reclamatie Raiffeisen Bank

De ce nu pot sa deschid aplicatia Smart Token de pe telefonul Samsung S22?
nu merge aplicatia smart token raiffeisen

„Bună ziua!
Am un telefon Samsung S22 și nu pot să deschid aplicația smart token.
Nu pot să autorizeze plăti online.
Menționez că o folosesc de mult timp aplicația și nu am avut probleme de genu.
Mulțumesc!”

Postat in data: 18 feb., 2024

De ce nu merge aplicatia Smart Mobile si Token Raiffeisen?
problema smart mobile raiffeisen

„Bună dece nu merge aplicația smart mobil și token”

Postat in data: 09 feb., 2024

Cum imi actualizez datele personale la Raiffeisen, daca nu sunt in tara?
reclamatie Raiffeisen

„Mama mea are 89 de ani si locuieste in Germania. Are un cont deschis la Reifeisen Romania.

De curand a primit o scrisoare in care i se cerea ca pana in data de 5 Februarie 2024 sa isi actualizeze datele. In caz contrar i se va inchide contul.

Mama mea nu are cont online si nici nu se pricepe. Nu poate suna la banca pentru ca nu aude. Se deplaseaza cu mare greutate. Cand a deschis contul, nu a numit nici un imputernicit.

Va rog sa aveti bunavointa sa ma sfatuiti cum as putea sa o ajut sa nu i se inchida contul.
Multumesc”

Postat in data: 31 ian., 2024

Banca Raiffeisen poate sa-mi blocheze contul, fara sa ma anunte?
raiffeisen-reclamatie-card-credit-poprire

„Bună ziua. Raiffeisen Bank mi-a blocat contul in urma unei plăți primite după vânzarea unui produs. Deocamdată nu am primit nici un răspuns concret de la ei ( situația se analizează )”

Postat in data: 30 ian., 2024

Raiffeisen a vandut la Kruk creditul, cu dobanzi viitoare. Este corect? Ce pot sa fac?
kruk cesiune creanta credit

„Raiffeisen a declarat scadent anticipat credit de nevoi personale. In sold sunt 7500 euro plus rate neachitate pana in momentul scadentei asta insemnand 10000 euro.

Insa datoria vanduta la Kruk a fost intreg creditul cu dobanzi viitoare.Este corect sa solicite dobanzi viitoare ?

In plus creditul trebuia sa fie prescris din 2015, insa Kruk ma suna de 3 ori pe saptamana de 12 ani !!!! Mentionez ca la telefon nu am recunoscut niciodata datoria solicitata de ei, nu am fost notificata,nu am semnat GDPR.

Ce ma sfatuiti sa inchid cu ei. Sa ma adres eu instantei pentru prescriere sau sa astept sa ma execute ilegal si sa fiu pe faza si sa pot contesta ?
Multumesc”

Postat in data: 27 ian., 2024

Banca poate sa-mi puna poprire pe cont, pentru o intarziere de 3 zile la cardul de credit?
raiffeisen-reclamatie-card-credit-poprire

Bună,

Cum este posibil sa mi se pună poprire pe conturile firmei, pentru o întârziere de 3 zile de la scadenta pentru un card de credit??? Nu mai avem nici minimul de 30 zile??? Este abuz. Luna trecuta a fost mai frumos, mi s-a blocat suma datorata cu o zi înainte de scadenta.
Adică ei sunt stăpâni pe banii din contul meu.”

Postat in data: 22 ian., 2024

Cat este comisionul pentru Ordinul de Plata Conditionat (OPC) la refinantarea creditului?
comisioane ordine de plata conditionate opc

Refinanțez un credit de la BCR (37.000lei) cu cei de la CEC, iar pentru plata creditului prin OPC îmi cer cei de la BCR 1600 lei.
Ce pot sa fac?”

Postat in data: 09 ian., 2024

Ce pot face daca nu mi-au intrat banii transferati de la Revolut la Raiffeisen?

„Mi-am transferat de pe Revolut o suma de bani pe cardul Raiffeisen pe data de 16.12. 2023 și nu mi-au intrat banii nici pana în ziua de azi..ce pot face ?”

Postat in data: 02 ian., 2024

Raiffeisen nu mi-a sters ipoteca din AEGRM si mi-a fost respins un nou credit. Ce pot sa fac?

„Buna sera

In urma cu un an am beneficiat de ajutorul si sfaturile dumneavoastrs care mi-au fost de mare ajutor in speta respectiva.

Astfel in poveste mea cu bancile continua si am intampinat situatie. In urma cu ceva timp fosta mea sotie a incercat sa acceseze un credit imobiliar si a aflat cu stupoare ca este inscrisa in AEGRM ca fiind Codebitor la un credit facut in anul 2015, reesalonat in anul 2017 si inchis in luna octombrie 2022 la data scadenta. Acest lucru este demonstrabil si prin raportul pe care l-amnscos din biroul de credit si unde creditul apare ca fiind inchis si achitat la termen, fara intarzieri. Astfel incat creditul fiind inchis in luna noiembrie 2022 nu ar fi avut ce reportare sa se faca in luna martie 2023 pe un credit inchis de 6 luni.

Afland acest fapt dupa ce cererea de credit imobiliar i-a fost respinsa deja de principalii creditori din piata am fost la banca respectiva adica Raiffeisen, si am cerut stergerea inregistrarii abuzive, lucru care s-a rezolvat in 24h (prin acest aspect se dovedeste oarecum ca ei au fost In culpa) Insa acum este prea tarziu fiind deja refuzata creditarea de principalii jucatori.

Ma intreb sa imi cer dreptatea in instanta si vouam sa va cer parerea si ajutorul in aceasta privinta, daca considerati ca se poate face ceva si sunt sanse de a obtine niste daune de la ei.

Va multumesc!”

Postat in data: 25 dec., 2023

De ce Raiffeisen nu mi-a rambursat dobanda peste dobanda la credit, conform ordinului ANPC?
reclamatie Raiffeisen

„De ce banca nu mi-a calculat diferenta de dobândă peste dobândă și dobânzile aferente acestei sume conform ordinului ANPC-837/20.10.2017 si a hotărârii definitive în procesul dintre ANPC si RAIFFEISEN.
Contractul meu este din 2008 si are dobândă fixa în primul an , apoi variabila si in anul 2017 contractul era în curtea băncii.”

Postat in data: 16 dec., 2023

Se pot trimite lei intr-un cont de euro?

„Buna ziua ,as dorii sa ma ajutati cu urmatoarea problema.Acum aproape o luna cumnata mea mi a trimis din elvetia suma de 4000 ron.Precizez ca au fost trimisi in contul meu de euro pe care il detin la raiffeisen bank.Doar ca suma a fost trimisa in lei in contul de euro.Banii nu au ajuns nici la mine ca beneficiar si nici nu s au intors inapoi in contul persoanei care ia trimis.Multumesc.”

Postat in data: 04 dec., 2023

Cat ar dura un transfer urgent în € din BT în Raiffaisen?

„Bună seara
Vreau să fac un transfer urgent în € din BT în Raiffaisen cat ar dura ?
Vă mulțumesc”

Postat in data: 28 nov., 2023

De ce nu ma pot autentifica in aplicatia Smart Token Raiffeisen?
nu functioneaza aplicatia raiffeisen

„La autentificare in Smart Token Raiffeisen, după ce primesc codul și îl scriu la final îmi scrie din motive tehnice procesul nu poate fi realizat. Ce se intampla?”

Postat in data: 29 oct., 2023

Daca transfer USD intr-un cont in lei, primesc lei sau tot USD?

„Am ordonat un transfer USD de la CEC si am primit lei la Raiffaisen.
Nù trebuia sa primesc tot USD?”

Postat in data: 28 oct., 2023

Dupa cate zile de restante la credit se poate demara executarea silita?

„Bună seara! Am un salar de 3300 de lei din care am de achitat următoarele credite făcute anil trecut în 2022 la Ifn-urile: Icredit, Credit Prime, Mozipo, Viva Credit și Provident și am și un credit la Raiffaisen, dar sunt la zi cu toate ratele la ei.

Sunt mamă singură și la 31 August 2023 mi se încheie contractul de muncă pentru că am fost angajată doar pe anul 2022-2023. Menționez că la Provident și Icredit înregistrez întârzieri de peste 199 de zile. La Credit Prime și la Viva Credit am ajuns la o înțelegere de plată și ar trebui să le termin în luna lui Decembrie. La Mozipo, Icredit și Provident am mai făcut plăți parțiale.

Intrebarea mea este aș putea să mă trezesc cu dosar de executare silită la Icredit și Provident? Până acum nu am primit nicio hârtie de la ei doar mesaj pe telefon în care mi se spune că înregistrez o sumă restantă și numărul de zile de întârziere. Executarea silită când se poate demara dacă la niciuna dintre ele nu mi s-a declarat creditul scadent anticipat?
Vă mulțumesc!”

Postat in data: 15 aug., 2023

La ce interval de timp trebuie schimbat PIN-ul pentru Raiffeisen Smart Token?
problema smart mobile raiffeisen

„La ce interval de timp trebuie schimbat PIN-ul pentru Raiffeisen Token?”

Postat in data: 10 aug., 2023

Pot beneficia de legea falimentului personal, daca nu mai pot sa achit rata la banca?

„Buna seara,am un credit făcut la Raiffeisen,pe care nu îl mai pot achita, sunt in creștere copil,cum pot proceda, cunoașteți legea falimentului personal?pot „beneficia? mulțumesc”

Postat in data: 10 aug., 2023

Pot scoate alocatia copiilor cu buletinul de la banca Raiffeisen?

„Am alocația la copii pe card la raiffeisan bnk o pot scoate și cu buletinul de la banca?”

Postat in data: 08 aug., 2023

Aplicatiile Smart Business, Smart Mobile si Smart Token nu functioneaza. Ce pot sa fac?
smart bank raiffeisen disponibilitate servicii

„Din data de 31.03.2023 aplicatiile actualizate recent: Smat Business,Smart Mobile si Smart Token ,nu mai functioneza absolut deloc!Daca chiar porneste una dintre aplicatii ,cind scriu pin apare eroare sau incercati mai tirziu!

Mentionez ca in luna Ianuarie in data de 24 nu functiona Smart Business,dupa care si-a revenit !”

Postat in data: 04 apr., 2023

In cat timp primesc banii transferati de la banca Raifaissen la BT?

In cat timp primesc banii transferati de la banca Raifaissen la BT?

Postat in data: 25 mart., 2023