua! Curând, am văzut ceva știri în legătură cu băncile care au fost amendate de ANPC pt calculul ratelor… Noi, „clienții”, dacă facem sesizări se poate rezolva ceva ???
Am făcut anul trecut credit ipotecar pt 30 de ani,cu dobândă variabilă în funcție de Ircc . Am pornit de la o Rată lunara de 1725 de lei și am ajuns la 2940 de lei… Luna aceasta ,de exemplu, am rata principala 69 de lei și dobânda 2870 lei. Ar trebui să fac sesizare și eu? Sau…. Este un risc asumat și cam atât?
Mulțumesc anticipat pentru un eventual răspuns !”

Postat in data: 24 mai, 2023

Daca am un credit in Germania, pot plati rata si din Romania?

„Buna ziua . Doresc sa imi fac un credit in Germania . Dar in caz caci plec in Romania pot ca sa imi fac rata mai mica pentru a o plati din România ?”

Postat in data: 27 feb., 2023

Pot sa platesc in Romania un credit auto din Germania?

Am un credit ptr masina, luat in Germania, pe o perioadă de 8 ani, din care cca. 1 an si 7 luni este plătit …in acest moment , ne gandim, ca pana la finalul anului viitor sa ne întoarcem în românia. Pot veni cu masina permanent in romania si sa plătesc de
aici , în continuare, rata…sau exista vreun impediment??

Multumesc anticipat

Postat in data: 29 dec., 2022

Credius mi-a pus poprire, desi am platit anticipat tot creditul. E posibil asa ceva?
credius reclamatie

Bună ziua. Am o întrebare la dumneavoastră. Am făcut un împrumut la credius de 1500 de lei din care doar 800 Am primit. Eu am restituit toată suma înapoi dar ei nu mi au spus ca am făcut ratele pe o durata de 5 ani. Am renunțat sa plătesc pentru ca mi sa părut prea mult sa plătesc încontinuu deși eu am restituit toată suma înapoi. Acum mi sa pus o proprire pe card și vor sa le plătesc 10938 de lei. Cum e posibil asa ceva?

Postat in data: 16 nov., 2022

Raiffeisen mi-a oprit alocatia copilului. Ce pot face sa recuperez banii?

Bună ziua am o rata la Raiffeisen bank și am întârziat cu rata și ei miau luat alocația la copil. ce pot face să-mi recuperez banii?

Postat in data: 11 nov., 2022

Pot relua plata ratelor la credit, daca am fost data la recuperatori?

Cum pot relua plata ratelor dacă am fost data de Unicredit la recuperatorii de la EOS iar eu nu ma aflu in România?

Postat in data: 06 nov., 2022

Ce solutie ar fi sa achit restantele la IFN-uri?

Buna seara .am niste IFN ne achitate si ceva restanțe. ce solutie ar
putea fi sa le pot achita.va mulțumesc.

Postat in data: 23 sept., 2022

ING mi-a respins cererea de amanare a ratelor la credit. Ce pot sa fac?

Va rog sa ma ajutati cu informatii, daca se poate: sotul meu a ramas fara job in 24.06.2022 si si-a gasit de lucru abia in data de 10.08.2022, de atunci a inceput un nou job.

A solicitat la ING amanrea ratelor la creditul de nevoi personale pina cand ne mai
revenim, am avut si eu venituri mai mici in ultima perioada.

Azi a primit raspuns de la ING ca nu se poate sa faca amanare de rate.

Va rog sa ma indrumati, ce demersuri si unde putem face in acest sens.
El a solicitat amanare si de 2-3 luni dar nu a gasit la ei intelegere.

Va multumesc si va doresc toate cele bune!

Postat in data: 31 aug., 2022

Raiffeisen mi-a respins cererea de amanare a ratelor, pe motiv ca am avut intarzieri la plata ratei. Este legal? Ce pot sa fac?

Bună ziua.Sotul meu a făcut o cerere (una de mana și una tip adresata băncii Raiffeisen) prin care solicita amânarea ratelor timp de 9 luni conform OUG90/2022. Creditul este de nevoi personale, fără giranți.

Am primit răspuns negativ din partea băncii pe motiv ca a avut întârzieri.Mentionez ca întârzierea nu a depăși 21 de zile(rata avea data pe 26 iar noi plăteam pe 10 luna următoare când lua plata ).

Acest lucru se întâmplă tocmai din cauza ca fabrica unde lucram ne-a lăsat în șomaj în martie din cauza lipsei de materie prima (negru de fum).De atunci am întâmpinat probleme în achitarea ratei.

Vreau sa știu dacă este normal ca banca sa refuze solicitarea noastră dat fiind ca noi
suntem afectați de criza actuala și de faptul ca utilitățile au crescut considerabil în ultimul an.Multumesc anticipat și aștept un răspuns deoarece termnul maxim ptr amânarea ratelor este 29 august.

Postat in data: 23 aug., 2022

Este normal sa creasca atat de mult soldul final al creditului, dupa amanarea ratelor?
cost amanare credit

Postat in data: 15 aug., 2022

Cum pot sa-mi aman ratele la creditul ING?

Cum se face amanarea ratelor la un credit ING?

Postat in data: 14 aug., 2022