reclamatie banca

Topul bancilor cu cele mai mici dobanzi la un credit pentru casa in lei

La care banci gasesc cele mai mici dobanzi pentru un credit ipotecar?

Postat in data: 05 iul., 2022

BT24 nu functioneaza. Ce e de facut?
BT24 aplicatie banca

Am sters memoria cash, istoric&cookies si bt24 tot nu functioneaza, ce e de
facut ?

Postat in data: 05 iul., 2022

Am fost pacalita cu bitcoin. Ce pot face pentru a-mi recupera banii?

„Bună ziua, mi-am dat seama că am fost păcălita de o doamna pentru bitcoin, am dovezi cu plățile pe care le-am făcut, a doua persoana implicata este din România.

Ce pot face pentru a-mi recupera banii pe care i-am trimis?”

Postat in data: 05 iul., 2022

TBI nu vrea să-mi scadă rata la credit, pentru a putea plăti datoria. Ce pot sa fac?
TBI Bank reclamatie credit

„Am luat un credit de 14.000 de lei,am achitat 10.000 și am rămas cu 4000 de plata și de câteva luni nu mi am mai permis sa plătesc,am sunat la cei de la TBI,un ifn și i am rugat ca de luna viitoare sa stabilim o rata convenabila și pentru mine ca să ma pot achita,iar ei mi au spus ca nu se poate,menționez ca eu vreau sa achit datoria
dar în limita posibilităților pe care le am într o luna…ce as putea face?”

Postat in data: 05 iul., 2022

Cum scap de creditele de la IFN-uri? Nu vor sa mi le restructureze și nu pot face nici refinanțare!
reclamație hora credit

„Va rog să-mi dați un sfat: am mai multe credite la IFN-uri și nu mai pot plăti, din cauza dobânzilor prea mare. De exemplu, de la Hora Credit am luat 1.500 de lei și am de plata 10.300 de lei după 12 luni, în rate la doua săptămâni și cu dobânda zilnică.

Am vorbit cu cei de la Hora Credit și le-a spus să-mi restructureze creditul, dar au spus ca așa ceva nu e posibil. Am încercat sa restructurez la bănci aceste credite de la IFN-uri, dar nu mă încadrez, din cauza scorului Tico mic, nu am întârzieri. Ce aș putea face sa scap de creditele de la IFN-uri?”

Postat in data: 04 iul., 2022

În cât timp primesc banii printr-un transfer urgent de la Banca Transilvania?

„Am făcut astăzi un transfer urgent la ora 18:24 , înseamnă că banii îi va primi persoana respectivă tot astăzi ❓”

Postat in data: 03 iul., 2022

BCR mi-a pus și alte clauze în actul adițional de trecere de la ROBOR la IRCC. Este legal?
BCR Stergere Biroul de credit

„Am un credit Prima Casa la BCR si am facut o solicitare de trecere de la Robor la IRCC care mi s-a aprobat într-un timp foarte scurt.
Din pacate, atunci când am citit actul adițional am constatat că au fost incluse si alte clauze care nu aveau legătură cu solicitarea pe care am făcut-o.

Se menționa în mod expres că prin semnarea acestuia imi dau acordul
ca BCR sa vândă creditul meu oricărei entități dorește plus alte clauze pe care nu le-am reținut. Cert este că era menționat că aceste clauze anulează alte clauze din contract.
Este legală această procedură?

Nu ar fi trebuit ca actul adițional sa cuprindă doar trecerea de la Robor la IRCC asa cum am solicitat in cererea mea? Personal, consider un abuz.

Ma puteti ajuta cu un sfat sau cum as putea proceda in continuare?

Datorita Robor-ului, rata a crescut de la 1141 ron la 1881 (începând cu luna septembrie 2022 ) de la inceputul anului.
Multumesc anticipat pentru raspuns.”

Postat in data: 02 iul., 2022

Unicredit nu mi-a răspuns la cererea de migrare de la ROBOR la IRCC! Ce pot sa fac?
UniCredit Bank reclamatie poprire

„Buna ziua. In data de 12 mai 2022, am facut o cerere Bancii UNICREDIT (unde am un credit ipotecar) pentru a migra de la Robor la IRCC. Din pacate,dupa o luna jumatate nu am primit niciun raspuns, dar intre timp ratele cresc exagerat de mult datorita Robor la 3 luni (ultima crestere este de 480 lei!! ). Mentionez ca la intrebari adresate conducatorului sucursalei unde sunt „arondat” raspunsul este unul foarte simplu, dar incredibil in acelasi timp: „nu am primit inca aprobarea de la Bucuresti”.

Puteti sa imi spuneti daca exista un termen in care Banca este obligata sa raspunda unei asemenea cereri si daca exista un astfel de termen, ce as putea sa fac?”

Postat in data: 01 iul., 2022

La ce banca din Romania pot scoate bani de pe cardul Nickel și cât e limita pe zi?
plafon retragere bani card nickel

„Bună seara, dacă am un card Nickel făcut în Franța spuneti mi va rog la ce banca din România pot scoate bani și cât e limita pe zi?Pot scoate euro sau lei și într-o luna cât am voie sa scot de pe el?dar în Franța care este limita.Va multumesc”

Postat in data: 30 iun., 2022

Trebuie sa actualizez datele personale la banca, dacă buletinul nu se va mai schimba niciodată?
banca transilvania actualizare date personale

„Bună ziua
Am constatat recent că BT a inchis contul bancar deoarece nu am
actualizat datele de contact. Din păcate contul este al bunicii de 86
de ani și datele din buletin nu se vor schimba niciodată.
Mulțumesc”

Postat in data: 29 iun., 2022

Vodafone mi-a făcut un nou număr, în loc să-l porteze pe cel vechi. Cum pot sa fac o reclamație?
portare vodafone reclamatie

„Buna,
Am achizitionat un abonament la vodafomne de Black Friday. In acel moment am avut numar pe Digi, am discutat cu cei de la vodafone si au zis ca este posibila portarea numarului de pe Digi pe Vodafone (pe abonamentul achizitionat). Desi am fost co-titular pe contracutul de la Digi, cei de la Vodafone au zis ca nu este o problema, o sa se faca portarea pe Titularul de la Digi (fratele meu) si pe mine co-titular, dupa care o sa fiu eu trecut ca si titular.
Imi amintesc ca am discutat specific ca nu vreau sa ma trezesc cu 2 abonamente…s-a efectuat portarea de la Digi la Vodafone (pe fratele meu titular) si dupa spusele lor numarul temporar (trimis cand am achizitionat abonamentul pe numele meu) trebuia dezactivat si abonamentul sa treaca pe fostul numar de Digi.
A trecut jumatate de an eu tot primeam facturi pe ambele numere (fost nr digi acum vodafone – titular fratele meu si numarul achizitionat cu abonamentul- titular eu). I-am contactat pe cei de la vodafone de la relatii cu clientii si m-au tot „pasat” de la unul la altul pana am discutat cu un operator care mi-a explicat ca cele 2 numere figureaza pe 2 nume diferite (fratele meu si eu)…de unde am tras simpla concluzie ca operatorul care „mi-a vandut gogosi” ca este posibila toata operatiunea dorita de mine a dorit doar sa mai „ciupeasca” un abonament sa isi atinga target-ul.
Cu alte cuvinte am ascultat de el si mi-am luat-o. Doresc sa le fac o reclamatie pe aceasta tema. Ce ma puteti sfatui?
Multumesc anticipat si o zi placuta !”

Postat in data: 28 iun., 2022

Sunt executat silit dupa 18 ani, pentru un credit neplatit. Ce pot sa fac?

„Bună ziua, caut să mă informez asupra unui credit nerambursat pe care l-am avut.
Aș dori să vă detaliez puțin in speranta că mă puteți lamuri. Am avut un credit de nevoi personale luat de la Banca românească în anul 2005 în baza unui contract de muncă pe o perioadă determinată de un an de zile și în baza unei polițe de asigurări pe creditul respectiv.

După o anumită perioadă de timp am ajuns în imposibilitatea de a achita creditul, din câte îmi amintesc în acea perioadă am primit de la bancă câteva notificări cum că am întârziat cu plata ratelor, dar nimic mai mult, menționez faptul că în decursul anilor eu am mai lucrat în România angajat am avut chiar și o mică societate comercială nimeni nu mai întrebat nimic nu mi sa pus poprire pe cont nu am fost executat sau dat în judecată pentru datoria respectivă de catre bancă.

De atunci și până în prezent sunt peste 18 ani, zilele trecute sau prezentat la adresa mea de domiciliu trei persoane menționând faptul că sunt de la o firmă de recuperare Kruk și că au venit să mai execute silit pentru acea datorie către Banca românească din 2005 neprezentând o hotărâre judecătorească doar o hârtie cu anumite articole semnată și ștampilată de către firma lor în numele unui executor judecătoresc.

Aș dori dacă puteți să îmi spuneți ce treburi mai au aceștia după 18 Ani, ce ar trebui să fac, si cum pot afla dacă creditul respectiv este prescris?
Sper într-un răspuns de la dumneavoastră și vă mulțumesc anticipat!!!”

Postat in data: 27 iun., 2022

Cum pot sa reactivez aplicatia eToken BCR?
etoken bcr aplicatie

„Mi s-a blocat contul card George și îmi cere să reactivez eToken. nu ma descurc.”

Postat in data: 26 iun., 2022

Pentru un credit de 2.500 lei de la ICredit trebuie sa platesc acum 6.600 lei! Ce pot sa fac?

„Bună ziua, am o nelămurire legata de creditul de la I CREDIT făcut în anul 2021 și anume am luat 2500 lei și după câteva luni nu am mai plătit creditul deoarece am plecat în Germania iar acuma vad ca am de plătit 6600 lei cum pot plăti creditul asta asa mare măcar în rate lunare?”

Postat in data: 25 iun., 2022

Pot sa fac cererea de inchidere a cardului de credit Credit Europe Bank prin e-mail?
card avantaj inchidere

„Bună ziua.
Am un card de cumpărături la europe credit bank pe care nu îl mai folosesc de câțiva ani și pe care as vrea sa îl închid(toate datoriile platite). Am sunat la ei și mi-au cerut sa fac o cerere de închidere cont + cerere scrisa de mana cum ca o sa distrug cardul pe care sa le trimit prin posta romana sau prin fan curier la sediul lor.

Eu sunt din Iași și nu mai au sucursala aici. Este normal sa ma pună sa trimit documentele prin curier și sa nu accepte sa le trimit pe email? Mulțumesc, o zi buna”

Postat in data: 25 iun., 2022

Nu pot sa-mi activez aplicatia YOU BRD. De ce?

„Bună ziua! Nu reușesc să îmi activez aplicația you Brd…după instalarea aplicației apăs pe butonul Activează acum și mă
trimite pe Google. Mulțumesc”

Postat in data: 25 iun., 2022

Credius m-a inselat: trebuie sa dau inapoi de 4 ori mai multi bani decat am imprumutat. Ce pot sa fac?
credius reclamatie credit online

„Am probleme cu cei de la Credius

Eu le-am reclamat următoarele … am o problemă în legătură cu un contract la dumneavoastră și mă simt înșelat deoarece nu am fost informat adecvat cu privire la perioada de rambursare și la costurile foarte mari ale creditului.

am fost informat în legătură cu aprobarea creditului și cu valoarea ratei lunare în valoare de 248 lei.

menționez că nu am semnat nici eu ca împrumutat nici creditorul nefiind nici ștampilat de către unitatea dumneavoastră am ridica produsul și contractul personal nu online perioadă a fost făcută pe 60 de luni cu o rată fixă de248 lei pe lună ajungând să dau înapoi suma de 14907 este exagerat de mare adică de patru ori mai mult.

mai am încă un încă un contract la dumneavoastră cu numărul care mi se pare cat decât mai agreabil cu o rată de 166 pe o perioadă de 17 luni în graficul de rambursare da creditul a fost aprobat pe doișpe luni ceea ce așa apare și online. Deci nici acolo nu e o situație prea favorabilă din cauza acestui prin contract a mers pe încredere și nu am citit nimic nu credeam că voi depăși 24 de luni.

de curând am avut probleme de sănătate sunt diagnosticat cu lombosciatica am întrerupt locul de muncă o lună deoarece mi s-a recomandat repaus total acum sunt angajat cu doar două ore din cauza problemelor de sănătate am și trei persoane în întreținere nu prea am cum să-mi plătesc aceste rate enorme am început dificultăți de achitarea ratelor dar întârziere mai mici aproximativ între 10:20 de zile sunt sunat încontinuu sunt hărțuită de către operatorii dumneavoastră dumneavoastră primesc mesaje că voi fi raportate la biroul de credit mi se reamintește să-mi țin promisiunea etc

am vorbit cu un operator mi-a propus modificare dată scadentă dar nu am fost de acord deoarece mi s-a spus că îmi va crește și valoarea ratei după câteva zile mă uit online și mă trezesc cu data modifica Dar și cu majorarea arată aproximativ 75 RON pentru ambele contracte

am observat încă o surpriză pe luna a cincea că am restanță penalizări și rată curentă suma de 910 din câte știu valoarea penalităților nu poate depăși valoarea creditului acestea sunt niște clauze abuzive și penalități excesive vă rog să găsiți lumea asta soluție și vă cer sprijin amiabil deoarece nu doresc recuperarea prin măsuri judiciare am nevoie de renegociere a contractului. Acesta a fost răspunsul lor.

Ma hărțuiesc încontinuu cu apeluri, sa imi tin promisiunea de a achita la data x , imi spun ca trimit oameni la domiciliu . Am cerut amânare rata ptr 2-3 luni răspunsul a fost ca ei nu fac amânări ,restructurări , refinanțări in aceasta perioada.”

Postat in data: 24 iun., 2022

Cum pot sterge din Biroul de Credit creditele online de la IFN-uri?
Stergere Biroul de Credit

„Buna ziua. Aș avea nevoie de ajutorul dumneavoastră pentru ștergerea din Biroul de Credit. Mias dori sa fac un credit pentru un apartament și încă rezult cu negativ.

In urma cu 4 ani am aplicat la credite online tip HoraCredit, Oceancredit și încă 2 e societăți similare cu credite pentru sume de maxim 2000 de lei. sunt plătite toate dar cu intarziere. la activ mai am un credit la Provident care este in curs de plata.

ideea e că rezult in baza de date la anaf și aș dori sa mi se șteargă biroul de credit.”

Postat in data: 23 iun., 2022

Nu pot face o refinantare, din cauza gradului de indatorare mare la creditele de la IFN-uri. Ma puteti ajuta?

„Am si eu o problema am facut un credit la raiffaisen anul trecut..aveam nevoie de bani in plus i nu mi sa acordat o refinantare pe motiv ca lucrez la firma mea ..aveam un salariu net d 4000 lei…fiind constransa de imprejurari am apelat la mai multe ifn-uri …acum sunt in indemnizatie crestere copil in iunie am deous actele si voi primi 3200 lwi pe luna indemnizatie…as putea sa obtin o refinantare de undeva?

Am incercat la toate bancile si qm fost refuzata pt grad mare de i datorare…dar din xe am citit ce ati scris dvs. Gradul de indatorare nu ar trb sal ia in calcul pe cel ce ar fi dupa refinantare si nu cel din prezent…imi este foarte greu sa achit toate ratele si nu am avut intarzieri niciodata sau probleme de genul…dar nici o banca nu crea sa ma ajute. Multumesc!”

Postat in data: 23 iun., 2022

De ce nu-mi pot actualiza datele personale cu aplicatia George BCR?
problema george bcr

„Buna ziua! Nu-mi pot acctualiza datele. Dupa ce fac poza imi da eroarea” A aparut o eroare la prelucrarea imaginii ….” Am incercat si cu poza la rezolutie mai mica ,telefoane Pixel 5 si Iphone13”

Postat in data: 22 iun., 2022